Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μπορει καποιος να μου πει τι διαφορα υπαρχει αναμεσα στις ρυθμισεις cosmote internet και cosmote wap;;;

το προγραμμα internet monthly pass ισχυει και για 3G ιντερνετ;

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μπορει καποιος να μου πει τι διαφορα υπαρχει αναμεσα στις ρυθμισεις cosmote internet και cosmote wap;;;

το προγραμμα internet monthly pass ισχυει και για 3G ιντερνετ;

 

δεν εχω καταλάβει ούτε και εγώ !. Αλλά πιστεύω ότι το wap είναι πιο παλιό σε συγκεκριση με το ίντερνετ. Όσο για το monthly pass και γενικότερα για πακέτα ίντερνετ δεν υπάρχει περιορισμός εάν θα είσαι σε 3g ίντερνετ ή όχι . Καλύτερα να είσαι σε 3g για να έχεις καλύτερη ταχύτητα. Είναι καθαρά θέμα περιοχής. Εγώ πάντως στην θέση σου θα είχα το κινητό μου στην διπλή λειτουργία όταν έμπαινα στο ίντερνετ και είχε σήμα 3g σε αυτην την περιοχή. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα το άφηνα συνέχεια στην διπλή λειτουργία διότι θα μου έτρωγε την μπαταρία όλη επειδή θα έψαχνε συνέχεια.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Γνωρίζει κανείς αν το 3G router της Option, Globesurfer II 7.2, που παλιότερα έδινε η wind, λειτουργεί καλά με το cosmote 3G?

 

Έχει κανείς σχετική εμπειρία; παλεύω από το καλοκαίρι να τα ταιριάξω σε περιοχή με καλό 3G και δεν συνδέεται, παρότι βλέπει το δίκτυο. Παλαιότερα, με 2G της Cosmote στην ίδια περιοχή δούλευε άψογα!

 

Αν κανείς γνωρίζει σχετικά, με σώζει!....

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει κανεις ενα η cosmote υποστηριζει την λειτουργια αποσυμφορησης δικτυου η αλλιως fast dormancy?

 

φιλε δεν νομιζω να την υποστηριζει!:)

εγω παντως στον δικο μου γαλαξια απενεργοποίησα την συγκεκριμενη επιλογη και δεν εχω κανενα προβλημα!

ισα ισα μου φαινεται οτι η μπαταρια παει καλυτερα:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελάνουν αυτοί οι κλέφτες. Μπαίνω σήμερα στο 0.facebook.com που υποτίθεται είναι δωρεάν πλοήγηση. Μετά από λίγο μου έρχεται μύνημα ότι χρεώθηκα 1 ευρώ και έχω δωρεάν πλοήγηση για μια ολόκληρη μέρα. Στα καπάκια μου έρχεται άλλο μήνυμα ότι η χρέωση μπορεί να οφείλεται σε apps καιρού ή κάτι άλλο του smartphone σας. Και να πάρω στο 13838 (με το αζημίωτο βέβαια) για more info

 

1ον)Δεν έχω smartphone

2ον)Μπήκα στο 0.facebook.com είδα statuses και βγήκα. Δεν είναι ότι πάτησα σε photos ή κάτι τέτοιο.

 

Το ίδιο είχα πάθει και στο whats up mobile site όπου και εκεί η πλοήγηση είναι δωρεάν.Σκέφτομαι να τους πάρω τηλ να τους βρίσω αλλά πραγματικά λυπάμαι τα κατά μειωμένα 1 ευρώ λεφτά της κάρτας μου.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελάνουν αυτοί οι κλέφτες. Μπαίνω σήμερα στο 0.facebook.com που υποτίθεται είναι δωρεάν πλοήγηση. Μετά από λίγο μου έρχεται μύνημα ότι χρεώθηκα 1 ευρώ και έχω δωρεάν πλοήγηση για μια ολόκληρη μέρα. Στα καπάκια μου έρχεται άλλο μήνυμα ότι η χρέωση μπορεί να οφείλεται σε apps καιρού ή κάτι άλλο του smartphone σας. Και να πάρω στο 13838 (με το αζημίωτο βέβαια) για more info

 

1ον)Δεν έχω smartphone

2ον)Μπήκα στο 0.facebook.com είδα statuses και βγήκα. Δεν είναι ότι πάτησα σε photos ή κάτι τέτοιο.

