Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βγάζει ένδειξη VoLTE δίπλα από τις μπάρες του σηματος;
όχι.. μάλλον πρέπει να πάρω τηλ για να το ενεργοποιήσουν
Στο note 10 plus που έχω οι επιλογές που μου δίνει είναι 
4G/3G/2G/Αυτόματη σύνδεση 
3G/2G/Αυτόματη σύνδεση 
Μονο 3G 
Μόνο 2G
Kαι έχω επιλέξει 4G/3G/2G/Αυτόματη σύνδεση. Εσένα έχει κάτι αντίστοιχο στις επιλογες
εγώ το θέλω LTE only για να μην πέφτει ποτέ σε edge. αλλά χρειάζεται το volte για να μιλάς! το έκανα με την εφαρμογή force LTE
Link to comment
Share on other sites

εγώ το θέλω LTE only για να μην πέφτει ποτέ σε edge. αλλά χρειάζεται το volte για να μιλάς! το έκανα με την εφαρμογή force LTE
Και με μηνύματα γίνεται αν θες να αποφύγεις το τηλεφώνημα. Αλλά πρέπει ναι. Δε γίνεται αλλιώς
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, georgemv said:

Δεν μου δουλεύει το VoWiFi τελευταία. Παίζει καλά σε εσάς;

Μια χαρά παίζει,κανονικά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο τηλεφωνο μου Realme GT2 ηρθε μηνυμα οτι στη συσκευη μου μπορω πλεον να ενεργοποιησω το wifi calling. Εστειλα μηνυμα στο 1202 και λενε οτι ενεργοποιηθηκε 2 φορες. Σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι ενεργο χωρις να φαινεται στη status bar αλλα με airplane mode και ενεργο wifi δε μπορω να κανω κληση

Link to comment
Share on other sites

Εμφάνισε διακόπτη στις ρυθμίσεις;
Πάντως επίσημα στο site της Nova δε φαίνεται κανένα Realme σαν συμβατό για την υπηρεσία VoWiFi

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ να στείλω το SMS όπως κάνω κάθε λίγο καιρό και έλαβα θετική απάντηση ότι ενεργοποιήθηκε αλλά τίποτα, ούτε διακόπτης ούτε δουλεύει. Realme GT Master Edition.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Εμφάνισε διακόπτη στις ρυθμίσεις;
Πάντως επίσημα στο site της Nova δε φαίνεται κανένα Realme σαν συμβατό για την υπηρεσία VoWiFi

Δεν εμφανίζεται κανένας διακόπτης πάντως όταν ξανά στέλνω το μήνυμα μου λέει ότι η υπηρεσία είναι ήδη ενεργοποιημένη.(η κάρτα μου είναι καινούργια)

Το ξέρω ότι το τηλέφωνό μου δεν είναι συμβατό αλλά παλιά όταν έστελνα το μήνυμα απλά μου έλεγε ότι δεν είναι συμβατό τώρα μου λέει ότι ενεργοποιήθηκε

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, empeiros said:

Δεν εμφανίζεται κανένας διακόπτης πάντως όταν ξανά στέλνω το μήνυμα μου λέει ότι η υπηρεσία είναι ήδη ενεργοποιημένη.(η κάρτα μου είναι καινούργια)

Το ξέρω ότι το τηλέφωνό μου δεν είναι συμβατό αλλά παλιά όταν έστελνα το μήνυμα απλά μου έλεγε ότι δεν είναι συμβατό τώρα μου λέει ότι ενεργοποιήθηκε

Επαννεκίνηση κάνατε;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα κι εγώ με Realme GT master edition. Έστειλα το sms, μου ήρθε ότι ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία, αλλά μετά από επανεκκίνηση, τζίφος. Εφόσον δεν είναι στη λίστα με τις συμβατές συσκευές, δεν γίνεται τίποτα.

Με τον ρυθμό που πάνε κιόλας, δεν βλέπω να μπαίνει το μοντέλο στη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2023 at 9:30 ΜΜ, georgemv said:

Δεν μου δουλεύει το VoWiFi τελευταία. Παίζει καλά σε εσάς;

Λύθηκε το μυστήριο, είχε λήξει το χρηματικό υπόλοιπο και με είχε πετάξει εντελώς εκτός ο IMS

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτημα στην τεχνική υποστήριξη αφενός να υποστηρίξουν τη συσκευή μου στο μέλλον, αφετέρου να μου διευκρινίσουν τι γίνεται με τις υπηρεσίες voice over wifi και volte ειδικότερα στις παλαιότερες κάρτες της q

Η απάντηση:

"Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με κωδικό ...

