Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θελω λιγη βοηθεια! εψαξα λιγακι μεσα στο forum αλλα δεν βρηκα κατι που να βοηθαει την απορια μου. Μολις γυρισα απο το εξωτερικο, και σκεφτοκμαι να κανω ενα συμβολαιο. Το θεμα μου ειναι οτι στην Αγγλια το συμβολαιο που ειχα με την Ο2 οταν ειχα αγορασει το iPhone3 πριν απο 3 χρονια μου ειχαν δωσει 600 λεπτα ομιλιας 250 texts και απεριοριστη συνδεση στο internet μεσω 3g χωρις παραπανω χρεωσεις! Ολα ηταν μεσα στο παγιο των 40 λιρων που πληρωνα! Εδω τωρα που κοιτουσα λιγο στο site της cosmote δεν ειδα κατι αναλογο! Δεν υπαρχει συμβολαιο που σου επιτρεπει να εχεις απεριοριστη χρηση 3G? Για ποιο λογο τοτε να σου πουλησουν το iPhone απο τη στιγμη που χωρις να εχει Internet ειναι ενα αχρηστο τηλεφωνο? Αυριο το πρωι λεω να τους επισκεφθω αλλα επειδη ξερω τι λαμογια ειναι, και πολλες φορες μερικοι απο τους ανθρωπους που δουλευουν εκει μεσα δεν εχουν πολυασχοληθει με το θεμα και πας και δεν ξερουν τι να σου πουν σε αυτα που τους ρωτας, ειπα να παρω γνωμες απο εσας εδω μεσα!

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το «απεριόριστο» είναι ουσιαστικά 1,5GB τον μήνα σε όλες τις εταιρείες. Ξέχνα αυτά που ήξερες με την Ο2... ;)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω λιγη βοηθεια! εψαξα λιγακι μεσα στο forum αλλα δεν βρηκα κατι που να βοηθαει την απορια μου. Μολις γυρισα απο το εξωτερικο, και σκεφτοκμαι να κανω ενα συμβολαιο. Το θεμα μου ειναι οτι στην Αγγλια το συμβολαιο που ειχα με την Ο2 οταν ειχα αγορασει το iPhone3 πριν απο 3 χρονια μου ειχαν δωσει 600 λεπτα ομιλιας 250 texts και απεριοριστη συνδεση στο internet μεσω 3g χωρις παραπανω χρεωσεις! Ολα ηταν μεσα στο παγιο των 40 λιρων που πληρωνα! Εδω τωρα που κοιτουσα λιγο στο site της cosmote δεν ειδα κατι αναλογο! Δεν υπαρχει συμβολαιο που σου επιτρεπει να εχεις απεριοριστη χρηση 3G? Για ποιο λογο τοτε να σου πουλησουν το iPhone απο τη στιγμη που χωρις να εχει Internet ειναι ενα αχρηστο τηλεφωνο? Αυριο το πρωι λεω να τους επισκεφθω αλλα επειδη ξερω τι λαμογια ειναι, και πολλες φορες μερικοι απο τους ανθρωπους που δουλευουν εκει μεσα δεν εχουν πολυασχοληθει με το θεμα και πας και δεν ξερουν τι να σου πουν σε αυτα που τους ρωτας, ειπα να παρω γνωμες απο εσας εδω μεσα!

 

Ευχαριστω!

 

Ξεχνας τα ευρωπαικα δεδομενα. Εδω ειναι ελλαδα. Επηδει και εγω την ψαχνω τωρα και στο mobile δατα ειμαστε κανα 2 χρονια πισω, το καλυτερο που μπορεις να συνδιασεις ειναι. Αν σε ενδιαφερουν κυριως κλησεις σε τηλεφωνα cosmote παιρνεις ενα χαμηλο απεριοριστο (20αρι πχ 20ευρω) και του πλασαρεις μαζι το interenet anyway 2 (15 ευρω προσφορα τωρα) η 5gb (28 ευρω) αναλογα της αναγκες σου και ετσι με 35 ευρω εχεις "απεριοριστα" sms ομιλια προς κοσμοτε 2,06gb μιση ωρα προς αλλα δυκτια κ καπια 30 προς αλλα. (αν εισαι και ανεργος μπορεις να εχεις επιπλεον και 15% εκπτωση οποτε θα πεσει κ ποιο κατω το παγιο και τα πλασαρεις και τα δυο σε οικογενειακο με -2,5 ευρω εκτπωση και σου βγαινει μαζι με φπα γυρο στο 30αρι)

 

Να ξες οτι αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις αν σε ενδιαφερουν τα δεδομενα, αλλιως και στα μεγαλα απεριοριστα να πας νομιζω στο 50αρι κ εκει δεν δινει πολα νομιζω 700mb? αν δν κανω λαθος..

