Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...αλλα θα μπορούσε (μια πιθανότητα δηλαδη) κανείς να θεωρήσει πως με την έλευση της eSIM...

 

Μα θαρρώ, υπάρχει ήδη Cosmote eSIM,

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7747668#post7747668

 

... και ας μην το αναφέρει η apple στη σελίδα της. Χμμμ!

Edited by autofocus
επιπλέον διαπίστωση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,,τεταρτη μερα σημερα που αντιμετωπιζω προβλημα με το δικτυο(cosmote καρτοσυμβολαιο)! σε 2-3g δεν μπορουν να με παρουν κληση! σε επικοινωνια καθημερινη με το τεχνικο σερβις προσωρινη λυση βρηκαν να μου βγαλουν την επιλογη wifi calling διοτι αυτη ενοχλει στο δικτυο(οταν ατο αφαιρουσαν δουλευε κανονικα το 2-3G,ενω οταν το ενεργοποιουσαν ξανα μαυρο),πραγμα που το ακουω πρωτη φορα,να συμπληρωσω οτι εχω καινουρια συσκευη(mate 20 pro) και καρτα λογω κοψιματος και φυσικα στην προηγουμενη συσκευη δουλευανε ολα τελεια! δεν ξερω τι παιζει,αλλα ειναι τραγικοι,να μην μπορουν να βρουν τι φταιει!
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις 4G άρα να υποθέσω ότι με το Wi-Fi Calling ενεργοποιημένο είχες μόνιμα VoWiFi. Όταν είσαι σε σύνδεση με ένα δίκτυο Wi-Fi οι κλήσεις διεκπεραιώνονται μέσα από αυτό. Αν η ποιότητα του δικτύου Wi-Fi δεν είναι καλή μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο. Κάτι τέτοιο συνέβαινε και σε 'μένα πριν να αλλάξω τη ρύθμιση.

 

Διάβασε αν θες εδώ,

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7761730#post7761730

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις 4G άρα να υποθέσω ότι με το Wi-Fi Calling ενεργοποιημένο είχες μόνιμα VoWiFi. Όταν είσαι σε σύνδεση με ένα δίκτυο Wi-Fi οι κλήσεις διεκπεραιώνονται μέσα από αυτό. Αν η ποιότητα του δικτύου Wi-Fi δεν είναι καλή μπορεί να μην έχεις τηλέφωνο. Κάτι τέτοιο συνέβαινε και σε 'μένα πριν να αλλάξω τη ρύθμιση.

 

Διάβασε αν θες εδώ,

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7761730#post7761730

 

με 4G λειτουργουσαν κανονικα οι κλησεις,δηλαδη μπορουσαν να με παρουν!το wi-fi calling το ειχα απενεργοποιημενο ουτως η αλλως απο το διακοπτακι μεσα στις ρυθμισεις δικτιων,οποτε δεν επειρεαζε στις κλησεις αυτο λογικα!η κοπελα απο το τηλεφωνο το απενεργοποιησε γιατι ειπε αυτο κανει την ζημια χωρις ομως να το τεκμιριωσει η να παρει θεση και ετσι δουλευουν οι κλησεις και στο 2-3g,πολυ περιεργο παντως! σημερα δεν με πηραν τηλ να μου που εξελιξη και τα σχετικα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζεται ακόμα επίσημα η Cosmote στα iPhone και στο Watch, μόνο τα iPad.

 

Γνωρίζουμε αν σκοπεύει να το υποστηρίξει;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως σκοπεύει, εξάλλου είναι οι μόνες συσκευές που τα υποστηρίζουν :p , λειτουργεί στα iPhone κανονικά αλλά δεν υποστηρίζεται επίσημα ακόμα, λογικά μέσα στον επόμενο μήνα θα έρθει η έγκριση.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως σκοπεύει, εξάλλου είναι οι μόνες συσκευές που τα υποστηρίζουν :p , λειτουργεί στα iPhone κανονικά αλλά δεν υποστηρίζεται επίσημα ακόμα, λογικά μέσα στον επόμενο μήνα θα έρθει η έγκριση.

 

Δεν ξερω αν μιλάμε για το ίδιο πραγμα

Εγω αναφέρομαι στην υποστήριξη WiFi calling σε iCloud connected Devices.

 

Και συ σε αυτο αναφερεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν μιλάμε για το ίδιο πραγμα

Εγω αναφέρομαι στην υποστήριξη WiFi calling σε iCloud connected Devices.

 

Και συ σε αυτο αναφερεσαι;

 

Το WiFi calling σε iCloud connected devices δεν υποστηρίζεται.

ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ, χρησιμεύει μόνο αν θες να παίρνεις τις κλήσεις σε mac, ipad ή ρολόι χωρίς cellular.

Τα ρολόγια με cellular παίζουν αλλιώς (δεύτερο IMS registration στο ίδιο MSISDN).

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi calling σε iCloud connected devices δεν υποστηρίζεται.

ΔΕΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ, χρησιμεύει μόνο αν θες να παίρνεις τις κλήσεις σε mac, ipad ή ρολόι χωρίς cellular.

Τα ρολόγια με cellular παίζουν αλλιώς (δεύτερο IMS registration στο ίδιο MSISDN).

 

Έχω το Series 4 WiFi, αρα νομίζω αυτο ακριβώς θέλω.

 

Θέλω τη δυνατότητα όταν το κινητό μου (πχ) το αφήνω σπιτι, και πάω στη δουλειά και συνδεθώ μέσω wifi, να μπορώ να κάνω και να δεχθώ κλήσεις κανονικά.

 

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν υποστηρίζεται ακόμα στην Cosmote. Μπορείς μόνο αν έχεις το LTE να πάρεις μια δεύτερη eSim και να την περάσεις στο ρολόι, ή αν έχεις την κάρτα στο iPhone.
Link to comment
Share on other sites

υπηρεσία COSMOTE WiFi Calling

 

Samsung Galaxy A3 2016 / A3 2017 / A5 2016 / A5 2017 / A6 / A6+ / A7 / A8 / J3 2017 / J4+ / J5 2016 / J5 2017 / J6 / J6+ / XCover 4 / S6 Edge+ / S7 / S7 Edge / S8 / S8+ / S9 / S9+ / Note 8 / Note 9(1)

Apple iPhone SE / 5s / 5c / 6 / 6 Plus / 6s / 6s Plus / 7 / 7 Plus / 8 / 8 Plus / X / XR / Xs / Xs Max(2)

Sony Xperia XZ1 / XZ Premium / XZ Compact / XA2 / XZ2 / XZ2 Compact / XZ3 (1)

HUAWEI P10 / P10 Lite / P10 Plus / Mate 10 Lite / Mate 10 Pro / Mate 20 Lite / Mate 20 Pro / P20 Lite / P20 / P20 Pro / Y6 2018 / P Smart / Y6 Prime 2018 / Y7 Prime 2018(1)

NOKIA 2.1 / 3.1 / 6.1 / 7 Plus / 8 / 8 Sirocco(1)

Alcatel U5(1)

Neffos C5s(1)

CAT S61(1)

HONOR 7A / 8Χ(1)

RAZER Phone 64GB 4G(1)

Αυτά είναι μόνο συμβατά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Series 4 WiFi, αρα νομίζω αυτο ακριβώς θέλω.

 

Θέλω τη δυνατότητα όταν το κινητό μου (πχ) το αφήνω σπιτι, και πάω στη δουλειά και συνδεθώ μέσω wifi, να μπορώ να κάνω και να δεχθώ κλήσεις κανονικά.

 

Κάνω λάθος;

 

Όχι φίλε, δεν κάνεις λάθος, είναι δικό μου το λάθος, νόμιζα ότι έχεις το LTE.

Link to comment
Share on other sites

υπηρεσία COSMOTE WiFi Calling

.........

Αυτά είναι μόνο συμβατά;

Αυτά υποστηρίζονται "επισημα" από Cosmote και μάλιστα όχι όλες οι εκδόσεις τους αλλά αυτά που έχουν συγκεκριμένες rom / csc.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

 

Έχω μια γρήγορη ερώτηση που αφορά γενικά το WiFi-Calling και οχι συγκεκριμένα της Cosmote:

 

Εχω πολυ κακό σήμα στο σπίτι μου με την Cosmote, και φυσικά έχω ενεργοποιήσει το WiFi Calling (εχω iPhone X). Γνωρίζω, επίσης, πως ένα κινητό με πολύ χαμηλό σήμα απο την κεραία, καταναλώνει πολυ μπαταρία. Με την ενεργοποίηση του WiFi calling, μετριάζεται κάπως αυτό το φαινόμενο; Δηλαδή μιας και είναι συνδεδεμένο μέσω WiFi, παυει να ψάχνει τόσο έντονα για σήμα απο την κεραία;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, συνεχίζει να ψάχνει. Έχοντας ενεργό το VoWiFi είναι ενεργό και το VoLte, άρα κάνεις κλήσεις με 4G αντί για 2G/3G. Για να μην ψάχνει για κεραία όταν είσαι σπίτι μπορείς να βάζεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης και να ανοίγεις το WiFi.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

