Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

9 ώρες πριν, Mark_K said:

Είναι χάλι μαύρο, από ότι βλέπω τις τελευταίες μέρες. Και δεν μιλάω για ταχύτητες. Είμαι στην Τήνο και εχθές ο αδερφός μου έκανε μάθημα μέσω τηλεσυνδιάσκεψης με το teams, και ενώ ήμασταν στον Άγιο Σωστή λίγο έξω από την πόλη, του κοβόταν για αρκετά δευτερόλεπτα.
Σήμερα έπαιζα μια βλακεία παιχνίδι στο κινητό, ένα τάβλι, και επειδή ήμουν σε δωμάτιο που δεν πιάνει καλά το WiFi το γυρνάω σε δεδομένα από Vodafone. Μετά από λίγα λεπτά μου γράφει χάθηκε η σύνδεση. Λεπτομέρεια : λίγο πριν είχα κάνει speed test και έπιανε 180/50. Τι να το κάνω όταν δεν είναι σταθερό...

Sent from my Galaxy S10e
 

Ακριβώς το ίδιο πάθαινα το καλοκαίρι στο Πήλιο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, paanos said:

Στην Αλεξανδρούπολη τις τελευταίες μέρες πέφτει ΠΑΝΤΟΥ σε 3G και G. Παλιότερα το έκανε μόνο σε σημεία με κακό 4G (ξέρετε, λόγω της προτεραιότητας του 3G) αλλά πλέον το κακό έχει παραγίνει.. 

Θέμα υπάρχει και με τις κλήσεις, αφού το VoLTE δεν παίζει.. 

Το ίδιο θέμα έχουμε και στις Σέρρες στις volte συσκευές . Χάνεις τις μισές κλήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή παιδιά. Κάποια στιγμή θα φτιάξει....

Μην αμελείτε να πληρώσετε το λογαριασμό τέλος του μήνα μόνο...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ στην Κρητη , εδω και μηνες ειτε με Snapdragon ειτε με mediatek ειτε με Intel οταν η συσκευη κανει streaming απο πηγες που δινουν το Stream με μη συνεχόμενη μορφη ( οπως youtube . facebook videos ) το δίκτυο απο τα πολλα στιγμιαία IDLE MODES ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΕ 256 kbps idle mode ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ cell Η ΣΥΣΚΕΥΗ !!!! ( αν εχει τριγύρω καμια ) αλλιώς ..reboot . flight mode . 

Αποτελεσμα : pings 3000 και 4000 msec   = network unavailable

ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.

Radio network failure by Vodafone GR

 

 

και ενα ακομα θεμα με τα RSRQ στα νεα mimo 4 cells που κανουν τις συσκευες να κανουν zapping και ping pong σε διαφορετικές κυψελες με ολα τα combos loop και ξανα loop μεχρι να φρικαρει το RAN και να σε πεταξει σε 2G 3G

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, georgebad said:

Το ίδιο θέμα έχουμε και στις Σέρρες στις volte συσκευές . Χάνεις τις μισές κλήσεις .

Δεν χάνω κλήσεις, εγώ βγάζω κλήσεις με 2η προσπάθεια. Είχα να το ζήσω από την πράσινη σε εποχές προ VoLTE 😛

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, HORGRAP said:

ΚΑΙ στην Κρητη , εδω και μηνες ειτε με Snapdragon ειτε με mediatek ειτε με Intel οταν η συσκευη κανει streaming απο πηγες που δινουν το Stream με μη συνεχόμενη μορφη ( οπως youtube . facebook videos ) το δίκτυο απο τα πολλα στιγμιαία IDLE MODES ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΕ 256 kbps idle mode ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ cell Η ΣΥΣΚΕΥΗ !!!! ( αν εχει τριγύρω καμια ) αλλιώς ..reboot . flight mode . 

Αποτελεσμα : pings 3000 και 4000 msec   = network unavailable

ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.

