Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και δύο φωτό απο το route66 με ταχύτερη και συντομότερη διαδρομή!

Αριστερά η ταχύτερη και δεξιά η συντομότερη!

Είμαι κι εγώ φαν του route66. Το έχω μάλιστα αγορασμένο. Αλλά να πηγαίνει στη Λάρισα από τον Δομοκό; Απίστευτη πατάτα και μη αναγκαία ταλαιπωρία. Εκτός αν του έβαλες τίποτα προυποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Gou μιας και έκανα πολλές φορές την διαδρομή από Τρίπολη, θα πάρεις τον δρόμο πριν μπεις Πειραιά για να βγεις απευθείας Θήβα (περνώντας εξω από τα Βιλια ) ,κερδίζεις χρόνο και χιλιόμετρα, μετά από εκεί όπως αναφέρθηκε πιο πάνω βγαίνεις στην τελευταία έξοδο για Λάρισσα και μέσω Αμπελώνας θα φτάσεις Τύρναβο, από εκεί έπειτα σε 1,5 ώρα το πολύ με νορμάλ οδήγηση είσαι Κοζάνη Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

@Gou μιας και έκανα πολλές φορές την διαδρομή από Τρίπολη, θα πάρεις τον δρόμο πριν μπεις Πειραιά για να βγεις απευθείας Θήβα (περνώντας εξω από τα Βιλια ) ,κερδίζεις χρόνο και χιλιόμετρα, μετά από εκεί όπως αναφέρθηκε πιο πάνω βγαίνεις στην τελευταία έξοδο για Λάρισσα και μέσω Αμπελώνας θα φτάσεις Τύρναβο, από εκεί έπειτα σε 1,5 ώρα το πολύ με νορμάλ οδήγηση είσαι Κοζάνη

Κι αυτή είναι μια διαδρομή από την εποχή πριν φτιαχτεί η Αθηνών-Λαμίας και η Αττική οδός.

Τώρα με την Αττική οδό αποφεύγεις την κίνηση της εθνικής μέσα στη πόλη της Αθήνας, και από την Εθνική φεύγεις γρήγορα προς Βορρά.

Η διαδρομή από τα Βίλια (ορεινή διάβαση της Κάζας) είναι πια καλή μόνο αν δεν θες να πληρώεις διόδια. Σε περίπτωση κακοκαιρίας είναι πάρα πολύ επικίνδυνη και αν πετύχεις μπροστά νταλίκα (που θα πετύχεις σχεδόν σίγουρα) ετοιμάσου για σημειωτόν.

Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος για να βγεις στην εθνική στη Θήβα από αυτό το δρόμο, είναι πολύ περισσότερος απ' ότι αν πας από εθνική. Τουλάχιστον όποτε το δοκίμασα εγώ (όταν έκανα οικονομία).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ φαν του route66. Το έχω μάλιστα αγορασμένο. Αλλά να πηγαίνει στη Λάρισα από τον Δομοκό; Απίστευτη πατάτα και μη αναγκαία ταλαιπωρία. Εκτός αν του έβαλες τίποτα προυποθέσεις.

Του εβαλα να αποφύγει διόδια. Ενω με διόδια και στις 2 διαδρομές με στέλνει απο πατρα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες σας.Μαλλον θα ακολουθησω την διαδρομη μεσω ΤΥρναβου (δεν ξερω ακομα) αλλα οχι μεσω Καζας. Η Καζα για μενα ειναι ωραια διαδρομη αλλα οχι με την γυναικα και την κορη μεσα στο οικογενειακο οχημα.Αυτη η διαδρομη ειναι για το αλλο μου αμαξι και να ειμαι μονος μου.Οσο διαμεσου Πατρων δεν το σκεφτηκα καθολου και απορω γιατι την δινουν σαν επιλογη,και δεν το λεω λογω των εργων στην Κορινθου-Πατρων τα οποια τα τρωω στην μαπα εδω και κατι χρονια (οχι οτι πριν τα εργα δεν ηταν καραμανιολα,ηταν και μεγαλη μαλιστα) γιατι η γυναικα μου ειναι απο το Ξυλοκαστρο οποτε οπως καταλαβαινετε την ξερω απ'εξω και ανακατωτα,πολλες φορες παω απο κατω απο την παλαια εθνικη οχι για να αποφυγω τα εργα αλλα για να αποφυγω ολους αυτους τους Σουμαχερ που κυκλοφορουν διπλα μας.Οσο για το Route 66 αφου εχει και ενα μηνα δωρεαν δοκιμαστικη θα το δοκιμασω να δω τι λεει και αυτο.(Στην τελικη ρωταμε και κανενα φορτηγατζη η λεφωρειατζη και εχουμε πληροφοριες απο πρωτο χερι).Και παλι σας ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειξατε και να προσεχετε ολοι στους δρομους......(Ειπαμε... πολλοι Σουμαχερ).........
Link to comment
Share on other sites

