Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βόλτα προς την άλλη άκρη του Νόμου Σερρών . Και εδώ η Vodafone τα ίδια χάλια B20 και Άγιος ο θεός .

Ιβηρα Σερρών 

2.25 down 3.90up

Και ενα τεστ με άλλο Server για. Α δω αν ο cosmote βάζει κόφτη 

2.48 down 2.38 up

 

Θερμά 

1.98 down 10up

Σίτοχωρι

1.21 down 8.29up

Και Νιγρίτα

20down 5up

Σκουτάρι Σερρών 

13.9 8.27

Πεπονια Σερρών 

3.55down 6up

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Τραγικές οι ταχύτητες σε Θεσσαλονίκη. Το 80% των προϊόντων της Vodafone είναι με κάρτες sim, τα υπόλοιπα είναι σταθερή χονδρικής. Υπάρχει τέτοια συμφόρηση στο δίκτυο που δεν σώζεται με τίποτα. Έβγαλαν τώρα και το WiFi on the home και το αποτελείωσαν.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DjTony said:

Τρίκαλα Κορινθίας η Vodafone πετάει

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Να και κάπου που πετάει 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο λινκ του Speedtest; 
Όταν λέω πετάει δεν εννοώ 300αρια. Εξάλλου παίζει από mifi tplink οπότε έχει χαμηλότερες ταχύτητες από ότι να ήταν η κάρτα σε κινητό. Αλλά όπου κινούμαι έχω 30-40mbps down και 20-30 upload. Πήγα απο Τρίκαλα στη λίμνη δόξα και είχα 50 λεπτά βίντεο κλήση, δεν έκανε ούτε μια διακοπή. Σαν να ήμουν σπίτι με τη VDSL ένιωσα. Πολύ καλά στις συγκεκριμένες περιοχές.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση σήμερα το απόγευμα στην παραλία Κατερίνης.
Σε ένα άλλο τεστ είδα μέχρι κ 105 down

https://www.speedtest.net/my-result/a/7715673352

Link to comment
Share on other sites

Στην Αργαλαστή Πηλίου φίλος μου έστειλε σήμερα ότι έχει 180mbps σταθερά τώρα που άδειασε από κόσμο.

Όμως μου λέει ότι για κάποιο λόγο του παγώνουν τα sessions και πρέπει να βάλει flight mode κάποιες φορές για να συνεχίσει... Έχει galaxy note 20. Έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο κάποιος άλλος;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2021 at 10:43 ΜΜ, mixtri said:

Στην Αργαλαστή Πηλίου φίλος μου έστειλε σήμερα ότι έχει 180mbps σταθερά τώρα που άδειασε από κόσμο.

Όμως μου λέει ότι για κάποιο λόγο του παγώνουν τα sessions και πρέπει να βάλει flight mode κάποιες φορές για να συνεχίσει... Έχει galaxy note 20. Έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο κάποιος άλλος;

Και εμένα το ίδιο σε livestreaming και web radio.

Καλά οι ταχύτητες στη Χαριλάου χάλια μαύρα.

Μονοψήφια και πέφτουν οι κλήσεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείτε κάτι περίεργο με την αναγνώριση κλήσεων; 

Τις προάλλες με κάλεσαν από αυτά τα και καλά επενδυτικά, στην οθόνη μου εμφανίστηκε +30044 κλπ κλπ. Φαντάστηκα ότι βάλανε κάποιο από αυτά τα προγράμματα που αλλάζουν το caller id για να φαίνεται ότι καλούν από Αγγλία.

Τις τελευταίες μέρες με καλούν γνωστοί κλπ από το εξωτερικό και βλέπω ότι συνεχίζει να προσθέτει το +30 μπροστά από το πρόθεμα της χωρας.. Έχω iPhone 12, δεν έχω βρει κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα τέτοια κλήση 003044 σε cu νούμερο σε κινητό le max 2. Δικό τους θέμα από ότι φαίνεται και όχι των συσκευών μας.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Finwe said:

7.18Mbps και με 4G+? Damn...Giga Network σκίζει.

Για περιοχές της Αθήνας, είναι συνηθισμένο αυτό. 

