Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς ψάχνει για καλό νούμερο. Έστω και άλλης εταιρείας για να το φερει στην Q.
Link to comment
Share on other sites

Ας ψάξει στις αγγελίες όπου "καλοί άνθρωποι" προσφέρουν τέτοια νούμερα (και Q) με το αζημίωτο :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο site τα καλα τα νούμερα ξεκινάνε από 50 ευρώ και φτάνουν τα 1500, απίστευτο. Έχει εδώ αγγελίες;
Link to comment
Share on other sites

σόρρυ κιόλας αλλά μερικά πράγματα που διαπιστώνω φαίνονται λίγο περίεργα.

 

α) ζήτησα ηλεκτρονικά να αποκτήσω νούμερο Q. με τα πολλά με κάλεσαν και μου είπαν να πάω σε κατάστημα. είχα ζητήσει δύο συνεχόμενους αριθμούς κι μας είπαν πως μόνο εκεί μπορεί να γίνει.

β) στο κατάστημα και αφού δεν είχαν συνεχόμενους αριθμούς, μας έδωσαν δύο που κάπως πλησίαζαν. αφού μας πήραν 10 ευρώ βάζοντάς τις sim στα κινητά διαπιστώσαμε πως έχουμε μόνο 0,24 υπόλοιπό και είχαν ενεργοποιήσει, χωρίς ποτέ να το ζητήσουμε ένα πακέτο που μας εξαφάνισε την κάρτα.

γ) ενώ βρισκόμαστε στην Ελλάδα η κάρτα (που στην συσκευή δείχνει q telekom) κατά 99% είναι σε σύνδεση roaming.

 

όλα αυτά τα βρίσκει κάποιος λογικά;

Link to comment
Share on other sites

Το R είναι λογικό. Το ότι σας ζήτησαν λεφτά δεν είναι σίγουρο. Εάν η συσκευασία του αριθμού γράφει "δωρεάν" τότε δεν θα έπρεπε να σας ζητήσουν λεφτά. Απόδειξη έδωσαν; Τι γράφει η απόδειξη;
Link to comment
Share on other sites

αν είναι να έρχεσαι μια δυο φορες το χρόνο διακοπές και το θες μόνο για να σε καλούν, όχι. πάρε μια intertelecom sim πχ, θα πετάξεις μέσα 10€ που δε λήγουν ποτέ (αρκεί να μη μείνει εντελώς αχρησιμοποίητη η κάρτα για 12 μήνες) και θα δέχεσαι κλήσεις για χρόνια

 

τώρα είδα τι έχεις πει. α) έχω και άλλη sim μόνιμη που είναι για να χρησιμοποιώ στην χώρα που μένω.

και β) ρώταγα για ελληνικό νούμερο κυρίως για να μπορούν να με καλούν και αυτοί οι γνωστοί όταν έρχομαι Ελλάδα ή όταν αυτοί έρχονται στην χώρα που μένω μόνιμα.

 

Το R είναι λογικό. Το ότι σας ζήτησαν λεφτά δεν είναι σίγουρο. Εάν η συσκευασία του αριθμού γράφει "δωρεάν" τότε δεν θα έπρεπε να σας ζητήσουν λεφτά. Απόδειξη έδωσαν; Τι γράφει η απόδειξη;

 

άυλη κάρτα χρόνου ομιλίας 10 ευρώ (2 ίδιες αποδείξεις). Εγώ ζήτησα απλά δύο αριθμούς.

 

Το R γιατί είναι λογικό δεν ξέρω. δηλαδή όταν γυρίσω εξωτερικό τι θα λέει; άλλο γράμμα;

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις εταιρείες η πρώτη ανανέωση αυτόματα θα δίνει την προμήθεια εφ όρου ζωής σε αυτόν που την πούλησε.

Προφανώς σου έχουν βάλει το auto q star που σημαίνει ότι κάθε μήνα θα στο φορτώνει αυτόματα.

Για να το απενεργοποιήσεις, στελνεις ΝΟ στο 12000.

