Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση/παράπονο θέλω να κάνω. Είδα σήμερα σε μια εφημερίδα ένα άρθρο - διαφήμιση της cosmote, το οποίο είχε τίτλο "απεριόριστο internet" όλο τον Αύγουστο.

 

Εφόσον δεν είναι πραγματικά απεριόριστο, αλλά κατά περίπτωση μπορεί να φτάσει το πολύ μέχρι 3GB (link), δεν είναι παράνομη και παραπλανητική η διαφήμιση;

 

Δεν λέω ότι δεν είναι αρκετά 1.5GB ή 3GB για casual χρήση με το κινητό, αλλά εμένα θα με ενδιέφερε να μπορώ να χρησιμοποιήσω απεριόριστο internet με tethering στον υπολογιστή από το κινητό. Ας χρησιμοποιούν τις λέξεις με την σωστή τους σημασία..

 

Και μια άλλη ερώτηση. Έχει κανείς κάποια πληροφορία για αυτό που αναφέρει ο φίλος εδώ:

 

παιδια η cosmote υποστηριζει ussd codes? θελω να τους βαλω εδω

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια! ειδα κι εγω τη διαφημιση για το internet και θελησα να το ενεργοποιησω στο κινητο μου (Nokia C7), το οποιο ποτε δεν ειχε 3g/gprs. εψαχνα στα device settings αλλα τιποτα. πρεπει να κανω κατι μεσω cosmote η θα επρεπε να παιζει κατευθειαν;

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! ειδα κι εγω τη διαφημιση για το internet και θελησα να το ενεργοποιησω στο κινητο μου (Nokia C7), το οποιο ποτε δεν ειχε 3g/gprs. εψαχνα στα device settings αλλα τιποτα. πρεπει να κανω κατι μεσω cosmote η θα επρεπε να παιζει κατευθειαν;

 

πάρε τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών για να σου ενεργοποίησουν το gprs και μετά πάρε τηλέφωνο το 1330 ενεργοποιήσε το πρόγραμμα με τa 3ευρώ 60Mb internet και θα σου διπλασιαστούν και πάρεις και το 1.5gb

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Κλάταρε το 3G/H+ στην περιοχη μου. 2809ms με τον σερβερ στην θεσσαλονικη της εταιρειας και μετα απο κανα λεπτο ανοιγουν οι σελιδες με 0.5mbps down και 0.2up... Δεν ξερω εαν ειναι προσωρινο φαινομενο η θα ειναι συχνο πλεον απο την προσφορα......
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Το είδα . Αυτό το βγαλαν για να χτυπήσουν την wind που μέσα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη τους ξεφτυλιζει.

 

Όσο για τα δωρεάν mb αντιγραφει την voda. Ότι και να κάνουν εαν δεν ρίξουν το κόστος των data. Θα χασουν π ΠΟΛ υ κοσμο

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το είδα . Αυτό το βγαλαν για να χτυπήσουν την wind που μέσα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη τους ξεφτυλιζει.

 

Όσο για τα δωρεάν mb αντιγραφει την voda. Ότι και να κάνουν εαν δεν ρίξουν το κόστος των data. Θα χασουν π ΠΟΛ υ κοσμο

 

Μιλάμε για το απόλυτο ξεφτίλισμα στην Αθήνα... Όταν το peak της Cosmote είναι 22mbps η WIND φτάνει άνετα 30άρια με pings 30ms.

Η Vodafone είναι άπειρα καλύτερη πανελλαδικά και από τις δύο και σε κάλυψη 3g και σε απόδοση. Αλλά αν η wind συνεχίσει έτσι και στην υπόλοιπη Ελλάδα δε τους βλέπω καλά αμφότερους. Η Vodafone ήδη άρχισε αναβάθμιση στην υπόλοιπη Ελλάδα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας μια απλή σύνδεση έχουμε και σύνδεση με gprs ή πρέπει να κάνω αίτηση για να έχω σύνδεση gprs;
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας μια απλή σύνδεση έχουμε και σύνδεση με gprs ή πρέπει να κάνω αίτηση για να έχω σύνδεση gprs;

 

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι...

