Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Οι χρήστες του whatsup που δεν είναι και λίγοι δεν έχουν τσαντιστεί που χάνουν ένα πάρε μοίρασε από το σύστημα των 2 5ευρων ανανεώσεων; Μόνο αυτοί να παραπονεθούν φτάνει.

Πριν λίγες ημέρες έβαλα την απάντηση που μου έδωσαν γιαυτο το ζήτημα.. Αυτοματοποιημένη απάντηση λες και απαντούσε η AI της cosmote... Οσοι και να στείλουν το ίδιο θα τους πουν.

 

Η μόνη αντίδραση ειναι η μαζική αποχή απο το δίκτυο αλλά κακά τα ψέμματα η πράσινη έχει κάποιες παροχές που οι άλλοι δεν έχουν.. πχ αυτο το unlimited πακέτο playnow.. ποιος άλλος το έχει? το παρε-μοιρασε που είναι μήνας εδώ και πολλούς μήνες (σε σχέση με εκεινο το γελοίο 3 ημέρες αν θυμάμαι καλά που ήταν παλιά) και πολλοί έχουν μαζέψει πληθώρα gb μαζι με τα reloadit κτλ... αυτά όποιος κάνει αποχή ας πούμε για πίεση απο το να βάζει κάρτα, θα τα χάσει.. θα σου πει μα μου..κτλ. αν πάει σε άλλο δίκτυο, ολα θα πρέπει να τα μαζέψει απο την αρχή. απο την άλλη θα μου πεις, τι νόημα έχει να τα μαζεύεις τόσα gb, λεπτά κτλ αν δεν τα χρησιμοποιείς. μπορει πχ να τα θες για να βγάζεις άνετα το καλοκαίρι..

 

Δυστυχώς δεν βλέπω να αλλάζει κάτι ουσιαστικά. Η μόνη λύση που υπάρχει, είναι όσο μας "κλέβουν", να τους "κλέβουμε" και εμείς... απλά πράματα..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ωραια!! Να κάτι τέτοια "καθρεπτάκια" για ιθαγενείς :lol::lol::lol: μας κρατάνε στην κοσμοτέ!!! Εύγε :D

Αύριο που λογικά θα δώσει πάλι το 1gb, δε θα δώσει ολόκληρο 1gb αλλά θα συμπληρώσει όσα mb θα χρειαστούν για να φτάσουμε πάλι 1024mb.. Οπότε τρώμε όσα περισσότερα μπορούμε έτσι για να πάρουμε πάλι περισσότερα εκτός και αν δε θέλουμε να "φαλιρίσουν" :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!! Να κάτι τέτοια "καθρεπτάκια" για ιθαγενείς :lol::lol::lol: μας κρατάνε στην κοσμοτέ!!! Εύγε :D

Αύριο που λογικά θα δώσει πάλι το 1gb, δε θα δώσει ολόκληρο 1gb αλλά θα συμπληρώσει όσα mb θα χρειαστούν για να φτάσουμε πάλι 1024mb.. Οπότε τρώμε όσα περισσότερα μπορούμε έτσι για να πάρουμε πάλι περισσότερα εκτός και αν δε θέλουμε να "φαλιρίσουν" :lol::lol::lol:

 

