Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εμένα πρώτη φορά μου το βγάζει...! :p Adsl έχουν πίσω από την κεραία; αχαχα!

 

Και να είχαν ADSL πίσω από την κεραία, θα τερμάτιζε στο core του δικτύου, δεν θα έβλεπες την IP της.

Αυτό που γίνεται είναι ότι μετά την ενοποίηση του δικτύου OTE/OTEnet/Cosmote έχουν (τουλάχιστον) 3 Autonomous Systems. Το κάθε IP block είναι δηλωμένο μόνο σε 1 AS, αυτό εμφανίζεται.

Προφανώς στην Cosmote έχουν πλέον τόσα πολλά devices online που άρχισαν να ξεμένουν από IP addresses και τους εκχώρησε κάποια blocks το AS της OTEnet.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και να είχαν ADSL πίσω από την κεραία, θα τερμάτιζε στο core του δικτύου, δεν θα έβλεπες την IP της.

Αυτό που γίνεται είναι ότι μετά την ενοποίηση του δικτύου OTE/OTEnet/Cosmote έχουν (τουλάχιστον) 3 Autonomous Systems. Το κάθε IP block είναι δηλωμένο μόνο σε 1 AS, αυτό εμφανίζεται.

Προφανώς στην Cosmote έχουν πλέον τόσα πολλά devices online που άρχισαν να ξεμένουν από IP addresses και τους εκχώρησε κάποια blocks το AS της OTEnet.

 

Για πλάκα το είπα! Περιγράφεις ακριβώς αυτό που γίνεται (προφανώς). Εμ αυτά έχουν οι προσφορές. Θα βγει στο σφυρί το ΝΑΤ στη Cosmote αν συνεχίσει έτσι :p IPv6 είναι η λύση αλλά που; :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έλεος πια με τους "ειδικούς" εδώ μέσα! Το φόρουμ δεν είναι τεχνικό, μπορούν να συζητήσουν αλλού σε αυτό το επίπεδο!

Αλλά είμαι ιδιαίτερα καχύποπτος με επιστημονικοφανείς αναλύσεις οι οποίες προσπαθούν συνήθως να αποδείξουν το αντίθετο από ότι βλέπουμε στην πραγματικότητα. Και στην πραγματικότητα είτε τους αρέσει είτε όχι το δίκτυο της κοσμοτέ έχει αυτή τη στιγμή μεγαλύτερη ταχύτητα δεδομένων με διαφορά από την αγαπημένη τους vodafone... Την οποία έχει ξεπεράσει τουλάχιστο στην Αθήνα ακόμα και η Wind -και μπράβο της! Δεν είναι flame, είναι απλά αυτό που βλέπουμε καθημερινά! Βέβαια ακόμα και το τεστ του περιοδικού το οποίο έβγαλε ό,τι βλέπει καθημερινά ένας απλός χρήστης προσπαθούν να βγάλουν σκάρτο πάλι με κατεβατά επιστημονικοφανών αναλύσεων! Πέρσυ όμως που έβγαζε πρώτη τη Vodafone ήταν αντικειμενικό και σωστό και είχε γίνει σημαία τους...

Ο συνδρομητής κινητής θέλει, όσον αφορά τις κλήσεις φωνής να έχει σήμα, να μπορεί να κάνει κλήσεις και όταν τις κάνει αυτές να μην πέφτουν! Όσον αφορά τα δεδομένα να έχει όσο γίνεται υψηλότερη και σταθερή ταχύτητα. Και, κύριοι "ειδικοί", ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ πώς επιτυγχάνεται αυτό! Αν δεν επιτυγχάνεται, θέλει να ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΜΕΣΑ και να μην διαβάζει κατεβατά έπιστημονικοφανών αναλύσεων σε μια προσπάθεια να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα. Τόσο απλό!

Πιστεύω ότι η άποψή μου συνάδει με την άποψη όλων των... απλών μελών, τα οποία αποτελούν και την πλειοψηφία του φόρουμ!

 

ΥΓ: Στο αντίστοιχο τεστ πέρσυ η Vodafone ήταν ταχύτερη -και πιστεύω πως ήταν. Φέτος έπαψε να είναι. Δεν φταίει κανείς πλην της ίδιας. Μην αναλώνεστε σε απέλπιδες προσπάθειες να το ανατρέψετε ως γεγονός...

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έλεος πια με τους "ειδικούς" εδώ μέσα! Το φόρουμ δεν είναι τεχνικό, μπορούν να συζητήσουν αλλού σε αυτό το επίπεδο!

