Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλώς τα δεχτήκαμε δηλαδή. Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά χωρίς πρόβλημα στο κινητό δεν γίνονται στην Ελλάδα! Πάντως στην Αθήνα δεν υπάρχει προς το παρόν πρόβλημα κανένα. Φτου φτου μη το ματιάσω.:happy: Δεν χάνετε όμως να πάρετε ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών όσοι έχετε πρόβλημα και να τους ξε#@%τε...

 

Πάντως δεν νομίζω η Cosmote να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για τα προβλήματα αυτά. Εδώ και 2 χρόνια υπάρχει γενικό πρόβλημα με τα καρτοκινητά και κατα τοπους προβληματάκια και με τα συμβόλαια και κανενας δεν κουνιεται να παει προς Vodafone η Wind. Mεγάλη γλύκα τα απεριόριστα προς τους περισσότερους συνδρομητές κινητής στην Ελλάδα και το ξέρει η Cosmote. Mόνο με μαζικές αποχωρήσεις θα βάλουν μυαλό. Αλλά δεν βλέπω κανένα να το κάνει, όλοι λένε "έλα μωρε σιγά το πρόβλημα".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλώς τα δεχτήκαμε δηλαδή. Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά χωρίς πρόβλημα στο κινητό δεν γίνονται στην Ελλάδα! Πάντως στην Αθήνα δεν υπάρχει προς το παρόν πρόβλημα κανένα. Φτου φτου μη το ματιάσω.:happy: Δεν χάνετε όμως να πάρετε ένα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών όσοι έχετε πρόβλημα και να τους ξε#@%τε...

 

Πάντως δεν νομίζω η Cosmote να ενδιαφέρεται ιδιαίτερα για τα προβλήματα αυτά. Εδώ και 2 χρόνια υπάρχει γενικό πρόβλημα με τα καρτοκινητά και κατα τοπους προβληματάκια και με τα συμβόλαια και κανενας δεν κουνιεται να παει προς Vodafone η Wind. Mεγάλη γλύκα τα απεριόριστα προς τους περισσότερους συνδρομητές κινητής στην Ελλάδα και το ξέρει η Cosmote. Mόνο με μαζικές αποχωρήσεις θα βάλουν μυαλό. Αλλά δεν βλέπω κανένα να το κάνει, όλοι λένε "έλα μωρε σιγά το πρόβλημα".

 

Πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να απαντήσει η εξυπηρέτηση πελατών; Με τίποτα.

Επίσης, αν υπάρξει κρούσμα που απεύχομαι, να βρίσκεται κάποιος σε ανάγκη και να μην έχει σταθερό τηλέφωνο ή άλλο κινητό άλλης εταιρίας και κινδυνέψει κάποιος, ή ακόμα χειρότερα, χαθεί κάποια ανθρώπινη ζωή από ελλιπές σήμα σε περιοχή που θα έπρεπε να υπάρχει πλήρες σήμα, τότε τι γίνεται; Τότε θα ευαισθητοποιηθούμε; Τότε όσοι θεωρούμε αυτό το θέμα σοβαρό, θα το πάρουμε απόφαση να φύγουμε από μια εταιρεία που μας εμπαίζει; ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να απαντήσει η εξυπηρέτηση πελατών; Με τίποτα.

Επίσης, αν υπάρξει κρούσμα που απεύχομαι, να βρίσκεται κάποιος σε ανάγκη και να μην έχει σταθερό τηλέφωνο ή άλλο κινητό άλλης εταιρίας και κινδυνέψει κάποιος, ή ακόμα χειρότερα, χαθεί κάποια ανθρώπινη ζωή από ελλιπές σήμα σε περιοχή που θα έπρεπε να υπάρχει πλήρες σήμα, τότε τι γίνεται; Τότε θα ευαισθητοποιηθούμε; Τότε όσοι θεωρούμε αυτό το θέμα σοβαρό, θα το πάρουμε απόφαση να φύγουμε από μια εταιρεία που μας εμπαίζει; ;)

 

Tουλάχιστον να δούμε τι έχουν να πουν! Να γελάσουμε λίγο.

 

Κατα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να απαντήσει η εξυπηρέτηση πελατών; Με τίποτα.