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το απόλυτο ξεφτίλισμα στην Αθήνα... Όταν το peak της Cosmote είναι 22mbps η WIND φτάνει άνετα 30άρια με pings 30ms.

Η Vodafone είναι άπειρα καλύτερη πανελλαδικά και από τις δύο και σε κάλυψη 3g και σε απόδοση. Αλλά αν η wind συνεχίσει έτσι και στην υπόλοιπη Ελλάδα δε τους βλέπω καλά αμφότερους. Η Vodafone ήδη άρχισε αναβάθμιση στην υπόλοιπη Ελλάδα...

 

Δεν είμαι τόσο σίγουρος για τη Vodafone πλέον.

Έχω προσωπικό συμβόλαιο vodafone και εταιρικό cosmote.

Όταν θέλω 3G, στην cosmote μπορώ να βασίζομαι. Η vodafone με έχει απογοητεύσει από κάλυψη αρκετά. Οι ταχύτητες μια από τα ίδια πλέον. Πριν από 1 χρόνο η διαφορά σε ταχύτητες ήταν χαοτική υπέρ vodafone. Πλέον μια από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση/παράπονο θέλω να κάνω. Είδα σήμερα σε μια εφημερίδα ένα άρθρο - διαφήμιση της cosmote, το οποίο είχε τίτλο "απεριόριστο internet" όλο τον Αύγουστο.

 

Εφόσον δεν είναι πραγματικά απεριόριστο, αλλά κατά περίπτωση μπορεί να φτάσει το πολύ μέχρι 3GB (link), δεν είναι παράνομη και παραπλανητική η διαφήμιση;

 

Δεν λέω ότι δεν είναι αρκετά 1.5GB ή 3GB για casual χρήση με το κινητό, αλλά εμένα θα με ενδιέφερε να μπορώ να χρησιμοποιήσω απεριόριστο internet με tethering στον υπολογιστή από το κινητό. Ας χρησιμοποιούν τις λέξεις με την σωστή τους σημασία..

 

Και μια άλλη ερώτηση. Έχει κανείς κάποια πληροφορία για αυτό που αναφέρει ο φίλος εδώ:

 

 

 

Ευχαριστώ.

 

Μέχρι τώρα θα έπρεπε να ξέρεις ότι δεν υπάρχει τίποτα απεριόριστο στους ελληνικούς παροχους.... :-P

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το απόλυτο ξεφτίλισμα στην Αθήνα... Όταν το peak της Cosmote είναι 22mbps η WIND φτάνει άνετα 30άρια με pings 30ms.

Η Vodafone είναι άπειρα καλύτερη πανελλαδικά και από τις δύο και σε κάλυψη 3g και σε απόδοση. Αλλά αν η wind συνεχίσει έτσι και στην υπόλοιπη Ελλάδα δε τους βλέπω καλά αμφότερους. Η Vodafone ήδη άρχισε αναβάθμιση στην υπόλοιπη Ελλάδα...

 

Με όλο το σεβασμό, δεν ακούγεται και πολύ αντικειμενικό όπως ξεκινάει. Όχι πως η συνέχεια είναι καλύτερη. Όροι όπως "απόλυτο ξεφτίλισμα", "άπειρα καλύτερη πανελλαδικά και από τις δύο", μάλλον ενισχύουν τις υποψίες περί της υποκειμενικότητας του εν λόγω δημοσιεύματος.

Το πρόσφατο συγκριτικό στις ταχύτητες δεδομένων των τριών δικτύων το διαβάσατε; Έρχεται σε πλήρη αντίθεση με όσα ισχυρίζεστε για τη vodafone. Από έγκυρη πηγή, το αντίστοιχο πέρσυ είχε διαφορετικά αποτελέσματα και το είχε κάνει σημαία το δίκτυο με τα καλύτερα αποτελέσματα.

Να επανέλθουμε στο θέμα όταν ενημερωθείτε για την πρόσφατη βιβλιογραφία;

Edited by Nosferatu

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην πόλη μου τώρα με την προσφορά έπεσε, στο χωριό μου (προφανώς με λίγους κατοίκους) πάει πολύ καλά Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό, δεν ακούγεται και πολύ αντικειμενικό όπως ξεκινάει. Όχι πως η συνέχεια είναι καλύτερη. Όροι όπως "απόλυτο ξεφτίλισμα", "άπειρα καλύτερη πανελλαδικά και από τις δύο", μάλλον ενισχύουν τις υποψίες περί της υποκειμενικότητας του εν λόγω δημοσιεύματος.

