Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κέντρο Αθήνας, Ζωγράφου. Κακό σήμα, ταχύτητες 4 με 5 mbps down, 1mbps up, 3CC. Δε ξέρω τι να πω. :cry:

 

Πόσα χρόνια σας τα λέω και με βγάζετε τρελό. Πήγαινε Hilton και Καραβέλ να δεις τι γίνεται και Παγκράτι και τους παραπλησιους δήμους. Κόβεις φλέβα από τις μονοψήφιες σε ώρες αιχμής.

 

Συμφωνώ. Τα έχω δει κι εγώ και τα έχω γράψει. Και στην Μιχαλακοπούλου τα ίδια. Είναι πολλά χρόνια έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Χιλτον 90 έπιασα με το νέο δίκτυο. Το έχω ποστάρει και εδώ.

 

Δεν ξέρω λείπω καιρό. Όταν γυρίσω στα πάτρια θα μευρησω. Όποιος άλλος περάσει ας μετρήσει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω απλά πως στην Ευβοια, περιοχη Μαντουδιου, Κηρινθου δεν υπαρχει σημα κινητης βονταφον. Πιθανοτατα λογω των πυρκαγιων... Κοσμοτε ως τωρα, κανονικα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω απλά πως στην Ευβοια, περιοχη Μαντουδιου, Κηρινθου δεν υπαρχει σημα κινητης βονταφον. Πιθανοτατα λογω των πυρκαγιων... Κοσμοτε ως τωρα, κανονικα.

 

Αν υπάρχει διακοπή ρεύματος, τότε σε λίγο όλες θα είναι down.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Αχαΐα τις τελευταίες μέρες μας έχει ταράξει στα H (ούτε καν H+) και στα E και χάνεται και το σήμα αρκετές φορές , η σταθερή από την άλλη αποσυνδέσεις και χαμηλές ταχύτητες non stop Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Vodafone φτιάξε το δίκτυο σου! Κάλυψη , χωρητικότητα και καλύτερα ρύθμισμενο.

 

Ξεκινώ με την κάλυψη .

 

5G σχεδόν ανύπαρκτο. Στο Βενιζέλος σταματισα και ρώτησα την κοπελα στο kiosk outside arrivals, για τον το αεροδρόμιο έχει 5G καθώς δεν μπορούσα να βρω(εκτος και αν έχω εγώ το πρόβλημα) και με ενημέρωσε πως ΔΕΝ υπάρχει .

Βελτίωση στην κάλυψη της Εθνικής Οδού Αθηνών Βόλου δεν είδα κάποια βελτίωση κούρεμα όπου έκανα speedtest, αλλά και κάποιο σύντομο browsing οι ταχύτητες ήταν αποκαρδιωτικές . Στα speetest επι της Εθνικής οδού δεν είδα πάνω από 22 down με average στα 5 με 11 ακόμη και σε κοντινή οπτική επαφή με τις κερεες.(οδηγούσα και προφανώς δεν είχα τη δυνατότητα για λεπτομερή παρακολουθιση)

Η Κάλυψη στη Σκόπελο που κινιθηκα είναι γενικά ικανοποιείτικη.

Βόλος,Άγρια,Μαλακι καλή .

Μαλακι, Καλά Νερά, Αφέτες, Αργαλαστή Χάλια

Αργαλαστή, Κατηγιωργης. μέτρια

Καλά Νερά, Μηλιές, Ξορυχτι, Μυλοπόταμος Χάλια(είναι challenging)

Μηλινα, Τρικερι Μέτρια .

 

Ταχύτητες

 

Εντός του Βόλου μόνο στην αρχή της Ιάσωνος βρήκα 40 down. No 5G στο Βόλο

Jumbo Bόλου simple Tragic

Valis hotel, 100-110

Rivera entrance, 40-45, Rivera beach 4.

Kala Nera, main road 1.4

Κορώπη 3-5

Αφέτες 1-3 or No network as always

Τσανγαραδα 45

Πορταριά 90

Ring Road tunnel Βόλος-Άγρια no internal coverage.

Αργαλαστή 100-110

Άνω Λεχωνια 90-100

Χανια Πηλίου οικισμός 5-12 , ομιλία από Χανια προς Βόλο από Ταβέρνα Λούκουλο και μετά με διακοπές όπως πάντα .

Σωρός 4-15(πάνω στο δρόμο δίπλα από τις κερεες)

Σκόπελος town max 17

Σκόπελος Πανορμος 90-120

Σκόπελος Γλώσσα 5-17

Κουκουναριές Σκιάθος 90-100

Άγιος Λαβρεντιος Πηλίου 7-12 ομιλία χάλια σε εσωτερικούς χώρους με missed call notifications ακόμη και με σήμα (as always) και με failed outgoing calls.

Στην ίδια περιοχή η Wind συμπεριφέρεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο .

