Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι στο θέμα στο οποίο βρήκα λύση.

 

Η λύση ήταν να στείλω μήνυμα στο 1333 ENDGAME (lol jk :p ) END WIFICALL και μόλις λάβω απάντηση πως η υπηρεσία απενεργοποιήθηκε να ξαναστείλω για ενεργοποίησή της.

Βέβαια μεταξύ των δύο μηνυμάτων μου άφησα ένα 10ωρο να περάσει και πλεόν το VoWIFI λειτουργεί κανονικά.

Παραδόξως, το VoLTE δεν είχε κανένα πρόβλημα όσο είχα θέματα με το VoWIFΙ.

 

Tην λύση την εφάρμοσα παίρνοντας έμπνευση από το ποστ του χρήστη @georgemv.

Thanks mate! :cool:

 

Να 'σαι καλά.

Εδώ φαίνεται πως είναι το πρόβλημα των ανθρώπων που τόσο καιρό διαμαρτύρονται για προβλήματα με χαμένες κλήσεις.

Ακούει κανείς στην Cosmote? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά.

Εδώ φαίνεται πως είναι το πρόβλημα των ανθρώπων που τόσο καιρό διαμαρτύρονται για προβλήματα με χαμένες κλήσεις.

Ακούει κανείς στην Cosmote? :wacko:

 

Είναι απασχολημένοι σχεδιάζοντας νέες αυξήσεις

Link to comment
Share on other sites

Τις επόμενες ημέρες ίσως ξέρουμε μερικές ακόμη συσκευές. Το έβαλα στο FB μου, προσθέτοντας «Μετά, στείλε WIFICALL στο 1333 μήπως σου ενεργοποιήσει κι αυτό».

Δωράκι για το σαββατοκύριακο και Δευτέρα. Για κάθε τριήμερο μέχρι 25/03. Θέλει ξεχωριστή ενεργοποιηση κάθε φορά.dbb4f0edea0626515b02ee8f26dd19ea.jpg

 

Αυτό, μάλλον λέγεται VoLTE-bait, ε; :rolleyes:

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

E! αυτό είναι μόνο για το frog; Καμία σχέση με wifi calling. Έφαγα τόση ώρα να ψάχνω στο app πως ενεργοποιείται :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοιχτό το volte σε Xiaomi redmi note 4 δεν μπορώ να κάνω όμως καθόλου κλησεις κλίνει αυτόματα την γραμμή γιατί το κάνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί σωστά σε άλλες συσκευές; Έχεις επίσημη stable MIUI rom;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

ναι σε άλλες συσκευές λειτουργεί σωστά και η rom είναι η stable miui 10 επίσης το έκανα και reset αλλά πάλι τίποτα
Link to comment
Share on other sites

αφου λενε οτι σε redmi note 4 δεν λειτουργει το volte:shifty::shifty:

 

επίσημα λειτουργεί μόνο στο mi 8 lite ανεπίσημα το έχω λειτουργήσει σε redmi note 5 και redmi 4a δεν μπορώ να το δουλέψω σε redmi note 4 (μου κλίνει την σύνδεση)

Link to comment
Share on other sites

By design.

 

Το volte είναι κλήσεις hd και όχι δωρεάν κλήσεις αυτό που είναι δωρεάν μέσωwifi είναι το vowifi το οποίο δεν παρέχεται παρά μόνο στο mi 8 lite για την xiaomi

Edited by Viper1974
Link to comment
Share on other sites

Το volte είναι κλήσεις hd και όχι δωρεάν κλήσεις αυτό που είναι δωρεάν μέσωwifi είναι το vowifi το οποίο δεν παρέχεται παρά μόνο στο mi 8 lite για την xiaomi
Κανονικά χρεώνονται και εκείνες οι κλήσεις.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, αναφέρεται εδώ,

ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ COSMOTE WiFi Calling από την COSMOTE

7 Ο χρόνος ομιλίας ή τα γραπτά μηνύματα μέσω του δικτύου δεδομένων COSMOTE 4G (LTE), ή μέσω WiFi, αφαιρούνται από την τυχόν ενσωματωμένη χρήση του προγράμματος του συνδρομητή και δεν αφορούν κατανάλωση δεδομένων. Μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης ισχύει η χρέωση για κλήσεις ή γραπτά μηνύματα σύμφωνα με το πρόγραμμα του συνδρομητή.