 

ελπιζω να σε καλυψα καπως..

Edited by GreekMu
Link to comment
Share on other sites

μιας και θα παρω το πρωτο μου smartphone σκεφτομαι να αγορασω 60mb internet to μηνα τουλαχιστον...με 60mb τι κανουμε???φανταζομαι ενα βιντεο στο youtube ειναι απαγορευτηκο σωστα????εγω ο θελω για κανα serfing και facebook,tweeter και λοιπα widgets....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μιας και θα παρω το πρωτο μου smartphone σκεφτομαι να αγορασω 60mb internet to μηνα τουλαχιστον...με 60mb τι κανουμε???φανταζομαι ενα βιντεο στο youtube ειναι απαγορευτηκο σωστα????εγω ο θελω για κανα serfing και facebook,tweeter και λοιπα widgets....

ευχαριστω

 

παντως δεν πιστευω οτι αξιζει το ιντερνετ στο κινητο μεσω gprs στην ελλαδα διοτι ζητανε πολα λεφτα το wifi ειναι υπεραρκετο εκτος εαν σου ειναι τοσο απαραιτητω το ιντερνετ :)

 

edited: για λογους επαγγελματικους εννοω

Edited by matmark
LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

Γαλατσι σημερα ξυπνησα και εχει μια δυο γραμμες το πολυ σημα! Για 3g μιλαω παντα. Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σαν νέος χρήστης στην Cosmote και ειδικότερα στο whatsup θα ήθελα να μάθω κάποια πραματάκια...

 

Δίνει προσφορά το whatsup 60MB σερφάρισμα με 3 ευρω για 1 μήνα. Αξίζει σαν προσφορά;

Προσωπικά εγώ δεν χρειάζομαι πολλά να κάνω, πέρα από ένα τσεκάρισμα αλλά και αποστολή email, κανά ψιλοσερφάρισμα και ενημέρωση της υπηρεσίας του καιρού. Καμιά γνώμη; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο που έχω απορία;

Εκτός από τα hot wifi spots που μπορεί να βρει κανείς σε πιο κεντρικές περιοχές/καφετέριες κλπ... όταν λέτε ότι συνδέεστε με wifi, αυτό μπορεί να σημαίνει και το ξεκλείδωτο ρούτερ του καθενός στη γειτονιά από εκεί που βρίσκεστε;:confused:

Αλήθεια, δεν φοβάστε για υποκλοπή κωδικών mail κλπ σε πολυσυχναστα σημεία κλπ;

Γιατί δηλαδή, ενώ διστάζουμε να συνδέσουμε το λαπτοπ μας στο ξεκλείδωτο δίκτυο του γείτονα, να μην έχουμε και τις ίδιες αναστολές για το κινητό μας και τα μέιλ μας;:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας

 

Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο topic,λοιπον εχω whats up και κερδισα 100MB ιντερνετ για 7 μερες και το θεμα ειναι τι ρυθμισεις πρεπει να κανω για να μπω ιντερνετ στο κινητο ?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μια ματιά θα σε βοηθήσει, http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T58/section/ServiceInstr

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα INTERNET στο 1333 και μου λενε οτι η αποστολη των ρυθμισεων cosmote internet δεν ειναι δυνατη :(
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα INTERNET στο 1333 και μου λενε οτι η αποστολη των ρυθμισεων cosmote internet δεν ειναι δυνατη :(

 

πάρε τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών στο 13838 για να ορίσουν την συσκευή σου και να σου αποστείλουν τις ρυθμίσεις. Εάν τύχει μετά και κανείς αναβάθμιση στο κινητό σου και χαθούν οι ρυθμίσεις προφανώς με ένα μύνημα όπως έστειλες πριν θα τις λάβεις αμέσως!. Έτσι νομίζω δηλαδή. Ρώτα το για να είσαι εντάξει!.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το 3G στα Χανια και στην περιοχη προς Χαλεπα ... ειναι πραγματικα για κλαματα...σημα μια γραμμουλα μονο στο μπαλκονι ...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προεκυψε θεμα με Cosmote 280 Μβ xρεωθηκα σε μια μερα και το DUmeter εγραψε 30ΜΒ !!!

