Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου είχε αναφερθεί παλιότερα, αλλα τόσες σελίδες είναι λιγάκι δύσκολο να διαβαστούν...

Υπάρχει εφαρμογή με ναυτικούς χάρτες, όχι κάτι επαγγελματικό, αλλά για απλή χρήση;

Αν είναι και δωρεάν ακόμα καλύτερα.

Γενικά για θαλάσσιο περιβάλλον υπάρχουν εφαρμογές;

navionics ψάξε δεν ξέρω παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάπου είχε αναφερθεί παλιότερα, αλλα τόσες σελίδες είναι λιγάκι δύσκολο να διαβαστούν...

Υπάρχει εφαρμογή με ναυτικούς χάρτες, όχι κάτι επαγγελματικό, αλλά για απλή χρήση;

Αν είναι και δωρεάν ακόμα καλύτερα.

Γενικά για θαλάσσιο περιβάλλον υπάρχουν εφαρμογές;

Navionics , το καλύτερο . Οι χάρτες μοιάζουν να είναι αντίγραφα των original Admiralty Charts , που χρησιμοποιούν τα πλοία .

https://play.google.com/store/search?q=navionics%20mediterranean

Εγώ έχω το Navionics Mediterranean .

Στη παραπάνω σελίδα υπάρχουν διάφορες εφαρμογές δωρεάν που μπορεί να πληρούν τις ανάγκες σου . Π.χ. το Aegean Yacht - Sail in Greece

Edited by geobas
Link to comment
Share on other sites

Navionics , το καλύτερο . Οι χάρτες μοιάζουν να είναι αντίγραφα των original Admiralty Charts , που χρησιμοποιούν τα πλοία .

https://play.google.com/store/search?q=navionics%20mediterranean

Εγώ έχω το Navionics Mediterranean .

Στη παραπάνω σελίδα υπάρχουν διάφορες εφαρμογές δωρεάν που μπορεί να πληρούν τις ανάγκες σου . Π.χ. το Aegean Yacht - Sail in Greece

 

Δεν υπάρχει θέμα αντιγράφων.

Η κάθε υδρογραφική υπηρεσία όπως η Αγγλική που ανέφερες, βγάζει χάρτες και όποιος θέλει ζητάει άδεια χρήσης.

Aνάλογα την περιοχή πάντως η εφαρμογή χρησιμοποιεί και χάρτες διαφορετικής υπηρεσίας.

Και δε νομίζω οι χάρτες των Άγγλων να είναι καλύτερες για το Αιγαίο από της δικής μας υπηρεσίας :)

Εξάλλου η διαφορά στις εφαρμογές δεν είναι τόσο στους χάρτες που είναι σχεδόν ίδιοι, αλλά σε επιμέρους λειτουργίες ιδίως real time data.

Link to comment
Share on other sites

στην 15.0.4 του sygic είναι πιο έντονο το default zoom η είναι η ιδέα μου; πολύ κοντά μου φαίνονται οι δρόμοι σε σχέση με την 14.7.7

 

Ποτε θα βγει η final της 15αρας εκδοσης του sygic?

Link to comment
Share on other sites

εχει βγει 15.0.4

 

Αυτή δεν έχει το θέμα με το FC στα Contacts; κάτι τέτοιο έχω διαβάσει και γι' αυτό τον λόγο δεν την έχω περάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια βοήθεια από κάποιον. Εγκατέστησα το MapFactor: GPS Navigation με τους δωρεάν χάρτες, σε HTC desire C, δουλεύει κανονικά, αλλά μόνο με εικόνα, δεν μιλάει. Προφανώς κάτι δεν έχω κάνει, αλλά τι; Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Final? Εισαι σιγουρος δεν ειναι beta?

 

Final είναι. Έχει βγει στο Playstore εδώ και πάνω από μια εβδομάδα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Final? Εισαι σιγουρος δεν ειναι beta?

Έχει ειπωθεί πολύ καιρό τώρα ότι είναι final.

Αυτή δεν έχει το θέμα με το FC στα Contacts; κάτι τέτοιο έχω διαβάσει και γι' αυτό τον λόγο δεν την έχω περάσει ακόμα.

Αυτό πάλι που το διάβασες;

Πρώτη φορά το ακούω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Βγηκε κι αυτη 15.0.5 ---Changelog: 15.0.5 Fix for Android 5.1- Fix for loading contacts.

 

Προσωπικά μέχρι να είμαι σίγουρος δεν το πειράζω...:p

Link to comment
Share on other sites

Αφου μου λετε οτι ειναι final, με πονο ψυχης, εκανα σημερα μεταβαση απο την 14.3.4, σε 15.0.5.

Εξακολουθω να θεωρω τραγικο το νεο interface, απλα το βελτιωσαν σε σχεση με την πρωτη μεγαλη αλλαγη, ηδη απο τις τελευταιες εκδοσεις 14.xx.

Τραγικο, αλλα δεν θελω να μενω αλλο πισω, αφου τους καρφωθηκε στο μυαλο οτι αυτο το νεο ειναι καλυτερο, θα το παλεψω κι εγω και να δω που θα παει.

 

Περιττο να πω, οτι καθε λιγο με πεταγε εξω. Κυριως στην πλοηγηση στο -ο θεος να το κανει- μενου.

Πισω, πισω, quit. Ωραιοι. Τοσο 'hard' η δοκιμασια που το υπεβαλα (λες και το σκαλισα πολυ), που με πεταγε εξω.

 

Για πειτε μου, τα ρημαδια τα favorites, που στην ευχη τα εκρυψαν;

Ανοιγω ρε sygic τυποι της εταιριας-τραγικοι, το προγραμμα, και θελω κατευθειαν να παω στα favorites.

