Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ακριβώς!!! αν σου βάλουν προσκόμματα δεν είναι διαλλειμα

συνήθως η λέξη πρόσκομμα φανερώνει δόλο η ευχή κατά δοκούν απο ένα η περισσότερα συμβαλλόμενα μέρη

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω.

 

Όταν δεν βρίσκουμε την λέξη καταφεύγουμε σε ερμηνεία.

 

Όμως αυτή είναι η δική σου ερμηνεία

 

Για εμένα το σύντομα δεν ταυτίζεται με το αμέσως.

 

Για αυτό και η Ελληνική γλώσσα έχει τόσες έννοιες γιατί είναι διαφορετικές και όχι ίδιες.

 

Το προσκομα και το διαλειμα φυσικά και δεν είναι το ίδιο.

 

Ποτε και πουθενά.

 

Όταν κάνω διαλειμα από την δουλεια μου δεν το κάνω με προσκόμματα.

Δεν λέει σύντομα λέει ΑΜΕΣΑ. Νομίζω ότι με δουλεύετε. Έπεσα σε βονταφονοφωλιά.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι από την αρχή μήπως βοηθήσει η κατάσταση.

άμεσα - αμέσως

 

άμεσα**

1. =*«όχι έμμεσα»*(αρχική κύρια χρήση)

2. =*«σύντομα, χωρίς καθυστέρηση»*(νεότερη σημασία. Ξεκίνησε ως «τύπος τής δημοτικής» σε -α των επιρρημάτων σε -α αντί τού αμέσως)

 

αμέσως=*«πάραυτα, στο λεπτό»*(εμφατικός τύπος)

 

Επομένως είναι το ίδιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το αντιλαμβάνεσαι.

 

Παρακάτω τώρα.

Αδιάλειπτη και απρόσκοπτη είναι το ίδιο. Χωρίς προσκόμματα, χωρίς διαλείμματα.

Το αδικαιολόγητη διακοπή το προσπερνάς. Μπερδεύεις την σταθερή με την κινητή. Δηλαδή μία εταιρεία μπορεί να κάνει συνεχώς τριήμερες διακοπές χωρίς πρόβλημα. Κλείνει για 3 ημέρες ανοίγει 1 και ξανακλείνει 3 και όλα καλά.

Αυτό κατάλαβες από την νομοθεσία?

Οπότε άδικα γράφω. Τέλος από εμένα.

 

Δεν λέει σύντομα λέει ΑΜΕΣΑ. Νομίζω ότι με δουλεύετε. Έπεσα σε βονταφονοφωλιά.:lol:

 

Εσύ το έγραψες. Τώρα δεν σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το έγραψες. Τώρα δεν σου αρέσει.
Δηλαδή το "σύντομα -χωρίς καθυστέρηση" (η ερμηνεία του άμεσα) γίνεται "σε 3 ημέρες".

Το άμεσα ταυτίζεται = συνώνυμο με το αμέσως. Αν δεν καταλαβαίνεις ούτε τον Μπαμπινιώτη σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω το λόγο να υπάρχει debate για το νομικό θέμα. Αν ισχύει αυτό το περί προστίμου, τόσα χρόνια το κράτος θα είχε βγάλει πολλά. Και επισης δεν θα ήταν κανείς τρελός να κάνει επενδύσεις στην Ελλάδα που θα είχε SLA τέτοιου είδους.

 

Από εκεί και πέρα ευσεβείς πόθοι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το "σύντομα -χωρίς καθυστέρηση" (η ερμηνεία του άμεσα) γίνεται "σε 3 ημέρες".

Το άμεσα ταυτίζεται = συνώνυμο με το αμέσως. Αν δεν καταλαβαίνεις ούτε τον Μπαμπινιώτη σηκώνω τα χέρια ψηλά.

 

Όχι δεν ταυτίζεται το άμεσα με το αμέσως ούτε είναι συνώνυμο

Το Άμεσα σημαίνει σύντομα

ενώ το αμέσως σημαίνει στο λεπτό

Αλλο το να σου φτιάξω κατι σύντομα και άλλο το να σου φτιάξω κάτι αμέσως.

Μόνο δική σου ερμηνεία είναι ότι είναι συνωνυμα.

