Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μπήκα την Πέμπτη στο site της Cosmote και είδα ότι ετοιμάζουν 4G. Έτσι απο περιέργεια δήλωσα ότι ενδιαφέρομαι αλλά απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα. Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει δηλώσει ενδιαφέρον ή να ξέρει κάτι σχετικά με το θέμα ώστε να με πληροφορίσει λίγο παραπάνω;

 

Εδώ το link απο την Cosmote: 4G Network

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας, θελω να ρωτησω για μια "υπηρεσια" να το πω, δεν ξερω ακριβως, που εχω ακουσει οτι υπαρχει..

Σχετικα με το facebook στα καρτοκινητα της cosmote, οπου κυκοφορει σαν εφαρμογη και συνδεεσαι κανονικα μεσω 3G χωρις ομως να χρεωνεσαι... :)

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει λιγο με αυτο και να με ενημερωσει και πως ακριβως γινεται/ενεργοποιειται, τι χρειαζεται, κλπ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θελω να ρωτησω για μια "υπηρεσια" να το πω, δεν ξερω ακριβως, που εχω ακουσει οτι υπαρχει..

Σχετικα με το facebook στα καρτοκινητα της cosmote, οπου κυκοφορει σαν εφαρμογη και συνδεεσαι κανονικα μεσω 3G χωρις ομως να χρεωνεσαι... :)

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει λιγο με αυτο και να με ενημερωσει και πως ακριβως γινεται/ενεργοποιειται, τι χρειαζεται, κλπ?

 

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από το να μπείς από τον browser του κινητού σου στο 0.facebook.com:)

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

εχω whats up και samsung galaxy S . Λοιπον... Στελνω "internet" στο 1333 μου ερχονται ρυθμισεις αλλα το γκαλαξυ λεει: πρεπει ο κωδικος να ειναι τετραψηφιος ενω το μηνυμα με τις ρυθμισεις λεει να βαλω κωδικο το 1 (το νουμερο ενα).

Ψαχνω στο ιντερνετ βρηκα αυτο -> http://www.cityshop.gr/index.php?target=topics&topic_id=21 το εκανα ,εκανα επανακινηση το κινητο, τιποτα ! Ξερει κανεις πως θα μπω στο ιντερνετ απο το whats up μεσω Samsung Galaxy S1 ? :wacko: Περιαγωγη δεδομενων και ολα αυτα τα εχω ανοιξει κανονικα!

:superman:
Link to comment
Share on other sites

εχω whats up και samsung galaxy S . Λοιπον... Στελνω "internet" στο 1333 μου ερχονται ρυθμισεις αλλα το γκαλαξυ λεει: πρεπει ο κωδικος να ειναι τετραψηφιος ενω το μηνυμα με τις ρυθμισεις λεει να βαλω κωδικο το 1 (το νουμερο ενα).

Ψαχνω στο ιντερνετ βρηκα αυτο -> http://www.cityshop.gr/index.php?target=topics&topic_id=21 το εκανα ,εκανα επανακινηση το κινητο, τιποτα ! Ξερει κανεις πως θα μπω στο ιντερνετ απο το whats up μεσω Samsung Galaxy S1 ? :wacko: Περιαγωγη δεδομενων και ολα αυτα τα εχω ανοιξει κανονικα!

 

δκίμασε να βάλεις τέσσερις άσσους (1111)

Nokia και ξερό ψωμί ... :p
Link to comment
Share on other sites

λεγε το τζοκερ άμεσα :P !!!

ειχα προσπαθησει πανω απο 10 φορες με το ιντερνετ στο 1333 και μου λεγε να βαλω τον ασσο. τωρα μου ηρθε και λεει βαλτε το 1111 . Τα κερδη του τζοκερ μισα μισα ετσι ? :P

θα παω να βαλω και καρτα για να μη με αφησει με 5 cent (εχω ενα ευρω και 5 λεπτα καρτα χαχα) και θα επανελθω !

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από το να μπείς από τον browser του κινητού σου στο 0.facebook.com:)

 

Σχεδόν όλες οι εταιρείες κινητής πλέον χρεώνουν την πρόσβαση στο μηδενικό facebook με ημερησίο πάσο (αν είναι ενεργοποιημένο στη γράμμη). Μόνο με πακέτο μπορεί κάποιος να μπει χωρίς να επιβαρυνθεί. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από το να μπείς από τον browser του κινητού σου στο 0.facebook.com:)

 

Σχεδόν όλες οι εταιρείες κινητής πλέον χρεώνουν την πρόσβαση στο μηδενικό facebook με ημερησίο πάσο (αν είναι ενεργοποιημένο στη γράμμη). Μόνο με πακέτο μπορεί κάποιος να μπει χωρίς να επιβαρυνθεί. ;)

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια, θα το δοκιμασω και θα δω τι γινεται τελικα.. Αν χρεωνει η οχι, δηλαδη.. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εχει κανεις ιδεα αν στα πακετα συμβολαιου ιντερνετ της Κοτε, μπορεις να βγαλεις twin sim που να λειτουργουν παραλληλα?

