Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

1 ώρα πριν, costsa41 said:

Το νόημα είναι ότι παρακάμπτει κάποια παραπάνω πατήματα. Με το που πατάς το εικονίδιο της τράπεζας πληρώνεις αμέσως δε χρειάζεται να πατήσεις να ανοίξει το nfc τα δεδομένα κτλ κτλ

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όταν κάνεις πληρωμές με NFC δεν χρειάζονται τα δεδομένα ανοικτά 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 minutes ago, costsa41 said:

Πάντως η μπαταρία του είναι μια ευχάριστη έκπληξη. Για δύο μέρες είπα να το βάλω μέχρι το 85 να δω και βγάζει μέρα άνετα ότι και να κάνεις. Κάτι που δύσκολα πετύχαινε το 21. 3,5 ώρες οθόνη και είναι στο 50% ακόμα από το πρωί .

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πρώτη μέρα μετά την εκμάθηση και φαίνεται ότι πάει πολύ καλά.

2022-03-21 14.42.18.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το νόημα είναι ότι παρακάμπτει κάποια παραπάνω πατήματα. Με το που πατάς το εικονίδιο της τράπεζας πληρώνεις αμέσως δε χρειάζεται να πατήσεις να ανοίξει το nfc τα δεδομένα κτλ κτλ

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ έχω μόνιμα ανοιχτό το nfc...οπότε για μένα δεν έχει νόημα.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο Πλαίσιο έχει παραλάβει κανένας? Πέταξα παραγγελία 01/03 και ακόμα τπτ, βγαζει οτι ειναι σε επεξεργασία

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nasosvasedis said:

Τα Facebook services που έχεις απενεργοποιήσει φίλε σου προκαλούν πρόβλημα στο Φβ ή το ίνστα ή whatsapp ή όλα καλά;

Για whatsapp και Instagram δεν γνωρίζω. 

..για το fb (μόνο αυτό χρησιμοποιώ), δεν έχω κανένα πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2022 at 5:36 ΜΜ, geotrvs said:

Απο εδώ το κάνεις. d3d29451478dd967b06b6dd09b20c3af.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ψάχνω ρυθμίσεις σαν τις παρακάτω.

 

20220320_115127.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που έχουν πρόβλημα με το GPS Galaxy S22 might have GPS issues, best not lose it until they're fixed! - SamMobile
 
Νομίζω ότι αναφέρει ότι πχ. στο google maps βγάζει ότι δεν υπάρχει καθόλου gps.
Ο φίλος έγραψε ότι ενώ δεν κινείται φαίνεται στους χάρτες ότι κινείται.
Εντωμεταξύ τον είπα να βάλει μια εφαρμογή για να δει σε πόσους δορυφόρους κλειδώνει αλλά μάλλον δεν το δοκίμασε.
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, costsa41 said:

Βρες τις ρυθμίσεις όπως σου είπε κι όταν δει η Samsung εδώ στο my phone αυτό που θέλεις και αλλάξει τις ρυθμίσεις της κάμερας κατ' αυτό τον τρόπο θα τα βρίσκεις κι έτσι!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δηλαδή με απλά λόγια και χωρίς ειρωνεία (!), δεν μπορούμε να αλλάξουμε την ανάλυση πχ για να στείλουμε ένα email, όπως γινόταν παλιότερα. Αλλάζουμε μόνο το λόγο πλευρών (μέγεθος φωτογραφίας) και αυτόματα αλλάζει η ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, niknik said:

Δηλαδή με απλά λόγια και χωρίς ειρωνεία (!), δεν μπορούμε να αλλάξουμε την ανάλυση πχ για να στείλουμε ένα email, όπως γινόταν παλιότερα. Αλλάζουμε μόνο το λόγο πλευρών (μέγεθος φωτογραφίας) και αυτόματα αλλάζει η ανάλυση.

Ή να κανεις επεξεργασια της φωτο οπου σου εχει κατευθειαν αποθηκευση σε μικροτερη αναλυση...

Δυστυχως ειναι θεμα ανδροιδ και η μεγαλυτερη αληθεια ειναι οτι δε σε αφηνει να γραφεις βιντεο σε 2Κ που ηταν η καλυτερη επιλογη γιατι ειχες καλη ποιοτητα, αρκετα καλη για να μην σε νοιαζει παραπανω, και ταυτοχρονα εξοικονομηση σε πορους, τοσο σε χωρο οσο και σε ενεργεια...