Radio network failure by Vodafone GR

 

 

και ενα ακομα θεμα με τα RSRQ στα νεα mimo 4 cells που κανουν τις συσκευες να κανουν zapping και ping pong σε διαφορετικές κυψελες με ολα τα combos loop και ξανα loop μεχρι να φρικαρει το RAN και να σε πεταξει σε 2G 3G

Μήπως στα ΜΙΜΟ cells δεν έχουν συνδεθεί σωστά οι κεραίες;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα εχουν κανει θαλασσα με τα settings. 

 Εχω γυρίσει ολη την Ευρώπη  και οι μονες που εχουν αυτο το θεμα ειναι η Vodafone GR και Bouygues Telecom France.

 Τι κοινο εχουν ? Πες μου Huawei να λιώσω 🙂

Στην Ελληνικη Vodafone βεβαια το πρόβλημα ειναι ΔΙΠΛΟ. 

1) Freezing απο ...frozen IDLE MODE . 

2) Νεος εξοπλισμος προκαλει failures στον παλιο και πεφτουμε ολοι σε 2G 3G.

( handovers ! )

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεται δεν ισχύει για την περιοχή μου
όλα δουλεύουν ρολόι

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, HORGRAP said:

ΚΑΙ στην Κρητη , εδω και μηνες ειτε με Snapdragon ειτε με mediatek ειτε με Intel οταν η συσκευη κανει streaming απο πηγες που δινουν το Stream με μη συνεχόμενη μορφη ( οπως youtube . facebook videos ) το δίκτυο απο τα πολλα στιγμιαία IDLE MODES ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΕ 256 kbps idle mode ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ cell Η ΣΥΣΚΕΥΗ !!!! ( αν εχει τριγύρω καμια ) αλλιώς ..reboot . flight mode . 

Αποτελεσμα : pings 3000 και 4000 msec   = network unavailable

ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ.

Radio network failure by Vodafone GR

 

 

και ενα ακομα θεμα με τα RSRQ στα νεα mimo 4 cells που κανουν τις συσκευες να κανουν zapping και ping pong σε διαφορετικές κυψελες με ολα τα combos loop και ξανα loop μεχρι να φρικαρει το RAN και να σε πεταξει σε 2G 3G

Αυτό δεν το γνώριζα, αλλά είχα πολλές διακοπές σε YouTube,FaceBook Video και ορισμένες φορές εναλλαγές σε 3G χωρίς λόγο 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Οταν οι συσκευές βλεπουν streaming με την μεθοδο αυτη ( οχι συνεχόμενο downloading αλά με idle states για να διευκολύνουν τα δικτυα κινητης ....η Vodafone σαν να κανει ban τις συσκευες απο το cell μεχρι να πανε σε άλλο cell η να παιξει flight mode reboot.

Αυτο ειναι το μεγαλυτερο πρόβλημα διοτι ο απλος χρηστης ...απλα θα αλλάξει παροχο και η Voda θα χασει ενα ακομα πελατη. 

Δευτερο προβλημα τα handovers απο cell παλιο σε cell με νεο εξοπλισμο. 

Τριτο προβλημα  ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΊΤΑΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ( το κανει και μια ακομα εταιρια στη Γαλλια με ...default settings στα cells της)   ΣΥΝΕΧΌΜΕΝΕΣ ΕΝΑΛΛΑΓΈΣ απο combo  σε combo και cell σε cell ΟΤΑΝ ΤΑ rsrq ειναι τίγκα.

 

Δειτε ενα παραδειγμα ακομα.

( και στην Voda ετσι ειναι )

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι αρκετα εντονο...

μεχρι και η wind με χαμηλοτερες ταχύτητες η εμπειρια surfing/streaming ειναι εμφανής

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, paanos said:

Δεν χάνω κλήσεις, εγώ βγάζω κλήσεις με 2η προσπάθεια. Είχα να το ζήσω από την πράσινη σε εποχές προ VoLTE 😛

Σε εμένα βγαίνουν οι με την πρώτη κλήσεις αλλά πέφτουν . 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, sakels said:

Μια ερώτηση... Έχω την εντύπωση ότι γενικά το Internet σαν να έχει κάτι στιγμιαία freeze.... Κάπως αργη απόκριση.... 

Συμβαίνει η είναι τυχαίο η δική μου εντύπωση? 

