Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμένα η απόκριση οκ και απο ταχύτητες κλασικά μέτρια πράγματα για τέτοια ώρα https://www.speedtest.net/result/11880961747 το πρωί βέβαια είχα την 3πλασια ταχύτητα αλλά οκ συνηθίσαμε πλέον αυτό το γεγονός στην vodafone

 

Προφανώς στην περιοχή σου έχει φουλάρει απο κόσμο και γονατίσει ακόμη περισσότερο

Cosmote φίλε μου σχεδόν 10 χρόνια

Επρεπε πρώτα να πάρεις ένα cu για ένα μήνα να το δοκιμάσεις στην περιοχή σου και μετά να αλλάξεις.. Θα έχανες ίσως 12€ αλλά τουλάχιστον θα γλίτωνες την αλλαγή. Απο την στιγμή που πιάνεις ήδη 4g+ όχι δεν φταίει η σιμ σου. Απλά στην περιοχή σου η vodafone υστερεί

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Vodafone κέντρο αργαλαστης Πηλίου Β3+Β20. Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό πρόβλημα έχει η Vodafone στο Μεγανήσι (Λευκάδα). Τα σημεία όπου έχει λειτουργικό 4G είναι 2-3 σε όλο το νησί (για ταχύτητες βλέπε τεστ), και το 3G για κάποιο λόγο άφαντο, σαν να έχουν κάνει νωρίτερα το switch off… Σε παρόμοια κατάσταση είναι και οι άλλες δυο πάντως..

 

https://www.speedtest.net/my-result/i/4721225976

https://www.speedtest.net/my-result/i/4715111505

Link to comment
Share on other sites

Και από Ρόδο τα μυνηματα είναι απογοήτευτικα. Παράδειγμα, παραλία Αφάντου το σήμα κάνει ‘βόλτα’. 4G,3G, Edge και πάλι τα ίδια . Τρομερή αστάθεια.

Παραλία Κολύμπια, Video Call με δυσκολία .

Agathi beach, σχεδόν ανύπαρκτη.

Τι έχετε κάνει στο δίκτυο φέτος ?

Link to comment
Share on other sites

Παρότι βλέπω 4g plus παντού (1800-800) οι ταχύτητες είναι απογοητευτικά κακές. Πλέον θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα backhaul or core Network.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρωμαϊκή αγορά το μόνο σημείο που βλέπω ουσιαστική διαφορά στη Θεσσαλονίκη

7-3-1-20

https://www.speedtest.net/my-result/i/4724036378

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου μάτια έχει ανέβει πάντως πολύ η Vodafone σε περιοχές που κινούμαι Θέρμη, Θεσσαλονίκη, Βασιλικά και πρώτο πόδι Χαλκιδικής. Πολύ ανώτερη από την μπλε (μετά λύπης το λέω αυτό γιατί θα θελα όντως η μπλε να είναι πρώτη, αλλά απ την άλλη είμαι οπαδός της αλήθειας..).
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου μάτια έχει ανέβει πάντως πολύ η Vodafone σε περιοχές που κινούμαι Θέρμη, Θεσσαλονίκη, Βασιλικά και πρώτο πόδι Χαλκιδικής. Πολύ ανώτερη από την μπλε (μετά λύπης το λέω αυτό γιατί θα θελα όντως η μπλε να είναι πρώτη, αλλά απ την άλλη είμαι οπαδός της αλήθειας..).

 

Θεσσαλονίκη ίσως καλαμαρια . Κατά τα αλλά δεν

https://www.speedtest.net/my-result/i/4723779035

Βουλγαρη το μεσημέρι

Αλλά ναι είναι αναξιόπιστο το δικό μου τεστ

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εγώ παρατηρώ την vf είναι στα κάτω της... με προοπτικές πιο κάτω...

 

Εγώ πάντως παρατηρώ το αντίθετο στην κεντρική Μακεδονία, με προοπτικές προς τα επάνω. Ακόμα και σε χωριό της Πιερίας, είχε 4CA.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παρατηρώ το αντίθετο στην κεντρική Μακεδονία, με προοπτικές προς τα επάνω. Ακόμα και σε χωριό της Πιερίας, είχε 4CA.