Αν δεν είσαι σε παραμεθόριο το R δεν έχει θέμα, αλλιώς βάλε χειροκίνητα την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Το R είναι Roaming και η Q κάνει εσωτερικό Roaming χρησιμοποιώντας τις κεραίες της Wind. Σε κάποιες συσκευές φαίνεται το R και σε κάποιες άλλες συσκευές δεν φαίνεται το R. Όταν θα είσαι στο εξωτερικό θα είναι λογικό να φαίνεται το R. Εάν σου έδωσαν απόδειξη ότι αγόρασες χρόνο ομιλίας ενώ δεν αγόρασες, βγάλε φωτο την απόδειξη και στείλε την φωτο στην Q να σου πουν τι έγινε.
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις εταιρείες η πρώτη ανανέωση αυτόματα θα δίνει την προμήθεια εφ όρου ζωής σε αυτόν που την πούλησε.

Προφανώς σου έχουν βάλει το auto q star που σημαίνει ότι κάθε μήνα θα στο φορτώνει αυτόματα.

Για να το απενεργοποιήσεις, στελνεις ΝΟ στο 12000.

Αν δεν είσαι σε παραμεθόριο το R δεν έχει θέμα, αλλιώς βάλε χειροκίνητα την επιλογή.

 

Το R είναι Roaming και η Q κάνει εσωτερικό Roaming χρησιμοποιώντας τις κεραίες της Wind. Σε κάποιες συσκευές φαίνεται το R και σε κάποιες άλλες συσκευές δεν φαίνεται το R. Όταν θα είσαι στο εξωτερικό θα είναι λογικό να φαίνεται το R. Εάν σου έδωσαν απόδειξη ότι αγόρασες χρόνο ομιλίας ενώ δεν αγόρασες, βγάλε φωτο την απόδειξη και στείλε την φωτο στην Q να σου πουν τι έγινε.

 

Καλώς ή μάλλον κακώς δεν ζήτησα ποτέ κάποιο πακέτο.

Όσο για την παραμεθόριο, όχι εκτός κι αν έγινε ο νόμος Αχαΐας.

 

έγραψα στο messenger της q και περιμένω απάντηση.

Edited by notisjunior
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πρέπει να ζήσουν και αυτοί.

Έχουν υπαλλήλους να πληρώσουν.

Όλες οι εταιρείες.

Αυτός τώρα θα παίρνει προμήθεια κάθε φορά που βάζεις λεφτά.

Έτσι γινότανε πάντα.

Απλώς έπρεπε να του πεις εκ των προτέρων να σου έβαζε ένα άλλο πακέτο και όχι αυτόματο.

Πάει τώρα. Συγκεντρώσου στις προσφορές και πάρε και το δώρο σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πρέπει να ζήσουν και αυτοί.

Έχουν υπαλλήλους να πληρώσουν.

Όλες οι εταιρείες.

Αυτός τώρα θα παίρνει προμήθεια κάθε φορά που βάζεις λεφτά.

Έτσι γινότανε πάντα.

Απλώς έπρεπε να του πεις εκ των προτέρων να σου έβαζε ένα άλλο πακέτο και όχι αυτόματο.

Πάει τώρα. Συγκεντρώσου στις προσφορές και πάρε και το δώρο σύνδεσης.

 

αν περιμένει να ζήσει από τις κάρτες (χααχα 1 περίπου τον χρόνο;) που θα βάλω, καλύτερα να γίνει διανομέας φυλλαδίων.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είσαι εξαίρεση, όπως κι εγώ, αλλά το μεγαλύτερο κέρδος στα καταστήματα έρχεται από την προμήθεια από τις συνδέσεις- συνδρομές.

Το θέμα είναι να κάνεις την δουλειά σου οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε φίλη μου που πήρε νούμερο, συμφώνησε να βάλει κάρτα 10 ευρώ στο κατάστημα και ενώ είπε στον υπάλληλο ότι δε θέλει πακέτο, βρήκε ότι της το είχαν ενεργοποιήσει (αν και όχι το αυτόματο που ανανεώνει κάθε μήνα).

 

Μίλησε με την υποστήριξη και της επέστρεψαν τα λεφτά, νομίζω χωρίς να αφαιρέσουν το πακέτο στο τέλος, εκτός αν το έκαναν αργότερα και δε μου το είπε.

 

Εγώ μετέφερα κάποια νούμερα τους τελευταίους μήνες, ΔΕΝ έβαλα κάρτα στο κατάστημα και τα βρήκα με 3 ευρώ υπόλοιπο και δώρο 100ΜΒ και 20 μηνύματα δώρο.