 

Το ίδιο περίπου ισχύει για τη διάκριση ανάμεσα στο άμεσα και στο αμέσως. Εδώ μάλιστα, όπως έγραψα και σε ένα προπέρσινο άρθρο, υπάρχει ήδη ένα έγκυρο βιβλίο για τη γλώσσα, το Συνηθισμένες γλωσσικές απορίες της Άννας Ιορδανίδου, που δεν δέχεται την μπαμπινιωτική θέση. Λέει, και πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου, ότι το άμεσα δεν σημαίνει μόνο «όχι έμμεσα, με άμεσο τρόπο» αλλά και «στο άμεσο μέλλον», π.χ. ο παιδικός σταθμός πρέπει να λειτουργήσει άμεσα, ενώ το αμέσως σημαίνει «πολύ γρήγορα, την επόμενη στιγμή», π.χ. Αμέσως μετά το Πάσχα, θα εκδοθεί το πόρισμα της επιτροπής. Έτσι μετατοπισμένη, η διάκριση κρατάει ακόμα, διότι καμιά μαμά δεν διανοήθηκε να φωνάξει το βλαστάρι της «Γιαννάκη, έλα άμεσα να φας!»

 

https://sarantakos.wordpress.com/2011/11/14/amesamesws/

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Χθες έπεσε τελειως στη Κεφαλονια η κινητή.

Από τις 10 έως τις 14 δεν είχαμε 4G,μόνο σε 3G και έχανα κλήσεις από κινητα cosmote.

Θεσσαλονίκη επίσης είχε θέμα ο πατέρας μου,δεν χτυπούσε καθόλου από Vodafone σε Vodafone η κλήση.

Σήμερα που είμαι στην παραλία Αντισαμο,παρά πολύ γνωστή στη Κεφαλονια και με πολύ κόσμο η Vodafone έχει ένα τεράστιο Edge στην οθόνη του κινητού.

3 χρόνια το ίδιο θέμα,καλά που βρήκα WiFi για να στειλω αυτό το post στο forum.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια γιατί έχεις βονταφον? Αφού Κεφαλονιά που σπουδάζεις μάπα, το ίδιο και Πιερία το ίδιο και Χαριλάου. Το φοιτητικό δεν είναι μονόδρομος, της πράσινης είναι much better πλέον θεωρώ.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους διαβάζουν και τυχαίνει να εργάζονται στη Vodafone.

“Το Δίκτυο έχει καταντήσει για τα Πανηγύρια «

Έχω να κατέβω Ελλάδα στον συνηθισμένο προορισμό (Μαγνισια, Πηλιο) εδώ και τρία χρόνια . Τα ίδια προβλήματα του τότε τα αντιμετωπίζω και σήμερα και μάλιστα ταχύτητες ακόμη χαμηλότερες με μικρές εξερεσεις.

Στην ευρύτερη περιοχή Πηλιου και εκεί που έχει κινηθεί 100 άρες έχω χτυπήσει πολύ κοντά στις κερεες από ,1. Αργαλαστή ,2.Άνω Λεχωνια, 3. Valis Resort.

Στα υπόλοιπα σταθερά σέρνετε από 3 έως 12.

Στο Αγίο Λαβρεντιο όπου και διαμένω , σταθερά χαμένες κλίσεις σε εσωτερικούς χώρους όπου το σήμα είναι δυνατό. Και διακοπές ακόμη και σε εξωτερικούς .

Κλασικές διαδρομές οπός άυτη προς Αφησο ακόμη μεγάλα κενά επαρκής κάλυψης μετά το Μαλακι, Καλά Νερά, Κορώπη , και Αφησο βέβαια.

Δεν συζητο μόνο για internet αλλά και για τα basics looks Voice.

Συνδρομητής Vodafone από το 1995(και φανατικός μάλιστα ), και πλέον αρχίζω να ‘ξένο κοιτώ’.

Δεν ξέρω τι φταίει και τι δεν φταίει αλλά όταν αρχίζω να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, τότε υπάρχει σοβαρό θέμα.

Από Σκοπέλο που γράφω μέτριες ταχύτητες και ικανοποίητικη κάλυψη .

Χώρα Σκόπελου ταχύτητες στα max 17 , ενώ στον Πανορμο 120.

 

Vodafone άλλαξε πλεύση (εντός και εκτός Ελλάδος ) αλλιώς θα μινεις τρεις κιο κούκος .

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο 1,5 χρόνο, έχουμε και λέμε:

 

*Φεβρουάριος 2020: Έπεσε όλο το δίκτυο πανελλαδικά και δεν έβγαζε ούτε κλήσεις.

*Αύγουστος 2020: Μετά από ειδοποίηση του 112, φρίκαρε το δίκτυο πανελλαδικά, ούτε data, ούτε ομιλία.