Το πρόσφατο συγκριτικό στις ταχύτητες δεδομένων των τριών δικτύων το διαβάσατε; Έρχεται σε πλήρη αντίθεση με όσα ισχυρίζεστε για τη vodafone. Από έγκυρη πηγή, το αντίστοιχο πέρσυ είχε διαφορετικά αποτελέσματα και το είχε κάνει σημαία το δίκτυο με τα καλύτερα αποτελέσματα.

Να επανέλθουμε στο θέμα όταν ενημερωθείτε για την πρόσφατη βιβλιογραφία;

 

Η προσωπική μου εμπειρία σαν μηχανικός...λέει πολλά περισσότερα από τους ερασιτέχνες του pc magazine που η μεθοδολογία τους είναι πιο αστεία και από αρκά. Δε μου λένε τίποτα οι μετρήσεις τους. Αυτά τα αφήνω για τον απλό λαό που αγοράζει android και Cosmote :lol:

 

Όταν αναφέρεσαι σε βιβλιογραφία να είσαι προσεκτικός. Είναι ιερή λέξη. Δε θα χρησιμοποιήσω πότε τη λέξη βιβλιογραφία για ένα περιοδικό αμφιβόλου ποιότητας κατά τη γνώμη μου... Το περιοδικό της ΙΕΕΕ είναι βιβλιογραφία για παράδειγμα. Το PC Magazine δεν είναι καν επιστημονικό περιοδικό...

Τέλος, κάθε άποψη διαφορετική από τη δική σου και του επιστημονικού (!) βιβλιογραφικού (!) περιοδικού δε μπορεί να είναι υποκειμενική. Αυτή είναι η πραγματικότητα που ζω.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mixtri

-Το PC Magazine έκανε μια ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΤΡΗΣΗ σε διάφορες περιοχές(όπως κάνουμε ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ) και έβγαλε ένα συμπέρασμα.Σίγουρα δεν μπορεί να είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ 100% αξιόπιστο ΑΛΛΑ πρακτικά παίρνουμε μια σημαντική ιδέα.

 

-Αλήθεια...επειδή είσαι μηχανικός θες να μου πεις ότι κάθε μέρα όλη μέρα όπου πας χρησιμοποιείς ένα στάνταρ πρωτόκολλο και αποκλείεις ή συμπεριλαμβάνεις όλες τις παραμέτρους και μας λες τα "συμπεράσματά" σου εδώ; :confused: ΟΚ...το άκουσαμε και αυτό.

 

-Ένα παιδί (δεν θυμάμαι που αλλά το αποθήκευσα στον άλλον υπολογιστή) πέρα από του περιοδικού έβαλε και έρευνα μιας άλλης ανεξάρτητης εταιρείας!Και αυτοί διαστρεβλώνουν τόσο πολύ τα δεδομένα ή δεν ξέρουν να κάνουν τόσο αξιόπιστες μετρήσεις;

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την προσφορά του free mobile internet από COSMOTE και VODAFONE.

Μετά το πέρας της περιόδου προσφοράς, στην COSMOTE ενδέχεται να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο για την κίνηση αυτή, όχι γιατί δεν είναι καλό το δίκτυο ή ότι δεν έχουν καλές - ακόμα και καλύτερες ταχύτητες από την VODAFONE - αλλά επειδή το δίκτυο θα φορτωθεί με τόσους νέους χρήστες (βλ. What's up) όπου δεν θα υπάρχει, όχι αξιόπιστη υπηρεσία αλλά ούτε καν υπηρεσία σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία σαν μηχανικός...λέει πολλά περισσότερα από τους ερασιτέχνες του pc magazine που η μεθοδολογία τους είναι πιο αστεία και από αρκά. Δε μου λένε τίποτα οι μετρήσεις τους. Αυτά τα αφήνω για τον απλό λαό που αγοράζει android και Cosmote :lol:

 

Όταν αναφέρεσαι σε βιβλιογραφία να είσαι προσεκτικός. Είναι ιερή λέξη. Δε θα χρησιμοποιήσω πότε τη λέξη βιβλιογραφία για ένα περιοδικό αμφιβόλου ποιότητας κατά τη γνώμη μου... Το περιοδικό της ΙΕΕΕ είναι βιβλιογραφία για παράδειγμα. Το PC Magazine δεν είναι καν επιστημονικό περιοδικό...