Εχω ενα internet anyway 2gb (το οποιο θα παει στα 5gb μαλλον), κ δεν θα με χαλαγε να μπορουσε να χρησιμοποιησει ο πατερας μου στο χωριο τα data που περισσευουν καθε μηνα...

Το θεμα ειναι αν μπορουν να λειτουργουν ταυτοχρονα κ οι 2 καρτες (αν τυχει δλδ να ζητησω data κ εγω κ ο πατερας την ιδια χρονικη στιγμη, να μην εχει προβλημα καποιος απο τους 2)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να δουλευουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ 2 καρτες SIM με το ιδιο νουμερο. Οποια κάρτα ενεργοποιείται τελευταία, εκείνη λειτουργεί...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγω φιλε εστειλα μηνυμα, απαντηση ομως δεν πηρα και τωρα βλεπω πως το διαθετουν εμπορικα σε Αθηνα & Θεσ/νικη... για να δουμε, παντος τα 20GB με 50ευρώ ειναι παρα πολλα τη σημερον ημέρα!!!!

Καλησπέρα.

Μπήκα την Πέμπτη στο site της Cosmote και είδα ότι ετοιμάζουν 4G. Έτσι απο περιέργεια δήλωσα ότι ενδιαφέρομαι αλλά απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα. Υπάρχει κάποιος άλλος που να έχει δηλώσει ενδιαφέρον ή να ξέρει κάτι σχετικά με το θέμα ώστε να με πληροφορίσει λίγο παραπάνω;

 

Εδώ το link απο την Cosmote: 4G Network

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Η cosmõte έχει απο τα αθλιοτερα 3g το 4g της έλειπε σε,συνδιασμο με την χειρότερη ποιότητα ήχου

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς Σημεία - Περιοχές που να πιάνει σίγουρα 4G η cosmote? Ώστε να πάμε να δούμε πως συμπεριφέρεται το 4G δίτκυο από θέμα ταχύτητας...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς Σημεία - Περιοχές που να πιάνει σίγουρα 4G η cosmote? Ώστε να πάμε να δούμε πως συμπεριφέρεται το 4G δίτκυο από θέμα ταχύτητας...

 

στο the mall athens στην νεραντζωτησα , σιγουρα εχει αφου το διαφημιζαν κιολας.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Η cosmõte έχει απο τα αθλιοτερα 3g το 4g της έλειπε σε,συνδιασμο με την χειρότερη ποιότητα ήχου

 

Όντως πολύ άθλιο...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποιας μαρκας και ποιο μοντελο usb stick περιλαμβανεται στο πακετο με το 4G?? Γιατι στο site μαλλον δεν εχουν ενημερωσει τα κειμενα ακομα...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα.

Την προηγούμενη βδομάδα μετακόμισα. Όλα καλά όλα ωραία με το σπίτι απλά δεν έχω σήμα καθόλου μέσα στο σπίτι.

3g μια γραμμή με το ζόρι στο παράθυρο και 2g σχεδόν μισή γραμμή μέσα στο σπίτι (σήμα καμπάνα)

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να μου πείτε?

Έχω στην ουσία μείνει χωρίς τηλέφωνο και το χρειάζομαι για την δουλειά μου.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Την προηγούμενη βδομάδα μετακόμισα. Όλα καλά όλα ωραία με το σπίτι απλά δεν έχω σήμα καθόλου μέσα στο σπίτι.

3g μια γραμμή με το ζόρι στο παράθυρο και 2g σχεδόν μισή γραμμή μέσα στο σπίτι (σήμα καμπάνα)

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να μου πείτε?

Έχω στην ουσία μείνει χωρίς τηλέφωνο και το χρειάζομαι για την δουλειά μου.

Sent from my note

 

Η λύση είναι να πάρες στην εξυπηρέτηση της cosmote να τους εξηγήσεις τι συμβαίνει και θα σου προτείνουν (αν δεν το κάνουν ζήτα το εσύ) το cosmote full σήμα, συσκευή που λειτουργεί ως μικρή κεραία 3G για εσωτερικό χώρο και συνδέεται με την ADSL γραμμή σου.

Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα πρώτα (με κινητά φίλων ή με sim καρτοκινητών που διανέμουν) αν έχει καλύτερο σήμα κάποια άλλη εταιρία και αν ναι θα έκανα φορητότητα, αν όχι θα έπαιρνα την παραπάνω συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι να πάρες στην εξυπηρέτηση της cosmote να τους εξηγήσεις τι συμβαίνει και θα σου προτείνουν (αν δεν το κάνουν ζήτα το εσύ) το cosmote full σήμα, συσκευή που λειτουργεί ως μικρή κεραία 3G για εσωτερικό χώρο και συνδέεται με την ADSL γραμμή σου.

Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα πρώτα (με κινητά φίλων ή με sim καρτοκινητών που διανέμουν) αν έχει καλύτερο σήμα κάποια άλλη εταιρία και αν ναι θα έκανα φορητότητα, αν όχι θα έπαιρνα την παραπάνω συσκευή.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το κακό πρώτον είναι ότι μόλις ανανέωσα το συμβόλαιο μου (που να φανταστώ) και δεύτερον για αυτή την συσκευή διαβάζω διάφορα ότι είναι σαν να βάζεις ένα φούρνο εγκεφάλου μέσα στο σπίτι σου και κάτι τέτοια. Ισχύουν αυτά η είναι υπερβολές. Γνωρίζει κανείς?

