Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και όπως έχουμε ξαναπεί

 

Θέλει όμως προσοχή. Καλή επιτυχία.

Αν μπορείς, κοίτα σε παρακαλώ το δεύτερο βίδεο που έβαλα πιο πάνω για να μου πεις αν τα λέει καλά.Αυτή τη στιγμή,όντας ενεργοποιημένος από την Κοσμοτέ,όπως μου είπαν με μήνυμα,και ακολουθώντας τις οδηγίες του Αμερικάνου,βλέπω το τηλεφωνάκι με το σήμα wifi δίπλα του, χωρίς να κάνω καμιά μετατροπή του firmware.Αρα δεν πρέπει να είναι ΟΚ;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις ότι δουλεύει το WiFi calling βάζεις σε airplane mode και ανοίγεις το WiFi, μετά κάνεις κλήση, αν πραγματοποιηθεί τότε δουλεύει
Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσω το wifi και αφήσω μόνον το αεροπλανάκι,δεν δουλεύει.Αν αφήσω ανοιχτό και το wifi και το αεροπλανάκι,τότε δουλεύει.Στην περίπτωση αυτή,βλέπω και το τηλεφωνάκι με το σήμα του wifi πάνω δεξιά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση για όσους έχουν Samsung. Επειδή και εγώ είμαι με EUR και έχω δύο sim, την επιλογή για το wifi calling μου την εμφάνισε μόνο αφού όρισα την sim της cosmote για κλήσεις και data, ενεργοποίησα το VoLTE μέσα από το μενού Settings > Connections > Mobile networks > VoLTE Calls. Και στη συνέχεια από την εφαρμογή Phone, πάνω δεξιά τις τρεις τελείες >Settings > Wi-Fi Calling.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις συμβατή ROM δεν βγάζει το μενού στα Connections.

Εγώ έχω Note 8 με EUR, δεν είναι απαραίτητο να έχεις cosmote rom. Το έχω πάρει από you.gr

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Note 8 με EUR, δεν είναι απαραίτητο να έχεις cosmote rom. Το έχω πάρει από you.gr

Το Note 8,δεν χρειαζόταν τίποτα για να το πάρει.Το είχα κι εγώ μέχρι πριν από 1 βδομάδα.Το 9 έχει τη δυσκολία.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το Note 8,δεν χρειαζόταν τίποτα για να το πάρει.Το είχα κι εγώ μέχρι πριν από 1 βδομάδα.Το 9 έχει τη δυσκολία.
Ούτε το note 9 έχει δυσκολία...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το note 9 έχει δυσκολία...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα σχετικά είναι τα πράγματα,ως προς το 8 εννοώ...:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Cosmote επειδή παρατήρησα ότι στο 1ο μου 4G κινητό που πήρα πριν 1 μήνα, δεν είδα ποτέ σήμα 4G. Ούτε μπορώ να ενεργοποιήσω το WiFi Calling (φυσικά).

Το πρόβλημα είναι ότι η SIM υποστηρίζει έως 3G λόγω παλαιότητας και πρέπει να αντικατασταθεί. Απλώς θέλουν να τους πληρώσω 7,90€... :shock:

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Cosmote επειδή παρατήρησα ότι στο 1ο μου 4G κινητό που πήρα πριν 1 μήνα, δεν είδα ποτέ σήμα 4G. Ούτε μπορώ να ενεργοποιήσω το WiFi Calling (φυσικά).

Το πρόβλημα είναι ότι η SIM υποστηρίζει έως 3G λόγω παλαιότητας και πρέπει να αντικατασταθεί. Απλώς θέλουν να τους πληρώσω 7,90€... :shock:

 

γιατι ; δεν ειναι 5 ευρω το κοστος αντικαταστασης;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κάνει κάποιες ρυθμίσεις βλέποντας το youtube και κατάφερα να δω το εικονίδιο με το τηλεφωνάκι που έχει το σήμα wifi πάνω και δεξιά του.Η ενεργοποίηση έχει ήδη γίνει από την Κοσμοτέ,αλλά το τηλ δεν υποστηρίζεται αν δεν το πας στο Γερμανό,που θέλει να το κρατήσει 15 ΗΜΕΡΕΣ για να του βάλει την τελευταία ενημέρωση.

Σήμερα που άνοιξα το τηλ όμως,το σηματάκι χάθηκε.Τι λέτε να έγινε;

Το τηλ είναι ένα Note 9.

Edit.

Tώρα που το ξανακοίταξα,αφού το σκάλισα πρώτα λίγο,είδα ότι το τηλεφωνάκι επανήλθε....

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα που αφορούν άλλη εταιρεία κατά πάγια τακτική , διαγράφονται.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Ακόμη κι αν χρειάζεται ενεργοποίηση μέσω κάποιου κωδικού στο μενού του, ποιό είναι το φθηνότερο τηλέφωνο με VoLTE;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Ακόμη κι αν χρειάζεται ενεργοποίηση μέσω κάποιου κωδικού στο μενού του, ποιό είναι το φθηνότερο τηλέφωνο με VoLTE;

 

Nokia 2.1, Alcatel U5, πιθανόν και κάποιο από τα άλλα αν το βρεις σε προσφορά.

