Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ παιδιά δοκίμασα να κάνω ένα πείραμα, και νομίζω πως μου δουλεύει όπως ακριβώς πρέπει. Έκανα hot spot από ένα κινητό του οποίου το δίκτυο το είχα κλειδώσει σε 2G. Με αυτό εξασφαλίζω πως έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα. Συνδέεω το S10e σε αυτό το wifi και δοκιμάζω κλήση. Το είχα ορίσει να προτιμάει δίκτυα wi-fi. Προς μεγάλη μου έκπληξη, δούλευε κανονικά το τηλεφώνημα. Στη συνέχεια, στην συκευή που κάνω το hot spot αρχίζω να τρέχω και ένα speedtest, την ώρα που τηλεφωνώ από το samsung. Και ενώ έχει αρχίσει την κλήση με vowifi, αρχίζω να ακούω διακοπές στον ήχο, και μετά από 1-2" το γύρισε αυτόματα σε volte, συνεχίζοντας την κλήση κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δοκίμασα να κάνω ένα πείραμα, και νομίζω πως μου δουλεύει όπως ακριβώς πρέπει. Έκανα hot spot από ένα κινητό του οποίου το δίκτυο το είχα κλειδώσει σε 2G. Με αυτό εξασφαλίζω πως έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα. Συνδέεω το S10e σε αυτό το wifi και δοκιμάζω κλήση. Το είχα ορίσει να προτιμάει δίκτυα wi-fi. Προς μεγάλη μου έκπληξη, δούλευε κανονικά το τηλεφώνημα. Στη συνέχεια, στην συκευή που κάνω το hot spot αρχίζω να τρέχω και ένα speedtest, την ώρα που τηλεφωνώ από το samsung. Και ενώ έχει αρχίσει την κλήση με vowifi, αρχίζω να ακούω διακοπές στον ήχο, και μετά από 1-2" το γύρισε αυτόματα σε volte, συνεχίζοντας την κλήση κανονικά.

Είχε packet loss και γύρισε, σωστή συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είμαι στη δουλειά, όταν βάζω "Mobile Data preferred" με πάει κατευθείαν στο VoLTE παρόλο που έχω μόνο 2 γραμμές από 4G και full wi-fi σε σύνδεση (το wireless modem διπλα μου) που έχει πραγματική ταχύτητα (avg) 19Mbps download / 2.44 Mbps upload (με άλλα 2 ατομα αυτή τη στιγμή συνδεδεμένα στο wi-fi μόνο στα κινητά τους για ειδοποιήσεις). Με αυτά τα δεδομένα, το λογικό δεν θα ήταν και με "Mobile Data preferred" να επέλεγε και να ενεργοποιούσε το wi-fi calling; Τονιζω ότι εδώ στη δουλειά έχουμε κακό σήμα Cosmote, φτάναμε να μη μπορούμε να ακούμε καν τον άλλο και το wifi calling μας έχει βοηθήσει.

 

p.s. Θα δοκιμάσω και στο σπίτι με "mobile data preferred" την ώρα που θα κατεβάζω torrents να δω τι θα κάνει.

 

111.jpg

 

222.jpg

Το volte ενεργοποιείται όταν έχεις κάλυψη 4g. Ακόμη και 1 γραμμή.

Όταν έχεις επιλέξει mobile data preferred, όσο έχεις σύνδεση 4g, θα έχεις volte. Όταν δεν έχεις 4g, θα μεταβεί σε vowifi

 

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το πώς λειτουργεί το WiFi Calling. Είχα λανθασμένη εικόνα, καθώς το περίμενα πιο "έξυπνο". Βέβαια από το τίποτα κάτι είναι κι αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία μπορώ να πάω σε ένα κατάστημα COSMOTE/Γερμανός και στο 13888/Live Chat ή μόνο αποκλειστικά στο 13888;

Έχω μη υποστηριζόμενη συσκευή αλλά το VoLte σε άλλο πάροχο μια χαρά έπαιζε.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία μπορώ να πάω σε ένα κατάστημα COSMOTE/Γερμανός και στο 13888/Live Chat ή μόνο αποκλειστικά στο 13888;

Έχω μη υποστηριζόμενη συσκευή αλλά το VoLte σε άλλο πάροχο μια χαρά έπαιζε.

Παρτους τηλεφωνο και ζητα απλα να στο ενεργοποιησουν,ασχετα που δεν ειναι η συσκευη σου στην λιστα τους.Και μολις σου πουν οκ,ενα απλο restart και ολα καλα.

Αν σου ειναι πιο ευκολο,ξεκινα με τσατ.Σε μαγαζι δυσκολα να το κανουν συν την ουρα κλπ που πιθανων θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Παρτους τηλεφωνο και ζητα απλα να στο ενεργοποιησουν,ασχετα που δεν ειναι η συσκευη σου στην λιστα τους.Και μολις σου πουν οκ,ενα απλο restart και ολα καλα.

