Jump to content

Επισκευή Nokia - που;


leosedf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να βγάλω ένα συμπέρασμα από τη δική μου εμπειρία με το service,

σαφέστατα υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα διάφορα Nokia Care

 

οι οποίες αφορούν

- την ταχύτητα εξυπηρέτησης

- τη χρέωση σε κάποιες υπηρεσίες

- την ποιότητα-απόδοση του service

- τη συνολική αντιμετώπιση

 

Δε θα αναφερθώ συγκεκριμένα,

γιατί ούτε θετικά ούτε αρνητικά έχει νόημα να επηρεάσω,

απλά ενημερωτικά για να το γνωρίζουμε όλοι

ναι διαφέρει η ποιότητα-αποτελεσματικότητα του service ανάμεσα στα Nokia Care.

Η αναφορά μου αφορά αποκλειστικά την εξυπηρέτηση σε επίπεδο Nokia Care

και όχι σε επίπεδο Arvato ή κεντρικών εξωτερικού.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω πρόβλημα με ένα lumia 535 ds, η οθόνη τα έχει ψιλοπαίξει, τα updates δεν διόρθωσαν και πολλά.

Είναι εντός εγγύησης και αγορασμένο απο πλαίσιο Λάρισας, απ'ότι ξέρω το nokia care Λάρισας έχει κλείσει, οπότε απευθύνομαι στο πλαίσιο για επισκευή;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το site της nokia με μπερδευσε μπορει να μου πει καποιος που εχει ανοικτα nokia care εδω στην αθηνα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το site της nokia με μπερδευσε μπορει να μου πει καποιος που εχει ανοικτα nokia care εδω στην αθηνα?

 

Δες για αρχή αυτόν τον χάρτη με τα Nokia Care points και την αναλυτική λίστα στη σελίδα Facebook (πάτα επάνω στο More)

 

Στα πλαίσια των περικοπών που σχεδιάζει (και υλοποιεί) η Microsoft μετά την εξαγορά της Nokia φαίνεται ότι θα κλείσει αρκετά από τα Nokia Care, ξεκινώντας από την Πολωνία. Δεν ξέρω τι θα γίνει μετά σχετικά με το service των συσκευών μας (ακόμη και των Microsoft-branded)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά καλησπέρα,

 

Είχα προ λίγων μηνών (Μάρτιο) δώσει το κινητό για επισκευή με πρόβλημα στην κάμερα (θολές φωτογραφίες, αδυναμία εστίασης). Μου το επίσκευασαν κανονικά και μέσα στην εγγύηση. Πριν δύο μήνες μου πέφτει κάτω με αποτέλεσμα εμφανή σημάδια στο εξωτερικό. Το πάω σε nokia care και μου λένε ότι λειτουργούν όλα άψογα και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πριν ένα μήνα, εμφανίζεται πάλι το πρόβλημα με την κάμερα, και το ξαναστέλνω και μου λένε ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση, λόγω σκληρής χρήσης του κινητού, και σημαδιών εξωτερικά απο πτώση ή χάραγμα. Μου βγάζουν κόστος επισκευής 460ευρώ (???????), δηλαδή καινούργια συσκευή. Τους είπα ότι είναι απαράδεκτο και να μου το στείλουν πίσω. Μόλις το παραλάβω τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω? Εάν στείλω στον ΙΝΚΑ(και στον Ευρωπαικό οργανισμό προστασίας του καταναλωτή), υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει?

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Είχα προ λίγων μηνών (Μάρτιο) δώσει το κινητό για επισκευή με πρόβλημα στην κάμερα (θολές φωτογραφίες, αδυναμία εστίασης). Μου το επίσκευασαν κανονικά και μέσα στην εγγύηση. Πριν δύο μήνες μου πέφτει κάτω με αποτέλεσμα εμφανή σημάδια στο εξωτερικό. Το πάω σε nokia care και μου λένε ότι λειτουργούν όλα άψογα και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Πριν ένα μήνα, εμφανίζεται πάλι το πρόβλημα με την κάμερα, και το ξαναστέλνω και μου λένε ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση, λόγω σκληρής χρήσης του κινητού, και σημαδιών εξωτερικά απο πτώση ή χάραγμα. Μου βγάζουν κόστος επισκευής 460ευρώ (???????), δηλαδή καινούργια συσκευή. Τους είπα ότι είναι απαράδεκτο και να μου το στείλουν πίσω. Μόλις το παραλάβω τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω? Εάν στείλω στον ΙΝΚΑ(και στον Ευρωπαικό οργανισμό προστασίας του καταναλωτή), υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει?

 

Η λογική λέει πως αν έχεις αποδεικτικό από εκείνο το "ok" του Nokia Care τότε θα έχεις γερό χαρτί.