Τέλος, κάθε άποψη διαφορετική από τη δική σου και του επιστημονικού (!) βιβλιογραφικού (!) περιοδικού δε μπορεί να είναι υποκειμενική. Αυτή είναι η πραγματικότητα που ζω.

 

Υπερβάλεις. Δεν έχω διαβάσει το φετινό άρθρο, αλλά το αντίστοιχο πέρισυ ήταν ιδιέταιρα αξιοπρεπές.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την προσφορά του free mobile internet από COSMOTE και VODAFONE.

Μετά το πέρας της περιόδου προσφοράς, στην COSMOTE ενδέχεται να χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο για την κίνηση αυτή, όχι γιατί δεν είναι καλό το δίκτυο ή ότι δεν έχουν καλές - ακόμα και καλύτερες ταχύτητες από την VODAFONE - αλλά επειδή το δίκτυο θα φορτωθεί με τόσους νέους χρήστες (βλ. What's up) όπου δεν θα υπάρχει, όχι αξιόπιστη υπηρεσία αλλά ούτε καν υπηρεσία σε κάποιες περιπτώσεις.

αυτο ειναι το μονο σιγουρο αλλα μπορει να υπερφορτωθει μονο το 3.5g ( hsdpa) δικτυο και οχι το απλο δικτυο αρα να μην υπαρχει προβλημα , εξαλλου με το 3.5G 'H 3G μπαινουνε στο ιντερνετ και οχι με το απλο 2g δικτυο αφου εχουνε τεραστια διαφορα οι ταχυτητες.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

@mixtri

-Το PC Magazine έκανε μια ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΕΤΡΗΣΗ σε διάφορες περιοχές(όπως κάνουμε ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ) και έβγαλε ένα συμπέρασμα.Σίγουρα δεν μπορεί να είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ 100% αξιόπιστο ΑΛΛΑ πρακτικά παίρνουμε μια σημαντική ιδέα.

 

-Αλήθεια...επειδή είσαι μηχανικός θες να μου πεις ότι κάθε μέρα όλη μέρα όπου πας χρησιμοποιείς ένα στάνταρ πρωτόκολλο και αποκλείεις ή συμπεριλαμβάνεις όλες τις παραμέτρους και μας λες τα "συμπεράσματά" σου εδώ; :confused: ΟΚ...το άκουσαμε και αυτό.

 

-Ένα παιδί (δεν θυμάμαι που αλλά το αποθήκευσα στον άλλον υπολογιστή) πέρα από του περιοδικού έβαλε και έρευνα μιας άλλης ανεξάρτητης εταιρείας!Και αυτοί διαστρεβλώνουν τόσο πολύ τα δεδομένα ή δεν ξέρουν να κάνουν τόσο αξιόπιστες μετρήσεις;

 

Θα σου απαντήσω εδώ για τα σχετικά που λες και κάποια άλλη στιγμή στο άλλο νήμα.

- Πρακτικές μετρήσεις κάνουν όλοι. Ακόμα και οι εταιρείες. Δε χρησιμοποιούν συσκευές από το διάστημα ή επιλέγουν με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο τα σημεία (για να εισάγουν τη στοχαστικότητα της κίνησης, της παρεμβολής και ένα σωρό άλλων παραγόντων). Αλλά το τσουβάλιασμα του PC Magazine δεν είχε προηγούμενο. Δε μπορείς να βάζεις στην ίδια σακούλα μετρήσεις από ADSL, VDSL και FTTH. Πως να το κάνουμε δηλαδή; Ίσως οι άνθρωποι δε μπορούν να χωρίσουν τις μετρήσεις και λογικό είναι...προφανώς δεν είναι ειδικοί, αν και το παίζουν...

