Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στα νεα κινητα 64bit υπαρχει κάποια διαφορά στα γραφικά των εφαρμογών πλοήγησης?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στα νεα κινητα 64bit υπαρχει κάποια διαφορά στα γραφικά των εφαρμογών πλοήγησης?

Όχι βέβαια.

Δεν αλλάζουν τα γραφικά ανάλογα με την cpu.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγκατεστησα το navigon και μου βγαζει κατι "connection failed"

ξερει καποιος γιατι?

στην παλια μου συσκευη δεν το εβγαζε

Link to comment
Share on other sites

εγκατεστησα το navigon και μου βγαζει κατι "connection failed"

ξερει καποιος γιατι?

στην παλια μου συσκευη δεν το εβγαζε

 

Ειναι αγορασμενο? Διοτι το navigon (σπασμενο) δεν παιζει σε mtk (αν εχεις), αλλα και στα υπολοιπα...!

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν μηνύματα που αφορούσαν πειρατικό λογισμικό. Την επόμενη φορά θα υπάρξουν ποινές σε όλους τους εμπλεκόμενους ανεξαιρέτως.

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αγορασμενο? Διοτι το navigon (σπασμενο) δεν παιζει σε mtk (αν εχεις), αλλα και στα υπολοιπα...!

 

Το meizu mx4 pro έχω, Exynos έχει από ότι ξέρω. Μάλλον δεν παίζει σε lollipop γιατί όταν γύρισα σε kitkat επαιξε

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκα σαββατοκυριακο στον Βαρναβα(Αττικης), κι ηθελα να βγω εθνικο οδο, προς Λαμια. Αν και πρωτη φορα στην περιοχη, οταν πηγαινα ακολουθουσα αλλον, προσπαθησα και θυμομουν, να γυρισω περιπου απο την ιδια διαδρομη, για να μην μπλεξω και πεσω σε τιποτε χωραφια...

Ενω λοιπον, επεστρεφα απο τον ιδιο δρομο backwards, αυτο επεμενε να με παει απο αλλου. Και επεμενε για πολυ ωρα και πολλα χιλιομετρα. Κοντευα να βγω στην εθνικη οδο, κι αυτο να μου λεει να κανω αναστροφη 'οπου αυτο ειναι δυνατο', για να με παει απο εκει που ηθελε αυτο!!!!!

 

Καλα, τοσο δυσκολο ειναι να κανει 'επανυπολογισμο' διαδρομης;

Ακομη και το Mls του 2008, το εκανε!

 

Υπαρχει καμια επιλογη, να λυνει αυτο το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκα σαββατοκυριακο στον Βαρναβα(Αττικης), κι ηθελα να βγω εθνικο οδο, προς Λαμια. Αν και πρωτη φορα στην περιοχη, οταν πηγαινα ακολουθουσα αλλον, προσπαθησα και θυμομουν, να γυρισω περιπου απο την ιδια διαδρομη, για να μην μπλεξω και πεσω σε τιποτε χωραφια...

Ενω λοιπον, επεστρεφα απο τον ιδιο δρομο backwards, αυτο επεμενε να με παει απο αλλου. Και επεμενε για πολυ ωρα και πολλα χιλιομετρα. Κοντευα να βγω στην εθνικη οδο, κι αυτο να μου λεει να κανω αναστροφη 'οπου αυτο ειναι δυνατο', για να με παει απο εκει που ηθελε αυτο!!!!!

 

Καλα, τοσο δυσκολο ειναι να κανει 'επανυπολογισμο' διαδρομης;

Ακομη και το Mls του 2008, το εκανε!

 

Υπαρχει καμια επιλογη, να λυνει αυτο το προβλημα;

Δεν γράψεις το πρόγραμμα η εγώ δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Χιλια συγνωμη....sygic....

:)

Όντως το sygic όσο όμορφο είναι τόσο κόλλημα τρώει στο ότι επιμένει ρε παιδί μου να μην αλλάζει/ τροποποιεί την διαδρομή όσο εσύ "απομακρύνεσαι" από την αρχική που έχει δώσει! Εγώ το έχω για απλές διαδρομές.

Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκα σαββατοκυριακο στον Βαρναβα(Αττικης), κι ηθελα να βγω εθνικο οδο, προς Λαμια. Αν και πρωτη φορα στην περιοχη, οταν πηγαινα ακολουθουσα αλλον, προσπαθησα και θυμομουν, να γυρισω περιπου απο την ιδια διαδρομη, για να μην μπλεξω και πεσω σε τιποτε χωραφια...