Αλλά είμαι ιδιαίτερα καχύποπτος με επιστημονικοφανείς αναλύσεις οι οποίες προσπαθούν συνήθως να αποδείξουν το αντίθετο από ότι βλέπουμε στην πραγματικότητα. Και στην πραγματικότητα είτε τους αρέσει είτε όχι το δίκτυο της κοσμοτέ έχει αυτή τη στιγμή μεγαλύτερη ταχύτητα δεδομένων με διαφορά από την αγαπημένη τους vodafone... Την οποία έχει ξεπεράσει τουλάχιστο στην Αθήνα ακόμα και η Wind -και μπράβο της! Δεν είναι flame, είναι απλά αυτό που βλέπουμε καθημερινά! Βέβαια ακόμα και το τεστ του περιοδικού το οποίο έβγαλε ό,τι βλέπει καθημερινά ένας απλός χρήστης προσπαθούν να βγάλουν σκάρτο πάλι με κατεβατά επιστημονικοφανών αναλύσεων! Πέρσυ όμως που έβγαζε πρώτη τη Vodafone ήταν αντικειμενικό και σωστό και είχε γίνει σημαία τους...

Ο συνδρομητής κινητής θέλει, όσον αφορά τις κλήσεις φωνής να έχει σήμα, να μπορεί να κάνει κλήσεις και όταν τις κάνει αυτές να μην πέφτουν! Όσον αφορά τα δεδομένα να έχει όσο γίνεται υψηλότερη και σταθερή ταχύτητα. Και, κύριοι "ειδικοί", ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ πώς επιτυγχάνεται αυτό! Αν δεν επιτυγχάνεται, θέλει να ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΜΕΣΑ και να μην διαβάζει κατεβατά έπιστημονικοφανών αναλύσεων σε μια προσπάθεια να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα. Τόσο απλό!

Πιστεύω ότι η άποψή μου συνάδει με την άποψη όλων των... απλών μελών, τα οποία αποτελούν και την πλειοψηφία του φόρουμ!

 

ΥΓ: Στο αντίστοιχο τεστ πέρσυ η Vodafone ήταν ταχύτερη -και πιστεύω πως ήταν. Φέτος έπαψε να είναι. Δεν φταίει κανείς πλην της ίδιας. Μην αναλώνεστε σε απέλπιδες προσπάθειες να το ανατρέψετε ως γεγονός...

Πες μου σε παρακαλώ τι σε πείραξε από αυτό που έγραψα και το θεωρείς επιστημονικοφανές. Τι προσωπική επίθεση είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ τι σε πείραξε από αυτό που έγραψα και το θεωρείς επιστημονικοφανές. Τι προσωπική επίθεση είναι αυτή;

 

Δεν υπάρχει προσωπική επίθεση. Δεν έχω κάνει καν παράθεση μήνυμά σου.

Ως απλός χρήστης δηλώνω ότι βαρέθηκα να διαβάζω γιατί το Α δίκτυο το οποίο στην πράξη είναι χειρότερο από το Β και το Γ δεν είναι αυτό που πρακτικά βλέπω για τους Χ επιστημονικούς λόγους -των οποίων την ορθότητα μόνο ειδικός μπορεί να ελέγξει...

Ιδιαίτερη έκπληξη ήταν για μένα να διαβάσω εδώ ότι το τεστ του περιοδικού το οποίο έβγαλε τα ίδια αποτελέσματα με τις μετρήσεις του απλού χρήστη, δεν είναι έγκυρο για τους Χ επιστημονικούς λόγους, με βαθύτερο αίτιο ότι απλά δεν αρέσει το αποτέλεσμα σε κάποιους οι οποίοι υποστηρίζουν το εν λόγω δίκτυο.

Με απλά λόγια: ο συνδρομητής θέλει να έχει κινητό παντού: όσον αφορά κλήσεις φωνής να βγαίνουν εύκολα και να μην πέφτουν και όσον αφορά τα δεδομένα υψηλές και σταθερές ταχύτητες. Το πώς ακριβώς επιτυγχάνεται αυτό δεν τον απασχολεί!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια: ο συνδρομητής θέλει να έχει κινητό παντού: όσον αφορά κλήσεις φωνής να βγαίνουν εύκολα και να μην πέφτουν και όσον αφορά τα δεδομένα υψηλές και σταθερές ταχύτητες. Το πώς ακριβώς επιτυγχάνεται αυτό δεν τον απασχολεί!

