Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγήκε update σήμερα για χάρτες TomTom. στο NLife Greece μου έβγαλε μήνυμα να μπω να κάνω αναβάθμιση αλλά όταν μπαίνω δε βλέπω που μπορώ να την κάνω. Γνωρίζει κανείς κάτι;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update σήμερα για χάρτες TomTom. στο NLife Greece μου έβγαλε μήνυμα να μπω να κάνω αναβάθμιση αλλά όταν μπαίνω δε βλέπω που μπορώ να την κάνω. Γνωρίζει κανείς κάτι;

Για Sygic έχουν βγει οι 2014.09 εδώ και αρκετές μέρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για Sygic έχουν βγει οι 2014.09 εδώ και αρκετές μέρες.

 

Πιο καινούριοι πρέπει να είναι. Αυτοί που είχαμε μέχρι τώρα είχαν κωδικό 940. Σήμερα βγήκαν 945.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Για Sygic έχουν βγει οι 2014.09 εδώ και αρκετές μέρες.

 

Εμενα 2014.06 εχει απο maps που ειδα.

Στο play store, ενω λεει οτι σημερα βγηκε αναβαθμιση, ειναι ακομα η 14.7.7 που ηδη εχω εγκαταστημενη εδω και μερες.

 

Τι ακτριβως εχει γινει?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τους περνάω τώρα στο tablet όπου έχω την εφαρμογή TomTom Europe. Απλά εκεί αναγκαστικά κατεβάζει όλης της Ευρώπης ως πακέτο και είναι 4GB. Όταν τελειώσει θα τσεκάρω ημερομηνία.

 

Επίσης. στο Sygic πως μπορώ να δω ποιας ημερομηνίας είναι οι χάρτες που έχω; Στο About το μόνο που λέει είναι "Έκδοση χάρτη: 9.0"

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τους περνάω τώρα στο tablet όπου έχω την εφαρμογή TomTom Europe. Απλά εκεί αναγκαστικά κατεβάζει όλης της Ευρώπης ως πακέτο και είναι 4GB. Όταν τελειώσει θα τσεκάρω ημερομηνία.

 

Επίσης. στο Sygic πως μπορώ να δω ποιας ημερομηνίας είναι οι χάρτες που έχω; Στο About το μόνο που λέει είναι "Έκδοση χάρτη: 9.0"

 

Διαχειριση αρχειων, φακελος sygic και μετα maps.

Μπαίνεις και σου εχει εναν φακελο.

Link to comment
Share on other sites

Διαχειριση αρχειων, φακελος sygic και μετα maps.

Μπαίνεις και σου εχει εναν φακελο.

 

Πράγματι και μένα στο Sygic 06/14 έχει. Δε ξέρω τι παίζει, μήπως χρειάζεται απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση ο χάρτης;...

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι και μένα στο Sygic 06/14 έχει. Δε ξέρω τι παίζει, μήπως χρειάζεται απεγκατάσταση και ξανά εγκατάσταση ο χάρτης;...

 

Εκτος απο αυτο, μεσα στην εφαρμογη στο store, γραφει πως ενημερωθηκε στις 4 μαρτιου 2015.

 

Ενημερωση, δεν μου εχει βγαλει και ενω φοραω την 14.7.7 εκδοση, δεν βλεπω να βγηκε καποια καινουργια βαση του store που αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα 2014.06 εχει απο maps που ειδα.

Στο play store, ενω λεει οτι σημερα βγηκε αναβαθμιση, ειναι ακομα η 14.7.7 που ηδη εχω εγκαταστημενη εδω και μερες.

 

Τι ακτριβως εχει γινει?

είναι για όσους έχουν βάλει την beta 15.0.x

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το route 66 ειναι:

δωρεαν ολοι οι χαρτες.

15€ για πλοηγηση εφ ορου ζωης

10€/ετος καμερες ασφαλειας για ελλαδα

15€ active traffic ευρωπης (φανταζομαι η Ελλαδα δεν υποστηριζεται)

καλα τα λεω???

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

το route 66 ειναι:

δωρεαν ολοι οι χαρτες.

15€ για πλοηγηση εφ ορου ζωης

10€/ετος καμερες ασφαλειας για ελλαδα

15€ active traffic ευρωπης (φανταζομαι η Ελλαδα δεν υποστηριζεται)

καλα τα λεω???