*Σεπτέμβριος 2020: Κόπηκε η οπτική ίνα στη Βουλγαρία, η τελευταία λειτουργική από τις 3(!). Καθόλου ίντερνετ σε κινητά και σταθερά, κυρίως σε σελίδες του εξωτερικού.

*Χθες: Πάλι χωρίς ίντερνετ και ομιλία, χωρίς ακόμα να ξέρουμε το λόγο.

 

Ενδιάμεσα υπήρχαν κι άλλα ψιλο-προβλήματα, που αφορούσαν όμως μικρότερο αριθμό συνδρομητών.

 

Μέσα σε όλα αυτά, να βάλουμε και τα διάφορα συστημικα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Vodafone τα τελευταία 2-3 χρόνια, όπως πχ να μην μπορεί ο υπάλληλος να επεξεργαστεί την καρτέλα του πελάτη και μάλιστα να παίρνει για βδομάδες ή και μήνες για να επιλυθεί.

 

Υ.Γ. Μαζί με τους χιλιάδες επαγγελματίες που αντιμετώπισαν πρόβλημα, ήταν και τα αστικά λεωφορεία της Αθήνας, που για ώρες δεν λειτουργούσε η τηλεματική τους, επειδή χρησιμοποιούν το δίκτυο της VF και ήταν εξαφανισμένα. Κατά τ' άλλα, για μερικούς δεν έγινε κάτι το ιδιαίτερο, απλά δεν έπαιζε για λίγη ώρα το 4G. :lol:

 

Καλησπέρα.

Μα αφού σου είπαν! "Έφυγε για λίγο τo 4G! Πήρε ρεπό! Που πήγε αυτό, η τηλεφωνία, και το υπόλοιπο core, μόνο δεν μας είπαν...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Εμφανιστηκε ο χάρτης ταχυτήτων. Ίσως να αντικαθιστά και τον χάρτη κάλυψης που δεν ανανεώνεται, ούτε είναι λειτουργικός.

https://www.vodafone.gr/mobilespeedsmap/

Βρίσκεται χαντακωμένος σε κάποια ερώτηση κάπου μέσα στο νέο Giga WiFi Home. Λίγο που έλεγξα μερικά σημεία, οι ταχύτητες που λέει ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανιστηκε ο χάρτης ταχυτήτων. Ίσως να αντικαθιστά και τον χάρτη κάλυψης που δεν ανανεώνεται, ούτε είναι λειτουργικός.

https://www.vodafone.gr/mobilespeedsmap/

Βρίσκεται χαντακωμένος σε κάποια ερώτηση κάπου μέσα στο νέο Giga WiFi Home. Λίγο που έλεγξα μερικά σημεία, οι ταχύτητες που λέει ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα.

 

Legit, 2-10Μbps βγάζει τη γειτονιά μου, όπως πράγματι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους διαβάζουν και τυχαίνει να εργάζονται στη Vodafone.

“Το Δίκτυο έχει καταντήσει για τα Πανηγύρια «

Έχω να κατέβω Ελλάδα στον συνηθισμένο προορισμό (Μαγνισια, Πηλιο) εδώ και τρία χρόνια . Τα ίδια προβλήματα του τότε τα αντιμετωπίζω και σήμερα και μάλιστα ταχύτητες ακόμη χαμηλότερες με μικρές εξερεσεις.

Στην ευρύτερη περιοχή Πηλιου και εκεί που έχει κινηθεί 100 άρες έχω χτυπήσει πολύ κοντά στις κερεες από ,1. Αργαλαστή ,2.Άνω Λεχωνια, 3. Valis Resort.

Στα υπόλοιπα σταθερά σέρνετε από 3 έως 12.

Στο Αγίο Λαβρεντιο όπου και διαμένω , σταθερά χαμένες κλίσεις σε εσωτερικούς χώρους όπου το σήμα είναι δυνατό. Και διακοπές ακόμη και σε εξωτερικούς .

Κλασικές διαδρομές οπός άυτη προς Αφησο ακόμη μεγάλα κενά επαρκής κάλυψης μετά το Μαλακι, Καλά Νερά, Κορώπη , και Αφησο βέβαια.

Δεν συζητο μόνο για internet αλλά και για τα basics looks Voice.

Συνδρομητής Vodafone από το 1995(και φανατικός μάλιστα ), και πλέον αρχίζω να ‘ξένο κοιτώ’.

Δεν ξέρω τι φταίει και τι δεν φταίει αλλά όταν αρχίζω να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, τότε υπάρχει σοβαρό θέμα.