Ακριβώς. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Και διεθνώς όλες σχεδόν οι αντίστοιχες μετρήσεις περιοδικών και οργανισμών αναφέρονται σε συνολικές μέσες ταχύτητες και όχι χωρισμένες σε GPRS/EDGE/UMTS/HSUPA/HSPA κλπ κλπ. Ας φρόντιζε η εταιρία κινητής να αναβάθμιζε σε HSPA, δεν είναι πρόβλημα του πελάτη αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλλιθέα Ν.Μαγνησίας. Κάτω από την κεραία! Δεν έχω συνηθίσει σε τέτοιες ταχύτητες και έπαθα shock. Φαίνεται αυτή η κεραία να είναι σημαντικό κομμάτι του δικτύου κορμού καθώς φεύγουν πολλά μικροκυματικά προς Σκιάθο/Βόλο/Σκόπελο/Πήλιο.

Καλή δουλειά! Μπράβο!:)

http://www.speedtest.net/result/2115997865.png

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλλιθέα Ν.Μαγνησίας. Κάτω από την κεραία! Δεν έχω συνηθίσει σε τέτοιες ταχύτητες και έπαθα shock. Φαίνεται αυτή η κεραία να είναι σημαντικό κομμάτι του δικτύου κορμού καθώς φεύγουν πολλά μικροκυματικά προς Σκιάθο/Βόλο/Σκόπελο/Πήλιο.

Καλή δουλειά! Μπράβο!:)

http://www.speedtest.net/result/2115997865.png

 

Είμαι αυτές τις ημέρες και εγώ Πήλιο. Η vodafone ζορίζεται να μου δώσει 1 mbps, η Cosmote μου δίνει 5+ και upload 3.5.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να κανει η κοσμοτε, ειναι να σταματησει να χρεωνει για blackberry services. Αλλα μην αφησουμε κανενα δαχτυλο εξω από το βαζο με το μελι.
Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη βελτίωση στο Βαρθολομιό Ηλείας από την Cosmote http://www.speedtest.net/result/2120075272.png . Απ'ότι παρατήρησα έγινε αναβάθμιση και στον 2ο ιστό (κεραία) που καλύπτει την περιοχή Βαρθολομιού και τα γύρω χωριά (Βρανάς, Μάχος, Θίνες). Θετικό αυτό πάντως. Τόσο καιρό την καλύτερη ταχύτητα την έδινε η κεραία που ήταν επάνω στο κτήριο του ΟΤΕ ενώ σε αυτή που έγινε αναβάθμιση υπήρχαν σοβαρά προβλήματα με τις τυχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να κανει η κοσμοτε, ειναι να σταματησει να χρεωνει για blackberry services. Αλλα μην αφησουμε κανενα δαχτυλο εξω από το βαζο με το μελι.

 

Αυτό ξαναπές το! Φοβάμαι όμως ότι δεν χρησιμοποιεί τόσο μεγάλο ποσοστό συνδρομητών τα ΒΒ ώστε να ασχοληθούν με το θέμα. Φυσικά είναι καλύτερο να έχεις τον όγκο δεδομένων του "απεριόριστου" πακέτου σου και σε BIS χωρίς να πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστό πακέτο. Όπως σε αφήνει το άλλο δίκτυο να κάνεις!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Πιερία τις τελευταίες μέρες που το χρησιμοποιώ έντονα και για κατέβασμα, βλέπω από 300 - 800 KB/s, αρκετά ικανοποιητική ταχύτητα για Mobile Internet.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Παραλία Μαρίκες Ραφήνας και ολόκληρος ο πολεοδομικός ιστός από πίσω από την παραλία με no coverage η COSMOTE και η WIND. VODAFONE με ικανοποιητική παρουσία 2G/3G.
Link to comment
Share on other sites

Tsabasid, πλακα λιτοχωρου εχω 4 με 5 mbps με στικακι 24/7.

Ναι, παει καλα Πιερια η κοσμο.

 

Σήμερα, Κυριακή με τον άπειρο κόσμο σε μπαρ και παραλίες....

 

http://www.speedtest.net/result/2141194704.png

 

Μάλλον σε λίγο καιρό με βλέπω κόσμο.

Edited by lionfire
Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να κανει η κοσμοτε, ειναι να σταματησει να χρεωνει για blackberry services. Αλλα μην αφησουμε κανενα δαχτυλο εξω από το βαζο με το μελι.