 

15 ευρώ είναι εφόρου ζωής κόστος πλοήγησης για κάθε χώρα. Για μεγαλύτερες περιοχές πάει στα 20ευρώ.

10 ευρώ/χρόνο κάμερες ταχύτητας.

Χάρτες όλοι δωρεάν.

Κίνηση δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

από ποιά έκδοση και μετά του sygic μπορώ να περάσω pois κάμερες και πώς?

Από την 14.3.χ αν θυμάμαι καλά.

Αν είσαι οκ με Αγγλικά, να σου δώσω link με οδηγίες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε sygic / navigon / tomtom τι ειναι καλυτερο ?

Sygic. Μακραν το καλυτερο.

Δεν ρωτάω γιατί είναι το καλύτερο (και μάλιστα μακράν) γιατί η απάντηση είναι γνωστή: "γιατί έχει καλύτερη φωνή ο ...εκφωνητής", "γιατί το έχουν περισσότεροι και κάτι θα ξέρουν", "γιατί ...".

Στα "γιατί" όμως δεν περιλαμβάνεται και η βασική λειτουργία ενός προγράμματος πλοήγησης, που είναι η καλή δρομολόγηση.

Το σωστό λοιπόν είναι αφού λέμε σε τι υπερτερεί το sygic (στα λιλιά), να λέμε και ότι υστερεί στην επιλογή διαδρομής από πολλά άλλα προγράμματα της αγοράς. Αγοραστά και δωρεάν.

Μετά τα τελευταία λιβανίσματα για το sygic (από τα τελευταία 32 μηνύματα τα 18 αφορούν το sygic), αναρωτήθηκα μήπως δεν θυμάμαι καλά και το αδικώ.

Το ξανακατέβασα λοιπόν για να το περάσω από τα τεστ επιλογής διαδρομής που συνηθίζω να κάνω σε προγράμματα πλοήγησης για να κρίνω την ποιότητλα τους.

Έχω μια αστική και μια υπεραστική διαδρομή. Και οι δύο έχουν πολλές επιλογές να διαλέξεις με τη διαφορά ότι υπάρχει σαφώς κάποια βέλτιστη διαδρομή.

Το sygic απέτυχε να βρει την καλύτερη διαδρομή και στις δύο περιπτώσεις που το τσέκαρα.

Θα μου πείτε, χεστήκαμε. Αν τον ξέρω το δρόμο δεν χρειάζομαι πλοηγό κι αν δεν το ξέρω ούτε θα την καταλάβω την πατάτα. Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι γιατί μπορώ εύλογα να υποθέσω ότι οι πατάτες μπορεί να είναι επαναλαμβανόμενες και γιατί να ταλαιμωρούμαι με το sygic και να μη πάω σε ένα άλλο πρόγραμμα που πετυχαίνει καλύτερα αποτελέσματα σε περισσότερες γνωστές μου δρομολογήσεις;

Για την ιστορία, η αστική διαδρομή είναι από το Π.Φάληρο στη Δάφνη όπου το sygic σε πάει από πιο κεντρικούς δρόμους απ' ότι η βέλτιστη διαδρομή και η υπεραστική από την Αθήνα στη Βοβούσα Ιωαννίνων.

Εδώ η βέλτιστη διαδρομή είναι από τους Μαυραναίους-Περιβόλι Γρεβενών. Το sygic την αγνοεί και σε στέλνει είτε από Ρίο-Αντίριο είτε από τη λίμνη Μετσόβου. Όπως πήγαίναμε πριν 10 χρόνια.

Η χοντρή πατάτα του όμως, είναι ότι όταν του ζητήσεις τη διαδρομή για Περιβόλι Γρεβενών, σε στέλνει σωστά από Μαυραναίους. Το Περιβόλι είναι δίπλα στη Βοβούσα και κανονικά το sygic έπρεπε να διαλέγει την ίδια διαδρομή και για τα δύο. Αυτό όμως (το sygic) φαίνεται ότι κάνει δρομολόγηση με βάση τη ...νομαρχία!

 

Ας είμαστε λοιπόν λίγο πιο προσεκτικοί όταν συγκρίνουμε προγράματα. Σε όλα θα βρούμε προβλήματα και λάθη. Και το sygic δεν είναι το πρόγραμμα με τα λιγώτερα προβλήματα ούτε πολύ περισσότερο, με τα λιγώτερα λάθη. Καλώς ή κακώς υπάρχουν αρκετά προγράμματα (ακόμα και τζάμπα) που κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους (πλοήγηση).

