Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ είμαι σε WiFi Vodafone και λειτουργεί κανονικότατα.

Συσκευή iPhone 7 με τελευταίο iOS.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σπίτι - δουλειά με wind-Vodafone αντίστοιχα στο WiFi λειτουργεί μια χαρά. 3 συσκευές έχω, Nokia 2 , Moto g6 play κατά Galaxy S7. Μόνο η τελευταία υποστηρίζεται επίσημα.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξα το firewall του ρούτερ από MEDIUM σε HIGH και ήρθε το Wi-Fi calling τι να πω...

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα τι παίζει...Πότε λειτουργεί (ξαφνικά είδα το σήμα χωρίς να έχω πειράξει τίποτα) και πότε όχι. Φοβάμαι ότι έχει να κάνει με το χρόνο ping και δεν το ενεργοποιεί αν δεν είναι μικρός. (γιατί υποθέτω πάει μέσω αλοδαπής η σύνδεση)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Το Wifi calling συνήθως ενεργοποιείται αν δεν έχει σημα κινητής, εκτός αν το βάλεις σε άλλη προτίμηση. Δοκίμασε να βάλεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης και να δεις αν το βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

Το Wifi calling συνήθως ενεργοποιείται αν δεν έχει σημα κινητής, εκτός αν το βάλεις σε άλλη προτίμηση. Δοκίμασε να βάλεις το κινητό σε λειτουργία πτήσης και να δεις αν το βγάζει.

Μόνιμα είναι σε προτίμηση wifi. Αλλά ανοίγει και κλείνει όποτε γουστάρει. Εντελώς ασταθή συμπεριφορά με ISP την inalan. Ενώ γενικά η σύνδεση "πετάει". Δοκιμασα και το speedtest OKLA, και μου δίνει ping με OTE στα 2 (εξαιρετικό). Τι να καταλάβω τι να πω...

 

PS σε λειτουργία πτήσης, τα ίδια. Άλλοτε λειτουργεί, άλλοτε όχι.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Οταν στο κάνει δες την IP σου. Νομίζω μια εταιρία τώρα πρόσφατα πήρε καινούριες IP και ακόμα δεν έχουν περαστει στην εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο σπίτι πιάνει η Cosmote 1-3 μπάρες και μπαίνει σε wificalling (Vodafone 50Mbps).

Αλλά τις μισές φορές δεν με ακούνε/τους ακούω... Οπότε αποφάσισα να το απενεργοποιήσω

111s
Link to comment
Share on other sites

Σπίτι - δουλειά με wind-Vodafone αντίστοιχα στο WiFi λειτουργεί μια χαρά. 3 συσκευές έχω, Nokia 2 , Moto g6 play κατά Galaxy S7. Μόνο η τελευταία υποστηρίζεται επίσημα.

Δοκίμασα σε ένα Nokia 3 μια SIM με ενεργοποιημένο WiFi Calling/VoLTE από κατάστημα Cosmote, αλλά δεν εμφανίζεται στο μενού η ρύθμιση. Δοκίμασα εκκαθάριση της cache μέσω recovery menu και reset network settings.

Έκανες κάτι για να εμφανισθεί στο Nokia 2;

 

Το Nokia 3 είναι από μαγαζί του skroutz και είναι εισαγωγή από Γερμανία, δίχως να έχει σήμα κάποιας εταιρίας τηλεφωνίας.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αν υπάρχει μια εφαρμογή με όνομα κάτι σαν com.android.carrierconfig.atl.mccmnc20201 . Αν την βρεις κάνε της εκκαθάριση δεδομένων και στη συνέχεια απεγκατάσταση. Αν είναι αυτό το πρόβλημα και δεν στο εμφανίζει, λογικά θα πρέπει να εμφανιστεί ρύθμιση αλλά δεν θα δουλεύει ακόμη. Αν είναι έτσι πήγαινε στα δίκτυα στις ρυθμίσεις apn και κάνε επαναφορά προεπιλογών. Αυτή τη διαδικασία είχα βρει ότι ήθελε το δικό μου όταν δεν δούλευε VoLTE/VoWIFI. Το άσχημο είναι πως χρειαζόταν να το επαναλάβω αν έβγαζα και τοποθετούσα ξανά την SIM, ή ακόμη χειρότερα όταν άλλαζα την ενεργή SIM για τα δεδομένα.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν ενεργοποιήσει τη γραμμή με το Note8,και όταν πήρα το 9 δεν δούλευε γιατί δεν υποστηριζόταν το 9 από την Κοσμοτέ.