Σε 2 λεπτα τρως 1GB μπαινεις playstore κατεβαζεις ενα μεγαλο παιχνιδι και φευγουν νερο. Σε λιγο θα δινουν 5000λεπτα προς ολους με 20 ευρω πακετο και ο αλλος θα μιλαει τα 100 λεπτα οπως γινεται τοσα χρονια. Ειδικα οι ηλικιωμενοι εκει γινεται χαμος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι η αντίδραση να έχει νόημα.. Και γω έκανα παράπονα στο Facebook τους αλλά κατάλαβα ότι δεν υπάρχει νόημα,πρέπει να δουν πράξεις...μια από αυτές είναι η φορητοτητα μιας και θα χάσουν ότι χρήματα έπαιρναν.Ειχα μαζεμένα 60GB μιας και σχεδόν παντού έχω WiFi και αποφάσισα να τους τα χαρίσω μπας και καταλάβουν ότι δεν παραπονιέμαι για πλάκα ακόμα και αν δεν με επηρεάζει τόσο έντονα το 5€.Ας αντιδράσουμε γιατί φαίνεται που πάει το πράγμα και πόσο θέλουν να ρίξουν την καρτοκινητή και κάθε φορά που λέμε δεν πειράζει έρχεται μια επόμενη...Κοίτα να δεις που φτάσαμε να αντιδράμε για τον αέρα και στην καθημερινότητα μας απλά παρακολουθούμε τις εξελίξεις.Κακο,πολύ κακο.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι η αντίδραση να έχει νόημα.. Και γω έκανα παράπονα στο Facebook τους αλλά κατάλαβα ότι δεν υπάρχει νόημα,πρέπει να δουν πράξεις...μια από αυτές είναι η φορητοτητα μιας και θα χάσουν ότι χρήματα έπαιρναν.Ειχα μαζεμένα 60GB μιας και σχεδόν παντού έχω WiFi και αποφάσισα να τους τα χαρίσω μπας και καταλάβουν ότι δεν παραπονιέμαι για πλάκα ακόμα και αν δεν με επηρεάζει τόσο έντονα το 5€.Ας αντιδράσουμε γιατί φαίνεται που πάει το πράγμα και πόσο θέλουν να ρίξουν την καρτοκινητή και κάθε φορά που λέμε δεν πειράζει έρχεται μια επόμενη...Κοίτα να δεις που φτάσαμε να αντιδράμε για τον αέρα και στην καθημερινότητα μας απλά παρακολουθούμε τις εξελίξεις.Κακο,πολύ κακο.

 

Επραξες πολυ σωστα που εκανες φορητοτητα αλλα τα 60gb ειναι κριμα να τους τα χαρισεις. Μπες playstore και απλα καταναλωσετα ολα κριμα ειναι να τους χαρισεις ετσι απλοχερα ενα σωρο χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Η απλά κατεβαζεις 6 φορες από speed.hetzner.de το αρχείο των 10gb και σε 3-4 ώρες θα τα εχεις καταναλώσει ολα έτσι για το ****το που λένε.

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η απλά κατεβαζεις 6 φορες από speed.hetzner.de το αρχείο των 10gb και σε 3-4 ώρες θα τα εχεις καταναλώσει ολα έτσι για το ****το που λένε.

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απλα μην τους χαριζεται τιποτα. Τετοια λαμογια ειναι. Δεν θα χορτασουν.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες έβαλα την απάντηση που μου έδωσαν γιαυτο το ζήτημα.. Αυτοματοποιημένη απάντηση λες και απαντούσε η AI της cosmote... Οσοι και να στείλουν το ίδιο θα τους πουν.

 

Η μόνη αντίδραση ειναι η μαζική αποχή απο το δίκτυο αλλά κακά τα ψέμματα η πράσινη έχει κάποιες παροχές που οι άλλοι δεν έχουν.. πχ αυτο το unlimited πακέτο playnow.. ποιος άλλος το έχει? το παρε-μοιρασε που είναι μήνας εδώ και πολλούς μήνες (σε σχέση με εκεινο το γελοίο 3 ημέρες αν θυμάμαι καλά που ήταν παλιά) και πολλοί έχουν μαζέψει πληθώρα gb μαζι με τα reloadit κτλ... αυτά όποιος κάνει αποχή ας πούμε για πίεση απο το να βάζει κάρτα, θα τα χάσει.. θα σου πει μα μου..κτλ. αν πάει σε άλλο δίκτυο, ολα θα πρέπει να τα μαζέψει απο την αρχή. απο την άλλη θα μου πεις, τι νόημα έχει να τα μαζεύεις τόσα gb, λεπτά κτλ αν δεν τα χρησιμοποιείς. μπορει πχ να τα θες για να βγάζεις άνετα το καλοκαίρι..