Αν όχι, τότε και με το δίκιο της η Microsoft και η κάθε Microsoft θα σου πει κάτι τέτοιο. :/

Πάντως το 460€ είναι τελείως κουφό..

Μετράνε έξοδα αποστολής/ τεχνικού ελέγχου/ εργατικά/ ανταλλακτικά κλπ μέσα στην τιμή? :X

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει πως αν έχεις αποδεικτικό από εκείνο το "ok" του Nokia Care τότε θα έχεις γερό χαρτί.

Αν όχι, τότε και με το δίκιο της η Microsoft και η κάθε Microsoft θα σου πει κάτι τέτοιο. :/

Πάντως το 460€ είναι τελείως κουφό..

Μετράνε έξοδα αποστολής/ τεχνικού ελέγχου/ εργατικά/ ανταλλακτικά κλπ μέσα στην τιμή? :X

 

Φυσικά και έχω αποδεικτικό, απο την προηγούμενη επισκευή. παρέλαβα το κινητό πριν 2 μέρες, και σήμερα έστειλα στον ΙΝΚΑ με κοινοποίηση στην Microsoft. Να δώ τι θα μου απαντήσουν.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας φίλος ένα Lumia 630 το οποίο ξαφνικά σταμάτησε να αναγνωρίζει καλώδια από τη θύρα USB με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φορτίσει. Βάλαμε διάφορα καλώδια, τα πιέσαμε λίγο, δούλεψε για λίγο ώσπου σταμάτησε να λειτουργεί τελέιως μετά από κάποιες ώρες που το αφήσαμε. Θα το πήγαινε αμέσως σε Nokia Care αλλά για να είναι καλυμμένος, ας ρωτήσω εδώ: α) το κινητό του το κάνανε δώρο και ο αγοραστής δεν έχει πλέον την απόδειξη, στο site της MSFT εμφανίζει κανονικά ότι το κινητό έχει ακόμα εγγύηση, μπορεί να το πάει έτσι? β) αν το πρόβλημα είναι από υπαιτιότητα του χρήστη (του έπεσε από το χέρι στο τραπέζι αλλά βδομάδες πριν το συμβάν με το USB), υπάρχει κόστος ελέγχου ή τίποτε άλλο εξτρά?

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος ελέγχου (8 ευρώ νομίζω) ισχύει μόνο αν δεν το επισκευάσεις τελικά...

 

Τώρα για το θέμα σου, όταν βρίσκουν σπασμένη τη θύρα usb σπάνια να μπει σε εγγύηση... Αν επισκευάζεται έχει καλώς αλλιώς νομίζω πας για αλλαγή πλακέτας δηλαδή πετάς το κινητό :p

 

Θα έπρεπε την πρώτη φορά να το πήγαινε κατευθείαν εκεί... Όταν αρχίζεις να το κουνάς μέσα για να πιάσει είναι απλά θέμα χρόνου να σπάσει...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εδωσα το lumia 925 που ειχα για επισκευη γιατι ειχε μαυρισει η οθονη και δεν εκανε ουτε hard reset και μετα απο ενα μηνα μου ειπαν οτι δεν μπορεσαν να το φτιαξουν και μου φεραν καινουριο κινητο..Να ακουστει και κανα θετικο για την nokia care
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα και απο μενα!

 

εγω πηγα το κινητο μου (νοκια 1320) για φτιαξιμο και μου το γυρισαν κλειδωμενο αφου αλλαξαν λεει την πλακετα!!

βαζω την sim μου, γραφω τον κωδικό, ολα οκ!

 

μετα μου εμφανιζει ενα μνμ του τυπου το κινητο ειναι κλειδωμενο σε εναν συγκεκριμενο παροχο, επικοινωνηστε μαζι του για να σας τον πει!!

απο το nokia care μου ειπαν να επικοινωνησω με το καταστημα που το αγορασα!!

 

δεν νομιζω να βγαλω ακρη!!

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Απο που το αγορασες

?

 

το αγορασα απο ενα μαγαζί στο σκρουτζ (το mobile hellas). οταν το αγορασα λειτουργουσε κανονικα με την sim vodafone που εχω!

 

να σημειώσω οτι ειναι nokia 1320 EU

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το Lumia 950 το εχω πάρει απο Ιταλικό Αμαζον...άρα λόγω ευρωπαϊκής εγγύησης μπορεί να πάει για σερβις στο Nokia center αν χρειαστεί?
If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Το Lumia 950 το εχω πάρει απο Ιταλικό Αμαζον...άρα λόγω ευρωπαϊκής εγγύησης μπορεί να πάει για σερβις στο Nokia center αν χρειαστεί?