Συχνά πυκνά συμβαίνει αυτό στη Vodafone, χρόοονια τώρα. Και στην σταθερή, αλλά κυρίως στην κινητή. Μπορεί να έχεις καλές ταχύτητες και να τρομάζει να ανοίξει μία σελίδα... 

Link to comment
Share on other sites

Λόγω βλάβης στο σταθερό/ίντερνετ έπρεπε να χρησιμοποιήσω κάρτα Vodafone που δεν είχα για δωρεάν χρόνο ομιλίας και GB.

Έβαλα λοιπόν την νέα sim cu στο κινητό. Παλιότερα είχα στην ίδια θέση μια sim από wind BroadBand που έμπαινε το δωρεάν GB.

Τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα και είχα κανονικά 4G με την WIND.

Τώρα στη Vodafone δεν βρίσκω πουθενά 4G. Γύρισα  την ανατολική Θεσσαλονίκη (Αεροδρόμιο, Γεωργικής σχολής, Βούλγαρη, Χαριλάου, Μουδανίων) και δε πέτυχα πουθενά 4G.

Είναι δυνατόν;;

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη σου δεν τα παει καλα.  Η Vodafone εχει καλυψη εκει οπως ολοι. 

 

 

Σχετικα με τις παύσεις στο ιντερνετ στην κινητη το πρόβλημα οφείλεται σε διαφορετικους λογους και δυστυχώς ΜΗ ΕΝΤΟΠΙΣΙΜΟΥΣ απο level 1 level 2 tech teams της Voda.

 Ειτε προμηθευτης τους τους εχει καψει ειτε εκεινοι δεν κοιτανε στατιστικα στο δίκτυο τους 

 Μιλαμε για εκατομμύρια failed  handover attempts απο τις συσκευες των συνδρομητων της 

 Το Network Operations Center ...απλα βλέπει κοκκινα χρώματα και τα εχει συνηθίσει.

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Λόγω βλάβης στο σταθερό/ίντερνετ έπρεπε να χρησιμοποιήσω κάρτα Vodafone που δεν είχα για δωρεάν χρόνο ομιλίας και GB.
Έβαλα λοιπόν την νέα sim cu στο κινητό. Παλιότερα είχα στην ίδια θέση μια sim από wind BroadBand που έμπαινε το δωρεάν GB.
Τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα και είχα κανονικά 4G με την WIND.
Τώρα στη Vodafone δεν βρίσκω πουθενά 4G. Γύρισα  την ανατολική Θεσσαλονίκη (Αεροδρόμιο, Γεωργικής σχολής, Βούλγαρη, Χαριλάου, Μουδανίων) και δε πέτυχα πουθενά 4G.
Είναι δυνατόν;;
είναι δυνατόν να μη μιλάς με το τεχνικό τμήμα της κάθε εταιρείας ,για οποιαδήποτε εταιρεία λέω ,όταν έχεις πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Bayern4 said:

Τώρα στη Vodafone δεν βρίσκω πουθενά 4G. Γύρισα  την ανατολική Θεσσαλονίκη (Αεροδρόμιο, Γεωργικής σχολής, Βούλγαρη, Χαριλάου, Μουδανίων) και δε πέτυχα πουθενά 4G.

 

Κάλεσε 1285 και πάτησε 0 και 1.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελικά πέθανε το δίκτυο στην Αλεξανδρούπολη, μετά από τόσες μέρες που υπολειτουργούσε 😛

Από το πρωί το 4G χάνεται συνεχώς, το 3G δεν λειτουργεί (άρα όχι δεδομένα) και οι κλήσεις κάνουν τρομερές διακοπές… Μόλις με κάλεσε ο τεχνικός και από αυτά που κατάλαβα μου είπε ότι το πρόβλημα είναι γνωστό και το επιλύουν… 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, paanos said:

Σήμερα τελικά πέθανε το δίκτυο στην Αλεξανδρούπολη, μετά από τόσες μέρες που υπολειτουργούσε 😛