 

Το ίδιο είχα πάθει και στο whats up mobile site όπου και εκεί η πλοήγηση είναι δωρεάν.Σκέφτομαι να τους πάρω τηλ να τους βρίσω αλλά πραγματικά λυπάμαι τα κατά μειωμένα 1 ευρώ λεφτά της κάρτας μου.

 

Μήπως πριν μπεις στο 0.facebook.com ο browser σου άνοιξε την default homepage του; Αν ναι, τότε εξηγείται η χρέωση.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πριν μπεις στο 0.facebook.com ο browser σου άνοιξε την default homepage του; Αν ναι, τότε εξηγείται η χρέωση.

Όχι. Το έχω σαν bookmark και μπορώ να το ανοίξω επιτόπου πριν ξεκινήσει καν ο browser.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πριν μπεις στο 0.facebook.com ο browser σου άνοιξε την default homepage του; Αν ναι, τότε εξηγείται η χρέωση.

 

Ή μήπως χρησιμοποιείς Opera Mini με τη λειτουργία Turbo ενεργοποιημένη; Αν ναι, μπορεί να νομίζεις ότι ο browser σου επικοινωνεί με το 0.facebook.com, αλλά στην πραγματικότητα επικοινωνεί με τους servers της Opera που συμπιέζουν και σου σερβίρουν έμμεσα το περιεχόμενο του 0.facebook.com

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελάνουν αυτοί οι κλέφτες. Μπαίνω σήμερα στο 0.facebook.com που υποτίθεται είναι δωρεάν πλοήγηση. Μετά από λίγο μου έρχεται μύνημα ότι χρεώθηκα 1 ευρώ και έχω δωρεάν πλοήγηση για μια ολόκληρη μέρα. Στα καπάκια μου έρχεται άλλο μήνυμα ότι η χρέωση μπορεί να οφείλεται σε apps καιρού ή κάτι άλλο του smartphone σας. Και να πάρω στο 13838 (με το αζημίωτο βέβαια) για more info

 

1ον)Δεν έχω smartphone

2ον)Μπήκα στο 0.facebook.com είδα statuses και βγήκα. Δεν είναι ότι πάτησα σε photos ή κάτι τέτοιο.

 

Το ίδιο είχα πάθει και στο whats up mobile site όπου και εκεί η πλοήγηση είναι δωρεάν.Σκέφτομαι να τους πάρω τηλ να τους βρίσω αλλά πραγματικά λυπάμαι τα κατά μειωμένα 1 ευρώ λεφτά της κάρτας μου.

 

δεν θα αμφισβητήσω αυτα που λες!

απλα θα σου ειμαι με γαλαξια 2 cosmote 70 και παρακολουθώ την κινηση μου στο ιντερνέτ με 2 αξιολογα προγράμματα!!

τα παντα συμφωνουν! και τα sms απο την cosmote και τα προγραμματα που μετρανε την χρηση δεδομένων!:)

οχι απλα ειμαι ευχαριστημένος ειμαι υπερ ευχαριστημένος! τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει θεωρώ ότι είναι καλύτερο ο φίλος να απενεργοποιήσει το DayPass στέλνοντας END DAY στο 1333

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Και μένα αυτή μου φαίνεται πως είναι η κίνηση που θα κάνω
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..σορρυ αν το γραφω σε ακυρο σημειο αλλα δν ηξερα που να το γραψω. εδω και μια εβδομαδα εχω καινουργιο smartphone.. και εδω και 3 μερες συνεχομενα μου λεει.. : συνδεθηκες αυτοματα στο internet μεχρι ταδε ωρα για 1 ευρω..πως γινεται να μην συνδεεται μονο του???! βοηθεια παιδια please! ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Ποιο smartphone είναι; Συνήθως στις ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή για "δεδομένα" "κίνηση δεδομενων" ή κατι περεμφερες, απλά το απενεργοποιεις και είσαι cool.

 

 

Sent from my iPhone4 using Tapatalk

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Είναι το internet day pass της Cosmote. Με το που ζητάει internet το τηλέφωνό σου για οποιοδήποτε λόγο σου δίνει η Cosmote με 1ευρώ για 1 μέρα. Για να το απενεργοποιήσεις στείλε END DAY στο 1333

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν νομιζω να την υποστηριζει!:)

εγω παντως στον δικο μου γαλαξια απενεργοποίησα την συγκεκριμενη επιλογη και δεν εχω κανενα προβλημα!

