Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στη παρεα.

Μερικες αποριες εχω σχετικα με την παραπανω υπηρεσια που πολυ προσφατα ανακαλυψα και κατενθουσιαστηκα.

Λογω του οτι εκει που εργαζομαι δεν υπαρχει σημα της Cosmote αλλα υπαρχει συνδεση σε Wifi ξαφνικα μου ερχεται φλασια και θυμαμαι αυτην την υπηρεσια..

Την ενεργοποιησα σε iPhone 6s και δουλευει μια χαρα μπορω να πω.. μερικες φορες εξακολουθει να μην πιανει αλλα νομιζω ειναι θεμα Wifi..

Οποτε μου δημιουργουνται μερικες αποριες..

Απο καταναλωση μπαταριας πως τα παει?? Δηλαδη πριν την ενεργοποιησω που δεν ειχε σημα το κινητο γονατιζε να βρει και την επινε την μπαταρια.. Τωρα που εχει το Wifi Calling τι ακριβως γινεται στο background? Δηλαδη απο τη στιγμη που ενεργοποιειται ψαχνει να βρει σημα ή οχι? Επισης οταν δουλευει καταναλωνει περισσοτερο μπαταρια απ'οταν δεν δουλευει? Δηλαδη θα ειναι καλυτερα ή χειροτερα σε σχεση με πριν?

 

Σχετικά links:

 

COSMOTE WiFi Calling: Διαθέσιμο για πελάτες συμβολαίου και καρτοκινητής

 

WiFi Calling: Σήμα και στα πιο δύσκολα σημεία με συνδυασμό 4G και WiFi

 

Προσθήκη από moderator : Vasileios

Να και μια λίστα συμβατών συσκευών . Παραπομπή, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7761513#post7761513

 

 

Apple

Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις, ακόμη και σε συσκευές άλλων χωρών.

 

Huawei

P20 Pro άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

P20 Lite άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

P10 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

P10 Lite άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

P Smart (εκτός λίστας) από Γερμανό: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Mate 20 Pro άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mate 10 Pro άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mate 10 Lite άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mate 9 άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

 

Motorola

Moto G6 Play: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

 

Nokia

8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

3 άλλων χωρών: Δεν ενεργοποιείται τίποτα.

2: Με Android 7.1.1, η ενεργοποίηση της λειτουργίας στην συσκευή απαιτεί εκκαθάριση δεδομένων και απεγκατάσταση της εφαρμογής com.android.carrierconfig.atl.mccmnc20201, καθώς και επαναφορά προεπιλογών στις ρυθμίσεις APN.

 

OnePlus

6: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις, μέσω ρυθμίσεων που απαιτούν σύνδεση σε υπολογιστή. Βήματα 2 έως 9: https://forum.xda-develope...riers-t3817542

Απαιτεί επαναρρύθμιση μετά από αναβάθμιση του Android/OxygenOS.

 

Samsung

Note 9 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις. Η 1η εκκίνηση να γίνει με SIM της Cosmote.

Note 8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Note 8 άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S8+ άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

S8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

S7 Edge άλλων χωρών: Δεν ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S7 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S7 άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία αλλά όχι οι ρυθμίσεις.

J6 άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

J5 2016 άλλων χωρών: Δεν ενεργοποιείται η υπηρεσία (ούτε με rom του Cosmote), ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S9+: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις

 

 

Sony

Απαιτούν rom του Cosmote.

Για κάποιες ευρωπαϊκές συσκευές, μπορεί να περαστεί από τους χρήστες η rom του Cosmote.

http://www.xperiablog.net/...-xz1-and-more/

 

Xiaomi

Pocophone F1: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mi 8: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mi Mix 2S: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Redmi Note 5A άλλων χωρών: Ενεργοποιείται μόνο η ρύθμιση VoLTE στην συσκευή.

 

Οι ρυθμίσεις εμφανίζονται και οι δύο ή μόνο η μία, πληκτρολογώντας στο πληκτρολόγιο κλήσεων τους παρακάτω κωδικούς.

VoLTE: *#*#86583#*#*

VoWiFi: *#*#869434#*#*

 

Υπόμνημα

«Ενεργοποιείται η υπηρεσία»: Αν ο χρήστης στείλει από την συσκευή αυτή ένα sms στο 1333 με κείμενο WIFICALL, η Cosmote θα του διαθέσει την υπηρεσία VoLTE/WiFiCalling για τον αριθμό του.

 

«Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις»: Αν τοποθετηθεί στην συσκευή μια SIM αριθμού με διαθέσιμη την υπηρεσία VoLTE/WiFiCalling, η συσκευή εμφανίζει στο μενού της τις ρυθμίσεις για VoLTE και WiFiCalling.