 

Εκεί που δεν έχω πλήρη άποψη είναι για το δρόμο Λάρισα Ελασσόνα Κοζάνη. Να ξέρεις όμως ότι περνάει μέσα από αστικούς δρόμους της Λάρισας οπότε υπολόγιζε σε πολύ μεγάλη καθυστέρηση. Ακόμη κι αν βγεις από την τελευταία έξοδο της εθνικής και πάλι δεν γλυτώνεις το πέρασμα από πυκνοκατοικημένες γειτονιές της πόλης. Και πολλή στροφή μετά τη Λάρισα. Έχω πάει μέχρι την Ελασσόνα και κάτι έχουν φτιάξει από το παλιό χάλι. Αλλά και πάλι οι στροφές είναι πολλές και ο δρόμος πολύ μακρύς μέχρι τη Κοζάνη.

 

Και μια γενική παρατήρηση. Σίγουρα παλιά θα πηγαίναμε αλλιώς. Αλλά με τους πολλούς νέους δρόμους και τη σημαντικη βελτίωση άλλων, πρέπει να βάζουμε κι αυτούς στην εξίσωση. Η Εγνατία, η βελτίωση του δρόμου στο Δομοκό, κλπ τα άλλαξαν όλα. Ποιός σκεφτόταν παλιά να πάει στα Γιάννενα από Καλαμπάκα;

 

1. Στη διαδρομή που περιέγραψα παραπάνω, δεν περνάς μέσα από Λάρισα, για να μπλέξεις στον αστικό ιστό, αλλά παίρνεις την τελευταία έξοδο προς Κοζάνη από την εθνική που σε βγάζει στο ύψος του Τυρνάβου.

 

2. Πηγαίνοντας προς Κέρκυρα πριν λίγα χρόνια, δοκίμασα τη διαδρομή μέσω Δομοκού-Καλαμπάκας-Εγνατίας-Ηγουμενίτσας και πραγματικά ήταν πολύ όμορφη αφού μετά από την "περιπέτεια" στον κλασικό επαρχιακό δρόμο απολαμβάνεις τον υπέροχο αυτοκινητόδρομο της Εγνατίας.

Link to comment
Share on other sites

1. Στη διαδρομή που περιέγραψα παραπάνω, δεν περνάς μέσα από Λάρισα, για να μπλέξεις στον αστικό ιστό, αλλά παίρνεις την τελευταία έξοδο προς Κοζάνη από την εθνική που σε βγάζει στο ύψος του Τυρνάβου.

Για εξήγησε πως πας στον Τύρναβο, γιατί έχω μπλέξει μέσα στη Λάρισα 1-2 φορές παρότι προσπάθησα να βγω όσο μπορούσα πιο βόρεια. Εννοείς από Γυρτώνη, Αμπελώνα; Ταμπέλες υπάρχουν; Αν μπορείς βάλε χάρτη.

 

2. Πηγαίνοντας προς Κέρκυρα πριν λίγα χρόνια, δοκίμασα τη διαδρομή μέσω Δομοκού-Καλαμπάκας-Εγνατίας-Ηγουμενίτσας και πραγματικά ήταν πολύ όμορφη αφού μετά από την "περιπέτεια" στον κλασικό επαρχιακό δρόμο απολαμβάνεις τον υπέροχο αυτοκινητόδρομο της Εγνατίας.