Από το πρωί το 4G χάνεται συνεχώς, το 3G δεν λειτουργεί (άρα όχι δεδομένα) και οι κλήσεις κάνουν τρομερές διακοπές… Μόλις με κάλεσε ο τεχνικός και από αυτά που κατάλαβα μου είπε ότι το πρόβλημα είναι γνωστό και το επιλύουν… 

Απαράδεκτοι,είναι μακράν το χειρότερο δίκτυο στα βόρεια.Σέρνεται το σύμπαν 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Σήμερα τελικά πέθανε το δίκτυο στην Αλεξανδρούπολη, μετά από τόσες μέρες που υπολειτουργούσε 😛

Από το πρωί το 4G χάνεται συνεχώς, το 3G δεν λειτουργεί (άρα όχι δεδομένα) και οι κλήσεις κάνουν τρομερές διακοπές… Μόλις με κάλεσε ο τεχνικός και από αυτά που κατάλαβα μου είπε ότι το πρόβλημα είναι γνωστό και το επιλύουν… 

Φανταζομαι αν ηταν αλλο δικτυο, θα ηταν αναβαθμιση. Εδω αποκλειεται;

Link to comment
Share on other sites

Ας ανοίξει μερικά site χωρίς να χρειάζεται να κάνεις stop refresh 3 φορές και stream χωρίς buffer μετά ας δούμε όλα τα άλλα. 

Edited by sakels
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TakeOverNet said:

Φανταζομαι αν ηταν αλλο δικτυο, θα ηταν αναβαθμιση. Εδω αποκλειεται;

Ο τεχνικός μου είπε ότι είναι βλάβη, ας έλεγε αναβάθμιση 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σας χαλάσω τη μαγιονέζα..... αλλά που μένω Θέρμη και κινούμαι καθημερινά από Βασιλικά μέχρι Άνω Τούμπα και συχνά Κέντρο Θεσσαλονίκης όχι μόνο δεν έχω παράπονο αλλά αντίθετα οι ταχύτητες ίντερνετ είναι πολλαπλάσιες της μπλε.... Επίσης ο ήχος στην κλήση είναι κρυστάλλινος και αν είχα κάποιες στιγμές πρόβλημα... λύθηκε δια παντός με το wifi calling που δουλεύει άψογα. Βλέπω πολλούς που μιλάνε για "χάλια" στη βόρεια Ελλάδα και λέω μάλλον ζω σε άλλο σύμπαν...κι ας είμαι γέννημα θρέμμα Θεσσαλονικιος.... έλεος δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, damierom said:

Μπορεί να σας χαλάσω τη μαγιονέζα..... αλλά που μένω Θέρμη και κινούμαι καθημερινά από Βασιλικά μέχρι Άνω Τούμπα και συχνά Κέντρο Θεσσαλονίκης όχι μόνο δεν έχω παράπονο αλλά αντίθετα οι ταχύτητες ίντερνετ είναι πολλαπλάσιες της μπλε.... Επίσης ο ήχος στην κλήση είναι κρυστάλλινος και αν είχα κάποιες στιγμές πρόβλημα... λύθηκε δια παντός με το wifi calling που δουλεύει άψογα. Βλέπω πολλούς που μιλάνε για "χάλια" στη βόρεια Ελλάδα και λέω μάλλον ζω σε άλλο σύμπαν...κι ας είμαι γέννημα θρέμμα Θεσσαλονικιος.... έλεος δηλαδή...

Εμένα στο σπίτι μου τόσα χρόνια είμαι σε μαύρη τρύπα.

2Mbps 4G, κόβονται οι κλήσεις και σήμα μέτριο.

Εδω στην νέα παραλία ενώ είχα ανοιχτό streaming ηχου,έκανε διακοπές είτε γυρνούσε σε 3G το σήμα εκεί που πριν ένα δευτερόλεπτο έβλεπες 4G κανονικά.

Θερμη και άνω τούμπα είναι οκ από κάλυψη,δεν είχα ιδιαίτερα θέματα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε να χρησιμοποιεί η vodafone την Β28 μπάντα. Την επιασα στον δρόμο από Κατερίνη προς παραλία, και έχει περαστεί και στο cellmapper

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...