Επίσης, αν υπάρξει κρούσμα που απεύχομαι, να βρίσκεται κάποιος σε ανάγκη και να μην έχει σταθερό τηλέφωνο ή άλλο κινητό άλλης εταιρίας και κινδυνέψει κάποιος, ή ακόμα χειρότερα, χαθεί κάποια ανθρώπινη ζωή από ελλιπές σήμα σε περιοχή που θα έπρεπε να υπάρχει πλήρες σήμα, τότε τι γίνεται; Τότε θα ευαισθητοποιηθούμε; Τότε όσοι θεωρούμε αυτό το θέμα σοβαρό, θα το πάρουμε απόφαση να φύγουμε από μια εταιρεία που μας εμπαίζει; ;)

 

Έχεις σίγουρα πολύ δίκιο σε ό,τι είπες, αλλά ας μην ξεχνάμε για τέτοιες περιπτώσεις(ευτυχώς) και τον πανευρωπαϊκό αριθμό έκτακτης ανάγκης 112...............

 

http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/index_en.htm

Link to comment
Share on other sites

Κάλώντας 112 , αμέσως το κινητό ψάχνει να βρεί το ισχυρότερο δίκτυο και κάνει την κλήση , ανεξάρτητα από το πιό δίκτυο ανήκεις .

Επιπλέον το κινητό θα καλέσει στο 112 ακόμα και αν δεν έχει κάρτα SIM μέσα.

Άρα σε περίπτωση ανάγκης το να μην πιάνει το δικό σου δίκτυο δεν είναι πρόβλημα , απλά καλείς 112

ΤIP: δουλεύει και το 911 στην Ελλάδα ( Ο αμερικάνικος αριθμός κλήσης )

Link to comment
Share on other sites

Κάλώντας 112 , αμέσως το κινητό ψάχνει να βρεί το ισχυρότερο δίκτυο και κάνει την κλήση , ανεξάρτητα από το πιό δίκτυο ανήκεις .

Επιπλέον το κινητό θα καλέσει στο 112 ακόμα και αν δεν έχει κάρτα SIM μέσα.

Άρα σε περίπτωση ανάγκης το να μην πιάνει το δικό σου δίκτυο δεν είναι πρόβλημα , απλά καλείς 112

ΤIP: δουλεύει και το 911 στην Ελλάδα ( Ο αμερικάνικος αριθμός κλήσης )

 

ναι αλλα αμα δεν πιανει καιμια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας εκεινη την στιγμη που το κινητο σου δεν ειχε σημα , τοτε τι γινεται ; . προφανως δεν μπορεις να καλεσεις ουτε το 112 , ουτε το 911.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγική η κατάσταση. Σήμα ελλιπές και προβληματικό, και από διαδίκτυο ουσιαστικά το κινητό δουλεύει μόνο όταν το έχω γυρισμένο σε 2G. Κλασσική Cosmote. Μου φαίνεται ότι είναι ώρα να κινηθώ προς άλλα μονοπάτια. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αμα δεν πιανει καιμια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας εκεινη την στιγμη που το κινητο σου δεν ειχε σημα , τοτε τι γινεται ; . προφανως δεν μπορεις να καλεσεις ουτε το 112 , ουτε το 911.

 

Αν δεν πιάνει καμία εταιρεία στο μέρος που βρισκόμαστε , τώτε δεν μπορούμε να κατηγορούμε την COSMOTE , αλλά την κακκιά μας την μοίρα που πήγαμε να πάθουμε ατύχημα στα όρη στα άγρια βουνά .

Εξάλου γιαυτό οι αναβάτες πηγαίνουν δύο - δύο στις επικίνδυνες αναβάσεις .... και στα άγρια βουνά

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει το δίκτυο της Cosmote στο Βόλο.

Ελπίζω μόνο να μην χτύπησε :p :lol:

 

Καρδίτσα χθες για 5 ώρες το κινητό μου ήταν νεκρό. Όταν με καλούσαν έδειχνε εκτός δικτύου, όταν καλούσα "ΔΙΚΤΥΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟ" και όταν έβγαινε κλήση...AHS0.

Η Wind ρε παιδιά ποτέ δε μου έχει κάνει τέτοια κόλπα. Παρόλα αυτά όλοι what's up έχουνε. Τι είναι αυτό το πράγμα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λεγεται marketing, βλεπεις ο "ανεμος" ειναι ο χειροτερος/πιο ακριβος και λοιπα...

 

χθες 4 φορες χρεωθηκα για μια κ$#%^κληση αφου στα πρωτα δευτερα επεφτε το δικτυο :mad:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να απαντήσει η εξυπηρέτηση πελατών; Με τίποτα.