 

- Θεωρώ ότι πρέπει να είσαι ανοιχτόμυαλος και να μπορείς κρίνεις και να εφαρμόζεις διαφορετικές μεθοδολογίες για την επίλυση ενός προβλήματος ανάλογα με την περίπτωση. Κρίνω λοιπόν ότι το βασικότερο λάθος του PC Magazine είναι αφενός μεν ο μικρός αριθμός μετρήσεων, αφετέρου η στατιστικές μετρήσεις που κάνανε και μείνανε στο Μ.Ο. χωρίς να μετρήσουν τυπική απόκλιση και διασπορά μετρήσεων, δύο πολύ βασικούς παράγοντες για τα ασύρματα δίκτυα και την ευστάθειά τους... Η μέση ταχύτητα είναι ίσως άχρηστη παράμετρος για τους περισσότερους χρήστες αν η διασπορά είναι μεγάλη (πχ WIND που πιάνεις από 30Mbps μέχρι...1mbps αν μου πει ότι Μ.Ο. είναι 2Mbps καταλαβαίνεις ότι...έκαναν κάποιο λάθος στη συνολική εμπειρία χρήσης). Τέλος πάντων, όπως είπα δεν είναι επαγγελματίες οι άνθρωποι αλλά δημιουργούν λανθασμένες εντυπώσεις οι οποίες αναπαράγονται όπως βλέπεις.

 

- Η έρευνα που λες αφενός μετρούσε ταχύτητες στο διάστημα που η WIND άλλαξε το δίκτυο η οποία ολοκληρώθηκε μέσα Ιουλίου (ενώ οι μετρήσεις αφορούσαν μέχρι Μάιο) και αν κρίνω από τα στατιστικά μεγέθη ήταν αρκετά πρόχειρη η έκθεση. Η κάθε εταιρεία κρίνεται από το έργο της. Δε μπορώ να δώσω πράσινο φως εφόσον βλέπω κάτι στραβό ούτε θα πω άγιες τις μετρήσεις για λογαριασμό της WIND. Απλά το αποτέλεσμα είναι προφανές. Δε χάνεις τίποτα από το να δοκιμάσεις με ένα Huawei DC-HSPA modem το νέο δίκτυο και να συγκρίνεις και να μας πεις.

 

Θα μπορούσα να γράφω όλη μέρα...παράπονα για όλα τα δίκτυα αλλά μπορώ να ξεχωρίζω το καλό δίκτυο από το μανάβικο. Και δυστυχώς μέρα με τη μέρα βλέπω ότι η Cosmote έχει κάνει αρκετά πρόχειρο νέο δίκτυο (η πλήρης ανομοιογένεια δικτύου σε 2g και 3g) σε αντίθεση με τη Vodafone (η οποία έχει κάποια θεματάκια στην περιοχή μου την τελευταία βδομάδα αλλά παραμένει αρκετά καλή) και τη WIND (όπου έχει αναβαθμιστεί).

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mixtri

 

Μου μιλάς για στατιστικούς όρους κ.α. που τα περισσότερα παιδιά εδώ και ΚΥΡΙΩΣ οι περισσότεροι άνθρωποι (μεγάλος αριθμός!) δεν ξέρει καν αν...."τρώγεται" αυτό!

 

-Όταν λέμε "πρακτικά" εννοούμε το εξής.....πάω σε μια περιοχή ανοίγω το κινητό ή συνδέω το στικάκι και βλέπω τι κάνει το δίκτυο είτε είμαι σε διακοπές είτε είμαι σε καφετέρια κ.α.!Ακόμα και αυτό είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟΣ δείκτης για την ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΖΑ του πληθυσμού!Με στατιστικές μεθόδους ναι μεν χάνει αλλά στην πράξη παίρνεις μια ιδέα!

 

-Λες ότι είναι μικρός ο αριθμός των μετρήσεων!Θες να μου πεις δηλαδή ότι μέσα σε λίγο καιρό ΕΣΥ πήγες σε περισσότερα μέρη και έκανες έστω και μια ΑΠΛΗ μέτρηση του λεπτού ώστε συνεχώς να είσαι τόσο απόλυτος για αυτά που λες σε όλα τα posts;Δεν νομίζω!