Επίσης, εδώ και 1 εβδομάδα που έχω γυρίσει από επαρχία, έχω την εντύπωση πως κάτι δεν πάει καλά με το δίκτυο. Συχνά τρώει κολλήματα και σέρνεται το ίντερνετ ή με κρατάει σε κάποιες κεραίες/cells με κακό σήμα και δείχνει 1 γραμμή αντί για 5. Αν βάλω flight mode για μερικά δεύτερα, στρώνει κάπως η κατάσταση για κάποιες ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα από Κεφαλονια στη Θεσσαλονίκη.

Η εμπειρία μου στο ταξίδι ήταν μια χαρά.

Στη Θεσσαλονίκη όμως το δίκτυο δείχνει ότι είναι στα όρια του.

Κακο σήμα 4G,εναλλαγές σε 3G και Edge.Δηλαδή εκεί που είμαι στο Ίντερνετ,ξαφνικά βλέπω ένα E στην οθόνη μου.

Απογοητευση,και μαζί με τις χαμηλές ταχύτητες είναι ακόμα χειρότερα.

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Επέστρεψα από Κεφαλονια στη Θεσσαλονίκη.

Η εμπειρία μου στο ταξίδι ήταν μια χαρά.

Στη Θεσσαλονίκη όμως το δίκτυο δείχνει ότι είναι στα όρια του.

Κακο σήμα 4G,εναλλαγές σε 3G και Edge.Δηλαδή εκεί που είμαι στο Ίντερνετ,ξαφνικά βλέπω ένα E στην οθόνη μου.

Απογοητευση,και μαζί με τις χαμηλές ταχύτητες είναι ακόμα χειρότερα.

 

Καλός ήρθες στην Θεσσαλονίκη . Πραγματικά καλή υπομονή με την Vodafone στην σύμπροτευουσα 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, georgebad said:

Καλός ήρθες στην Θεσσαλονίκη . Πραγματικά καλή υπομονή με την Vodafone στην σύμπροτευουσα 

Και στη Κεφαλονια καλύτερη δεν είναι,ενώ μιλουσα στο τηλέφωνο έπεφτε η κλήση και ενώ είχα σήμα δεν χτυπούσε το τηλέφωνο.Χωριά ότι το WiFi Calling, αντί να κάνει καλύτερα τα πράγματα ήταν χειρότερα.

Οι ταχύτητες του Ίντερνετ τουλάχιστον ήταν καλές,εκτός από τις ώρες αιχμής που ήταν μη λειτουργικό.

Θα μου χρειαστεί η υπομονή, δυστυχώς το σπίτι που μένω είναι και στον χάρτη κάλυψης προβληματικό σημείο για την εταιρεία.Εδώ και χρόνια έχουμε θέμα, αλλά όταν έχουμε μείνει από το 2016 με μια κεραία 4G 800αρα, 3G στα 900 πόσους συνδρομητές να σηκώσει η κεραία;

Χωριά η σταθερή, που ταλαιπωρήθηκα και δεν είχα Ίντερνετ.

 

Τα μόνα καλά σημεία ήταν το κέντρο της Πάτρας και στην εθνικη από Λαμία μέχρι Λάρισα που είχε κάλυψη.

Έπειτα,στο Ιόνιο Πέλαγος μέσα στο καράβι είχες ένα τεράστιο E.Πέρασα από Σάμη στην Πάτρα,στα ανοιχτά δεν είχε σήμα καθόλου.

 

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλό να αναφέρουμε τα προβλήματα δεν λέω αλλά αφού έχεις τόσα προβλήματα, γιατί απλά δεν αλλάζεις εταιρία; 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ένα σωρό προβλήματα. 

Τι κάθεστε και πληρώνετε τη σαπίλ@, αναρωτιέμαι?

Εδώ και πολλούς μήνες αναφέρονται παρά πολλά τέτοιου είδους θέματα.