Και τώρα να ξέρεις ότι είναι ακόμη πιο εύκολα, γιατί έχουν δωθεί στην κυκλοφορία τμήματα αυτοκινητόδρομου και στο κάμπο του Δομοκού και στο κάμπο Καρδίτσας-Τρικάλων. Για όσους κατευθύνονται στα ανατολικά του νομού Ιωαννίνων και ανατολικότερα (Γρεβενά κλπ), η διαδρομή από Δομοκό είναι πιά η κύρια επιλογή. Πολλοί την προτιμούν ακόμη και για τα Γιάννενα. Η Εγνατία έχει εκμηδενίσει τις αποστάσεις. Τόσο πολύ, που πολλοί, προτιμούν την έξοδο στα Γρεβενά (που έχουν εύκολο δρόμο χωρίς κίνηση) αντί να αγανακτήσουν στις στροφές και την κίνηση προς Παναγιά-Μέτσοβο. Κι ας κάνουν περισσότερα χιλιόμετρα στην Εγνατία. Για περιοχές του νομού Ιωαννίνων στο Ανατολικό Ζαγόρι, η έξοδος στα Γρεβενά είναι μονόδρομος. Δεν είναι μόνο η Εγνατία, έχουν φτιαχτεί κι άλλοι δρόμοι.

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησε πως πας στον Τύρναβο, γιατί έχω μπλέξει μέσα στη Λάρισα 1-2 φορές παρότι προσπάθησα να βγω όσο μπορούσα πιο βόρεια. Εννοείς από Γυρτώνη, Αμπελώνα; Ταμπέλες υπάρχουν; Αν μπορείς βάλε χάρτη.

 

 

Και τώρα να ξέρεις ότι είναι ακόμη πιο εύκολα, γιατί έχουν δωθεί στην κυκλοφορία τμήματα αυτοκινητόδρομου και στο κάμπο του Δομοκού και στο κάμπο Καρδίτσας-Τρικάλων. Για όσους κατευθύνονται στα ανατολικά του νομού Ιωαννίνων και ανατολικότερα (Γρεβενά κλπ), η διαδρομή από Δομοκό είναι πιά η κύρια επιλογή. Πολλοί την προτιμούν ακόμη και για τα Γιάννενα. Η Εγνατία έχει εκμηδενίσει τις αποστάσεις. Τόσο πολύ, που πολλοί, προτιμούν την έξοδο στα Γρεβενά (που έχουν εύκολο δρόμο χωρίς κίνηση) αντί να αγανακτήσουν στις στροφές και την κίνηση προς Παναγιά-Μέτσοβο. Κι ας κάνουν περισσότερα χιλιόμετρα στην Εγνατία. Για περιοχές του νομού Ιωαννίνων στο Ανατολικό Ζαγόρι, η έξοδος στα Γρεβενά είναι μονόδρομος. Δεν είναι μόνο η Εγνατία, έχουν φτιαχτεί κι άλλοι δρόμοι.

 

1. ΝΑΙ, από Γυρτώνη. Στην εθνική, και μετά τις εξόδους προς Λάρισα, υπάρχει έξοδος για Κοζάνη, και ακολουθώντας τη διαδρομή Γυρτώνη-Αμπελώνας φτάνεις στον επαρχιακό Λάρισας-Ελασσόνας, στο ύψος του Τυρνάβου, όπως φαίνεται στις φωτο (Ας είναι καλά το street View έστω και με λήψη του 2011).

 

2. Θα δοκιμάσω ξανά τη διαδρομή σε πρώτη ευκαιρία.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ, από Γυρτώνη. Στην εθνική, και μετά τις εξόδους προς Λάρισα, υπάρχει έξοδος για Κοζάνη, και ακολουθώντας τη διαδρομή Γυρτώνη-Αμπελώνας φτάνεις στον επαρχιακό Λάρισας-Ελασσόνας, στο ύψος του Τυρνάβου, όπως φαίνεται στις φωτο (Ας είναι καλά το street View έστω και με λήψη του 2011).

Είναι κύκλος, αρκετά παραπάνω χιλιόμετρα, έχει ένα διόδιο επιπλέον, αλλά παρόλα αυτά είναι σίγουρα πολύ πιο γρήγορη και άνετη διαδρομή απ' ότι να μπλέξεις μέσα στη Λάρισα.

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει έστω και ένα πρόγραμμα πλοήγησης που να προτείνει αυτή τη διαδρομή. Παρότι στην Εθνική υπάρχουν όπως είδα ταμπελάρες. Τελικά η ανθρώπινη εμπειρία είναι αναντικατάστατη.