 

-Μου λες συνεχώς να δοκιμάσω με συγκεκριμένο μόντεμ κ.α.!ΔΕΝ αμφέβαλλα σε ΚΑΝΕΝΑ post για το "καινούριο δίκτυο"!Αυτό που σου λέω είναι ότι θέλει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ δρόμο ακόμα σε θέμα κάλυψης!Με λίγα λόγια είναι πολύ πίσω σε αυτό!Και με το να μου λες συνεχώς ότι σε 1,2,3,4..... πόλεις πιάνεις αυτή την ταχύτητα ενώ σε όλες τις άλλες οι ταχύτητες είναι απλά τραγικές καταλαβαίνεις ότι είναι αστείο!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το τσουβάλιασμα του PC Magazine δεν είχε προηγούμενο. Δε μπορείς να βάζεις στην ίδια σακούλα μετρήσεις από ADSL, VDSL και FTTH. Πως να το κάνουμε δηλαδή; Ίσως οι άνθρωποι δε μπορούν να χωρίσουν τις μετρήσεις και λογικό είναι...προφανώς δεν είναι ειδικοί, αν και το παίζουν...
Μπορεί οι μετρήσεις του περιοδικού να μην ήταν οι καλύτερες όσο αφορά τη μεθοδολογία αλλά στο συγκεκριμένο θέμα δεν έκανε τίποτε διαφορετικό από αυτό που κάνουν τα περισσότερα διεθνή περιοδικά σε ανάλογα τεστ. Σε άλλο θέμα σου έδωσα link από αντίστοιχες μετρήσεις του μεγαλύτερου περιοδικού κινητής της Ευρώπης μαζί με τις μεθόδους που ακολουθούν τα τελευταία 12 χρόνια. Όταν θέλεις να μετρήσεις συνολικά την ποιότητα/ταχύτητα ενός δικτύου σε μια συγκεκριμένη περιοχή/χώρα, σαφώς και υπολογίζεις στο μέσο όρο όλες τις μετρήσεις. Τα περιοδικά δεν χωρίζουν π.χ. την ταχύτητα σε GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA και HSPA+ γιατί αυτό δεν ενδιαφέρει τους αναγνώστες τους. Τους ενδιαφέρει πρακτικά η ταχύτητα που πιάνουν στη συγκεκριμένη περιοχή. Κι αυτό επειδή αν μια εταιρία σε μια περιοχή έχει ακόμα GPRS αντί HSPA+, αυτό δεν αφορά το περιοδικό και τους αναγνώστες του αλλά την εταιρία που ας φρόντιζε να αναβαθμίσει.

 

Όσο για το συγκεκριμένο τεστ του PC Magazine, όσο προβληματική και να είναι η μεθοδολογία του από πλευράς απόλυτων τιμών, δίνει μια αρκετά καλή συγκριτική εικόνα κι αυτό επειδή και οι τρεις εταιρίες μετρήθηκαν με την ίδια μεθοδολογία. Κάτι ανάλογο κάνουμε κι εμείς σε πολύ μικρότερη κλίμακα. Π.χ. τώρα στο εξοχικό μου που τσεκάρω και τις τρεις εταιρίες, δεν έχω και την καλύτερη μεθοδολογία. Έχω 2 μοντεμ, 2-3 κινητά/φορητούς και το speedtest. Μπορεί οι μετρήσεις που παίρνω να μην είναι οι αναλυτικότερες αλλά όταν η μία εταιρία μου δίνει σταθερά 2-4Mbps και η άλλη 0.1-0.2Mbps, ξέρω ποια πάει καλά και ποιά να διαλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν βοήθησε η βροχή που ρίχνει αλλά πάει πολύ καλά σήμερα :)

 

Κι εμένα λίγο καλύτερα σήμερα...

http://www.speedtest.net/result/2112257704.png

btw. γιατί γράφει ΟΤΕΝΕΤ?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ να σου πω... εμενα γραφει Cosmote Mobile ktl ktl...

 

Κι εμένα πρώτη φορά μου το βγάζει...! :p Adsl έχουν πίσω από την κεραία; αχαχα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...