Τι σας κάνει και μένετε σε δίκτυο με τα χάλια αυτά;

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Καλό να αναφέρουμε τα προβλήματα δεν λέω αλλά αφού έχεις τόσα προβλήματα, γιατί απλά δεν αλλάζεις εταιρία; 

Αν θυμάμαι καλά, ο Nikolas έχει φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο σε καλή τιμή. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι τέτοιο θυμάμαι αλλά από τη στιγμή που δεν τον καλύπτει στο θέμα του δικτύου, δεν έχει σημασία η χαμηλή τιμή..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MitsosDaBest13 said:

Αν θυμάμαι καλά, ο Nikolas έχει φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο σε καλή τιμή. 

Εχω με 10,17€ 1000’ προς όλους,600’ προς Vodafone,100 sms και 5Gb.

Και σταθερό adsl με κάτω από 15€ πάγιο τον μήνα με τις εκπτώσεις.

Με το που λήξει όμως θα κοψω το σταθερό,το κινητό δεν ξέρω.

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Και στη Κεφαλονια καλύτερη δεν είναι,ενώ μιλουσα στο τηλέφωνο έπεφτε η κλήση και ενώ είχα σήμα δεν χτυπούσε το τηλέφωνο.Χωριά ότι το WiFi Calling, αντί να κάνει καλύτερα τα πράγματα ήταν χειρότερα.

Οι ταχύτητες του Ίντερνετ τουλάχιστον ήταν καλές,εκτός από τις ώρες αιχμής που ήταν μη λειτουργικό.

Θα μου χρειαστεί η υπομονή, δυστυχώς το σπίτι που μένω είναι και στον χάρτη κάλυψης προβληματικό σημείο για την εταιρεία.Εδώ και χρόνια έχουμε θέμα, αλλά όταν έχουμε μείνει από το 2016 με μια κεραία 4G 800αρα, 3G στα 900 πόσους συνδρομητές να σηκώσει η κεραία;

Χωριά η σταθερή, που ταλαιπωρήθηκα και δεν είχα Ίντερνετ.

 

Τα μόνα καλά σημεία ήταν το κέντρο της Πάτρας και στην εθνικη από Λαμία μέχρι Λάρισα που είχε κάλυψη.

Έπειτα,στο Ιόνιο Πέλαγος μέσα στο καράβι είχες ένα τεράστιο E.Πέρασα από Σάμη στην Πάτρα,στα ανοιχτά δεν είχε σήμα καθόλου.

 

 

Μια χαρά πυκνότητα έχει το δίκτυο της Vodafone. Ωστόσο τρία πράγματα μου έρχονται στο μυαλό.

1. Το configuration του εξοπλισμού τους. Αν δεν έχουν support δηλαδή configuration set για κάθε περίπτωση και τους δίνουν ένα γενικό configuration αυτό δε θα παίξει μα το Θεό... Η κάθε περίπτωση κάλυψης είναι διαφορετική.

2. Ο εξοπλισμός τους δεν αποδίδει όπως στην αρχή ή όπως τους έχουν υποσχεθεί. Αυτό είναι κάτι που βλέπουμε και από άλλους πελάτες που έχει γίνει swap. Ενώ ο εξοπλισμός του συγκεκριμένου vendor την εποχή της εγκατάστασης αποδίδει πολύ καλά με τον καιρό η απόδοση πέφτει. Και μιλάω για Vodafone UK αυτήν την στιγμή όπου είδανε πτώση στην ποιότητα σήματος ως και 8dB σε 6 περίπου χρόνια. Φυσικά ο εξοπλισμός φθείρεται. Αλλά η απώλεια που γράφω παραπάνω είναι εκτός standard.

3. Τα τερματικά τα έχουν κάνει μαντάρα με τις μετρήσεις που στέλνουν στο δίκτυο. Δυστυχώς πολλά τηλέφωνα που κυκλοφορούν είναι φορτωμένα με bugs στη baseband τους. Αυτό επηρεάζει φυσικά τη λειτουργία τους. Για εμένα είναι ένας πολύ καλός λόγος να πας σε ναυαρχίδα. Φυσικά δε θα γεννήσει σήμα αλλά τόσο οι απρόσμενες εναλλαγές όσο και τα RLFs (disconnections) σε συσκευές με σωστή baseband λογικά είναι λιγότερα.

 

Η Vodafone έχει πολύ πυκνό δίκτυο κατά τα άλλα. Βέβαια για 3.5ghz θέλει κάποιους παραπάνω σταθμούς αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...