Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

FoT1s, τα update του Sygic ειναι σταδιακα. Δεν ερχονται κατευθειαν σε ολους. Οπως και η ΟΤΑ ενα πραμα...ξερεις εσυ:p
Link to comment
Share on other sites

Sygic-pois

Αν και διαβασα αυτο

http://help.sygic.com/hc/en-us/articles/540095-Import-of-external-custom-POIs-to-Sygic

αλλα μπερδευτηκα λιγο, μπορει να μου πει καποιος σε δυο γραμμες,

τι ειδους αρχεια (file extension) αναγνωριζει το sygic, και σε ποιο φακελο μπορω να τα βαλω εγω χειροκινητα ωστε να μου τα δειχνει στους χαρτες;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε σήμερα σε 15.1.5. Δεν είδα κάποια διαφορά.

 

 

Sygic-pois

Αν και διαβασα αυτο

http://help.sygic.com/hc/en-us/articles/540095-Import-of-external-custom-POIs-to-Sygic

αλλα μπερδευτηκα λιγο, μπορει να μου πει καποιος σε δυο γραμμες,

τι ειδους αρχεια (file extension) αναγνωριζει το sygic, και σε ποιο φακελο μπορω να τα βαλω εγω χειροκινητα ωστε να μου τα δειχνει στους χαρτες;

 

Μπες εδώ:http://index.pois.gr/

Και θα τα βάλεις ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες:

 

Αφου εχουμε ετοιμασει τα αρχεια , συνδεουμε το κινητο με το pc , η βαζουμε την sd καρτα του σε ενα card reader και φτιαχνουμε ενα νεο φάκελο , μεσα στον φακελο Sygic/maps και τον ονομαζουμε import . Εκει μεσα βαζουμε το αρχειο με καταληξη .upi και τα αρχειο με κατάληξη .bmp . Tο αρχειο του ηχου με καταληξη .οgg το βαζουμε στον φακελο Sygic/Res/sounds . Aυτο ηταν..... Ανοιγουμε το προγραμμα και βλεπουμε οτι μας βγαζει μια ένδειξη που λεει οτι βρεθηκαν νεα poi στην βαση δεδομενων , παταμε αποδοχη , και αυτοματως τα νεα poi μπηκαν εκει που πρεπει . Πληροφοριακα , τα Poi ολα αποθηκεύονται στον φακελο Sygic/maps/rupi/grc , το όνομα του καθε αρχειου είναι αριθμητικό με καταληξη .rupi

 

Τωρα παμε να ενεργοποιήσουμε για να τα βλεπουμε και να τα «ακουμε» . Παμε στις Ρυθμισεις /χαρτης /Λεπτομεριες χαρτη /Σημεια ενδιαφεροντος (poi) κανουμε κλικ στο βελακι δεξια και παμε κατω και βρισκουμε «Αγαπημένο poi” κλικαρουμε στο βελακι βλεπουμε μεσα τα εικονιδια που περασαμε προηγουμενως , και επιλεγουμε αυτα που θελουμε να φαίνονται στο χαρτη. Τελειωνουμε απο εκει και παμε να ενεργοποιήσουμε τους αντίστοιχους ηχους . Πηγαινουμε πισω στις ρυθμίσεις / ειδοποιήσεις & Ηχοι /Ειδοποιησεις /Σημεια ενδιαφεροντος (poi) κλικαρουμε ,πηγαινουμε παλι και βρισκουμε «Αγαπημένο poi” , κλικαρουμε και βλεπουμε παλι τα εικονιδια .Επιλεγουμε ενα εικονιδιο κλικαρουμε και επιλεγουμε τον επιθυμητο ηχο απο την αναδιπλουμενη λιστα και βαζουμε την αποσταση που θελουμε να μας ειδοποιεί . Το μεγιστο είναι 500μ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση οι χάρτες που είναι εγκατεστημένοι ως δώρο σε ταμπλετ turbox να έρχονται σε σύγκρουση με τους navionics και να μην αφήνουν να γίνει η εγκατάσταση (των navionic)? Αν ξέρει κάποιος δύο πράγματα παραπάνω και έχει όρεξη ας μου στείλει ένα πμ γιατί δεν επιτρέπεται να πω εδώ παραπάνω....
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση οι χάρτες που είναι εγκατεστημένοι ως δώρο σε ταμπλετ turbox να έρχονται σε σύγκρουση με τους navionics και να μην αφήνουν να γίνει η εγκατάσταση (των navionic)? Αν ξέρει κάποιος δύο πράγματα παραπάνω και έχει όρεξη ας μου στείλει ένα πμ γιατί δεν επιτρέπεται να πω εδώ παραπάνω....

 

Εγώ έχω και navionic και σχεδόν όλους τους χάρτες , χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και navionic και σχεδόν όλους τους χάρτες , χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Και σε ένα άλλο ταμπλετ και σε ένα κινητό. Στο turbox δεν γίνεται....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια εφαρμογη gps για πλοηγηση προτεινετε απο το playstore;

Εβαλα το sygic αλλα για μια εβδομαδα μονο μου επετρεψε να δουλεψει.