 

Τα Nokia center είναι ποια παρελθόν !!!

 

:(

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Τα Nokia center είναι ποια παρελθόν !!!

 

:(

 

Για σέρβις πλέον τι γίνεται;

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Στον ευοσμο παντως εχει ακομη Nokia care, μαζι με Vodafone ομως

Αυτό, και έχει ενα Nokia care στην Δραγούμη και στους Αμπελόκηπους νομίζω! Αλλά πλέον κι αυτοί νομίζω έξω τα στέλνουν για service αν είναι σοβαρό!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό είναι εντός εγγυήσεως τα Nokia care δεν μπορούνε ποια να κάνουν service.

 

Αν είναι εκτός εγγυήσεως, μπορούνε.

 

Τα περισσότερα Nokia care έχουν αλλάξει όνομα και σιγά σιγά θα αλλάξουν και τα υπόλοιπα.

Το καθένα είναι ανεξάρτητο, δεν έχει καμιά συνεργασία με την microsoft και διαλέγει τη δική του επωνυμία.

 

;).

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αν το κινητό είναι εντός εγγυήσεως τα Nokia care δεν μπορούνε ποια να κάνουν service.

 

Αν είναι εκτός εγγυήσεως, μπορούνε

 

Να υποθέσω ότι αν αποποιηθεί την εγγύηση ο ιδιοκτήτης (ή ξεκαθαρίσει ότι θα τη πληρώσει την επισκευή) μπορούν να του παρέχουν υπηρεσίες τα καταστήματα. Το λέω για την περίπτωση που ο ιδιοκτήτης θέλει άμεσα μια επισκευή, πχ του'σπασε το τζάμι. Αν όμως μπορεί να περιμένει, πώς πάει το πράγμα; Το δίνει πίσω στο μαγαζί και το μαγαζί το προωθεί καταπώς αυτό ξέρει; Παρεμπιπτόντως, παίζει να προωθεί το μαγαζί στον τοπικό επισκευαστή, ο οποίος δε θα δεχόταν το κινητό αν το παραλάμβανε απ'ευθείας απ'τον ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Επειδή το θέμα έχει να "κουνηθεί" καιρό ποια είναι αυτή τη στιγμή τα καλύτερα point για service σε Αθήνα - Πειραιά?

 

Έχω ένα 1020 και έχει πρόβλημα με τα μικρόφωνα.

 

Είμαι Νίκαια και εκτός εγγύησης.

 

Όσο πιό κοντινό (και καλό εννοείται) τόσο καλύτερα

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα

Θέλω να αλλάξω το κάλυμμα του Ν9 γιατί έχει σπάσει άλλα δεν ξέρω που να πάω μιας και τα nokia care έχουν κλείσει η έχουν αλλάξει ονομασία. Έχετε να μου προτείνετε κάνα δοκιμασμένο μαγαζί μην το πάω πουθενά και το κάνουν χειρότερα και το πληρώσω χρυσό στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή προβλημάτων. Έχοντας στην κατοχή μου ένα από τα πρωιν καταστήματα Nokia care η διαδικασία πάει ως εξής πλέον:

*Σε περίπτωση που κάτι είναι εκτός εγγύησης (σπάσιμο υγρά κτλ) μπορείτε όπως και παλιά να το αφήσετε σε ένα παλαιό Nokia care ή οπουδήποτε επιθυμείτε.

*Σε περίπτωση εντός εγγύησης είτε το πήρατε χθες είτε μέσα στα 2 χρόνια της εγγύησης μπορείτε να το αφήσετε από το κατάστημα που το πήρατε ή να το αφήσετε σε ένα από τα πρωιν Nokia care που πλέον έχουν την ιδιότητα collection point σε περίπτωση εγγύησης. Δεν κάνουν τίποτε και το service της συσκευής σας γίνεται στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπία πουθενά στην Ελλάδα. Ούτε TS solutions (πρωιν arvato) ούτε κανείς.

*Σε περίπτωση που είναι εντός εγγύησης η βλάβη αλλά λόγω χρόνου ή οτιδήποτε ο πελάτης δεν επιθυμεί να σταλεί το κινητό του τότε μπορεί να γίνει service στο χώρο των καταστημάτων με την αντίστοιχη χρέωση.

*Σε περίπτωση που το κινητό σταλεί στο εξωτερικό ως εγγύηση να γνωρίζετε ότι θέλει κατά μέσο όρο 20 μέρες. Συνήθως έχω παρατηρήσει τις 25 μέρες (μετράω και σ/κ).

Ελπίζω να βοήθησα.

 

YourService

Αμπελόκηποι-θεσσαλονικη

Edited by _ilidan_
Διόρθωση κειμένου
_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...