Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δουλευει το bt gps με συσκευη android;

Όσο Έχει ΒΤ μια συσκευή, όλα δουλεύουν όταν πρόκειται για μεταφορά δεδομένων μέσω BT.

Είτε είναι ήχος, είτε gps, είτε κάτι άλλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μια βοήθεια από κάποιον. Εγκατέστησα το MapFactor: GPS Navigation με τους δωρεάν χάρτες, σε HTC desire C, δουλεύει κανονικά, αλλά μόνο με εικόνα, δεν μιλάει. Προφανώς κάτι δεν έχω κάνει, αλλά τι; Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Το MapFactor κάνει τις χειρότερες δρομολογήσεις που έχω δει ποτέ. Βγάλτο, είναι σκουπίδι.

Από τα δωρεάν προγράμματα το καλύτερο είναι το Here το οποίο μάλλον κάνει τις καλύτερες δρομολογήσεις από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα δωρεάν και μη. Έχει τα προβληματάκια του, αλλά το τζάμπα και η ποιότητα των δρομολογήσεων κάνουν πολλούς να τα παραβλέπουν.

Άλλο πολύ καλό δωρεάν πρόγραμμα, είναι το Offline maps & Navigation το οποίο όμως κάνει μόνο μερική αναζήτηση διαυθύνσεων. Βρίσκει offline Δήμους, πόλεις, χωριά, αλλά δεν βρίσκει παντού τις οδούς χωρίς να είναι online. Είναι πάντως το αμέσως επόμενο καλύτερο δωρεάν πρόγραμμα πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Το blackbox του sygic τι ειναι;

Σαν black box των αεροπλάνων.

Καταγράφει ότι γίνεται στον δρόμο σε video.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σαν black box των αεροπλάνων.

Καταγράφει ότι γίνεται στον δρόμο σε video.

 

Με τρελανες με αυτη την απαντηση!!!

Δηλαδη, αν ο βραχιονας δεν καλυπτει την καμερα, το sygic μπορει απο τη μια να σου κανει πλοηγηση, και απο την αλλη να γραφει σε βιντεο οτι γινεται στο δρομο 'βλεποντας' μεσα απο το παρμπριζ;

Link to comment
Share on other sites

Με τρελανες με αυτη την απαντηση!!!

Δηλαδη, αν ο βραχιονας δεν καλυπτει την καμερα, το sygic μπορει απο τη μια να σου κανει πλοηγηση, και απο την αλλη να γραφει σε βιντεο οτι γινεται στο δρομο 'βλεποντας' μεσα απο το παρμπριζ;

Δες εδώ,

http://www.sygic.com/static/nui-android/

από την μέση περίπου και κάτω.

 

Και εδώ:

http://www.manula.com/manuals/sygic/sygic-next-generation-for-android/1/en/topic/how-to-use-blackbox

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με τρελανες με αυτη την απαντηση!!!

Δηλαδη, αν ο βραχιονας δεν καλυπτει την καμερα, το sygic μπορει απο τη μια να σου κανει πλοηγηση, και απο την αλλη να γραφει σε βιντεο οτι γινεται στο δρομο 'βλεποντας' μεσα απο το παρμπριζ;

 

Δεν το βρίσκω τόσο τρελό. Εδώ το Route66 χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια AR με τη λειτουργία Follow me Home. Η απλή καταγραφή βίντεο είναι κάτι απλό.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

στη 15.0.5 sygic για φωνη, σας βγαζει "ελληνικά/ Δέσποινα"?
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και σήμερα update και μου δείχνει 1.1.423 wk11/ 8.30.57.115 στο about.

Έχετε τα ίδια όσοι έχετε κάνει update;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και σήμερα update και μου δείχνει 1.1.423 wk11/ 8.30.57.115 στο about.

Έχετε τα ίδια όσοι έχετε κάνει update;

 

Ναι μετα το update αυτο δειχνει...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

2ον στο google maps υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύσω offline κάποιο κομμάτι χάρτη? Κατα προτίμηση τους χάρτες μια χώρας. Αυτό με ενδιαφέρει να το κάνω στο tablet google nexus 7 με android 5.1.