Ενω λοιπον, επεστρεφα απο τον ιδιο δρομο backwards, αυτο επεμενε να με παει απο αλλου. Και επεμενε για πολυ ωρα και πολλα χιλιομετρα. Κοντευα να βγω στην εθνικη οδο, κι αυτο να μου λεει να κανω αναστροφη 'οπου αυτο ειναι δυνατο', για να με παει απο εκει που ηθελε αυτο!!!!!

 

Καλα, τοσο δυσκολο ειναι να κανει 'επανυπολογισμο' διαδρομης;

Ακομη και το Mls του 2008, το εκανε!

 

Υπαρχει καμια επιλογη, να λυνει αυτο το προβλημα;

Μηπως του ειχες βαλει απο παλια ως επιλογη την αποφυγη διοδιων? Και το σιτζικ οπως και το dont panic δεν εχουν επιλογη να σε ρωτα το προγραμμα αν θα αποφυγει διοδια-χωματοδρομους-πορθμεια ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Ετσι πρεπει να ελεγχεις εσυ χειροκινητα αυτη την επιλογη, με αποτελεσμα να ξεχνιεσαι πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως του ειχες βαλει απο παλια ως επιλογη την αποφυγη διοδιων? Και το σιτζικ οπως και το dont panic δεν εχουν επιλογη να σε ρωτα το προγραμμα αν θα αποφυγει διοδια-χωματοδρομους-πορθμεια ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ. Ετσι πρεπει να ελεγχεις εσυ χειροκινητα αυτη την επιλογη, με αποτελεσμα να ξεχνιεσαι πολλες φορες.

 

Εγω να βγω εθνικη ηθελα. Και για να με βγαλει, για να μην πολυψαχνομαι, του εδωσα πχ οτι εχω ως προορισμο, την Θηβα.

Κατα τον αρχικο υπολογισμο διαδρομης, αν δεν με γελα η μνημη μου, με ρωτησε 'tolls' ή 'motorways', και πρεπει να επελεξα 'motorways'.

Οπως και να χει ομως ρε παιδια, υπαρχει καποια επιλογη που να το 'εξαναγκαζει' να κανει επανυπολογισμο διαδρομης, οταν επανειλημενα 'γραφεις' τις οδηγιες του;;;;

Επειδη 'τρελαθηκε' πχ το sygic, αλλα εγω ξερω τα 'μισα' προς τα που να παω, και οντως παω μονος μου αλλα θελω μια μικρη βοηθεια να με βγαλει ως το τελος, δεν σημαινει οτι πρεπει να ακολουθησω ντε και καλα την 'τρελη' δρομολογηση του sygic, απο την αρχη ως το τελος!!!

Καντον τον ρημαδιασμενο επανυπόλογισμο διαδρομης ρε sygic!

Εκδοση 15 μιλαω.

Παλια, εντος πολης, θυμαμαι εκανε επανυπολογισμο, οταν παρεκλινες της πορειας σου.

Κανει, ή δεν κανει, και πως το κανουμε το προγραμμα 'force'/εξαναγκασμο, να μας παει απο εκει που παμε;

 

Φανταζομαι βεβαια οταν πχ μπορει καποιος γνωστης μιας περιοχης να δωσει ενδιαμεσες 'στασεις', αλλα αμα δεν ξερεις την περιοχη, δεν μπορει να καθεσαι να ψαχνεις τα τοπονυμια για να 'υποχρεωσεις' το sygic να σε παει απο καπου!

 

Τοσο δυσκολο ειναι να 'καταλαβει' οτι ο χρηστης θελει μεν να παει στον προορισμο που δηλωσε, αλλα απο αλλου;

Υπαρχει επιλογη, ή οτι θελει μονο του κανει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όντως το sygic όσο όμορφο είναι τόσο κόλλημα τρώει στο ότι επιμένει ρε παιδί μου να μην αλλάζει/ τροποποιεί την διαδρομή όσο εσύ "απομακρύνεσαι" από την αρχική που έχει δώσει! Εγώ το έχω για απλές διαδρομές.

 

Για να δουμε μηπώς μας ξεφευγει κατι...αλλιως πολυ 'ακαμψια' βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω να βγω εθνικη ηθελα. Και για να με βγαλει, για να μην πολυψαχνομαι, του εδωσα πχ οτι εχω ως προορισμο, την Θηβα.

Κατα τον αρχικο υπολογισμο διαδρομης, αν δεν με γελα η μνημη μου, με ρωτησε 'tolls' ή 'motorways', και πρεπει να επελεξα 'motorways'.