Link to comment
Share on other sites

Τα ξαναλέγαμε πριν από μερικούς μήνες..... αλλά ... στου κουφού την την πόρτα ......

Εχει χαθεί τελείως το αυτονόητο . Τι είναι ένα πρόγραμμα GPS , ποιά η χρήση του , και πως πρέπει να χρησιμοποιείται .

Link to comment
Share on other sites

^ δώσε

 

10 χαρακτήρες

http://www.sygic.com/en/poi

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτάω γιατί είναι το καλύτερο (και μάλιστα μακράν) γιατί η απάντηση είναι γνωστή: "γιατί έχει καλύτερη φωνή ο ...εκφωνητής", "γιατί το έχουν περισσότεροι και κάτι θα ξέρουν", "γιατί ...".

Στα "γιατί" όμως δεν περιλαμβάνεται και η βασική λειτουργία ενός προγράμματος πλοήγησης, που είναι η καλή δρομολόγηση.

Το σωστό λοιπόν είναι αφού λέμε σε τι υπερτερεί το sygic (στα λιλιά), να λέμε και ότι υστερεί στην επιλογή διαδρομής από πολλά άλλα προγράμματα της αγοράς. Αγοραστά και δωρεάν.

Μετά τα τελευταία λιβανίσματα για το sygic (από τα τελευταία 32 μηνύματα τα 18 αφορούν το sygic), αναρωτήθηκα μήπως δεν θυμάμαι καλά και το αδικώ.

Το ξανακατέβασα λοιπόν για να το περάσω από τα τεστ επιλογής διαδρομής που συνηθίζω να κάνω σε προγράμματα πλοήγησης για να κρίνω την ποιότητλα τους.

Έχω μια αστική και μια υπεραστική διαδρομή. Και οι δύο έχουν πολλές επιλογές να διαλέξεις με τη διαφορά ότι υπάρχει σαφώς κάποια βέλτιστη διαδρομή.

Το sygic απέτυχε να βρει την καλύτερη διαδρομή και στις δύο περιπτώσεις που το τσέκαρα.

Θα μου πείτε, χεστήκαμε. Αν τον ξέρω το δρόμο δεν χρειάζομαι πλοηγό κι αν δεν το ξέρω ούτε θα την καταλάβω την πατάτα. Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι γιατί μπορώ εύλογα να υποθέσω ότι οι πατάτες μπορεί να είναι επαναλαμβανόμενες και γιατί να ταλαιμωρούμαι με το sygic και να μη πάω σε ένα άλλο πρόγραμμα που πετυχαίνει καλύτερα αποτελέσματα σε περισσότερες γνωστές μου δρομολογήσεις;

Για την ιστορία, η αστική διαδρομή είναι από το Π.Φάληρο στη Δάφνη όπου το sygic σε πάει από πιο κεντρικούς δρόμους απ' ότι η βέλτιστη διαδρομή και η υπεραστική από την Αθήνα στη Βοβούσα Ιωαννίνων.

Εδώ η βέλτιστη διαδρομή είναι από τους Μαυραναίους-Περιβόλι Γρεβενών. Το sygic την αγνοεί και σε στέλνει είτε από Ρίο-Αντίριο είτε από τη λίμνη Μετσόβου. Όπως πήγαίναμε πριν 10 χρόνια.

Η χοντρή πατάτα του όμως, είναι ότι όταν του ζητήσεις τη διαδρομή για Περιβόλι Γρεβενών, σε στέλνει σωστά από Μαυραναίους. Το Περιβόλι είναι δίπλα στη Βοβούσα και κανονικά το sygic έπρεπε να διαλέγει την ίδια διαδρομή και για τα δύο. Αυτό όμως (το sygic) φαίνεται ότι κάνει δρομολόγηση με βάση τη ...νομαρχία!

 

Ας είμαστε λοιπόν λίγο πιο προσεκτικοί όταν συγκρίνουμε προγράματα. Σε όλα θα βρούμε προβλήματα και λάθη. Και το sygic δεν είναι το πρόγραμμα με τα λιγώτερα προβλήματα ούτε πολύ περισσότερο, με τα λιγώτερα λάθη. Καλώς ή κακώς υπάρχουν αρκετά προγράμματα (ακόμα και τζάμπα) που κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους (πλοήγηση).

