Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να ενεργοποιησεις το Data Roaming.

 

To έκανα, το επανεκκίνησα κιόλας, τπτ

Μέχρι και περιοχή Ινδία του έβαλα (όπου ο διακόπτης volte φαίνεται ενεργός στις ρυθμίσεις), αλλά δεν βγάζει σήμα Volte ούτε διατηρεί το 4G στις κλήσεις...

Ίσως κάποιο Bug της συσκευής...

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα το wifi calling στο Huawei P10 με branded λογισμικο της Cosmote,εχανα μερικες κλησεις ειτε το ειχα σε λειτουργια πτησης ειτε οχι,οταν ημουν συνδεμενος στο wifi του σπιτιου. Δεν λειτουργουσε καλα αλλα οταν μιλουσες μεσω αυτου ηταν παρα πολυ καλη η ποιοτητα κλησης.

 

Μου συνέβη κι εμένα μολις. Αλλα οκ, ουτως η αλλως σπιτι εχω 0-1 μπαρες με Cosmote, αρα ας χανω και καμια κληση, τι να κανω :blink:

Link to comment
Share on other sites

To έκανα, το επανεκκίνησα κιόλας, τπτ

Μέχρι και περιοχή Ινδία του έβαλα (όπου ο διακόπτης volte φαίνεται ενεργός στις ρυθμίσεις), αλλά δεν βγάζει σήμα Volte ούτε διατηρεί το 4G στις κλήσεις...

Ίσως κάποιο Bug της συσκευής...

Ευχαριστώ πάντως.

Θα δοκίμαζα clear cache και reset των network settings. Μετά θα δοκίμαζα τον κωδικό εμφάνισης της ρύθμισης ενεργοποίησης του VoLTE.

 

Αυτό για περιοχή Ινδία, μου άρεσε, καλό.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκίμαζα clear cache και reset των network settings. Μετά θα δοκίμαζα τον κωδικό εμφάνισης της ρύθμισης ενεργοποίησης του VoLTE.

 

 

 

Αυτό για περιοχή Ινδία, μου άρεσε, καλό.

Reset στα network settings έκανα πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα.

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή με ενδιαφέρουν οι συγκεκριμένες υπηρεσίες και θα αλλάξω σύντομα συσκευή, μήπως γνωρίζει κάποιος εάν σε Samsung Galaxy Note 8 με την ένδειξη EU υπάρχουν ήδη οι σχετικές ρυθμίσεις ή θα πρέπει να περαστεί ελληνικό firmware;
Link to comment
Share on other sites

Όσα έχουν ένδειξη EU προέρχονται από άλλη χώρα της Ευρώπης. Δεν ξέρω να σου απαντήσω, ειλικρινά. Σε S7 αγορασμένο με αυτόν τον τρόπο, δεν έπαιζε και ήθελε φλασάρισμα. Σε S9 που πήρε πρόσφατα γνωστή μου, πάλι από σκρουτζομάγαζο, δούλεψε αμέσως VoLTE - VoWiFi.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Οταν γράφει Samsung galaxy note 8 άλλων καταστημάτων εννοεί όσα έχουν ένδειξη EU;

 

Αν δεν είναι branded κάποου δικτύου και έχει γενικό EU firmware θα πρέπει να παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρουν οι συγκεκριμένες υπηρεσίες και θα αλλάξω σύντομα συσκευή, μήπως γνωρίζει κάποιος εάν σε Samsung Galaxy Note 8 με την ένδειξη EU υπάρχουν ήδη οι σχετικές ρυθμίσεις ή θα πρέπει να περαστεί ελληνικό firmware;

Από την λίστα της σελίδας 12:

Note 8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Note 8 άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

 

 

Καλοδεχούμενη κάθε συνεισφορά στην λίστα συσκευών :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, όταν λέμε «Ενεργοποιείται η υπηρεσία» και «Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις» εννοούμε ότι αν η συσκευή και το δίκτυο υποστηρίζει Wifi Calling «Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις» και αν η συσκευή υποστηρίζεται από τον πάροχο «Ενεργοποιείται η υπηρεσία» κατόπιν αιτήματος. Σωστά;
Link to comment
Share on other sites

«Ενεργοποιείται η υπηρεσία»: Αν ο χρήστης στείλει από την συσκευή αυτή ένα sms στο 1333 με κείμενο WIFICALL, η Cosmote θα του διαθέσει την υπηρεσία VoLTE/WiFiCalling για τον αριθμό του.

 

«Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις»: Αν τοποθετηθεί στην συσκευή μια SIM αριθμού με διαθέσιμη την υπηρεσία VoLTE/WiFiCalling, η συσκευή εμφανίζει στο μενού της τις ρυθμίσεις για VoLTE και WiFiCalling.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Αφηνω αυτο εδω μηπως χρειαστεί σε κανεναν.