 

Ευχαριστώ

 

Μπορείς, αλλά μικρό κομμάτι αν θυμάμαι καλά, όχι ολόκληρη χώρα! Δοκίμασε και βλέπεις.

 

Μπες στους χάρτες > άνοιξε το μενού > προς τα κάτω δες συμβουλές και κόλπα. Πρώτο πρώτο θα σου εμφανίσει αυτό που θες ;)

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει την δυνατότητα να κατεβάσεις τους χάρτες που θες και να τους έχεις off line αλλά κρύβει μια παγίδα άξιας προσοχής:

Note: The maximum size for the area you can download is 50km x 50km. If you try to save an area bigger than that, you'll be asked to zoom in to a smaller area.

 

Μακάρι να κατέβαζες χάρτη Ελλάδας και να ξένοιαζες.... Θεωρητικά εάν κατεβάσεις κομμάτι-κομμάτι το χάρτη τον έχεις όλο.

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτό λύση δίνει το Here maps της Nokia. :rolleyes:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτό λύση δίνει το Here maps της Nokia. :rolleyes:

 

Μου έφτιαξες τη μέρα. Παίζει να είναι οι καλύτεροι χάρτες δωρεάν πλοήγησης. Για κάποιο λόγο όταν τους είχα κατεβάσει δεν είχαν εγκατασταθεί και τους είχα ξεχάσει. Τους κατέβασα πάλι τώρα κι όλα δουλεύουν ρολόι. Από το Ε72 ΝΟΚΙΑ χρησιμοποιώ το gps και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο.

"god of maps bless nokia"

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνει την δυνατότητα να κατεβάσεις τους χάρτες που θες και να τους έχεις off line αλλά κρύβει μια παγίδα άξιας προσοχής:

Note: The maximum size for the area you can download is 50km x 50km. If you try to save an area bigger than that, you'll be asked to zoom in to a smaller area.

 

Μακάρι να κατέβαζες χάρτη Ελλάδας και να ξένοιαζες.... Θεωρητικά εάν κατεβάσεις κομμάτι-κομμάτι το χάρτη τον έχεις όλο.

 

Η πρόσφατη εμπειρία μου από αυτό είναι ότι και πάλι δεν σώζει την πλήρη πληροφορία, αλλά όση φαίνεται στο επίπεδο ζουμ που έχεις αποθηκεύσει. Επομένως εάν θέλεις περισσότερη λεπτομέρεια, χρειάζεται να κάνεις μεγαλύτερο ζουμ πριν την αποθήκευση.

Link to comment
Share on other sites

Μου έφτιαξες τη μέρα. Παίζει να είναι οι καλύτεροι χάρτες δωρεάν πλοήγησης. Για κάποιο λόγο όταν τους είχα κατεβάσει δεν είχαν εγκατασταθεί και τους είχα ξεχάσει. Τους κατέβασα πάλι τώρα κι όλα δουλεύουν ρολόι. Από το Ε72 ΝΟΚΙΑ χρησιμοποιώ το gps και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο.

"god of maps bless nokia"

 

Εδώ στην Αγγλία που είμαι όταν δεν έχω Internet να δεις, άσε που μερικές φορές έχουν καλύτερη χαρτογράφιση δρόμων από τους αντίστοιχους της Google. :cool:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το sygic europe+ hud που ήταν σε προσφορά + ένα κωδικό για 25% έκπτωση οπότε βγήκε γύρω στα 25€. Το θέμα είναι πως δεν είμαι σίγουρος ότι το χρειάζομαι. Συνήθως χρησιμοποιώ το google maps, το οποίο κλειδώνει ακαριαία και όταν χρειαστώ κάτι εκτός χώρας το here maps μια φορά που χρειάστηκε. Σκέφτομαι σοβαρά το refund. Ζητάω την άποψη σας μήπως εσείς ξέρετε καλύτερα ή να μου πείτε μια γνώμη παραπανω.. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...