Edited by Vasileios
Προσθήκη συσκευών
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όταν είσαι συνδεδεμένος σε WiFi να βάζεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης ώστε να μην ψάχνει να βρει σήμα κινητής και να μην καταναλώνει την μπαταρία. Από εκεί και πέρα όταν το κινητό ψάχνει για σήμα κινητής ακόμα και ενεργοποιημένη να είναι η υπηρεσία συνεχίζει να καταναλώνει αρκετή μπαταρία (ίσως όχι στον ίδιο βαθμό) αν δεν έχει σήμα. Οπότε καλό είναι να το έχεις σε λειτυοργια πτήσης και να έχεις μόνο WiFi ανοιχτό.
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα για την απαντηση φιλε timos71.

Και εγω αυτο πιστευα. Οτι θα συνεχιζει να προσπαθει να βρει σημα κινητης. Αυτο με την λειτουργια πτησης καλη μαγκια. Μαλλον θα το εφαρμοσω.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα για την απαντηση φιλε timos71.

Και εγω αυτο πιστευα. Οτι θα συνεχιζει να προσπαθει να βρει σημα κινητης. Αυτο με την λειτουργια πτησης καλη μαγκια. Μαλλον θα το εφαρμοσω.

Αυτή ακριβώς είναι η μαγκιά, να μην έχεις σήμα και να έχεις κανονικά κλήσεις και μηνύματα μέσω WiFi, ώστε ούτε επιπλέον μπαταρία να καταναλώνεις, αλλά ούτε να τρως επιπλέον ακτινοβολία από τον πομποδέκτη του κινητού (ως γνωστόν, όταν ένα κινητό είναι στα όρια του σήματος, αυξάνει την ισχύ του, άρα εκπέμπει επιπλέον ακτινοβολία). ;)

Γενικά είνια τρομερή ευκολία το WiFi Calling.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όταν τα δεδομένα σας περνάνε από WiFi, το RRC connection είναι σε state released. Μόνο DRX παίζει σε θέμα λήψης.

Άρα μην ανησυχείτε.

Όταν είναι σε αναζήτηση δικτύου όντως καταναλώνει μπαταρία.

 

Το WiFi calling όσο απίστευτη ευκολία είναι, έχει δημιουργήσει πονοκέφαλο σε αρκετούς operators παγκόσμια με public wifi hotspots με αρκετά μεγάλο jitter και υπάρχουν αρκετά παράπονα για την υπηρεσία. Τη χρησιμοποιώ κάποιες φορές αλλά γενικά προτιμώ το VoLTE όταν αυτό είναι διαθέσιμο.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όταν τα δεδομένα σας περνάνε από WiFi, το RRC connection είναι σε state released. Μόνο DRX παίζει σε θέμα λήψης.

Άρα μην ανησυχείτε.

Όταν είναι σε αναζήτηση δικτύου όντως καταναλώνει μπαταρία.

 

Το WiFi calling όσο απίστευτη ευκολία είναι, έχει δημιουργήσει πονοκέφαλο σε αρκετούς operators παγκόσμια με public wifi hotspots με αρκετά μεγάλο jitter και υπάρχουν αρκετά παράπονα για την υπηρεσία. Τη χρησιμοποιώ κάποιες φορές αλλά γενικά προτιμώ το VoLTE όταν αυτό είναι διαθέσιμο.

 

Δεν το χρησιμοποίησα ιδιαιτέρως εκτενώς φέτος το καλοκαίρι, αλλά τις 2-3 φορές που το χρειάστηκα ήταν όντως σωτήριο. Φαντάσου το προβληματικό σήμα της Cosmote στις παραλίες του ανατολικού Πηλίου. Κάνω WiFi hotspot το δεύτερο κινητό μου με Vodafone SIM, και voila ! Και σήμα κινητής και ίντερνετ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως είναι μεγάλη διευκόλυνση. Πλέον στη δουλειά, μιας και βρίσκομαι σε χώρο που είναι πολύ μέσα σε σημείο που το σήμα κινητής είναι χάλια, βάζω απλά flight mode και WiFi, έχω τηλέφωνο κανονικά και στο τέλος της βάρδιας 8-10% μεγαλύτερο ποσοστό μπαταρίας συγκριτικά με όταν είχα δίκτυο κινητής.

 

Καλό το volte αλλά όχι τόσο χρήσιμο κατά τη γνώμη μου. Χώρια που όταν το σήμα είναι χαμηλό σου ρουφάει τη μπαταρία για πλάκα. Και στην τελική, απλά το χρησιμοποιείς για ομιλία που δεν έχει τραγική διαφορά με το 3G.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις αλλος κανενα προβλημα με την υπηρεσια; Ενω το VoLTE μου δουλευει και κανω κλησεις μεσω 4G, οταν συνδεομαι σε WIFI πλεον δε μου βγαζει Cosmote wifi στο σημα. Το κακο ειναι οτι δε θυμαμαι αν μου το εκανε και προτου αναβαθμισω το iPhone στο iOS 12.

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μου δουλεύει σε 2 συσκευές. Μήπως έχει απενεργοποιηθεί από τη σχετική ρύθμιση μετά το update; Εννοώ εκεί που επιλέγεις αν θες να δίνει προτεραιότητα σε WiFi ή mobile δίκτυα.