 

πες τα ντε..... ειναι ενας απο τους λογους που εφυγα απο Κοσμο ..και πηγα voda , το θεωρουσα κοροιδια να πρεπει να εχεις ξεχωριστο προγραμμα BB

Link to comment
Share on other sites

Σούνιο από το Cape Sounio μέχρι και την περιοχή Κάτω Σούνιο/Ποσειδωνία κακή κάλυψη έως και no coverage για την COSMOTE ενώ η VODAFONE έχει 2G/3G κάλυψη.
Link to comment
Share on other sites

Σούνιο από το Cape Sounio μέχρι και την περιοχή Κάτω Σούνιο/Ποσειδωνία κακή κάλυψη έως και no coverage για την COSMOTE ενώ η VODAFONE έχει 2G/3G κάλυψη.

 

Στο Λαυριο που ειμαστε διπλα, το σημα ειναι HSDPA (H+) συνεχως. Δεν πεφτει σε 2g ποτε. Πολυ καλη καλυψη απο cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Στο λιμάνι της Τήνου λίγο απογοητευτικά τα πράγματα..

Βγάζει συχνά Η αλλά στο καπάκι γυρνάει σε 3g κ γενικά αργεί αρκετά.

Στη διαδρομή πάλι Ραφήνα-Τήνο λίγες φορές κοβοταν το σήμα.Σχεδόν παντού είχα ίντερνετ.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Κουφονήσια πέρα από το κεντρικό σημείο της χώρας όπου ο COSMOTE έχει κάλυψη, στο υπόλοιπο νησί μόνο 2G και κακή ποιότητα. Αντιθέτως η VODAFONE έχει προβλήματα στο κεντρικό σημείο της χώρας αλλά στο λιμάνι και σε όλες της παραλίες μέχρι τα ανατολικά του νησιού έχει πολύ καλή κάλυψη 2G/3G.
Link to comment
Share on other sites

Κουφονήσια πέρα από το κεντρικό σημείο της χώρας όπου ο COSMOTE έχει κάλυψη, στο υπόλοιπο νησί μόνο 2G και κακή ποιότητα. Αντιθέτως η VODAFONE έχει προβλήματα στο κεντρικό σημείο της χώρας αλλά στο λιμάνι και σε όλες της παραλίες μέχρι τα ανατολικά του νησιού έχει πολύ καλή κάλυψη 2G/3G.

 

Επιδει ειμαι Ναξο κ παω συχνα κουφονησι, ολοι μονιμοι κατοικοι εχουν cosmote, γτ απλα μονο η cosmote πιανει πολυ καλα στον οικισμο, εδω κ χρονια δλδ.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Επιδει ειμαι Ναξο κ παω συχνα κουφονησι, ολοι μονιμοι κατοικοι εχουν cosmote, γτ απλα μονο η cosmote πιανει πολυ καλα στον οικισμο, εδω κ χρονια δλδ.

 

Έτσι είναι όπως τα γράφεις για τον οικισμό, απλά όσοι πάνε τουρισμό στο νησί - και είναι πολλοί περισσότεροι - αντιμετωπίζουν μεγάλα προβλήματα σε όλες τις άλλες περιοχές και παραλίες.

Link to comment
Share on other sites

Στο λιμάνι της Τήνου λίγο απογοητευτικά τα πράγματα..

Βγάζει συχνά Η αλλά στο καπάκι γυρνάει σε 3g κ γενικά αργεί αρκετά.

Στη διαδρομή πάλι Ραφήνα-Τήνο λίγες φορές κοβοταν το σήμα.Σχεδόν παντού είχα ίντερνετ.

 

Στην Τήνο η COSMOTE έχει γενικά αρκετά προβλήματα σε σχέση με τα υπόλοιπα 2 δίκτυα και κυρίως στην δυτική ακτή από τον Αγ.Ρωμανό έως τα Ιστέρνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bόλος, παραλία χτες βράδυ.

Έβγαλα κλήση με την 8η προσπάθεια, ενώ η κλήση έπεσε 2 φορές...

Από συμβόλαιο φίλου μου σε w.u. Άρα έχουν αρχίσει να έχουν πρόβλημα και τα συμβόλαια.:( Για τα w.u. δεν μιλάμε, η κατάσταση είναι τραγική όσο δεν παίρνει πια...

Βραδινό μήνυμα στις 21:00 το βράδυ ελήφθη από τον άλλον συνδρομητή στις 03:00, ενώ ο ίδιος μου έστειλε ένα μήνυμα το πρωί στις 6 και το έλαβα στις 13:47.:wacko::wacko::wacko::wacko:

Κατά τα άλλα ετοιμάζουν και 4G δίκτυο...

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...