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το κακό πρώτον είναι ότι μόλις ανανέωσα το συμβόλαιο μου (που να φανταστώ) και δεύτερον για αυτή την συσκευή διαβάζω διάφορα ότι είναι σαν να βάζεις ένα φούρνο εγκεφάλου μέσα στο σπίτι σου και κάτι τέτοια. Ισχύουν αυτά η είναι υπερβολές. Γνωρίζει κανείς?

Sent from my note

 

Δεν εκπέμπει παραπάνω ακτινοβολία από το ασύρματο router σου. Ίσα-ίσα, ψήνεις το κεφάλι σου εάν ΔΕΝ βάλεις αυτήν την συσκευή, μιας και το κινητό σου εκπέμπει το μάξιμουμ της ακτινοβολίας του για να πιάσει σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι να πάρες στην εξυπηρέτηση της cosmote να τους εξηγήσεις τι συμβαίνει και θα σου προτείνουν (αν δεν το κάνουν ζήτα το εσύ) το cosmote full σήμα, συσκευή που λειτουργεί ως μικρή κεραία 3G για εσωτερικό χώρο και συνδέεται με την ADSL γραμμή σου.

Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα πρώτα (με κινητά φίλων ή με sim καρτοκινητών που διανέμουν) αν έχει καλύτερο σήμα κάποια άλλη εταιρία και αν ναι θα έκανα φορητότητα, αν όχι θα έπαιρνα την παραπάνω συσκευή.

 

θα σου προτεινα να παρεις ενα αναμεταδοτη κινητης τηλεφωνιας αλλα δεν εχεις καλο σημα για να μπορεσει να το αναμεταδοσει οποτε δεν θα σε βοηθησει. Παρε το κοσμοτε φουλ σημα εαν εχεις adsl και θα εισαι οκ. βεβαια το να στηριζεσαι σε ενα ρουτερ που μπορει να εχει αποσυνδεσεις δεν ειναι και καλυτερη λυση ιδιαιτερα αμα εχεις συχνες αποσυνδεσεις . Για αυτο θα σου προτεινα το παρακατω για να μην εχεις προβλημα, ουτε να στηριζεσαι στο adsl το σπιτιου σου .

Μια αλλη λυση ειναι να αγορασεις ενα voice box και να το βαλεις πανω σε ενα σημειο αρκετα ψηλα π.χ. σε ενα παταρι κοντα σε παραθυρο στην ταρατσα ή πανω σε μια βιβλιοθηκη που εχεις σημα εστω και μια γραμμη βεβαια να μην χανεται το σημα εκει που θα το βαλεις και θα εισαι οκ εισαι οκ με ενα ασυρματο μεσα στο σπτι θα εχεις παντου καλο σημα αλλα θα χρειαζεσαι να βγαζεις την καρτα σημ του κινητου σου συνεχεια για να μπορεις να μιλησεις μεσα στο σπιτι αλλα ειναι μια οικονομικη λυση και προπαντων χωρις παγιο π.χ. να πληρωνεις το παγιο του adsl μονο για το φουλ σημα αρα θα σε εξυπερετησει , και αμα παρεις και ενα ασυρματο με δυνατοτητα μυνηματων θα εισαι οκ , και με μυνηματα και με κλησεις , δοκιμασε το δουλευει!!!!!! εδω εμενα μου εχει λυσει τα χερια το voice box , με τον αναμεταδοτη κινητης που ειχα παρει 3g δεν μου καλυπτει με καλυψη ολο το σπιτι αλλα μερικα δωματια μονο , ενω με το voice box και με το ασυρματο ποιανει και σε 3 οροφους χωρις προβληματα , καλα μου εχει τυχει να ακουω καποιον πολυ δυνατα και μετα να στρωνει ή να κοπει η γραμμη αλλα ελυσα το προβλημα καλυψης σε ολο μου το σπιτι , μπορει να με παιδευει το βγαλε βαλε σημ αλλα μιλαω καθαρα και μετακινουμε μεσα στο σπιτι χωρις να χανω τον αλλον .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έγινε παίδες σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα το μελετήσω το θέμα και θα δω τι με βολεύει πιο πολύ.

Να είστε καλά και πάλι thanks.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό έχω 3G και σήμα full εκτός σπιτιου, μέσα όμως οριακά εως καθόλου και αυτό κοντά στα παράθυρα. Υπάρχει κάποιο σύστημα να φέρνει το σήμα μέσα και σχετικά οικονομικο?
Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό έχω 3G και σήμα full εκτός σπιτιου, μέσα όμως οριακά εως καθόλου και αυτό κοντά στα παράθυρα. Υπάρχει κάποιο σύστημα να φέρνει το σήμα μέσα και σχετικά οικονομικο?
Αν έχεις internet, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό=>COSMOTE ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ για το Σπίτι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...