Επρεπε να επιλεξεις και tolls, δηλαδη διοδια. Motorways νομιζω οτι ειναι οι απλοι αυτοκινητοδρομοι. Κανε αν δεν βαριεσαι την ιδια διαδρομη (εικονικα εννοειται), με την επιλογη διοδια και θα πρεπει να σου βγαλει την επιθυμητη διαδρομη, τουλαχιστον σε μια απο τις 3 που θα σου προτεινει. Εγω για ασχετο λογο εχω παραμεινει στη 14.3 οποτε δεν μπορω να το κανω για σενα που εχεις την 15.

Γενικως παντως απο ενα σημειο της διαδρομης και μετα το προγραμμα προσαρμοζεται στη διαδρομη που ακολουθεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας.Τον Σεπτεβρη ειναι να παμε σε ενα γαμο στην Κοζανη.Αυτην την βδομαδα ειχα στα χερια μου (ευγενικη χορηγια ενος πολυ καλου φιλου) ενα Nokia 820. Ευκαιρια ειπα να βγαλω ενα δρομολογιο να μην παμε στα τυφλα.Κατοχος ενος HUAWEI ASCENG G6 ειπα να τα βαλω διπλα-διπλα να δω τι θα βγει.Οπως θα δειτε στο Νokia δουλεψα το here maps το here drive και το sygic (εκδοση pro 7 δωρεαν ημερων) που κατεβασα απο το store.Στο huawei δουλεψα google maps here maps(εκδοση android δωρεαν) και sygic σπασμενο εκδοση 2014.03.Στις φωτο οι του Huawei ειναι κανονικα screenshots ενω του Nokia ειναι φωτο που τραβηχτηκαν με το Hua γιατι το Nokia δεν βγαζει screenshots.Εκεινο που ειδα ειναι οτι κανενα προγραμμα δεν συμφωνει με κανενα αλλο ειδικα στα χιλ και τις ωρες αφιξης στην Κοζανη.Επισης αποψε εκανα μια βολτα απο Ναυπλιον προς Αργος και επιστροφη σε συγκεκριμενο σημειο στο Ναυπλιον με το Sygic του Nokia και μεσα στο Αργος εστριβα επιτηδες αντιθετα απο αυτα που ελεγε η κοπελιτσα και το εκανα γιατι μου ελεγε να στριψω σε κατι δρομους οι οποιοι ειναι μονοδρομοι εδω και σαραντα χρονια.Εαν εμπαινα καταλαβαινετε τι μπορει να ειχα παθει.Ευτυχως ξερω και τις δυο πολεις πολυ καλα οποτε....εαν ομως ημουν στην Κοζανη που θελω να παω τι χαμπαρια μαστορη??Τελος παντων για να μην σας κουραζω εχει κανει κανεις την διαδρομη Ναυπλιον-Κοζανη (τι ζηταω εεεε) ουτως ωστε να βαλει ενα χερακι....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων...Συγνωμη για την πολυλογια..
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει αρκετές φορές τη διαδρομή Αθήνα-Κοζάνη, πριν από χρόνια, νομίζω ότι η πιο σωστή και ασφαλής διαδρομή από όσες έχεις αναρτήσει είναι αυτή μέσω Αθήνας-Λάρισας. Θα φτάσεις γρήγορα και με ασφάλεια στη Λάρισα και από εκεί (από την τελευταία έξοδο της εθνικής, για να μην περάσεις μέσα από τη Λάρισα, εάν δεν το θέλεις) θα ακολουθήσεις τη διαδρομή προς Τύρναβο-Ελασσόνα-Κοζάνη.
Link to comment
Share on other sites

Και τελος.....

 

Δοκίμασε αν θες και το route66! Πλέον χρησιμοποιώ μόνο αυτό , διοτι κάνει (αποψη μου) τις καλύτερες δρομολογήσεις! Επίσης η δοκιμαστική του περίοδο, είναι για ενα μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πας στη Κοζάνη τώρα πρόσφατα και όχι αφού τελειώσει ο δρόμος της Πάτρας, σου προτείνω να πας από Αθήνα, Λαμία, Δομοκό, Γρεβενά, Κοζάνη. Αθήνα-Καλαμπάκα είναι 3.30-4.00 ώρες. Οι στροφές του Δομοκού μετά τη Λαμία, έχουν βελτιωθεί σημαντικά με μεγάλο μέρος να είναι 3 λώρίδες. Άλλα 45' από την Καλαμπάκα μέχρι την Εγνατία στα Γρεβενά, από άνετο δρόμο με μικρή κυκλοφορία.