 

Πάντως Λεπτοκαρυά ήταν με μια σκέτη b3 η οποία ήταν unusable μετά τις 10 το πρωί

 

Στην εθνική όμως μετά το κλειδί είδα κάποια καλά 100σταρια . Δεν ξέρω αν έχει γίνει πουθενά και αναβάθμιση σε 5G

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, georgebad said:

Κουκουναριές Σκιάθος 

27.7 down 2up

με πολύ κόσμο 

Bands; 

Καλή μέτρηση εφόσον είχε πολύ κόσμο.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

1800+800 

το πρωί που ήταν άδειο το δίκτυο έδωσε 130 , αλλά μετά τις 1 έπεσαν οι ταχύτητες αρκετά . 
γενικά στην πόλη της σκιαθου έχει  κομπλέ ταχύτητες από το λίγο που μέτρησα .

Link to comment
Share on other sites

Πιερία τέλη Αυγούστου με αρκετό κόσμο να έχει φύγει από τις παραλίες, συμπέρασμα δε βγαίνει. Το συμπέρασμα βγήκε όταν ήμασταν μέσα στο κέντρο της σεζόν δηλαδή μέσα Ιουλίου και μετά.

Εκεί υπήρχε δίκτυο δεδομένων από της 2 το πρωί έως της 7 το ίδιο πρωί. Τις υπόλοιπες ώρες ήταν unusable.

 

Απλά και όμορφα.

Apple iphone 12 mini
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις
14 hours ago, lionfire said:

Πιερία τέλη Αυγούστου με αρκετό κόσμο να έχει φύγει από τις παραλίες, συμπέρασμα δε βγαίνει. Το συμπέρασμα βγήκε όταν ήμασταν μέσα στο κέντρο της σεζόν δηλαδή μέσα Ιουλίου και μετά.

Εκεί υπήρχε δίκτυο δεδομένων από της 2 το πρωί έως της 7 το ίδιο πρωί. Τις υπόλοιπες ώρες ήταν unusable.

 

Απλά και όμορφα.

Ακριβώς,την Κυριακή που μας πέρασε 2 το βράδυ να έχω 4G από μακρινή κεραία και να φαίνεται μόνο η ένδειξη.Σε χωριό έξω από το Αργοστόλι και με καλή κάλυψη στο σημείο.

Η Vodafone φέτος έγινε 3ο δίκτυο με την συμπεριφορά της.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θάσο τι κάλυψη έχουμε; θα πάω για κάποιες ημέρες και έχω γιγα αρκετά στο giga wifi on the spot και θα με βολέψει πολύ να το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για ίντερνετ χωρίς να χρειαστεί να δουλέψω την πράσινη 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα θέματα, από ταχύτητες μέτριες αλλά γενικά λειτουργικό δίκτυο χωρίς ιδιαίτερα κενά.

 

Καποιες μετρήσεις που έκανα στο ίδιο σημείο στην Αλεξανδρούπολη τώρα, με διαφορετικούς servers:

Wind server: 51,3/27,9 , 37ms ping

Vodafone-Panafon: 93,4/13,7 , 30ms

OTE Αθήνα: 69/12,4 ,33ms

Cosmote Θεσσαλονίκη: 88,7/13,1 ,39ms

Wingo Ζυρίχη: 78,4/10, 71ms 

A1 Βουλγαρία: 53,9/10, 60ms

Vodafone Αλβανίας: 52,9/21 , 58 ms

Το καλύτερο Upload το έχει στην Wind, αν και εκεί έχει το χειρότερο download. Φαίνεται κάποιο μπούκωμα προς το εξωτερικό.. Δεν θέλω να πιστέψω ότι είναι κόφτης. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DjTony said:

Θάσο τι κάλυψη έχουμε; θα πάω για κάποιες ημέρες και έχω γιγα αρκετά στο giga wifi on the spot και θα με βολέψει πολύ να το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για ίντερνετ χωρίς να χρειαστεί να δουλέψω την πράσινη 

Γίνε πιο συγκεκριμένος. Δεν είναι μικρο το νησί.  Σε ποιο μέρος θα είσαι;

Δημοσθένης Θεοχαρίδης
Link to comment
Share on other sites

Just now, ditheo said:

Γίνε πιο συγκεκριμένος. Δεν είναι μικρο το νησί.  Σε ποιο μέρος θα είσαι;

Δε θα είμαι σε ένα συγκεκριμένο. Σκάλα καλλιραχης θα μένω αλλά θα γυρνάω συνεχώς.. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...