Link to comment
Share on other sites

Το volte είναι κλήσεις hd και όχι δωρεάν κλήσεις αυτό που είναι δωρεάν μέσωwifi είναι το vowifi το οποίο δεν παρέχεται παρά μόνο στο mi 8 lite για την xiaomi

 

Καμια σχεση σε ολα...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

το wificalling είναι μια δωρεάν υπηρεσία της cosmote με δυο παραμέτρους 1. το volte για κλίσεις πάνω σε 4G 2. το vowifi που μέσω του wifi συνεχίζεις να μιλάς κανονικά και δεν χάνεις κλίσεις δικτύου και στις δυο περιπτώσεις οι κλίσεις δεν είναι δωρεάν αλλά καταναλώνουν μονάδες από το εκάστοτε πακέτο και στην Ελλάδα παρέχεται προς το παρόν μόνο από την cosmote και με κάλυψε απόλυτα ο ''autofocus''

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εμένα η αρχική μου ερώτηση ήτανε γιατί σε redmi note 4 με ενεργοποιημένο μόνο το volte δεν μου επιτρέπει να κάνω κλίσεις μπορεί να μου απαντήσει κάποιος??

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει γιατί η σύσκευη σου δεν είναι συμβατή.

 

γίνεται να δουλεύει σε redmi 4a και όχι σε redmi note 4??

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Διαφορετικοί επεξεργαστές σημαίνει και διαφορετικό συνοδευτικό λογισμικό. Ακόμη, μια διαφορετική υλοποίηση από εκεί και πέρα μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα.

Η υποστήριξη VoLTE στα Xiaomi ξεκίνησε να (ψιλο)σοβαρεύει με την διάθεση των αναβαθμίσεων του MIUI 10. Ελπίζω ότι το πρόβληματα της συσκευής σου θα λυθεί σε επόμενη αναβάθμιση του MIUI 10.

 

το έχω λειτουργήσει σε redmi note 5 και redmi 4a δεν μπορώ να το δουλέψω σε redmi note 4

Μήπως μπορείς να δεις κάποια μέρα εάν ενεργοποιείται μόνο η ρύθμιση για VoLTE ή και η ρύθμιση για WiFi Calling; Σε Note 5A που δοκίμασα, ενεργοποιήθηκε μόνο η VoLTE. Ρωτάω για να προστεθούν στην ανανέωση που ετοιμάζω για την λίστα της σελίδας 12.

 

Όποιος άλλος δοκιμάσει σε συσκευές φίλων και γνωστών, θα χαρώ να προσθέσω και τα δικά του αποτελέσματα.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το υποστηρίζουν τα xiaomi, αφού αν κάνεις πατέντα με άλλο κινητό ή ενεργοποίηση από το 13888 παίζει κανονικά στα περισσότερα.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

Ενεργοποίηση από το 13888 πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωνω οτι στο δικαρτο ευρωπαικο HUAWEI P20 PRO (CLT-L29 Dual-Sim)

ενεργοποιουνται κανονικα και η υπηρεσια και οι ρυθμισεις με SIM Cosmote.

Το ιδιο τηλεφωνο που πωλειται σε ολη την Ευρωπη, πωλειται και στην Ελλαδα, δεν υπαρχει "ελληνικο" p20 pro.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Διαφορετικοί επεξεργαστές σημαίνει και διαφορετικό συνοδευτικό λογισμικό. Ακόμη, μια διαφορετική υλοποίηση από εκεί και πέρα μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα.

Η υποστήριξη VoLTE στα Xiaomi ξεκίνησε να (ψιλο)σοβαρεύει με την διάθεση των αναβαθμίσεων του MIUI 10. Ελπίζω ότι το πρόβληματα της συσκευής σου θα λυθεί σε επόμενη αναβάθμιση του MIUI 10.

 

 

Μήπως μπορείς να δεις κάποια μέρα εάν ενεργοποιείται μόνο η ρύθμιση για VoLTE ή και η ρύθμιση για WiFi Calling; Σε Note 5A που δοκίμασα, ενεργοποιήθηκε μόνο η VoLTE. Ρωτάω για να προστεθούν στην ανανέωση που ετοιμάζω για την λίστα της σελίδας 12.

 

Όποιος άλλος δοκιμάσει σε συσκευές φίλων και γνωστών, θα χαρώ να προσθέσω και τα δικά του αποτελέσματα.

Σε redmi note 5 --redmi 4a δουλεύει μόνο το volte (το έχω τεστάρει γιατί τα έχω τα τηλεφώνα )σε redmi note 4 (snapdragon ) ενεργοποιείτε μεν αλλά δεν μπορεί να κάνει κλίσεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενεργοποίηση από το 13888 πως γίνεται?

 

τους παίρνεις τηλέφωνο και λες ότι έχεις μια από τις συμβατές συσκευές(εγώ είπα ότι έχω mi 8 lite) και σου το ενεργοποιούν

Link to comment
Share on other sites

συγνωμμη ρε παιδια εχω καταλαβει λαθος??? το volte δεν ειναι Voice Over LTE??? επομενως με την χρηση του δεν γινεται καταναλωση mb απλα ανεβαζει την ποιοτητα της κλησης?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...