Ti κανω τωρα ;;;Υπαρχει ζητημα υποκλοπων απο stickaki Cote;;;

Ειμαι σε επαρχιακο χωριο 100 κατοικων στην ορεινη Μεσσηνια.

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον προεκυψε θεμα με Cosmote 280 Μβ xρεωθηκα σε μια μερα και το DUmeter εγραψε 30ΜΒ !!!

Ti κανω τωρα ;;;Υπαρχει ζητημα υποκλοπων απο stickaki Cote;;;

Ειμαι σε επαρχιακο χωριο 100 κατοικων στην ορεινη Μεσσηνια.

 

Να σου παιρνει καποιος ιντερνετ απο το στικακι ...αποκλειεται μιας και λειτουργει με sim καρτα ... αλλα οκ το θεμα ειναι να εμπιστευεσαι μονο τι σου δειχνει στην κινηση δεδομενων απο το software της cosmote και οχι αλλα..... οτι γραφει εκει αυτο και σε χρεωνει ουσιαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου παιρνει καποιος ιντερνετ απο το στικακι ...αποκλειεται μιας και λειτουργει με sim καρτα ... αλλα οκ το θεμα ειναι να εμπιστευεσαι μονο τι σου δειχνει στην κινηση δεδομενων απο το software της cosmote και οχι αλλα..... οτι γραφει εκει αυτο και σε χρεωνει ουσιαστικα.

μΑ ΔΕΝ τις εκανα αυτες τις χρεωσεις και επαθα πλακα !Και επιβεβαιωθηκα και απο το DUmeter!!!

Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

μΑ ΔΕΝ τις εκανα αυτες τις χρεωσεις και επαθα πλακα !Και επιβεβαιωθηκα και απο το DUmeter!!!

 

Τι να σου πω σηκωνω τα χερια ψηλα.. παρε στην εξυπηρετηση πελατων και ανεφερε το προβλημα αυτο και ζητα να το ψαξουν.Θα παρει μερικες μερες αλλα θα μαθεις τουλαχιστον τι χρεωθηκες ... και απο κει και περα δες τι εχει γινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πως μπορω να μπαινω μεσω 3g στο ιντερνετ; Εχω το Nokia N8. Θελει να μπω σε καποιο μηνιαιο προγραμμα; Οταν κανω reload, επιλεγω για δωρο 60mb δωρεαν ιντερνετ για καποιες ημερες, αλλα δε μπορω να μπω..
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να μπαινω μεσω 3g στο ιντερνετ; Εχω το Nokia N8. Θελει να μπω σε καποιο μηνιαιο προγραμμα; Οταν κανω reload, επιλεγω για δωρο 60mb δωρεαν ιντερνετ για καποιες ημερες, αλλα δε μπορω να μπω..

 

Απλά κοιτάς στις ρυθμίσεις Internet το ΑΡΝ

το ΑPN της COSMOTE είναι η λέξη Internet .

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο την εξυπηρέτηση να στο ανοίξει 13838 . Ξέχασα ότι στην cosmote είναι κλειστό ....
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως DUN σημαίνει dial Up Network , και είναι τεχνολογία για σύνδεση στο Internet μέσω Bluethouth .
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με καρτοσυμβόλαιο και στο e-bill που μπαίνω, στην ανάλυση κλήσεων δε μου φαίνονται οι εικόνες που έχει. Και με Firefox και με IE. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πηρα στην εξυπηρετηση και μου εστειλαν κατι ρυθμισεις με μηνυμα. Τις αποθηκευσα, αλλα παλι δε μπαινει!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...