Τωρα σου λεει, θες 4Κ? πληρωνε και cloud και μεγαλες εκδοσεις! ειμαι σιγουρος οτι το εκαναν επιτηδες

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα για τη διάρκεια της μπαταρίας σου που παραπονιέσαι. Αφού έχεις εναλλακτική γιατί να καταναλώνεις μπαταρία άδικα και να λες μετά δε βγάζει τη μέρα;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω κλείσει σχεδόν τα πάντα...δεν έχει νόημα πια τόση εμμονή.
Απλά θα το φορτίζω 2 φορές....έχω πιο σοβαρα θέματα άλλωστε.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, varaderum said:

Έξι (6) εφαρμογές έχω απενεργοποιήσει (τις παραθέτω) και χρησιμοποιώ το night mode της συσκευής όπου αυτό υποστηρίζεται (και στο Samsung internet).

..οτιδήποτε άλλο ήδη το έχω ποστάρει.

Επίσης αυτές είναι οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ (τελευταία φωτογραφία) ..και όλες οι άλλες που δεν φαίνονται, απλά τις έχω κάνει "hide" (μου αρέσει να βλέπω κατευθείαν μόνο όσα χρειάζομαι και τίποτα άλλο).

Screenshot_20220320-231037_Settings.jpg

Screenshot_20220320-231048_Settings.jpg

Screenshot_20220320-231120_Settings.jpg

Screenshot_20220320-231149_Settings.jpg

Screenshot_20220320-231327_Nova7.jpg

Πως τις απενεργοποιώ?

 

18 ώρες πριν, varaderum said:

Έξι (6) εφαρμογές έχω απενεργοποιήσει (τις παραθέτω) και χρησιμοποιώ το night mode της συσκευής όπου αυτό υποστηρίζεται (και στο Samsung internet).

..οτιδήποτε άλλο ήδη το έχω ποστάρει.

Επίσης αυτές είναι οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ (τελευταία φωτογραφία) ..και όλες οι άλλες που δεν φαίνονται, απλά τις έχω κάνει "hide" (μου αρέσει να βλέπω κατευθείαν μόνο όσα χρειάζομαι και τίποτα άλλο).

Screenshot_20220320-231037_Settings.jpg

Screenshot_20220320-231048_Settings.jpg

Screenshot_20220320-231120_Settings.jpg

Screenshot_20220320-231149_Settings.jpg

Screenshot_20220320-231327_Nova7.jpg

Πως τις απενεργοποιώ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, minarokeftes said:

Απο Πλαίσιο έχει παραλάβει κανένας? Πέταξα παραγγελία 01/03 και ακόμα τπτ, βγαζει οτι ειναι σε επεξεργασία

Αν θες το 256 είναι διαθέσιμο στο Γερμανό και ίσως (μάλλον) ισχύει και μείον 100€.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

 

Από βλέπω δεν χρειάζεται να κατεβάσεις εφαρμογή άλλη για να συμπιεσεις την φωτογραφία. Το έχει το ίδιο το κινητό που όσο το συμπιεζεις τόσο αλλάζεις την ανάλυση που θες. Θα πας επεξεργασία κ μετά 3 τελίτσες κ είναι εκεί.  Τουλάχιστον στο s21u 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το μεσεντζερ στον ασφαλή φάκελο και όταν μου στέλνουν ενώ εμφανίζεται η ειδοποίηση στο notification bar, η φούσκα δεν βγαίνει πάρα μόνο όταν μπω στον ασφαλή φάκελο. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; 

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ρυθμίσεις σαν τις παρακάτω.

 
20220320_115127.thumb.jpg.e8e86a15dca2960093b166c5bf7c1559.jpg
Η επιλογή που σου δείχνω είναι η αντίστοιχη με αυτή που ψάχνεις, γιατί κάθε επιλογή σου βγάζει και άλλο μέγεθος φωτογραφίας. Αν δεις τις λεπτομέρειες σε φωτογραφίες απο κάθε επιλογή θα καταλάβεις την διαφορά.

Μπορείς όμως να βγάλεις σε 12mp που είναι και το μεγαλύτερο μέγεθος [3/4] (εκτός τον 108mp αισθητήρα)

Αν θέλεις να την κάνεις μικρότερη για email
(άσε που οι εφαρμογές email οταν κάνεις προσθήκη φωτογραφιών σε ρωτάει σε τι μέγεθος να τις στείλεις)

να πας στην επεξεργασία της φωτογραφίας
(το μολυβάκι) να πατήσεις τέρμα δεξιά τις τρεις τελείες, και σου έχει την επιλογή αλλαγή μεγέθους σε [%] ώστε να της μειώσεις το μέγεθος.

Μπορείς να την αποθηκεύσεις ως αντίγραφο ή να σου αλλάξει την πρωτότυπη.