Καμια αλλη καλη και ευκολη;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια εφαρμογη gps για πλοηγηση προτεινετε απο το playstore;

Εβαλα το sygic αλλα για μια εβδομαδα μονο μου επετρεψε να δουλεψει.

Καμια αλλη καλη και ευκολη;

Ευχαριστω.

 

Μια εβδομάδα είναι το δωρεάν trial. Αν θες δωρεάν δες το HERE.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια εφαρμογη gps για πλοηγηση προτεινετε απο το playstore;

Εβαλα το sygic αλλα για μια εβδομαδα μονο μου επετρεψε να δουλεψει.

Καμια αλλη καλη και ευκολη;

Ευχαριστω.

Το copilot είναι δωρεάν αλλά Σου δίνει την δυνατότητα να κατεβάσεις δωρεάν μόνο έναν χάρτη.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Το copilot είναι δωρεάν αλλά Σου δίνει την δυνατότητα να κατεβάσεις δωρεάν μόνο έναν χάρτη.

 

Για 7μέρες είναι δωρεάν! Μετά η φωνητική πλοήγηση κ.α δεν δουλεύουν και πρέπει να τα αγοράσεις!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα είναι το δωρεάν trial. Αν θες δωρεάν δες το HERE.

 

Φίλε το μόνο καλό δωρεάν είναι το here όλα τα άλλα τα καλά είναι για λιγες ημέρες,μετά πρέπει κάτι να αγοράσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μήπως ξέρετε αν στο sygic ο ελληνικός χάρτης grc.ta.2014.09 που είναι της τομτομ σε σχέση με της grc.nt.2014.09 της navtec άραγε ποιοι είναι ποιο καλοί αποδεδειγμένα με περισσότερες λεπτομέρειες pois κλπ για μας εδώ στην Ελλάδα και γιατί ?? Οεο?? :p

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και navionic και σχεδόν όλους τους χάρτες , χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Οσο είχα 4.2.1 το Navionics δούλευε κανονικά . Μετά την αναβάθμιση σε 4.4.2 δεν δουλεύει

ενώ έχει εγκατασταθεί κανονικά . Πατώντας το " I agree" με βγάζει έξω .

Τι μπορεί να φταίει ? Μιλάω βέβαια γιά το Τ-311

 

Sent with T-311 , without Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κατεβάσει τους here στο κινητό τους η πλοήγηση είναι το ίδιο καλή όπως στα lumia η έχει διαφορές?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κατεβάσει τους here στο κινητό τους η πλοήγηση είναι το ίδιο καλή όπως στα lumia η έχει διαφορές?

 

Δεν ξέρω πως είναι στα lumia, αλλά παράπονο δεν έχω. Υπάρχει φωνητική καθοδήγηση, επαναδρομολόγιση, καλό στίγμα , γενικά νομίζω είναι το καλύτερο από τα free.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κατεβάσει τους here στο κινητό τους η πλοήγηση είναι το ίδιο καλή όπως στα lumia η έχει διαφορές?

 

Το ιδιο καλη.

εχει διαφορες στο οτι ειναι μια εφαρμογη και οχι 4 οπως ειναι στα WP.

 

Εχει καλυτερο interface και στα + ειναι οτι μπορεις να κανεις interact απο browser κτλ ενω στα WP επρεπε να κανεις copy την διευθυνση και paste στο HERE

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Igo primo ή Νοκια here οσον αφορα τη δρομολογηση και τις οδηγιες πορειας?

(δεν αναφερομαι στους χαρτες καθ'οσον ειναι ιδιοι).

Link to comment
Share on other sites

Οσο είχα 4.2.1 το Navionics δούλευε κανονικά . Μετά την αναβάθμιση σε 4.4.2 δεν δουλεύει

ενώ έχει εγκατασταθεί κανονικά . Πατώντας το " I agree" με βγάζει έξω .

Τι μπορεί να φταίει ? Μιλάω βέβαια γιά το Τ-311

 

Sent with T-311 , without Tapatalk

 

Ποιά έκδοση του navionics έχεις? Με 4.2.4 που έχω , Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βγήκε και η 4.3.4

Link to comment
Share on other sites

Igo primo ή Νοκια here οσον αφορα τη δρομολογηση και τις οδηγιες πορειας?

(δεν αναφερομαι στους χαρτες καθ'οσον ειναι ιδιοι).

Δεν υπάρχει σύγκριση φίλε.

Το πρώτο κάνει παπάδες και το 2ο έχει 3-4 βασικές λειτουργίες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση του navionics έχεις? Με 4.2.4 που έχω , Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Βγήκε και η 4.3.4

Δεν βλέπω πουθενά έκδοση . Έχω ένα apk εδώ και χρόνια , και αυτή τη στιγμή είναι εγκατεστημένο και τρέχει κανονικά σε Samsung S3 ,

Samsung S5 , και Xiaomi Note 3G , αλλά όχι στο Galaxy Tab 3 .

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πουθενά έκδοση . Έχω ένα apk εδώ και χρόνια , και αυτή τη στιγμή είναι εγκατεστημένο και τρέχει κανονικά σε Samsung S3 ,

Samsung S5 , και Xiaomi Note 3G , αλλά όχι στο Galaxy Tab 3 .

Πάνε στις πληροφορίες εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...