Αν σου ειναι πιο ευκολο,ξεκινα με τσατ.Σε μαγαζι δυσκολα να το κανουν συν την ουρα κλπ που πιθανων θα βρεις

 

Τηλεφωνικώς είναι ολόκληρο το 24ωρο ή είναι μέχρι τις 10 το βράδυ;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικώς είναι ολόκληρο το 24ωρο ή είναι μέχρι τις 10 το βράδυ;

 

Απο οσο ξερω ειναι 24ωρο.Αργα βγαζεις πιο ευκολα γραμμη ή call back

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω ειναι 24ωρο.Αργα βγαζεις πιο ευκολα γραμμη ή call back

 

Ξανά μίλησα από το τσατ, δεν ξέρω άμα είναι παράξενο ή όχι, δεν με ρώτησαν αυτή τη φορά για το άμα έχω συσκεύη που είναι στη λίστα, έγραψα ότι θέλω να μου το ενεργοποιήσουν και μου το ενεργοποίησαν, χωρίς περεταίρω ερωτήσεις. Μόνο μου έστειλαν τον σύνδεσμο με τις συσκευές που υποστιρήζει για να το ελέγξω.

 

Το VoLTE παίζει κανονικότατα, θα μου λείψει το WiFi Calling όμως, γιατί δεν παίζει στο Mi A1 που έχω, και το PDC δεν βλέπει τη συσκευή μου για κάποιο άκυρο λόγο.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να δώσεις στον dialer *#*#869434#*#* μήπως παίξει το vowifi;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Κοίτα, η συσκευή μου τρέχει custom rom, με voda που ήμουν πριν, το WiFi Calling έπαιζε κανονικά (οι κωδικοί μόνο σε stock rom παιζούν). Άλλα όπως ανέφεραν μερικοί που έχουν την ίδια συσκευή με εμένα, ούτε σε εκείνους παίζει το WiFi Calling.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μ' αρέσει που η υπηρεσία υποστηρίζεται στο Mi 9 και στο Mi 8 Lite, κι εγώ με το Mi 9 Lite έφαγα άκυρο στο SMS ενεργοποίησης. :p Για κλήσεις με γυρίζει σε 3G...

 

Πως το ενεργοποιώ τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Ή βρίσκεις κάποια συμβατή συσκευή και βάζεις την κάρτα σου να ενεργοποιηθεί από εκεί, ή τους παίρνεις τηλέφωνο να το ζητήσεις.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ή βρίσκεις κάποια συμβατή συσκευή και βάζεις την κάρτα σου να ενεργοποιηθεί από εκεί, ή τους παίρνεις τηλέφωνο να το ζητήσεις.

 

Sent from my Galaxy S10e

Ποιο πολύ συμφέρει μέσω 13888 ή live chat γιατί που να ψάχνεις για συμβατή συσκευή τώρα :lol:

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ρωτήσω αν το έχει παρατηρήσει κάποιος. Νομίζω ότι όταν έχω ενεργοποιημένο το WiFi calling η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα από το να το έχω στο απλό σύστημα.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν το έχει παρατηρήσει κάποιος. Νομίζω ότι όταν έχω ενεργοποιημένο το WiFi calling η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα από το να το έχω στο απλό σύστημα.

 

Δεν θα έπρεπε με νέα συσκευή, δεν ξυπνάει η συσκευή για το NAT-T traversal, γίνεται μέσα στο modem.

Link to comment
Share on other sites

Με VoLTE σήμερα αργούν να ξεκινήσουν οι κλήσεις, με vowifi όλα κανονικά..
Δεν έχω τέτοιο θέμα σε δύο συσκευές μου 11 Pro max p30 pro ούτε με το honor 20 pro. Με το redmi note 8 pro ειχα κάτι θέματατακια τέτοια αλλα νωμιζω είχαν λήξει με update
Link to comment
Share on other sites

Με VoLTE σήμερα αργούν να ξεκινήσουν οι κλήσεις, με vowifi όλα κανονικά..

 

Δεν έχω κανένα θέμα με τις κλήσεις μέσω VoLTE. Γίνονται γρήγορα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Με volte δεν μπορείς να καλέσεις το 100 (ίσως κ 166,199?) οπότε όποιος το έχει κλειδωμένο σε 4g να ξέρει.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σαν να εστρωσε, όλα κανονικα όπως πριν. Ίσως να έφταιγε και το σημείο, ήμουν σε σημείο με πολύ κακη κάλυψη.

 

Καλώ κανονικά 199 και παραμένει το 4g (αυτό δοκίμασα).

Link to comment
Share on other sites

Με volte δεν μπορείς να καλέσεις το 100 (ίσως κ 166,199?) οπότε όποιος το έχει κλειδωμένο σε 4g να ξέρει.

 

Στάλθηκε από το ANE-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για ποιον λόγο γίνεται αυτό;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο γίνεται αυτό;

 

Γιατί τα συστήματα που μεταδίδουν αυτόματα την τοποθεσία σου στις αρχές όταν καλείς αριθμό έκτακτης ανάγκης δουλεύουν ακόμα με 3G και 2G.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έχει οριμάσει αρκετά αυτή η τεχνολογία ξέρει κάποιος να μου πει, τελικά όταν χρησιμοποιούμε VoLTE αν καταναλώνονται δεδομένα από το πρόγραμμά μας (πέραν του χρόνου ομιλίας)?

Ρωτάω επειδή ψάχνοντας έχω διαβάσει διάφορα αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει τι παίζει, άλλοι λένε ότι τα δεδομένα αυτά είναι σε κανάλι που δε χρεώνεται, άλλοι το αντίθετο... και η Cosmote στη σελίδα της δεν αναφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έχει οριμάσει αρκετά αυτή η τεχνολογία ξέρει κάποιος να μου πει, τελικά όταν χρησιμοποιούμε VoLTE αν καταναλώνονται δεδομένα από το πρόγραμμά μας (πέραν του χρόνου ομιλίας)?

Μόνο λεπτά ομιλίας καταναλώνονται, όχι δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...