ΥΓ Ξέρεις αν υπάρχουν και νωρίτερα στην εθνική, ταμπέλες που λένε Κοζάνη και σε κατευθύνουν όμως στη παλαιά εθνική και στη Λάρισα;

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι προηγούμενες πινακίδες αναφέρουν τις εξόδους προς Λάρισα (νομίζω 3). Η συγκεκριμένη είναι η πρώτη μετά τις πινακίδες προς Λάρισα.

Προχωρώντας το street view είδα ότι μπήκαν διόδια (μάλλον εξόδου), λίγο πριν από τη γέφυρα, που δεν υπήρχαν την εποχή που πήγαινα τακτικά στην Κοζάνη.

 

Η μεγαλύτερη διαδρομή αντισταθμίζεται με τη λιγότερη ώρα που χρειάζεσαι για να φτάσεις στο ίδιο σημείο. Και εγώ δεν την ήξερα αλλά την έμαθα και μάλιστα σε περιόδους που δεν είχε διαμορφωθεί οριστικά ο κόμβος με την επαρχιακή, κοντά στον Τύρναβο. Σημαντικό είναι, βέβαια, να πάρεις την ίδια διαδρομή, επιστρέφοντας από Κοζάνη, και να μην μπλέξεις στη Λάρισα, εάν δεν έχεις λόγο να περάσεις από την πόλη. Προσοχή θέλει πάνω στη γέφυρα, για να μην πάρεις την κατεύθυνση προς την παλαιά εθνική, επειδή στο σημείο αυτό είναι δίπλα-δίπλα και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/s926Kw5.png

 

Καλησπερα,update στο HERE για Android.

και αλλαγες στο http://www.here.com

ριξτε μια ματια

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Κατι που μου εχει λειψει απο το old trusty 'destinator', ειναι η επιλογη 'συντομοτερης' ή 'ταχυτερης' διαδρομης.

Υπαρχει κατι αναλογο να το ορισω στο sygic?

Link to comment
Share on other sites

Κατι που μου εχει λειψει απο το old trusty 'destinator', ειναι η επιλογη 'συντομοτερης' ή 'ταχυτερης' διαδρομης.

Υπαρχει κατι αναλογο να το ορισω στο sygic?

Φυσικά και έχει, θα το βρεις μέσα στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει, θα το βρεις μέσα στις ρυθμίσεις.

 

thanks, το βρηκα και το εβαλα.

 

Σκεφτομαι μηπως με γλυτωσει απο καποια απο τα 'προβληματα' δρομολογησεις (απο αυτα που λες 'μα τι κανει, απο που με πάει'),

γιατι συνηθως οταν θελω να βγω καπου, θελω να βγω το συντομοτερο δυνατον,

κι οχι να με παει 'τον γυρο του κοσμου' για να βρω τον 'μεγαλο δρομο' που θα ειναι και ο ταχυτερος.

Για να δουμε, θα βελτιωθει η κατασταση;

Link to comment
Share on other sites

thanks, το βρηκα και το εβαλα.

 

Σκεφτομαι μηπως με γλυτωσει απο καποια απο τα 'προβληματα' δρομολογησεις (απο αυτα που λες 'μα τι κανει, απο που με πάει'),

γιατι συνηθως οταν θελω να βγω καπου, θελω να βγω το συντομοτερο δυνατον,

κι οχι να με παει 'τον γυρο του κοσμου' για να βρω τον 'μεγαλο δρομο' που θα ειναι και ο ταχυτερος.

Για να δουμε, θα βελτιωθει η κατασταση;

Δηλαδή άμα σε πάει από καμία δεκαριά στενάκια, θα φτάσεις νομίζεις πιο γρήγορα;

Το έχεις σκεφτεί λάθος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

thanks, το βρηκα και το εβαλα.

 

Σκεφτομαι μηπως με γλυτωσει απο καποια απο τα 'προβληματα' δρομολογησεις (απο αυτα που λες 'μα τι κανει, απο που με πάει'),

γιατι συνηθως οταν θελω να βγω καπου, θελω να βγω το συντομοτερο δυνατον,

κι οχι να με παει 'τον γυρο του κοσμου' για να βρω τον 'μεγαλο δρομο' που θα ειναι και ο ταχυτερος.