:lol:

Πραγματικα εισαι απολαυστικος στις περιγραφες σου :lol:

 

Ομως δεν εγω δεν εχω βρει και καποιο αξιοπιστο προγραμμα.Οταν λεω αξιοπιστο να σε παει απο το Α στο Β χωρις κυριολεκτικα πολλες φορες να σε περασει απο το Γ.

Τελευταια περιπετεια με το HERE .Aπο νικαια ηθελα να παω δεκελειας αρχες (για να καταλαβετε 3 φαναρια μετα την διασταυρωση με την λεωφ,καραμανλη).

Αφου ειμαι στην εθνικη λοιπον σωνει και καλα να με βαλει αττικη οδο!!!!!!!! δεν καταλαβα το γιατι ποτε.

και αφου βγηκα στην επομενη εξοδο ,με εστειλε απο ενα στενο ,κοντα στα ξενοδοχεια,μπηκα σε ενα καταυλισμο τσιγγανων(ευτηχως βγηκα με ακεραιο το αμαξι και 2-3 γυφτακια γατζωμενα στην οροφη) και εφτασα απο ενα κατσικοδρομο ,μετα απο 10-15 λεπτη καθυστερηση.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η δημοτικότητα του Sygic οφείλεται στη σχετικά καλή χρηστικότητα και τιμή του. Σε σχέση με επιλογές όπως το Navigon και το TomTom Europe που είναι κοντά στα 60 και 50 ευρώ αντίστοιχα.

 

Αλλά ρεαλιστικά αν το δούμε στα λεφτά αυτά (περί τα 20-25 ευρώ) οι μόνες άλλες επιλογές που υπάρχουν είναι το Route66 που είναι πολύ καλό, το NLife Greece το Don't Panic/Genius Maps και το CoPilot . Δεν είναι και μεγάλη η πληθώρα των επιλογών δηλαδή. Και κάποια από αυτά επειδή τα έχω δοκιμάσει είναι περίεργα στην απαγγελία των οδηγιών.

 

Ας πούμε το CoPilot πολλές φορές αντί να σου πει "Στρίψε αριστερά" όταν υπάρχει ξεκάθαρη στροφή 90μοιρών που πρέπει να πάρεις, σου λέει "Μείνε αριστερά", λες και μιλάμε για καμιά διχάλα όπου απλά πρέπει να παραμείνεις στην πορεία σου. Πέρα των δρομολογήσεων δηλαδή, όπου θα έβαζα τα προαναφερθέντα πάνω από το Sygic, υπάρχουν και άλλα θέματα με το κάθε πρόγραμμα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κοιτάμε και λίγο τον χάρτη που μας δίνουν με την διαδρομή?

Εμένα το gps δε λέει να βρεί δορυφόρο οπότε θα τα έχω για ...χάρτη!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει κανεις να αλλαξει την φωνη σε navitel navigator?

εχω τον φακελο με την φωνη Αφροδίτης,την εχω βαλει μεσα στον φακελο,αλλα δεν μου το βγαζει να το επιλεξω.

επισης η καταγραφη διαδρομης πως γινεται?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει κανεις να αλλαξει την φωνη σε navitel navigator?

εχω τον φακελο με την φωνη Αφροδίτης,την εχω βαλει μεσα στον φακελο,αλλα δεν μου το βγαζει να το επιλεξω.

επισης η καταγραφη διαδρομης πως γινεται?

Kαλημερα ακολουθησες αυτον τον οδηγο και δεν στην εβγαλε ? http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=229&t=9366

Εγω ετσι το ειχα κανει και βγηκε η φωνη, αλλα τον πλοηγο τον εβγαλα δεν τον εχω πια.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα ακολουθησες αυτον τον οδηγο και δεν στην εβγαλε ? http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?f=229&t=9366

Εγω ετσι το ειχα κανει και βγηκε η φωνη, αλλα τον πλοηγο τον εβγαλα δεν τον εχω πια.

 

να σαι καλα φιλε μου!

ολα οκ!

ειχα αλλον φακελο με το ονομα αφροδιτη.

σευχαριστω

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...