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι  οι προϋποθέσεις  για την ενεργοποίηση  Voice over Wi-Fi είναι :

• Η γραμμή να είναι συμβόλαιο ή καρτοκινητό F2G  

• Είναι ενεργοποιημένο το 4G στη γραμμή

• Είναι ενεργοποιημένο το VoLTE στη συσκευή

Να είναι συμβατή η συσκευή και η SIM (συμβατή με 4G) Επιπλέον η υπηρεσία δεν είναι συμβατή προσωρινα σε κάρτες Q 

Για ό,τι επιπλέον χρειαστείτε μπορείτε να  επικοινωνήσετε με την Εξυπηρέτηση Οικιακών Πελατών Nova:  - Μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο www.nova.gr  - Μέσω messenger  - Καλώντας στο 13800 (24x7), με αστική χρέωση    - Επιλέγοντας ένα κατάστημα Nova  Με εκτίμηση,   Εξυπηρέτηση Οικιακών Πελατών Nova

ΥΓ άλλαξε η χρέωση του 13800? Γιατί λέει αστική χρέωση?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την εμπειρια μου με VoWiFi, σε iphone 12 οπου στα δεδομενα δεν υπαρχει επιλογη για volte, μονο τα 5g ενεργο, αυτοματο και 4g, ενεργοποιω τον διακοπτη μεσα απο τις ρυθμισεις, τιποτα, στελνω στο 1202, μου γραφει οτι ειναι ηδη ενεργο στη συνδεση μου, τελικα στελνω στο τσατ της nova και μου κανανε reset το δικτυο τους και επαιξε, διακοπτη δεν θα δειτε για volte, αλλα μολις το βαλετε σε airplane mode θα αλλαξει το σημα σε nova wifi calling και θα δουλεψει κανονικα! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, kmpatra said:

Έκανα αίτημα στην τεχνική υποστήριξη αφενός να υποστηρίξουν τη συσκευή μου στο μέλλον, αφετέρου να μου διευκρινίσουν τι γίνεται με τις υπηρεσίες voice over wifi και volte ειδικότερα στις παλαιότερες κάρτες της q

Η απάντηση:

"Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με κωδικό ...

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι  οι προϋποθέσεις  για την ενεργοποίηση  Voice over Wi-Fi είναι :

• Η γραμμή να είναι συμβόλαιο ή καρτοκινητό F2G  

• Είναι ενεργοποιημένο το 4G στη γραμμή

• Είναι ενεργοποιημένο το VoLTE στη συσκευή

Να είναι συμβατή η συσκευή και η SIM (συμβατή με 4G) Επιπλέον η υπηρεσία δεν είναι συμβατή προσωρινα σε κάρτες Q 

Για ό,τι επιπλέον χρειαστείτε μπορείτε να  επικοινωνήσετε με την Εξυπηρέτηση Οικιακών Πελατών Nova:  - Μέσω της φόρμας επικοινωνίας στο www.nova.gr  - Μέσω messenger  - Καλώντας στο 13800 (24x7), με αστική χρέωση    - Επιλέγοντας ένα κατάστημα Nova  Με εκτίμηση,   Εξυπηρέτηση Οικιακών Πελατών Nova

ΥΓ άλλαξε η χρέωση του 13800? Γιατί λέει αστική χρέωση?

Το 13800 που είναι εξυπηρέτηση νομίζω είναι 0,25€ ανά κλήση.
Η δωρεάν τεχνική υποστήριξη είναι 13700.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ για ένα πρόβλημα που έχω. Αγόρασα ένα iPhone 13πιυ σύμφωνα με το site της Nova είναι συμβατή συσκευή. Στέλνω μήνυμα για ενεργοποίηση στο 1202 και παίρνω ως απάντηση ότι το κινητό μου δεν είναι συμβατό. Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μου είπαν να περιμένω διότι μπορεί το IMEI να μην έχει μπει ακόμα στη βάση τους. Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να το ενεργοποιήσω; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ για ένα πρόβλημα που έχω. Αγόρασα ένα iPhone 13πιυ σύμφωνα με το site της Nova είναι συμβατή συσκευή. Στέλνω μήνυμα για ενεργοποίηση στο 1202 και παίρνω ως απάντηση ότι το κινητό μου δεν είναι συμβατό. Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μου είπαν να περιμένω διότι μπορεί το IMEI να μην έχει μπει ακόμα στη βάση τους. Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να το ενεργοποιήσω; 

Χαζομάρες σου είπαν. Στο τηλέφωνο είναι που θα πέσεις.... Στείλε το μήνυμα με το όχι και ξαναστείλε ναι και μετά πάρε τηλέφωνο και πες.
Δεν έχω σήμα εντός σπιτιού, άμεσα ενεργοποίηση wifi calling.
Αυτό έκανα την πρώτη φορά που πήγα στη νοβα.

Τις προάλλες πάντως έστειλα μήνυμα και μετά από λίγο είχε ενεργοποιηθεί....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Σε πτήση της Aegean, έχει δωρεάν WiFi (600kbps ταχύτητα αυτό το πακέτο). Το WiFi Calling παίζει κανονικά και μάλιστα μπορείς να κανεις και κλήση 😛

IMG_5650.png

IMG_5652.png

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω και ένα update εδώ, ενεργοποίησα το VoWiFi στην σύνδεσή μου Nova F2G μέσω άλλης συσκευής, συγκεκριμένα Xiaomi 11T (μιας και στην εξυπηρέτηση δεν μπορούν να το ανοίξουν) και δουλεύει κανονικά στο Poco X3 Pro μου (14.0.2.0 TJUEUXM).

Link to comment
Share on other sites

Καλή πατέντα αυτή. 

Άραγε αν βάλω τη σιμ σε iphone 12 θα παίξει μετά; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...