Επίσης, αν υπάρξει κρούσμα που απεύχομαι, να βρίσκεται κάποιος σε ανάγκη και να μην έχει σταθερό τηλέφωνο ή άλλο κινητό άλλης εταιρίας και κινδυνέψει κάποιος, ή ακόμα χειρότερα, χαθεί κάποια ανθρώπινη ζωή από ελλιπές σήμα σε περιοχή που θα έπρεπε να υπάρχει πλήρες σήμα, τότε τι γίνεται; Τότε θα ευαισθητοποιηθούμε; Τότε όσοι θεωρούμε αυτό το θέμα σοβαρό, θα το πάρουμε απόφαση να φύγουμε από μια εταιρεία που μας εμπαίζει; ;)

 

Στα συμβόλαια και στα Manual των κινητών προβλέπεται η εξείρεση των εταιρειών από κάθε ευθύνη μιας και αναφέρεται ότι δεν πρέπει να βασίζεσαι στην κινητή για επείγουσες κλήσεις.

 

¨Εχουν αποποιηθεί τις ευθύνες που έχουν σ αυτό τον τομέα αλλά όχι στο να στα παίρνουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Στο σπίτι που μένω δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου κάλυψη από το δίκτυο της κοσμοτέ ή αυτό που υπάρχει είναι "εικονικό"..Υπάρχει κάποια συσκευή την οποία να μπορώ να τοποθετήσω σε σημείο του σπιτιού που υπάρχει αυτό το ελάχιστο σήμα ώστε να το ενδυναμώνει τινί τρόπο; Ευχαριστώ!

Χρόνια πολλά σε όλους και καλές γιορτές!

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Στο σπίτι που μένω δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου κάλυψη από το δίκτυο της κοσμοτέ ή αυτό που υπάρχει είναι "εικονικό"..Υπάρχει κάποια συσκευή την οποία να μπορώ να τοποθετήσω σε σημείο του σπιτιού που υπάρχει αυτό το ελάχιστο σήμα ώστε να το ενδυναμώνει τινί τρόπο; Ευχαριστώ!

Χρόνια πολλά σε όλους και καλές γιορτές!

 

προυποθεση να εχεις Adsl internet. http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή ρώτησα και αλλού μέσα στο φόρουμ και δεν πήρα σαφή απάντηση, εγώ ειχα το cosmote internet day pass και το απενεργοποιησα στέλνοντας το END DAY στο 1333 και τώρα δεν έχω 3g δίκτυο , το μόνο που θέλω είναι να μπαίνω στο 0.facebook που είναι δωρεάν και δεν μπορώ, μπορει καποιος να βοηθεισει τι πρέπει να κάνω το κινητό μου ειναι το χπερια νεο β :):)
Link to comment
Share on other sites

 

με την προυπόθεση όχι χρησιμοποιείς 3G network. Σε GSM δε παίζει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επειδή ρώτησα και αλλού μέσα στο φόρουμ και δεν πήρα σαφή απάντηση, εγώ ειχα το cosmote internet day pass και το απενεργοποιησα στέλνοντας το END DAY στο 1333 και τώρα δεν έχω 3g δίκτυο , το μόνο που θέλω είναι να μπαίνω στο 0.facebook που είναι δωρεάν και δεν μπορώ, μπορει καποιος να βοηθεισει τι πρέπει να κάνω το κινητό μου ειναι το χπερια νεο β :):)

Απλό είναι . Καλείς 13838 και λύνεις το πρόβλημα σου .

Μετα στείλε 60 στο 1333 για το μηνιαίο πακέτο 60 ΜΒ με 3 ευρώ , γιατί είναι σίγουρο ότι αφήνωντας το Internet ανοικτό σε smartphone σύντομα θα χρεωθείς πάλι το 1 ευρώ την ημέρα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Απλό είναι . Καλείς 13838 και λύνεις το πρόβλημα σου .

Μετα στείλε 60 στο 1333 για το μηνιαίο πακέτο 60 ΜΒ με 3 ευρώ , γιατί είναι σίγουρο ότι αφήνωντας το Internet ανοικτό σε smartphone σύντομα θα χρεωθείς πάλι το 1 ευρώ την ημέρα.

 

έγινε μεγάλε ευχάριστό που απάντησες θα το δοκιμάσω και θα σου πω ;);)

Link to comment
Share on other sites

Απλό είναι . Καλείς 13838 και λύνεις το πρόβλημα σου .

Μετα στείλε 60 στο 1333 για το μηνιαίο πακέτο 60 ΜΒ με 3 ευρώ , γιατί είναι σίγουρο ότι αφήνωντας το Internet ανοικτό σε smartphone σύντομα θα χρεωθείς πάλι το 1 ευρώ την ημέρα.