Εννοείτε πως τα σκαμπανεβάσματα από 3G-2G πάνε σύννεφο και κάποια αλλοπρόσαλλα βιθυσματα σήματος .

 

Ελάχιστη ποιότητα, αναξιοπιστία, φτωχό σήμα, αργές ταχύτητες, και σε όλα αυτά να πρόσθεσω και το γεγονός ότι το δίκτυο έπεσε για 3 ώρες πριν μια εβδομάδα όπως όλοι γνωρίζουμε .

 

Για όποιον διαβάζει και εργάζεστε στην Vodafone με απλά λόγια: POOR USER EXPERIENCE . Πολύς κόσμος εχει συσκευές Business Class(και τις οποιες διατιθετε μέσω των καταστημάτων σας)και εσείς πάτε να τις υποστιρεξετε με δίκτυο Datsun.

Ντροπή σας.

Link to comment
Share on other sites

Vodafone φτιάξε το δίκτυο σου! Κάλυψη , χωρητικότητα και καλύτερα ρύθμισμενο.

 

Ξεκινώ με την κάλυψη .

 

5G σχεδόν ανύπαρκτο. Στο Βενιζέλος σταματισα και ρώτησα την κοπελα στο kiosk outside arrivals, για τον το αεροδρόμιο έχει 5G καθώς δεν μπορούσα να βρω(εκτος και αν έχω εγώ το πρόβλημα) και με ενημέρωσε πως ΔΕΝ υπάρχει .

Βελτίωση στην κάλυψη της Εθνικής Οδού Αθηνών Βόλου δεν είδα κάποια βελτίωση κούρεμα όπου έκανα speedtest, αλλά και κάποιο σύντομο browsing οι ταχύτητες ήταν αποκαρδιωτικές . Στα speetest επι της Εθνικής οδού δεν είδα πάνω από 22 down με average στα 5 με 11 ακόμη και σε κοντινή οπτική επαφή με τις κερεες.(οδηγούσα και προφανώς δεν είχα τη δυνατότητα για λεπτομερή παρακολουθιση)

Η Κάλυψη στη Σκόπελο που κινιθηκα είναι γενικά ικανοποιείτικη.

Βόλος,Άγρια,Μαλακι καλή .

Μαλακι, Καλά Νερά, Αφέτες, Αργαλαστή Χάλια

Αργαλαστή, Κατηγιωργης. μέτρια

Καλά Νερά, Μηλιές, Ξορυχτι, Μυλοπόταμος Χάλια(είναι challenging)

Μηλινα, Τρικερι Μέτρια .

 

Ταχύτητες

 

Εντός του Βόλου μόνο στην αρχή της Ιάσωνος βρήκα 40 down. No 5G στο Βόλο

Jumbo Bόλου simple Tragic

Valis hotel, 100-110

Rivera entrance, 40-45, Rivera beach 4.

Kala Nera, main road 1.4

Κορώπη 3-5

Αφέτες 1-3 or No network as always

Τσανγαραδα 45

Πορταριά 90

Ring Road tunnel Βόλος-Άγρια no internal coverage.

Αργαλαστή 100-110

Άνω Λεχωνια 90-100

Χανια Πηλίου οικισμός 5-12 , ομιλία από Χανια προς Βόλο από Ταβέρνα Λούκουλο και μετά με διακοπές όπως πάντα .

Σωρός 4-15(πάνω στο δρόμο δίπλα από τις κερεες)

Σκόπελος town max 17

Σκόπελος Πανορμος 90-120

Σκόπελος Γλώσσα 5-17

Κουκουναριές Σκιάθος 90-100

Άγιος Λαβρεντιος Πηλίου 7-12 ομιλία χάλια σε εσωτερικούς χώρους με missed call notifications ακόμη και με σήμα (as always) και με failed outgoing calls.

Στην ίδια περιοχή η Wind συμπεριφέρεται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο .

Εννοείτε πως τα σκαμπανεβάσματα από 3G-2G πάνε σύννεφο και κάποια αλλοπρόσαλλα βιθυσματα σήματος .

 

Ελάχιστη ποιότητα, αναξιοπιστία, φτωχό σήμα, αργές ταχύτητες, και σε όλα αυτά να πρόσθεσω και το γεγονός ότι το δίκτυο έπεσε για 3 ώρες πριν μια εβδομάδα όπως όλοι γνωρίζουμε .

 

Για όποιον διαβάζει και εργάζεστε στην Vodafone με απλά λόγια: POOR USER EXPERIENCE . Πολύς κόσμος εχει συσκευές Business Class(και τις οποιες διατιθετε μέσω των καταστημάτων σας)και εσείς πάτε να τις υποστιρεξετε με δίκτυο Datsun.

Ντροπή σας.