 

Sent from my Nokia 2

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μου δουλεύει σε 2 συσκευές. Μήπως έχει απενεργοποιηθεί από τη σχετική ρύθμιση μετά το update; Εννοώ εκεί που επιλέγεις αν θες να δίνει προτεραιότητα σε WiFi ή mobile δίκτυα.

 

Sent from my Nokia 2

 

 

Δεν ξερω καποια τετοια ρυθμιση για προτεραιοτητα κλησεων. Γενικα απ την κοσμοτε ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια, ο διακοπτης απ το iphone ειναι ανοιχτος, οταν κανω ή δεχομαι κλησεις ειναι μεσω 4G, αλλα οσο ειμαι σε wifi, δε γυρναει σε Cosmote Wifi.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω καποια τετοια ρυθμιση για προτεραιοτητα κλησεων. Γενικα απ την κοσμοτε ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια, ο διακοπτης απ το iphone ειναι ανοιχτος, οταν κανω ή δεχομαι κλησεις ειναι μεσω 4G, αλλα οσο ειμαι σε wifi, δε γυρναει σε Cosmote Wifi.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρκετά κινιτα έχουν προτεραιότητα πχ δες σε μένα

https://i.imgur.com/XzhcPeF.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone δίνει προτεραιότητα κλήσεων μέσω δικτύου, δεν έχει επιλογή όπως το Android. Δηλαδή αν το βάλεις airplane mode, ούτε εκεί σου το εμφανίζει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως δε μου γυρναει το σημα σε cosmote wifi..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως δε μου γυρναει το σημα σε cosmote wifi..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Αν δεν έχεις κακό σήμα, δε στο γυρνάει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλω σε αεροπλάνο και ανοίξω το wifi δέχομαι κλήσεις η όχι?

Edit: απαντήθηκε

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κακό σήμα, δε στο γυρνάει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Α στο καλο.. και τοσο καιρο νομιζω πως καποιο προβλημα υπαρχει.. εφτιαξε το σημα και για αυτο πλεον δε μου ανοιγει.. τωρα που το βαλα σε airplane mode μπηκε σε cosmote wifi..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Στο pure android η επιλογή είναι αυτή:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο Nokia έχει άλλη μια επιλογή.

 

Ενδιαφέρον! Σε τι έκδοση λογισμικού είσαι; Καθώς δεν υπάρχει η τρίτη επιλογή στο Nokia 8.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η επιλογή αυτή είναι στα Nokia με Android One. Κι εγώ Nokia έχω (Nokia 8, με pure Android, όχι Android One), αλλά μου έχει μόνο τις δύο επιλογές που πόσταρα πριν.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μπα στο ψοφίμι το Nokia 2 είναι που δε νομίζω να είναι στο πρόγραμμα Android one. Είναι στην έκδοση 7.1.1. Υπάρχει και beta 8.1 , αλλά εκεί εκτός του ότι γίνεται ακόμη πιο αργό, χάνει και το volte/vowifi.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανονικα την υπηρεσια οταν ειχα συμβολαιο και μετα την μετατροπη του σε καρτοκινητο δεν την εχω. Εστειλα εκ νεου μηνυμα και ακομα μου λεει ειναι σε επεξεργασια το αιτημα μου. Πηρα τηλεφωνο την κοσμοτε και λεει ειναι ενεργοποιημενο. Φυσικα δεν δουλευει τιποτα, και δεν πηρα ποτε μηνυμα ενεργοποιησης. Περιμενω τηλ, την τριτη αν δεν ενεργοποιηθει μεχρι τοτε να δουμε τι θα κανουμε.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να δοκιμασεις να στειλεις μηνυμα απενεργοποιησης και να δεις τι θα σου ερθει και μετα ξανα ενεργοποιηση;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και λεει οτι ειναι το αιτημα σε εξελιξη και δεν γινεται τιποτα...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είχα παρόμοια εμπειρία με το volte/vowifi είχα στείλει sms για ενεργοποίηση της υπηρεσίας άλλα δεν ήρθε ποτέ απάντηση ότι ενεργοποιηθηκε από εκείνη την στιγμή μου κόπηκε και η πρόσβαση στο 4G την επόμενη μέρα κάλεσα το 13888 και μου απαντούσαν ότι είναι ενεργοποιημενο το volte (ενώ δεν ήταν), ζήτησα απενεργοπιηση και μετά εκ νέου ενεργοποίηση μετά από μια ώρα με καλεί ο υπάλληλος και μου λέει ότι έχει κολλήσει η γραμμή και ότι θα προωθήσει το αίτημα στο τεχνικό τμήμα ,μετά από 6 ώρες με κάλεσαν από το αντίστοιχο τμήμα και μου ενημέρωσαν ότι απενεργοποιηθηκε το volte και αποκατασταθηκε η πρόσβαση στο 4g, την επόμενη μέρα μου ήρθε μήνυμα ότι η υπηρεσία volte ενεργοποιηθηκε χωρίς να στείλω εκ νέου sms

Γι αυτό αν μπορείς κάλεσε κι εσύ στο 13888 και θα βρεις λύση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...