 

Σε καμμία περίπτωση μη μπλέξεις με το δρόμο της Πάτρας και το δρόμο για τα Γιάννενα.

Βρέθηκα πριν λίγο καιρό στο δρόμο της Πάτρας και μόνο για ένα μικρό κομμάτι από Κόρινθο μέχρι Κιάτο. Τα νεύρα μου έγιναν τσατάλια. Ο δρόμος έχει μόνο μια λωρίδα ορισμένη με κώνους, μπάρες και άλλες ανάλογες κατασκευές. Υπάρχουν συνεχώς και σε όλη τη διαδρομή, σήματα για απαγόρευση της προσπέρασης. Και όχι χωρίς λόγο γιατί χώρος δεν υπάρει, αντίθετα υπάρχει πραγματικός κίδυνος. Παρρόλα αυτά είχα συνεχώς κάποιον κολλημένο από πίσω μου που απαιτούσε να πάω να σκοτωθώ πάνω στα κάγκελα για να προσπεράσει αυτός με το ********* του. Να έχεις σοβαρά υπόψη σου ότι με τη σημερινή διαμόρφωση της κυκλοφορίας σε αυτό το δρόμο, αυτός που κινδυνεύει δεν είναι τόσο αυτός που προσπερνάει όσο αυτός που προσπερνιέται. Μακριά.

Από το Ρίο μέχρι τα Γιάννενα πάλι, μπορεί να έχουν φτιαχτεί δύο κομμάτια στο Αγρίνιο και την Άρτα, αλλά παρόλα αυτά μέχρι να περάσεις το Μεσολόγγι, στην Αμφιλοχία και πριν τα Γιάννενα, θα σου βγεί η ψυχή. Άσε που φτάνοντας στα Γιάννενα μπορεί να πέσεις και σε κανένα μποτιλιάριασμα με τα αιώνια έργα της εισόδου, και να φας κανένα μισάωρο μέχρι να μπεις στην Εγνατία. Εδώ πάρα πολλοί Γιαννιώτες πάνε πια στα Γιάννενα από Δομοκό-Καλαμπάκα.

 

Δεν θα σου πρότεινα να πας από Θεσσαλονίκη. Ειναι μεν συνεχώς εθνική, αλλά είναι 100 χλμ και πολλά διόδια παραπάνω.

 

Εκεί που δεν έχω πλήρη άποψη είναι για το δρόμο Λάρισα Ελασσόνα Κοζάνη. Να ξέρεις όμως ότι περνάει μέσα από αστικούς δρόμους της Λάρισας οπότε υπολόγιζε σε πολύ μεγάλη καθυστέρηση. Ακόμη κι αν βγεις από την τελευταία έξοδο της εθνικής και πάλι δεν γλυτώνεις το πέρασμα από πυκνοκατοικημένες γειτονιές της πόλης. Και πολλή στροφή μετά τη Λάρισα. Έχω πάει μέχρι την Ελασσόνα και κάτι έχουν φτιάξει από το παλιό χάλι. Αλλά και πάλι οι στροφές είναι πολλές και ο δρόμος πολύ μακρύς μέχρι τη Κοζάνη.

 

Και μια γενική παρατήρηση. Σίγουρα παλιά θα πηγαίναμε αλλιώς. Αλλά με τους πολλούς νέους δρόμους και τη σημαντικη βελτίωση άλλων, πρέπει να βάζουμε κι αυτούς στην εξίσωση. Η Εγνατία, η βελτίωση του δρόμου στο Δομοκό, κλπ τα άλλαξαν όλα. Ποιός σκεφτόταν παλιά να πάει στα Γιάννενα από Καλαμπάκα;

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμενη διαδρομη δεν υπαρχει σωστο και λαθος αλλα τι θελει να οδηγησει ο καθενας μας. Μεσω Ριου πληρωνεις 23€ διοδια και μεσω Λάρισας 19€, επισης μεσω Ριου θελεις περιπου 5€ λιγοτερα καυσιμα. Αρα συνολικα όποια διαδρομη και αν παρεις θα πληρωσεις συνολικα τα ιδια. Και οι 2 επιλογες θα ελεγα οτι ειναι σωστες. Υποψη οτι την πρωτη την δινει και το via michelin ως προτεινομενη
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο φωτό απο το route66 με ταχύτερη και συντομότερη διαδρομή!

Αριστερά η ταχύτερη και δεξιά η συντομότερη!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...