 

Και πάλι τυχερός είσαι που μπορείς να κανείς την δουλειά σου ! Που να ερθεις και βόρεια

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργό το VoLTE;

 

Βέβαιος, μίλησα με Cust Serv, έκανα αντικατάσταση κάρτας SIM.

Στην Αττική οδό είδα μόνο . Αθήνα δεν παρέμεινα .

Edited by XP130TD
Παράθεση σε διαγραφέν post
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς αλλά στη Θεσσαλονίκη, Χαλκιδική και Θέρμη που κινούμαι καθημερινά δε βλέπω πουθενά τα προβλήματα που αναφέρετε. Edited by XP130TD
Εκτός θέματος
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δε ξέρω τι γίνεται.

10+20mhz.

Δε γίνεται η wind να πάει καλύτερα με μόνο Β20.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περιοχή Αργοστολίου εδώ και 2 μέρες έχω drop calls,Ίντερνετ κανονικά βέβαια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η Vodafone υπολειτουργει παντου πλέον, εκεί μου ήμουν σε 4G και H+ και μπορούσα να κάνω την δουλειά μου τώρα είμαι με H και E και πολλές φορές χάνεται το σήμα. Ειναι απελπιστική η κατάσταση
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι έχει πάθει το δίκτυο. Στροφή 180 μοιρών σε σχέση με πέρυσι. Δεν είναι υπερφόρτωση τουλάχιστον στο RAN. Backhaul παίζει...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η Vodafone υπολειτουργει παντου πλέον, εκεί μου ήμουν σε 4G και H+ και μπορούσα να κάνω την δουλειά μου τώρα είμαι με H και E και πολλές φορές χάνεται το σήμα. Ειναι απελπιστική η κατάσταση

 

Ακριβώς, Ίντερνετ έχουμε και τηλέφωνο πέφτουν οι κλήσεις σε κινητα και σταθερά.

Ακόμα και προς Vodafone να κάνω κλήση,πέφτει η γραμμη

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όλα καλά από το πρωί πάντως.. Αλεξανδρούπολη. Άρα δεν νομίζω ότι μιλάμε για κάτι γενικό.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα όλα καλά από το πρωί πάντως.. Αλεξανδρούπολη. Άρα δεν νομίζω ότι μιλάμε για κάτι γενικό.

 

Όπου είναι πίτα το δίκτυο το παθαίνουν. Και σε 2G θέμα με κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχε δίκιο το Netmonster, που σε κάποιες περιοχές έβλεπε 4G στα 700 MHz (Β28). Κάποιος το κατέγραψε στο Cellmapper, Δυτικά της Καλαμάτας.

 

klmb28.png

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πρόσφατα την σύνδεση μου και πήγα σε Vodafone. Ειλικρινά έχω φάει τρελό ξενέρωμα με τα δεδομένα κινητής και θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι θέμα της sim.

Στα Μέγαρα λοιπόν και εντός οικίας δεν τσουλαει με τίποτα , ακόμα και τις φορές που δείχνει σήμα 4G+. Εκτός οικίας στην περιοχή δεν περνάω σχεδόν πουθενά και με τίποτα τα 5mbps.

Ακόμα και εν κινήσει στο κέντρο της Αθήνας το internet είναι τόσο ασθενές που μου κόβει συνέχεια για παράδειγμα την αναπαραγωγή βίντεο στο YouTube. Υπάρχει περίπτωση να είναι όντως θέμα sim;

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπήρχε πρόβλημα στη sim δεν θα είχες υπηρεσία καθόλου.

 

Από περιέργεια τι δίκτυο είχες προηγουμένως;

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πρόσφατα την σύνδεση μου και πήγα σε Vodafone. Ειλικρινά έχω φάει τρελό ξενέρωμα με τα δεδομένα κινητής και θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει πιθανότητα να είναι θέμα της sim.

Στα Μέγαρα λοιπόν και εντός οικίας δεν τσουλαει με τίποτα , ακόμα και τις φορές που δείχνει σήμα 4G+. Εκτός οικίας στην περιοχή δεν περνάω σχεδόν πουθενά και με τίποτα τα 5mbps.

Ακόμα και εν κινήσει στο κέντρο της Αθήνας το internet είναι τόσο ασθενές που μου κόβει συνέχεια για παράδειγμα την αναπαραγωγή βίντεο στο YouTube. Υπάρχει περίπτωση να είναι όντως θέμα sim;

 

Γενικά η εμπειρία με το Internet της vf πλέον δεν είναι η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπήρχε πρόβλημα στη sim δεν θα είχες υπηρεσία καθόλου.

 

Από περιέργεια τι δίκτυο είχες προηγουμένως;

 

Cosmote φίλε μου σχεδόν 10 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Υπολειτουργει και σε εσάς το 4G τις τελευταίες ώρες ή μόνο σε εμένα? Έχουν πέσει δραματικά οι ταχύτητες και η ανταπόκριση
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...