 

Μη ξεχάσεις να κάνεις κονέ με όσους θες από αυτό το νήμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8065559, αν και είμαι σίγουρος ότι θα στην έχουν πέσει με pm ήδη :-)

Link to comment
Share on other sites

Για να σε παίρνουν τηλέφωνα δεν χρειάζεται να πληρώνεις τίποτα για έναν χρόνο.

Αν βάλεις 6 € είναι για να αγοράσεις πακέτο να κάνεις εσύ τηλέφωνα ή να έχεις ίντερνετ.

Δηλαδή δε γίνεται φραγή εισερχόμενων όταν λήγει το υπόλοιπο στους 2 μήνες?

Δλδ πρέπει να κάνω εγγραφή απ' την αρχή?

Ναι

τώρα είδα τι έχεις πει. α) έχω και άλλη sim μόνιμη που είναι για να χρησιμοποιώ στην χώρα που μένω.

και β) ρώταγα για ελληνικό νούμερο κυρίως για να μπορούν να με καλούν και αυτοί οι γνωστοί όταν έρχομαι Ελλάδα ή όταν αυτοί έρχονται στην χώρα που μένω μόνιμα.

Ελληνικό νούμερο σταθερό σου δίνει κι η Intertelecom πάντως. Αν δεν κάνει φραγή εισερχόμενων όμως η Q όταν λήγει το υπόλοιπο, συμφέρει σαφώς η Q

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε countdown 3gb με 2€. Ότι ακριβώς χρειάζομαι αυτή τη στιγμή.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Στις προσωπικές προσφορές που συνήθως μου έστελναν χρόνο ομιλίας και MB, εδώ και δύο μήνες έχει κολλήσει η προσφορά 60sms με 1,5ευρώ και μόλις είδα ότι την ανανέωσαν μέχρι και 7/9. Έχουν σταματήσει και σε σας ή μόνο στα δύο δικά μου νούμερα? Μπορώ με κάποιον τρόπο να αρχίσουν να ξαναστέλνουν καμιά αξιόλογη προσφορά?
Link to comment
Share on other sites

το ίδιο και δω μας δουλεύουν μέχρι να πουληθη η κλείσει

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Στις προσωπικές προσφορές που συνήθως μου έστελναν χρόνο ομιλίας και MB, εδώ και δύο μήνες έχει κολλήσει η προσφορά 60sms με 1,5ευρώ και μόλις είδα ότι την ανανέωσαν μέχρι και 7/9. Έχουν σταματήσει και σε σας ή μόνο στα δύο δικά μου νούμερα? Μπορώ με κάποιον τρόπο να αρχίσουν να ξαναστέλνουν καμιά αξιόλογη προσφορά?

 

Δεν τις ανανεώνουν κάθε μήνα απαραίτητα. Δεν έχεις τρόπο να επέμβεις.

Link to comment
Share on other sites

Απ ο, τι εχω καταλάβει, αν δεν τις "τιμας", παύουν να σου ερχονται. Προσωπικά νου έρχεται μια που δίνει 500 λεπτα και 1.5 γιγα εδω και κανα τρίμηνο γτ χρησιμοποιώ κυρίως countdown

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μας είχε συνηθίσει όλους κάθε Δευτ-Τρι ομιλία και κάθε Πέμπτη-Παρ ιντερνετ και τώρα κάποιοι μειναμε ξεκρεμαστοι...

 

Αυτό είναι και το βασικό μειονέκτημα των countdowns. Αν δε σε πειράζει να μεινεις λιγες μερες χωρίς ομιλία, περιμένεις το επόμενο, αλλιώς ενεργοποιεις νεο πακέτο το αργοτερο μια βδομάδα πριν τη ληξη του προηγούμενου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το βασικό μειονέκτημα των countdowns. Αν δε σε πειράζει να μεινεις λιγες μερες χωρίς ομιλία, περιμένεις το επόμενο, αλλιώς ενεργοποιεις νεο πακέτο το αργοτερο μια βδομάδα πριν τη ληξη του προηγούμενου.

Το τελευταίο δεν το κατάλαβα. Για ποιο λόγο να τους χαρίσει μία εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...