ισα ισα μου φαινεται οτι η μπαταρια παει καλυτερα:)

ελαβα e-mail απο την cosmote και μου λενε οτι δεν υποστηριζουν το fast dormancy
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή που γράφω στη περιοχή Αγ.Δημητρίου - Δάφνης παρατηρώ το εξής πρόβλημα στα κινητά μου, το οποίο όμως υπάρχει από το πρωί. Με ειδοποίησαν σχετικά όταν δεν μπορούσαν να με βρούν σε κανένα τηλέφωνό μου.

 

Όσες γραμμές κοσμοτέ έχω, τη μια στιγμή είναι διαθέσιμες και την άλλη όχι, χωρίς όμως το σήμα να χάνεται από τις συσκευές εγώ φαίνεται να το έχω κλειστό. Αρχικά νόμιζα ότι επρόκειτο για πρόβλημα στο smartphone αλλά αργότερα παρατήρησα ότι το πρόβλημα "χτυπάει" και το άλλο τηλέφωνο μου που δεν είναι smartphone. Όπως είπα δεν μπορούν να με καλέσουν αλλά δεν μπορώ ούτε εγώ να καλέσω ανά τακτά διαστήματα, τυχαία. Επίσης πρόβλημα παρουσιάζεται είτε και στις δύο συσκευές ταυτόχρονα είτε ξεχωριστά στην κάθε μία.

 

Υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο πρόβλημα ή να γνωρίζει αν όντως υπάρχει θέμα στην περιοχή?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι πρόβλημα του δικτύου στη περιοχή σου (εγώ στο κέντρο είμαι οκ). Πήρες στην εξυπηρέτηση πελατών να τους το πεις;
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε την υπηρεσία Internet Day Pass χωρίς να ρωτήσει τους πελάτες της αν το επιθυμούν ή όχι, στέλνοντας απλά ένα μήνυμα γνωστοποίησης ότι η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί. Μου το κανει συνεχεια και μου εχει σπασει τα νευρα τι πρεπει να κανω για να το αποφευγω? (kin. Motorola Defy+)
Link to comment
Share on other sites

Θελω να μην το κανει τι προγραμμα με internet να κανω?

 

Στέλνεις END DAY στο 1333 και τέλος.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση 1:

gprs,edge,3g.

 

Επειδη εχω σπανια σημα 3G μπαινω ιντερνετ μεσω GPRS.

Μεσω edge πως μπορω να συνδεθω;;

Για το Hazel που εχω ειναι GPRS-80Kbps και EDGE-247Kbps.

 

Ερωτηση 2:

Την Turbo λειτουργια στον Οpera 6.5 πως την βαζω;

Edited by jyonu

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση 1:

gprs,edge,3g.

 

Επειδη εχω σπανια σημα 3G μπαινω ιντερνετ μεσω GPRS.

Μεσω edge πως μπορω να συνδεθω;;

Για το Hazel που εχω ειναι GPRS-80Kbps και EDGE-247Kbps.

 

Ερωτηση 2:

Την Turbo λειτουργια στον Οpera 6.5 πως την βαζω;

 

απάντηση:

ερώτηση 1

δεν το ορίζεις εσυ μόνο του το κινητό συνδέεται στην κάλυψη edge και σου εμφανίζει ένα Ε ( δηλαδή EDGE) στην θέση του G ( δηλαδή GPRS). Εσυ από το κινητό σου μπορείσ να ορίσεις εάν θα συνέδεσε σε κάλυψη 2g( είτε με gprs,είτε με edge) ή 3g ( είτε με 3g,είτε με 3g+ ή αλλιώς hsdpa όπως το λένε). Άμα το βάλεις στην διπλή λειτουργία αναλόγως το σήμα της περιοχή σου συνδέεται όπου βρει σήμα!. Προφανώς για να μην δικτύωνεσαι στον EDGE δίκτυο σημαίνει ότι η κεραία που σε καλύπτει δεν το υποστηρίζει ή δεν έχει αναβαθμιστεί ακόμα. Όσο για την ερώτηση 2 αυτό από όσο ξέρω γίνεται μόνο στο opera mobile μέσα από της ρυθμίσεις απορρήτου από όσο θυμάμαι.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...