 

όντως αυτό το σπαστικό δεν μπορώ να το καταλάβω , πιο συγκεκριμένα πηγα να ενεργοποιήσω σε ένα φιλο μου το facebook zero και δεν μπορούσε να μπει . Παίρνω και εγώ τηλέφωνο την κόσμοτε και μου λέει ότι δεν γίνεται και ότι πρέπει αναγκαστικά να αγοράσω ένα πακέτο για να δουλέψει. Ανεξάρτητα που το facebook zero είναι δωρεάν απλά έτσι ενεργοποιείται. Από την μια αυτό είναι καλό διότι υπαρχουνε περιπτώσεις που σε χρεώνει το facebook zero!. Και περιπτώσεις που δεν σε χρεώνει μου έχει τύχει προσωπικα . Αλλά από την άλλη γιατί να είσαι αναγκασμένος να πληρώνεις ένα πακέτο ίντερνετ για μια σελίδα που δεν χρεώνεται λίγο παράδοξο δεν είναι;. Κάτι άλλο έχει δοκιμάσει κανένας να μπει στο ίντερνετ με ένα πακέτο ίντερνετ και μόλις λήξει να ξανά δοκιμάσει να μπει στην σελίδα του facebook zero; να δει εάν θα του χρεώσει ένα ευρώ ή όχι;. Το ρωτάω γιατί όταν πηγα να ρωτήσω εγώ , στο κινητό που δοκίμαζα να το βάλω η ένδειξη gprs δεν εμφανιζότανε και δεν μπορούσες να συνδεθείς και επειδή μου φαίνεται πολύ περίεργο να κλείνει η πρόσβαση στο ίντερνετ όταν λήγει το πακέτο ίντερνετ που έχουμε ενεργοποιήσει για αυτό ρωτάω μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει και να μου πει;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσβαση στο Internet δεν κλείνει από την στιγμή που θα λήξει το πακέτο.

Αλλά αν συνδέεσε στο Internet με 0.facebook όλο και κάπια εφαρμογή θα κάνει ένα update οπότε χρεώθηκες 1 ευρώ. Γιαυτό είναι καλύτερα να έχεις 1 πακέτο ενεργοποιημένο .

Το ρίσκο από την άλλη στην Cosmote είναι ότι αν τελιώσει το πακέτο , μέχρι να λήξουν και οι 30 ημέρες δεν ενεργοποιείται το allDay και χρεώνεσαι 1 ευρώ το ΜΒ .....

Δεν είναι υποχρεωτικό να αγοράσεις πακέτο , απλά πες στην εξυπηρέτηση να σου ανοίξει το allday . Πολλές φορές επιμένουν , οπότε τους λέω ευχαριστώ, δεν θέλω πακέτο γιατί θα τελιώσει και θα πληρώνω 1 ευρώ το ΜΒ , θέλω μόνο το ALLDAY . τότε μου το ανοίγουν .

Το πρόβλημα με την Cosmote είναι ότι το internet δεν είναι αυτόματα ενεργοποιημένο στα καρτοκινητά, και πρέπει να το ανοίξουν για να μπείς

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

θελω να χρησιμοποιησω το πακετο COSMOTE Internet Monthly Pass 60. ομως για πολυ λιγο που μπηκα καταναλωνει πολλα ΜΒ. Μηπως ξερει κανεις mobile sites που να μην εχουν εφαρμογες η εικονες που τρωνε πολλα ΜΒ. Ενδιαφερομαι για site με ειδησεις, οικονομικα θεματα, για να κανω σχεδον καθημερηνη χρηση, δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για καποιο καλυτερο πακετο με το COSMOTE Internet Monthly Pass 60 θα προσπαθησω να περναω ενα μηνα.
Link to comment
Share on other sites

θελω να χρησιμοποιησω το πακετο COSMOTE Internet Monthly Pass 60. ομως για πολυ λιγο που μπηκα καταναλωνει πολλα ΜΒ. Μηπως ξερει κανεις mobile sites που να μην εχουν εφαρμογες η εικονες που τρωνε πολλα ΜΒ. Ενδιαφερομαι για site με ειδησεις, οικονομικα θεματα, για να κανω σχεδον καθημερηνη χρηση, δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα για καποιο καλυτερο πακετο με το COSMOTE Internet Monthly Pass 60 θα προσπαθησω να περναω ενα μηνα.

 

Mπορεις να χρησημοποιησεις τον Oπερα μινι...Κανει την καλυτερη συμπιεση δεδομενων,μπορεις να ρυθμισεις την ποιοτητα εικονας,αναλογα με τις αναγκες σου,και επισης,σου δινει πολυ καλυτερη εμπειρια mobile internet...Tον χρησημοποιουσα σε ενα nokia χωρις wifi που ειχα,με το ιδιο προγραμμα ιντερνετ,και με μετρια χρηση εμεναν και mb....

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...