Ελπίζω να σε βοήθησα! 6ea96ca7371060a433da74caa44e5145.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν υπάρχει widget για το φακό?Εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια 

Κατέβασα ένα free από Samsung αλλά έχει διαφημίσεις και μου την εσπασε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν υπάρχει widget για το φακό?Εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια 
Κατέβασα ένα free από Samsung αλλά έχει διαφημίσεις και μου την εσπασε
Βάλε το power button με διπλό πατημα να ανάβει ο φακός!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν υπάρχει widget για το φακό?Εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια 
Κατέβασα ένα free από Samsung αλλά έχει διαφημίσεις και μου την εσπασε
Η μπορείς στο κλείδωμα οθόνης να έχεις συντόμευση το φακό.
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Strofigkas said:

Έχω βάλει το μεσεντζερ στον ασφαλή φάκελο και όταν μου στέλνουν ενώ εμφανίζεται η ειδοποίηση στο notification bar, η φούσκα δεν βγαίνει πάρα μόνο όταν μπω στον ασφαλή φάκελο. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; 

Μου ακούγεται φυσιολογικό, αφού το έχεις στον ασφαλή φάκελο, δεν γίνεται να έχεις φούσκα έξω από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Strofigkas said:

Έχω βάλει το μεσεντζερ στον ασφαλή φάκελο και όταν μου στέλνουν ενώ εμφανίζεται η ειδοποίηση στο notification bar, η φούσκα δεν βγαίνει πάρα μόνο όταν μπω στον ασφαλή φάκελο. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; 

Ρυμίσεις μεσεντζερ και ενεργοποιείς αυτο.275908572_972685560040257_7278483467851111648_n.thumb.jpg.0d8391aa5a6fb47c7f77258dc10ecade.jpg

54 minutes ago, Niman72 said:

Ρε παιδιά δεν υπάρχει widget για το φακό?Εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια 

Κατέβασα ένα free από Samsung αλλά έχει διαφημίσεις και μου την εσπασε

Στη Side bar εκεί που είναι η πυξίδα πάνω δεξιά τρεις τελείες επιλογή φακός.Και υπάρχει και στην μπάρα ειδοποιήσεων εικονίδιο για περισσότερη ευκολία.

 

 

Edited by Anlibafojo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! 

Κάτοχος και εγώ πλέον ενός s22 ultra 512gb. Απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, χωρίς οποιοδήποτε πρόβλημα. Έχω να πω, προερχόμενος από το Note9, το s22 είναι σε όλους τους τομείς βελτιωμένο, αλλά όχι μέρα με νύχτα.

Ηθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο τρόπο ώστε να μπορώ να κάνω εγγραφή βίντεο 4Κ χωρίς τον περιορισμό των 10 λεπτών. Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι μέχρι στιγμής. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Anlibafojo said:

Ρυμίσεις μεσεντζερ και ενεργοποιείς αυτο.275908572_972685560040257_7278483467851111648_n.thumb.jpg.0d8391aa5a6fb47c7f77258dc10ecade.jpg

Το έχω κάνει φίλε αυτό. Την φούσκα την εμφανίζει αλλά μόνο όταν μπω στον ασφαλή φακελλο

 

 

 

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Just now, Strofigkas said:

 

Εννοείται πως ότι είναι στο ασφαλής φάκελο μένει μέσα σε αυτόν. Γιαυτό λέγεται και έτσι. Προσωπική επιλογή σου βέβαια αλλά δε βλέπω το λόγο να τον έχεις μέσα στον Α.Φ. Και δε βλέπω στις ρυθμίσεις του να υπάρχει επιλογή για εμφάνιση ειδοποιήσεων εκτός αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μια ερώτηση την ταχύτητα επεξεργασίας που είναι πιο σωστό να την έχουμε; βελτιτοποιημένη, υψηλή ή μέγιστη; Ευχαριστώ... 

Link to comment
Share on other sites

Το NFC είναι το πρώτο πράγμα που κλείνουμε όταν παίρνουμε το τηλέφωνο. Και τελικά δε μας έχεις πει ποια είναι αυτά τα όλα που έχεις κλείσει. Και τι έχεις ανοιχτά και κάποια εικόνα για την κατανάλωση της μπαταρίας σου. Αν έχεις και aod συνέχεια ανοιχτή λογικό είναι να έχεις μεγάλη κατανάλωση.
Τα έχω πει ήδη... έχω βγάλει aod, μεσαία ανάλυση οθονης, dark mode όλη μέρα, σκούρο wallpaper, 4g μόνο, battery optimised apps , low power mode, wifi calling on....αυτά θυμάμαι.



Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...