Τελικά μπήκα στο Ιντερνετ και είδα ένα βίδεο, και κάνοντας ό,τι έλεγε εμφανίστηκε και στο 9 το τηλεφωνάκι στην μπάρα, με το σηματάκι του wifi δίπλα του,και μερικές φορές βλέπω και την ένδειξη wifi calling.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αν υπάρχει μια εφαρμογή με όνομα κάτι σαν com.android.carrierconfig.atl.mccmnc20201 . Αν την βρεις κάνε της εκκαθάριση δεδομένων και στη συνέχεια απεγκατάσταση. Αν είναι αυτό το πρόβλημα και δεν στο εμφανίζει, λογικά θα πρέπει να εμφανιστεί ρύθμιση αλλά δεν θα δουλεύει ακόμη. Αν είναι έτσι πήγαινε στα δίκτυα στις ρυθμίσεις apn και κάνε επαναφορά προεπιλογών. Αυτή τη διαδικασία είχα βρει ότι ήθελε το δικό μου όταν δεν δούλευε VoLTE/VoWIFI. Το άσχημο είναι πως χρειαζόταν να το επαναλάβω αν έβγαζα και τοποθετούσα ξανά την SIM, ή ακόμη χειρότερα όταν άλλαζα την ενεργή SIM για τα δεδομένα.

 

Sent from my SM-G930F

 

Έχει com.android.carrierconfig, το οποίο επιτρέπει διαγραφή δεδομένων και προσωρινής μνήμης, καθώς και διακοπή της λειτουργίας του, αλλά όχι απενεργοποίηση ή απεγκατάστασή του.

Έχει και com.android.carrierconfig.btl.common.overlay, το οποίο επιτρέπει διαγραφή δεδομένων και προσωρινής μνήμης, καθώς και την απενεργοποίησή του, αλλά όχι διακοπή της λειτουργίας του ή την απεγκατάστασή του.

Έκανα εκκαθάριση όλων των δεδομένων τους και τα έκλεισα/απενεργοποίησα, ακόμη και εν λειτουργία πτήσης, αλλά συνεχίζει να λείπει η επιλογή Enhanced 4G LTE Mode.

 

Φοβάμαι ότι είναι βαθύτερα στο στήσιμο του Android των συσκευών. Πληκτρολογώντας στον dialer *#*#4636#*#* και επιλέγοντας μετά «Πληροφορίες τηλεφώνου», για είσοδο στο κρυφό μενού «Στοιχεία τηλεφώνου», οι ρυθμίσεις «Παρέχεται από την VoLTE», «Παρέχεται δυνατότητα βιντεοκλήσης», «Παρέχεται δυνατότητα κλήσης μέσω WiFi» και «Παρέχεται ΕΑΒ/παρουσία», είναι ανενεργές και δεν μπορούν να ενεργοποιηθούν.

Επίσης εκεί, επιλέγοντας «κατάσταση υπηρεσίας IMS» μέσα στο μενού με τις 3 τελείες (πάνω δεξιά), όλα είναι απενεργοποιημένα ή μη διαθέσιμα.

 

Γλυκοκοίταζα τώρα που έχουν καλές τιμές τα Nokia 6 και στο newsletter του e-shop το Huawei Y6, αλλά είναι λαχείο η συμβατότητα.

 

Και κάτι μου λέει ότι ίσως ο Cosmote ελέγχει και την χώρα για την οποία προοριζόταν η συσκευή. Ίσως γι' αυτό το Samsung J5 2016 για Ουγγαρία με rom της Cosmote δεν ενεργοποιούσε το VoLTE στην SIM μέσω του sms ενεργοποίησης (φαινόταν ως μη συμβατή συσκευή), αλλά εμφανίζει τις ρυθμίσεις στο μενού και λειτουργεί κανονικά με SIM που ήταν ήδη ενεργοποιημένη.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Cosmote wifi calling σε xiaomi redmi 5 note????