 

Δυστυχώς δεν βλέπω να αλλάζει κάτι ουσιαστικά. Η μόνη λύση που υπάρχει, είναι όσο μας "κλέβουν", να τους "κλέβουμε" και εμείς... απλά πράματα..

 

Μη ρωτάτε στο ΦΒ, χαχαχούχου είναι η προσέγγιση εκεί πέρα, αυτοματοποιημένες απαντήσεις. Ότι στέλνετε να το κάνετε από τη κεντρική σελίδα της cosmote, στην επικοινωνία. Αρχειοθετούνται τελειώς διαφορετικά τα μηνύματα και δεν περνάνε απαρατήρητα όπως αυτά του ΦΒ. Δε πρόκειται να ασχοληθεί κανένας στο ΦΒ να αντιγράψει το παράπονο ή το σχόλιό σας - ειδικά αν είναι αρνητικό, μόνο για να μιλάνε για τα δωρεάν 12546' λεπτά δώρο στους φοιτητές το κατάντησαν, ούτε έχω πάρει ποτέ απάντηση πέρα από ένα τυποποιημένο θέμα. Απόδειξη ότι αφού παραπονέθηκα στην ιστοσελίδα, με πήρανε τηλέφωνο. Σας έχει πάρει κανείς τηλέφωνο επειδή παραπονεθήκατε - όσοι το κάνατε - στο ΦΒ;

Επί του θέματος, δε ζήτησε κανείς να φύγετε από τη cosmote, υπάρχουν βήματα και το τελευταίο από αυτά είναι να φύγετε για να δείξετε την αντιδρασή σας. Ως εκείνο το σημείο, το βασικό εργαλείο είναι αντίδραση κάνοντας παράπονα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη λαμβάνονται υπόψη παράπονα που γίνονται, αντίθετα ΔΕΝ λαμβάνονται υπόψη παράπονα από παραπονούντες που ΔΕΝ παραπονέθηκαν. Τι στα κομμάτια, αν είχα μαγαζί και ερχόταν και μου έκαναν παράπονα για κάτι στραβό που κάνω (για να βγάλω περισσότερα φυσικά), σίγουρα θα έμπαινα στη διαδικασία να αναθεωρούσα ότι αυτό που κάνω ξενίζει άσχημα. Μπορεί να τους έγραφα στα παλιά μου τα παπούτσια, αλλά θα είχα κατά νου ότι τσαντίζω πελάτες και πιθανότατα θα τους χάσω αν το παρακάνω - γιατί ακριβώς μου παραπονέθηκαν. Αν δε μου έκανε σχεδόν κανείς παράπονα, θα θεωρούσα ότι μια χαρά πήγε η τελευταία πράξη ξεζουμίσματος πελατών και θα σκεφτόμουν την επόμενη κίνηση να βγάλω ακόμα περισσότερα αφού όπως φαίνεται μια χαρά το αποδέχτηκαν.

Επειδή είναι φύσει αδύνατον να συντονίσεις μαζική αποχή, τουλάχιστον ο καθένας ας κάνει το κομμάτι του, να στείλει παράπονα όσοι είμαστε εδώ έστω, αν τον επηρεάζει άμεσα ή αν αντιλαμβάνεται ότι σύντομα θα τον επηρεάσει η επόμενη κίνησή τους. Πιστεύω και αλλού που μιλάνε κάποιοι θα έχουν κάνει αντίστοιχες κινήσεις, δε νομίζω να είμαστε οι μόνοι εδώ μέσα στο φόρουμ. Επίσης, αυτοί μας "κλέβουν", εμείς πως μπορούμε να τους "κλέψουμε";;; Αυτά τα ολίγα, δεν έχω κάτι παραπάνω να πω.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το 13888 σχετικά με τη διαμαρτυρία που έκανα από την ιστοσελίδα τους (όχι ΦΒ) για το 5ευρο και τη μείωση του χρόνου στους 2 μήνες.