 

Note9 και δεν μπορουσα με τίποτα να χρησιμοποιήσω το wifi calling. Tα sittings ολα σωστά αλλα τα εικονίδια δεν φαινονταν στο status bar και φυσικά δε λειτουργούσε με τίποτα.

Μεχρι που βρηκα τον ένοχο, ηταν το AdGuard, απενεργοποιώντας το τα παντα λειτουργησαν αψογα. Μετά μαλιστα εθεσα exceptions μεσω του adGuard στο Phone app και ολα λειτουργουν κανονικα.

 

Καποιο update της εφαρμογής το προκάλεσε, παλια με note 8 λειτουργούσε σωστα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αφηνω αυτο εδω μηπως χρειαστεί σε κανεναν.

 

Note9 και δεν μπορουσα με τίποτα να χρησιμοποιήσω το wifi calling. Tα sittings ολα σωστά αλλα τα εικονίδια δεν φαινονταν στο status bar και φυσικά δε λειτουργούσε με τίποτα.

Μεχρι που βρηκα τον ένοχο, ηταν το AdGuard, απενεργοποιώντας το τα παντα λειτουργησαν αψογα. Μετά μαλιστα εθεσα exceptions μεσω του adGuard στο Phone app και ολα λειτουργουν κανονικα.

 

Καποιο update της εφαρμογής το προκάλεσε, παλια με note 8 λειτουργούσε σωστα.

Τι εννοείς εικονίδια,τηλεφωνάκι με το σήμα του wifi;

Εγώ το κατάφερα ακολουθώντας τις οδηγίες ενός τύπου στο youtube αφού όμως πρώτα είχε ενεργοποιηθεί η σύνδεση από τον ΟΤΕ στο προηγούμενο τηλέφωνο,το Note 8, που είχα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς εικονίδια,τηλεφωνάκι με το σήμα του wifi;

Εγώ το κατάφερα ακολουθώντας τις οδηγίες ενός τύπου στο youtube αφού όμως πρώτα είχε ενεργοποιηθεί η σύνδεση από τον ΟΤΕ στο προηγούμενο τηλέφωνο,το Note 8, που είχα.

 

Ναι αυτο εννοω το εικονίδιο. :)

 

Υπο κανονικές συνθήκες δεν εχει πρόβλημα αν ακολουθησεις τα βηματα που είπες. Απλως αν εχεις AdGuard (ή αλλο ad blocker φαντάζομαι), ενδεχεται να εχεις θεματακια σαν το δικο μου :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Σε Huawei mate 10 pro που αγοράστηκε από κωτσοβολο ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις και η υπηρεσία για ενημέρωση του αρχικού post.
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως σε Nokia 2 που βγήκε επίσημο update σε oreo, αν περαστεί χάνεται το VoLTE/VoWIFI. Το καλό είναι πως για να γίνει update το ζητάς από σελίδα της Nokia όπου έχει τη δυνατότητα για downgrade σε 7.1.1 .

Το δικό μου πήγε σέρβις και άλλαξε πλακέτα, και όταν ήρθε φορούσε 7.1.1 με ενημέρωση ασφαλείας Αυγούστου 2018. Έκανε 4-5 updates και έφτασε στον Φλεβάρη του 19, και VoLTE δουλεύει κανονικά, χωρίς καμία πατέντα να χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είστε ευχαριστημένοι από το Wifi Calling και αν αντιμετωπίζετε προβλήματα.

 

thank you a lot

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ με Pocophone F1 (stable rom), ΚΑΝΕΝΑ παράπονο, όλα παίζουν μια χαρά. Δεν χρειάζεται πλέον να βγαίνω έξω από το γραφείο για να μιλήσω, και voice & SMS!
Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα κι εγώ. Και με έχει σώσει το wifi. Στη δουλειά που είναι σε (πολύ) εσωτερικό χώρο με πολύ χαμηλό σήμα κινητής, το βάζω στο flight mode με ανοιχτό wifi, μόλις φεύγω η μπαταρία είναι 15-20% ψηλότερα συγκριτικά με το να τα άφηνα όλα ανοιχτά.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά! με έχει βολέψει πάρα πολύ, στο σπίτι που έχω κακό σήμα και κυρίως όταν πάω στο χωριό μου που δεν υπάρχει σήμα Cosmote, αλλά υπάρχει internet (ας είναι καλά το rural broadband!), μιλάω κανονικά και χρησιμοποιώ το κινητό μου με εξαιρετική ποιότητα ήχου.
Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου υποστηριζει wifi calling .... αλλα η cosmote δεν κανει τιποτα ... να το ενεργοποιησει ... υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο ;;

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου υποστηριζει wifi calling .... αλλα η cosmote δεν κανει τιποτα ... να το ενεργοποιησει ... υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο ;;

 

Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει. Η κοσμοτε το υποστηρίζει, η Xiaomi πετάει χαρταετό

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...