 

Αν ρωτάς και απ' όσα διαβάζω εδώ στο forum η συσκευή που αναφέρεις δεν είναι στη λίστα συμβατών συσκευών, ίσως χρειαστεί κωδικός για να εμφανιστεί η επιλογή VoLTE και δεν υποστηρίζει VoWiFi.

Link to comment
Share on other sites

Συγκέντρωσα τα αποτελέσματα των δοκιμών ενεργοποίησης της υπηρεσίας Cosmote Wifi Calling (VoLTE και VoWiFi) σε μοντέλα εκτός της λίστας του Cosmote ή εντός αυτής αλλά δίχως το λογισμικό/rom του, για να είναι χρήσιμα για επόμενες επιλογές κινητού και άλλων.

Ευχαριστώ όσους ανέφεραν τις δοκιμές τους και -κυρίως- όσους απάντησαν τα π.μ. μου για διευκρινήσεις. :)

 

 

Apple

Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις, ακόμη και σε συσκευές άλλων χωρών.

 

Huawei

P20 Pro άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

P20 Lite άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

P10 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

P10 Lite άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

P Smart (εκτός λίστας) από Γερμανό: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Mate 20 Pro άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mate 10 Pro άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mate 10 Lite άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mate 9 άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

 

Motorola

Moto G6 Play: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

 

Nokia

8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

3 άλλων χωρών: Δεν ενεργοποιείται τίποτα.

2: Με Android 7.1.1, η ενεργοποίηση της λειτουργίας στην συσκευή απαιτεί εκκαθάριση δεδομένων και απεγκατάσταση της εφαρμογής com.android.carrierconfig.atl.mccmnc20201, καθώς και επαναφορά προεπιλογών στις ρυθμίσεις APN.

 

OnePlus

6: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις, μέσω ρυθμίσεων που απαιτούν σύνδεση σε υπολογιστή. Βήματα 2 έως 9: https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542

Απαιτεί επαναρρύθμιση μετά από αναβάθμιση του Android/OxygenOS.

 

Samsung

Note 9 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις. Η 1η εκκίνηση να γίνει με SIM της Cosmote.

Note 8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Note 8 άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S8 Plus άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

S8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

S7 Edge άλλων χωρών: Δεν ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S7 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S7 άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία αλλά όχι οι ρυθμίσεις.

J6 άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

J5 2016 άλλων χωρών: Δεν ενεργοποιείται η υπηρεσία (ούτε με rom του Cosmote), ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

 

Sony

Απαιτούν rom του Cosmote.

Για κάποιες ευρωπαϊκές συσκευές, μπορεί να περαστεί από τους χρήστες η rom του Cosmote.

http://www.xperiablog.net/2018/01/28/newflasher-guide-to-install-new-firmware-for-xperia-xz-premium-xz1-and-more/

 

Xiaomi

Pocophone F1: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mi 8: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mi Mix 2S: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Redmi Note 5A άλλων χωρών: Ενεργοποιείται μόνο η ρύθμιση VoLTE στην συσκευή.

 

Οι ρυθμίσεις εμφανίζονται και οι δύο ή μόνο η μία, πληκτρολογώντας στο πληκτρολόγιο κλήσεων τους παρακάτω κωδικούς.

VoLTE: *#*#86583#*#*

VoWiFi: *#*#869434#*#*

 

Υπόμνημα

«Ενεργοποιείται η υπηρεσία»: Αν ο χρήστης στείλει από την συσκευή αυτή ένα sms στο 1333 με κείμενο WIFICALL, η Cosmote θα του διαθέσει την υπηρεσία VoLTE/WiFiCalling για τον αριθμό του.

 

«Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις»: Αν τοποθετηθεί στην συσκευή μια SIM αριθμού με διαθέσιμη την υπηρεσία VoLTE/WiFiCalling, η συσκευή εμφανίζει στο μενού της τις ρυθμίσεις για VoLTE και WiFiCalling.