Από Σκοπέλο που γράφω μέτριες ταχύτητες και ικανοποίητικη κάλυψη .

Χώρα Σκόπελου ταχύτητες στα max 17 , ενώ στον Πανορμο 120.

 

Vodafone άλλαξε πλεύση (εντός και εκτός Ελλάδος ) αλλιώς θα μινεις τρεις κιο κούκος .

 

Η κατάσταση που περιγράφεις ισχύει στο Πήλιο και για τη wind. Απλά έχει λιγότερους πελάτες και χαζοπαιζει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

https://www.speedtest.net/my-result/i/4697408755

Λιμάνι Ναυπακτου . Όλη η πόλη με μονοψήφια . Ότι και πέρυσι single b3

Link to comment
Share on other sites

Είναι άραγε τοπικό ή γενικευμένο το πρόβλημα;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις κανονικά σήμα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μπυ έχει 4G αλλά είναι νεκρό . Της αδερφής μου δεν έχει θέμα . Και τα δυο σε Vodafone . Έκανα 2 φορές ρισταρτ συσκευής . Δεν ξέρω αν είναι θέμα χοριροκπτητας γιατί είδη πήγαινε χάλια στην περιοχή . Αργεί παρα πολύ επίσης να βρει δίκτυο 2 Λέπτα Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone πετάει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατό να ενεργοποιηθούν τα δεδομένα αλλά παίζουν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Άρτα όλα ok.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone πετάει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατό να ενεργοποιηθούν τα δεδομένα αλλά παίζουν κανονικά.

 

Και εγώ iPhone έχω . Δεν δουλεύουν σε εμένα

Link to comment
Share on other sites

Εμφανιστηκε ο χάρτης ταχυτήτων. Ίσως να αντικαθιστά και τον χάρτη κάλυψης που δεν ανανεώνεται, ούτε είναι λειτουργικός.

https://www.vodafone.gr/mobilespeedsmap/

Βρίσκεται χαντακωμένος σε κάποια ερώτηση κάπου μέσα στο νέο Giga WiFi Home. Λίγο που έλεγξα μερικά σημεία, οι ταχύτητες που λέει ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα.

 

Σε γενικές γραμμές κάτι κάνει. Αλλά... Σε σημείο στον Ταΰγετο που ξέρω ότι καμιά δεν έχει σήμα, μου δείχνει κίτρινο με 2-10 Mbps. :lol: Η κεραία εκεί πάνω ψηλά (#10379 στο χωριό Νεδουσα), είναι της WIND και παίζουν μαζί. Στο δικό της χάρτη δείχνει 256 Kbps για το ίδιο σημείο.

 

Τεσπα. Έχω και μερικά speedtests.

 

Χθες το απόγευμα στην παραλία Καλαμάτας. Με αρκετό κόσμο. (καλό είναι να βάλει και B1 μαζί, όπου έχει microcells)

 

Screenshot-2021-07-30-19-01-18-368-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

Screenshot-2021-07-30-19-01-39-856-cz-mroczis-netmonster.jpg

 

 

Κέντρο Καλαμάτας, χθες τα ξημερώματα από την #12033 (B7 + B3 + B1) . Server Wingo και στα δύο.

 

Screenshot-2021-07-31-04-13-25-916-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

 

 

Η λεγόμενη 10379, πριν μερικές μέρες πάνω στο βουνό, κοντά στο χωριό Αρτεμισία (Μεσσηνία). Σέρβερ VF.

 

Screenshot-2021-07-28-12-56-33-886-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

Screenshot-2021-07-28-12-56-49-689-cz-mroczis-netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Αχαΐα πάντως αρχίζει και γονατίζει το δίκτυο και σταθερής και κινητής, 4G δεν δουλεύει, έχει σκαμπανεβασματα, στην σταθερή πάλι έχουν πέσει οι ταχύτητες και γίνονται αποσυνδέσεις
Link to comment
Share on other sites

Εδώ Αχαΐα πάντως αρχίζει και γονατίζει το δίκτυο και σταθερής και κινητής, 4G δεν δουλεύει, έχει σκαμπανεβασματα, στην σταθερή πάλι έχουν πέσει οι ταχύτητες και γίνονται αποσυνδέσεις

 

Τον ίδιο και απέναντι σε εμάς που πιάνουμε από αχαια . Ίσως λόγο της πυρκαγιάς έχει πέσει πολύς κόσμος στα mobile data .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...