Δες όλη την λιστα εδώ https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

Link to comment
Share on other sites

Απ’ ότι διαβάζω σε παλιότερη ανάρτησή σου γνωρίζεις ήδη τη λίστα με τις συμβατές συσκευές, καλύτερα πάντως να δεις συσκευή που έχουμε ήδη συζητήσει εδώ ότι λειτουργεί. Οι τιμές αλλάζουν συνεχώς, εκπτώσεις έρχονται… :) Κοίτα και στις αγγελίες. Άλλαξες sim;
Link to comment
Share on other sites

Όχι κινητό για ενεργοποίηση της υπηρεσίας, εννοώ με ενεργοποιημένη την υπηρεσία σε άλλο κινητό ή από Cosmote, κινητό που να έχει την επιλογή ή να μπορεί να εμφανισθεί με κωδικό.

Ξέρω για το Redmi Note 5 και Redmi Note 6 Pro , αλλά λέω μήπως υπάρχει κάτι άλλο από άλλη μάρκα.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχει πάψει να λειτουργεί το wifi calling τόσο στο δικό μου (S7 edge) όσο και στης γυναίκας μου (απλό S7).

Και τα δύο φοράνε firmware cosmote, (χωρίς root) και μέχρι πριν λίγο καιρό λειτουργούσε και στα δύο.

Το Internet είναι μέσω inalan. (100/100 ftth).

Υπάρχει καμία υποψία τι μπορεί να φταίει;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχει πάψει να λειτουργεί το wifi calling τόσο στο δικό μου (S7 edge) όσο και στης γυναίκας μου (απλό S7).

Και τα δύο φοράνε firmware cosmote, (χωρίς root) και μέχρι πριν λίγο καιρό λειτουργούσε και στα δύο.

Το Internet είναι μέσω inalan. (100/100 ftth).

Υπάρχει καμία υποψία τι μπορεί να φταίει;

 

Μήπως σε βγάζει η inalan από καινούργιο μπλοκ IP που φαίνεται ακόμα assigned στο εξωτερικό;

Μόνο αναφορά στο 13888 για διερεύνηση από το τεχνικό τμήμα μπορεί να σε σώσει.

Το είχα πάθει παλαιότερα με την FibAir. Το διόρθωσαν σε περίπου 1 εβδομάδα από την αναφορά μου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι κινητό για ενεργοποίηση της υπηρεσίας, εννοώ με ενεργοποιημένη την υπηρεσία σε άλλο κινητό ή από Cosmote, κινητό που να έχει την επιλογή ή να μπορεί να εμφανισθεί με κωδικό.

Ξέρω για το Redmi Note 5 και Redmi Note 6 Pro , αλλά λέω μήπως υπάρχει κάτι άλλο από άλλη μάρκα.

 

Στη δική μου συσκευή οι επιλογές Wi-Fi calling εμφανιστήκαν όταν έβαλα την καινούρια sim. Τα εικονίδια VoLTE/VoWiFi εμφανίστηκαν μετά την ενεργοποίηση που έγινε σε κατάστημα cosmote. Δεν την αγόρασα από cosmote/γερμανός, δεν χρειάστηκε κωδικός ή αλλαγή firmware.

 

Οι δύο συσκευές που αναφέρεις στο τέλος δεν είναι στη λίστα συμβατών συσκευών, στη μία από αυτές ίσως χρειαστεί και κωδικός για να εμφανιστεί η επιλογή VoLTE και δεν υποστηρίζουν VoWiFi.

 

Βρήκα αυτό για την Ενεργοποίηση VoLTE σε αυτές τις συσκευές,

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7731879#post7731879

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχει πάψει να λειτουργεί το wifi calling τόσο στο δικό μου (S7 edge) όσο και στης γυναίκας μου (απλό S7).

 

Και τα δύο φοράνε firmware cosmote, (χωρίς root) και μέχρι πριν λίγο καιρό λειτουργούσε και στα δύο.

 

Το Internet είναι μέσω inalan. (100/100 ftth).

 

Υπάρχει καμία υποψία τι μπορεί να φταίει;

Τα ίδια προβλήματα έχω και εγώ με ιντερνετ από την vodafone

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έχει πάψει να λειτουργεί το wifi calling τόσο στο δικό μου (S7 edge) όσο και στης γυναίκας μου (απλό S7).

Και τα δύο φοράνε firmware cosmote, (χωρίς root) και μέχρι πριν λίγο καιρό λειτουργούσε και στα δύο.

Το Internet είναι μέσω inalan. (100/100 ftth).

Υπάρχει καμία υποψία τι μπορεί να φταίει;

 

Στο γραφείο (με isp Cosmote) δεν υπάρχει πρόβλημα, λειτουργεί κανονικά.

άρα δεν πρόβλημα των συσκευών.

 

Μένει να δώ γιατί δεν "συμπαθεί" το wifi στο σπίτι... Το περίεργο είναι ότι επί 1 χρόνο τουλάχιστον δούλευε μέσω Inalan.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο (με isp Cosmote) δεν υπάρχει πρόβλημα, λειτουργεί κανονικά.

 

άρα δεν πρόβλημα των συσκευών.

 

 

 

Μένει να δώ γιατί δεν "συμπαθεί" το wifi στο σπίτι... Το περίεργο είναι ότι επί 1 χρόνο τουλάχιστον δούλευε μέσω Inalan.

Και σε εμένα τα ίδια μόλις συνδέομαι σε δίκτυο cosmote παίζει κανονικά ενω σε wifi Vodafone τίποτα...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...