Edited by Vasileios
Ενημέρωση

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Στην πολυ χρήσιμη λίστα σου, μπορείς να προσθέσεις και το samsung s8 απλο (οχι plus) αγορασμένο απο public με salescode EUR (δηλαδή όχι λογισμικό COSMOTE). Σε αυτο λοιπον, έχεις και την υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

 

S8 ελληνικό (EUR): Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε στην λίστα και το Huawei P Smart. To πήρε πρόσφατα δώρο η γυναίκα μου και η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε άμεσα με ένα SMS στο 1333
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το είχα ρυθμίσει με προτίμηση σε VoWiFi και όποτε ήμουν έξω προσπαθούσε να πραγματοποιήσει τις κλήσεις μου μέσω του διαθέσιμου WiFi που είχα κάνει σύνδεση, χωρίς να τα καταφέρνει πάντα. Το άλλαξα σε VoLTE και πλέον δεν έχω ποτέ πρόβλημα ούτε έξω ούτε όταν είμαι σπίτι και δεν έχω σήμα οπότε γυρνάει μόνο του σε VoWiFi κανονικά. Τέλεια!

 

Υ.Γ. Πολύ καλή η λίστα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το είχα ρυθμίσει με προτίμηση σε VoWiFi και όποτε ήμουν έξω προσπαθούσε να πραγματοποιήσει τις κλήσεις μου μέσω του διαθέσιμου WiFi που είχα κάνει σύνδεση, χωρίς να τα καταφέρνει πάντα. Το άλλαξα σε VoLTE και πλέον δεν έχω ποτέ πρόβλημα ούτε έξω ούτε όταν είμαι σπίτι και δεν έχω σήμα οπότε γυρνάει μόνο του σε VoWiFi κανονικά. Τέλεια!

Υ.Γ. Πολύ καλή η λίστα!

 

Εγώ είχα κάνει ενεργοποίηση με το Νοte 8 και όταν πήρα το 9 και έστειλα το μαιλ στην Κοσμοτέ μου απήντησαν ότι ισχύει η ενεργοποίηση αυτή.Επειδή όμως δεν έδιναν την νέα βερσιόν του λογισμικού για το 9,δεν δούλευε.

Μπήκα στο youtube και βρήκα ένα τυπάκο που έδινε κάποιες οδηγίες και ακολουθώντας τις εμφανίστηκε το τηλεφωνάκι με το σήμα wifi δίπλα και δεξιά του.Τις ρυθμίσεις όμως που λες για VoLTE και VoWiFi δηλαδή,πώς τις κάνεις;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά το είχα ρυθμίσει με προτίμηση σε VoWiFi και όποτε ήμουν έξω προσπαθούσε να πραγματοποιήσει τις κλήσεις μου μέσω του διαθέσιμου WiFi που είχα κάνει σύνδεση, χωρίς να τα καταφέρνει πάντα. Το άλλαξα σε VoLTE και πλέον δεν έχω ποτέ πρόβλημα ούτε έξω ούτε όταν είμαι σπίτι και δεν έχω σήμα οπότε γυρνάει μόνο του σε VoWiFi κανονικά. Τέλεια!

 

@Theodore41

Έχω το Mate 10 lite και στις Ρυθμίσεις κλήσεων, Kλήση WiFi, Λειτουργία έχει επιλογή. Συγνώμη που δεν το ανέφερα, θεώρησα πως ήταν προφανές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω κατι, οταν μια συσκευη ειναι συνδεδεμενη στο wificalling , οι εκπομπες του δικτυου GSM παυουν να λειττουργουν στη συσκευη και αναλαμβανει πληρως το wifi? θελω να ρωτησω επισης, το κινητο εκπεμπει χαμηλοτερη ακτινοβολια?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εξαρτάται από την ένταση του WiFi και του δικτύου κινητής. Αν πχ είσαι μακριά από το router μπορεί να αναλαμβάνει το δίκτυο κινητής. Μπορείς πάντα να βάλεις flight mode και να ανοίξεις το WiFi, οπότε θα είναι 100% βέβαιο ότι θα παίζει μέσω WiFi. Λογικά η ακτινοβολία θα είναι αρκετά χαμηλότερη, συγκριτικά.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...