Ο μονος τροπος που βρηκα να εχω προσβαση (αλα καβουρα style), ειναι μεσα απο το 'history'!!!

 

Αμεσος-direct τροπος, να δω τα favorites μου, δεν υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Αφου μου λετε οτι ειναι final, με πονο ψυχης, εκανα σημερα μεταβαση απο την 14.3.4, σε 15.0.5.

Εξακολουθω να θεωρω τραγικο το νεο interface, απλα το βελτιωσαν σε σχεση με την πρωτη μεγαλη αλλαγη, ηδη απο τις τελευταιες εκδοσεις 14.xx.

Τραγικο, αλλα δεν θελω να μενω αλλο πισω, αφου τους καρφωθηκε στο μυαλο οτι αυτο το νεο ειναι καλυτερο, θα το παλεψω κι εγω και να δω που θα παει.

 

Περιττο να πω, οτι καθε λιγο με πεταγε εξω. Κυριως στην πλοηγηση στο -ο θεος να το κανει- μενου.

Πισω, πισω, quit. Ωραιοι. Τοσο 'hard' η δοκιμασια που το υπεβαλα (λες και το σκαλισα πολυ), που με πεταγε εξω.

 

Για πειτε μου, τα ρημαδια τα favorites, που στην ευχη τα εκρυψαν;

Ανοιγω ρε sygic τυποι της εταιριας-τραγικοι, το προγραμμα, και θελω κατευθειαν να παω στα favorites.

Ο μονος τροπος που βρηκα να εχω προσβαση (αλα καβουρα style), ειναι μεσα απο το 'history'!!!

 

Αμεσος-direct τροπος, να δω τα favorites μου, δεν υπαρχει;

διπλα απο εκει που γραφεις την διευθυνση δεν βλεπεις το εικονιδιο?πιο προσβασιμο δεν γινεται...εμενα δεν κρασαρει καθολου.εκανες ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ εγκατασταση?

Link to comment
Share on other sites

διπλα απο εκει που γραφεις την διευθυνση δεν βλεπεις το εικονιδιο?πιο προσβασιμο δεν γινεται...εμενα δεν κρασαρει καθολου.εκανες ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ εγκατασταση?

 

Να σαι καλα. Δεν ηξερα οτι σηματακι που μοιαζει με το κηδειοχαρτο, συμβολιζει τα favorites!

 

Η εγκατάσταση ηταν πανω απο την παλια εκδοση. Βαρεθηκα να κανω ολα τα settings απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι και κυρίες καλησπέρα, θέλω τη γνώμη σας, έχω μια παλιά συσκευή με windows 6, και όσο αφορά το θέμα πλοήγησης

έχω το destinator 7, το οποίο είναι πολύ καλό.

Σκέφτομαι όμως να κάνω την αλλαγή, όχι λόγο λειτουργικού, όσο λόγο συσκευής, μου αρέσει πάρα πολύ το Sony Xperia Z3 Compact.

Το θέμα μου είναι πως δεν έχω ιδέα από android και εφαρμογές γι αυτό.

μπορείτε να μου πείτε πιο πρόγραμμα πλοήγησης είναι το καλύτερο για συσκευές με android;

ευχαριστώ.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια βοήθεια από κάποιον. Εγκατέστησα το MapFactor: GPS Navigation με τους δωρεάν χάρτες, σε HTC desire C, δουλεύει κανονικά, αλλά μόνο με εικόνα, δεν μιλάει. Προφανώς κάτι δεν έχω κάνει, αλλά τι; Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

 

Μπορεί κανένας να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι και κυρίες καλησπέρα, θέλω τη γνώμη σας, έχω μια παλιά συσκευή με windows 6, και όσο αφορά το θέμα πλοήγησης

έχω το destinator 7, το οποίο είναι πολύ καλό.

Σκέφτομαι όμως να κάνω την αλλαγή, όχι λόγο λειτουργικού, όσο λόγο συσκευής, μου αρέσει πάρα πολύ το Sony Xperia Z3 Compact.

Το θέμα μου είναι πως δεν έχω ιδέα από android και εφαρμογές γι αυτό.

μπορείτε να μου πείτε πιο πρόγραμμα πλοήγησης είναι το καλύτερο για συσκευές με android;

ευχαριστώ.

 

αν τα σκασεις(επι πληρωμη) ειναι το sygic , αν οχι(free) ειναι το here ,προσωπικη αποψη :)

Link to comment
Share on other sites

τι μπορω να κανω για να αυξησω το σημα του gps γιατι δεν πιανει συνεχεια ειδικα σε στενα δρομακια που εχει ποληκατοικιες δεξια αριστερα
Link to comment
Share on other sites

τι μπορω να κανω για να αυξησω το σημα του gps γιατι δεν πιανει συνεχεια ειδικα σε στενα δρομακια που εχει ποληκατοικιες δεξια αριστερα

 

ή αλλάζεις το προγραμμα gps ή το κινητο

Link to comment
Share on other sites

ή αλλάζεις το προγραμμα gps ή το κινητο

3η λύση σε περίπτωση που φταίει καθαρά ο δέκτης gps και δεν θέλουμε να αλλάξουμε συσκευή, αγοράζουμε εξωτερικό bt GPS receiver.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγινε update στα transit δεδομενα του HERE σε Android,iOS,Windows,Web

αλλα επισης σε καποιες φωνητικες οδηγιες, ριξτε μια ματια

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

3η λύση σε περίπτωση που φταίει καθαρά ο δέκτης gps και δεν θέλουμε να αλλάξουμε συσκευή, αγοράζουμε εξωτερικό bt GPS receiver.

 

Δουλευει το bt gps με συσκευη android;

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...