Πολιτική της εταιρίας είναι λέει, της λέω χαίρω πολύ, για αυτό ακριβώς έκανα και τη διαμαρτυρία. Δεν είπε κάτι ουσιαστικό, οπότε της τα είπα συνολικά ένα χεράκι, όχι για να τα ακούσει αυτή αλλά για να καταγραφούν σαν συνομιλία και της ζήτησα ειδικά αυτή τη συζήτηση να την ακούσουν οι υπεύθυνοι και μου είπε θα το κάνει.

 

Τη ρώτησα ρητορικά (δε περίμενα απάντηση) γιατί δεν ανακοινώθηκε πουθενά η κατάργηση, ότι το περνάνε στα μουλωχτά, ενώ ανακοινώνουν οτιδήποτε άλλο. Για το συγκεκριμένο ειδικά ζήτησα να μου έρθει e-mail με την απάντησή τους για να το ποστάρω στο φόρουμ, είπε οκ άντε να δούμε τι και αν θα απαντήσουν. Εξήγησα ότι οι πρακτικές τους έχουν αρχίσει να εξοργίζουν αρκετούς χρήστες, ειδικά ο συνδυασμός μείωσης χρόνου και κατάργησης 5ευρου ότι θίγει ανανεώσεις whatsup, frog με ή χωρίς διπλασιασμούς και ότι είναι εκβιαστική τακτική εκ των πραγμάτων να συσσωρεύονται χρήματα στον εικονικό λογαριασμό για να μη χαθεί υπόλοιπο για τους χρήστες που η χρήση δεν απαιτεί ενεργοποίηση αρκετών πακέτων, δεδομένου ότι είναι αδύνατο να πάρω αυτά τα μαζεμένα λεφτά πίσω πχ σε ένα κατάστημα. Εν τέλλει, νομίζω το ανέλυσα αρκετά, αν το ακούσουν οι υπεύθυνοι είναι άλλο θέμα, αλλά τουλάχιστον επίσημα έχουν καταγεγραμμένα παράπονα.

 

Αυτό που κατάλαβα από τη κουβέντα μαζί της είναι ότι από το ΦΒ δε λαμβάνονται γενικά τα παράπονα υπόψη, είναι αυτή η μηχανική απάντηση που παίρνουν όλοι, οπότε για παράπονα τέτοια φύσης, μόνο επικοινωνία από τη κεντρική ιστοσελίδα τους ή τηλέφωνο στο 13888 όποιος θέλει να πληρώνει. ΑΝ και ότι απαντήσουν θα το ποστάρω πάντως.

Το φινάλε είναι ότι μου λέει, "οπότε σε καταχωρώ ως ένα δυσαρεστημένο πελάτη;" χαχαχχαχα τι να πω σε αυτό, φοβερό!

Κι εγώ δυσαρεστημένη. Μπήκα στη σελίδα και έγραψα, λοιπόν! Στο "Επικοινωνήστε μαζι μας".

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση, πρώιμος χρήστης What's up, έβαλα κανά 2 φορές κάρτα και με μια προσφορά διπλασιασμού που είχε στην ανανέωση για νέους χρήστες έχω μαζέψει 36€ μέσα στον What's up λογαριασμό μου. Στις πληροφορίες γράφει:

 

Λήξη Υπολοίπου: 10/01/2019

 

Για να είμαι σίγουρος, αυτό σημαίνει ότι τα 36€ πρέπει να τα ξοδέψω σε πακέτα μέχρι τις 9/1; Ή αν στις 9/1 βάλω πάλι κάρτα θα αυξηθεί το υπόλοιπο και θα παραταθεί η ημερομηνία λήξης (για 1 ή 2 μήνες, δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το περιθώριο που δίνει) ;