 

Έχω μια γρήγορη ερώτηση που αφορά γενικά το WiFi-Calling και οχι συγκεκριμένα της Cosmote:

 

Εχω πολυ κακό σήμα στο σπίτι μου με την Cosmote, και φυσικά έχω ενεργοποιήσει το WiFi Calling (εχω iPhone X). Γνωρίζω, επίσης, πως ένα κινητό με πολύ χαμηλό σήμα απο την κεραία, καταναλώνει πολυ μπαταρία. Με την ενεργοποίηση του WiFi calling, μετριάζεται κάπως αυτό το φαινόμενο; Δηλαδή μιας και είναι συνδεδεμένο μέσω WiFi, παυει να ψάχνει τόσο έντονα για σήμα απο την κεραία;

Γενικά ισχύει αυτό που λες. Αν όμως είναι τόσο χαμηλό σήμα ώστε να σε πετάει εκτός δικτύου και πάλι να μπαίνει στο δίκτυο, καλύτερα να το γυρίσεις σε airplane mode.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, συνεχίζει να ψάχνει. Έχοντας ενεργό το VoWiFi είναι ενεργό και το VoLte, άρα κάνεις κλήσεις με 4G αντί για 2G/3G. Για να μην ψάχνει για κεραία όταν είσαι σπίτι μπορείς να βάζεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης και να ανοίγεις το WiFi.

 

Γενικά ισχύει αυτό που λες. Αν όμως είναι τόσο χαμηλό σήμα ώστε να σε πετάει εκτός δικτύου και πάλι να μπαίνει στο δίκτυο, καλύτερα να το γυρίσεις σε airplane mode.

 

Όχι δε βελτιώνει την αυτονομία το WiFi calling

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Α πολύ καλή ιδεα αυτό με το airplane mode. Δεν το είχα σκεφτεί. Ευχαριστώ!

 

Θα γράψω και ενα Siri Shortcut να τα κανει με το πάτημα ενός κουμπιού αντί για δυο.

 

Γενικα απο προχτές που το γύρισα σε Cosmote πέφτει αρκετά πιο γρήγορα η μπαταρία όσο είμαι σπιτι (που είχα καλύτερο σήμα με Vodafone). Και είπα να ρωτήσω μην είναι ιδέα μου μόνο.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Καλό Σαββατοκύριακο.

Edited by petsasj
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα το wifi calling στο Huawei P10 με branded λογισμικο της Cosmote,εχανα μερικες κλησεις ειτε το ειχα σε λειτουργια πτησης ειτε οχι,οταν ημουν συνδεμενος στο wifi του σπιτιου. Δεν λειτουργουσε καλα αλλα οταν μιλουσες μεσω αυτου ηταν παρα πολυ καλη η ποιοτητα κλησης.
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω τους φιλους του νηματος οτι εχω ενεργοποιηση με επιτυχία εδω και 25 ημέρες και τις δυο υπηρεσίες σε Xiaomi Mi8 & MIX-2s global ενημερωμένα στο τελευταιο MIUIv10.2 STABLE και τα δυο δουλευουν αψογα!
Xiaomi Mi10/128
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω τους φιλους του νηματος οτι εχω ενεργοποιηση με επιτυχία εδω και 25 ημέρες και τις δυο υπηρεσίες σε Xiaomi Mi8 & MIX-2s global ενημερωμένα στο τελευταιο MIUIv10.2 STABLE και τα δυο δουλευουν αψογα!
Κάνε ένα κόπο να ενημερώσεις και πως το έκανες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο να ενημερώσεις και πως το έκανες.
Είναι ο ίδιος τρόπος όπως με το Pocophone F1 που έχω γράψει για αυτό πιο πάνω.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο ίδιος τρόπος όπως με το Pocophone F1 που έχω γράψει για αυτό πιο πάνω.

 

 

 

Προσπαθώ να το ενεργοποιήσω σε Redmi 3S που το έχω για backup και παρόλο που έκανα τα πάντα από όσα γράφεις, δεν ενεργοποιείται.

Έχω Miui 10.2.1 stable και η sim έχει ενεργό το volte από το iPhone μου επίσημα.

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω?

Υποτίθεται σύμφωνα με τη Xiaomi το 3S υποστηρίζει volte

 

 

Οι ρυθμίσεις δείχνουν έτσι

64aead18512d177a366225016aea3133.jpg389390371228cfc9e81a319237f88697.jpg

cf54cb029c0493ba2c279fbb00e25171.jpg

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...