Για να δουμε, θα βελτιωθει η κατασταση;

Με το sygic όσο το είχα με οποιαδήποτε διαδρομή (σύντομη - ταχύτερη) τις περισσότερες φορές έλεγα μα απο που με πάει πάλι...! Και αντε πες με τα στενακια γλυτώνεις δρόμο, αλλά αν κολλησεις... εκεί μέσα τότε είναι χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια, αλλα την αλλη φορα ημουν πλαι στην Αθηνων-Λαμιας, κι αντι να με παει καρφι πανω της να βγω(ηξερα στο περιπου τη διαδρομη), αυτο με πηγαινε απο απιθανες διαδρομες.

Δεν αποκλειω βεβαια, και με το 'συντομοτερο', παλι να με πηγαινει απιθανα, απλα και μονο λογω αλγοριθμου.

Απλα πιθανολογω, οτι ισως του 'εβγαζα' ενα εμποδιο/προσχημα, να με πηγαινει απ'οπου γουσταρει....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια, αλλα την αλλη φορα ημουν πλαι στην Αθηνων-Λαμιας, κι αντι να με παει καρφι πανω της να βγω(ηξερα στο περιπου τη διαδρομη), αυτο με πηγαινε απο απιθανες διαδρομες.

Δεν αποκλειω βεβαια, και με το 'συντομοτερο', παλι να με πηγαινει απιθανα, απλα και μονο λογω αλγοριθμου.

Απλα πιθανολογω, οτι ισως του 'εβγαζα' ενα εμποδιο/προσχημα, να με πηγαινει απ'οπου γουσταρει....

 

Ακου για να καταλάβεις: είμαι στην Κηφισίας με κατεύθυνση προς Μαρούσι! Στο ύψος του ψυχικού (πριν την υπόγεια διάβαση ακριβώς) μου λέει να βγω στην έξοδο δεξια. Δηλαδή ενώ πηγαίνω ευθεία, αντί να με αφήσει να πάω κανονικά με βγάζει στον παράδρομο να μπλέξω στα φανάρια και στο χάος...! Απο εκεί να καταλάβεις λογική...! Και αυτό και με τις 2 διαδρομές και όχι μόνο με το sygic! Το μόνο που θεωρώ καλύτερο απο όλα σχεδόν, είναι το route 66! Αλλά και αυτό τα έχει τα κουλά του!

Link to comment
Share on other sites

Ακου για να καταλάβεις: είμαι στην Κηφισίας με κατεύθυνση προς Μαρούσι! Στο ύψος του ψυχικού (πριν την υπόγεια διάβαση ακριβώς) μου λέει να βγω στην έξοδο δεξια. Δηλαδή ενώ πηγαίνω ευθεία, αντί να με αφήσει να πάω κανονικά με βγάζει στον παράδρομο να μπλέξω στα φανάρια και στο χάος...! Απο εκεί να καταλάβεις λογική...! Και αυτό και με τις 2 διαδρομές και όχι μόνο με το sygic! Το μόνο που θεωρώ καλύτερο απο όλα σχεδόν, είναι το route 66! Αλλά και αυτό τα έχει τα κουλά του!

 

Οχι ρε φιλε, τι τρελά ειναι αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συμφορουμιτες. Θα βρισκομαι εξωτερικο το ΣΚ και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση:

 

Ποια εφαρμογη προσφερει ΔΩΡΕΑΝ και OFFLINE χαρτες; Γερμανια-Βερολινο ειναι ο προορισμος αν παιζει κανενα ρολο. Καθως θα γυριζω την πολη, χρειαζομαι κατι ευχρηστο για να μην τραβιεμαι εδω κι εκει. Ειχα παλια το NDrive (αχεμ, "δανεικο") αλλα εχω αλλαξει δυο κινητα και δεν εχω ασχοληθει ξανα με χαρτες διοτι στην Ελλαδα βολευομαι με το γκουγκλ και τα δεδομενα του κινητου. Οξω ομως κανουμε οικονομια :)

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ψαξει κανεις, τελικα γενικα τι συμφερει να ειναι επιλεγμενο στο sygic,

'συντομοτερη' ή 'ταχυτερη' διαδρομη;

Link to comment
Share on other sites

Εχει ψαξει κανεις, τελικα γενικα τι συμφερει να ειναι επιλεγμενο στο sygic,

'συντομοτερη' ή 'ταχυτερη' διαδρομη;

Γενικα,το ταχύτερο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...