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο. Αν βάλεις 10 ή 11 ευρώ θα παραταθεί για δύο μήνες. Αν βάλεις από 12 ευρώ και πάνω,θα παραταθεί για τρεις μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση, πρώιμος χρήστης What's up, έβαλα κανά 2 φορές κάρτα και με μια προσφορά διπλασιασμού που είχε στην ανανέωση για νέους χρήστες έχω μαζέψει 36€ μέσα στον What's up λογαριασμό μου. Στις πληροφορίες γράφει:

 

Λήξη Υπολοίπου: 10/01/2019

 

Για να είμαι σίγουρος, αυτό σημαίνει ότι τα 36€ πρέπει να τα ξοδέψω σε πακέτα μέχρι τις 9/1; Ή αν στις 9/1 βάλω πάλι κάρτα θα αυξηθεί το υπόλοιπο και θα παραταθεί η ημερομηνία λήξης (για 1 ή 2 μήνες, δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το περιθώριο που δίνει) ;

 

Οταν ξαναβαλεις χρήματα, εαν βαλεις μεχρι 11€, θα ανανεωθεί ολο το υπολοιπο για 2 μηνες (οπως ισχυει και στις άλλες 2 εταιρίες), εαν βάλεις 12€ και ανω ολο το υπολοιπο θα ανανεωθεί για 3 μηνες.

ΥΓ: πριν την ημερομηνία λήξης υπολοιπου εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά, κι εγώ αυτό φαντάστηκα από την εμπειρία μου με τις άλλες εταιρίες, απλά ήθελα να σιγουρευτώ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βάλε εκεί 12€ να ησυχάσεις, να πάρεις και reloadit. Εμένα θα έμπαινε φραγή 11/12. Έβαλα χθές 12€ και ησύχασα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λήξη Υπολοίπου: 10/01/2019

 

Για να είμαι σίγουρος, αυτό σημαίνει ότι τα 36€ πρέπει να τα ξοδέψω σε πακέτα μέχρι τις 9/1; Ή αν στις 9/1 βάλω πάλι κάρτα θα αυξηθεί το υπόλοιπο και θα παραταθεί η ημερομηνία λήξης (για 1 ή 2 μήνες, δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το περιθώριο που δίνει) ;

 

Και στις 10/1 μπορείς να βάλεις και να ανανεωθεί κανονικά.

Το υπόλοιπο λήγει 10/1, στις 23:59:59 το βράδυ.

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ένα νούμερο που δεν το χρησιμοποιώ και του έβαζα 5 ευρώ το χρόνο για να μη χαθεί γιατί είναι promo4. Τώρα που πήγε 10 ευρώ χαλαστικα. Σκεφτόμουν λοιπόν να το αφήσω αλλά μετά σκέφτηκα άλλη λύση. Θα του βάλω όχι 10 ευρώ αλλά 20 ευρώ για να βοηθήσω την καημένη την cosmote που έπεσε έξω και γι αυτό κατήργησε την 5 ευρώ ανανέωση. Πλάκα κάνω προφανώς. Για το σκοπό μου όχι για τα 20 ευρώ. Βάζοντας 2 10αρες κάρτες θα έχω 8.93×2=17.86 υπόλοιπο. Με τα 20 ευρώ ανοίγει και η μεταφορά υπολοίπου. Θα κάνω λοιπόν τέσσερις μεταφορές στο κύριο νούμερο μου 5+5+5+2=17€ .Αν αφαιρέσεις και το κόστος 0.8€ για τις μεταφορές θα μου μείνει μέσα 0.06 υπόλοιπο. Χάρισμα τους και μετά του χρόνου πάλι. Και με όλα αυτά θα έχω πάρει 2 reloadit και 2 παρε μοιρασε στο δεύτερο νούμερο και 3 πάρε μοίρασε στο πρώτο νούμερο απ τις μεταφορές.
Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα 5 ευρου απο cosmokarta σε whatsup γίνεται; Ανανεώνεται το δίμηνο;

 

Τα μέχρι τώρα στοιχεία δείχνουν ναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...