Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα ένα δημόσιο ψήφισμα . Αν θέλεις ψήφισε .

 

https://secure.avaaz.org/community_petitions/en/wind_hellas_energopoiisi_toy_volte_stin_q_kiniti_/?yrSYAqb

 

Το έκανα ήδη. Άντε να δούμε...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα σε wind f2g παρατήρησα ότι εμφανίστηκε το σηματακιν του volte χωρίς να έχω κάνει κάποια αίτηση. Έγινε και σε κανέναν άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σήμερα σε wind f2g παρατήρησα ότι εμφανίστηκε το σηματακιν του volte χωρίς να έχω κάνει κάποια αίτηση. Έγινε και σε κανέναν άλλο;
Μαλλον ενεργοποιείται αυτόματα πλέον
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό.

Δεν χρειάζεται να παίρνεις την εξυπηρέτηση πελατών για την ενεργοποίηση, οπωσδήποτε μία θετική εξέλιξη.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα, σήμερα σε wind f2g παρατήρησα ότι εμφανίστηκε το σηματακιν του volte χωρίς να έχω κάνει κάποια αίτηση. Έγινε και σε κανέναν άλλο;

Μαλλον ενεργοποιείται αυτόματα πλέον

Και σε μένα (Redmi Note 9) ενεργοποιήθηκε πριν 2-3 βδομάδες χωρίς να κάνω τίποτα

Άντε με το καλό και το VoWiFi... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται ρε γμτ να ενεργοποιείται σε οποιοδήποτε από τα 100αδες διαφορετικά xiaomi που κυκλοφορούν και σε περσινή ναυαρχίδα που πωλείται ακόμα από τα καταστήματα της να μην ενεργοποιείται.

Δεν την πιάνεις πουθενά αυτήν την wind.:X

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται ρε γμτ να ενεργοποιείται σε οποιοδήποτε από τα 100αδες διαφορετικά xiaomi που κυκλοφορούν και σε περσινή ναυαρχίδα που πωλείται ακόμα από τα καταστήματα της να μην ενεργοποιείται.

Δεν την πιάνεις πουθενά αυτήν την wind.:X

 

Δεν ξ'ερω σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι, αλλά επικοινώνησες μαζί τους για να το ενεργοποιήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό.

Δεν χρειάζεται να παίρνεις την εξυπηρέτηση πελατών για την ενεργοποίηση, οπωσδήποτε μία θετική εξέλιξη.

 

Θα ήταν μια θετική εξέλιξη για το 2014.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποια εταιρία το έχει προενεργοποιημενο;;; Και οι 3 πλέον το ενεργοποιούν τυχαία, δεν καταλαβαίνει το δίκτυο τη συσκευή και το ενεργοποιεί μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξ'ερω σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι, αλλά επικοινώνησες μαζί τους για να το ενεργοποιήσουν;

 

Σε αυτό:

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/smartphones/oneplus-7-pro-ds-mirror-grey-8-256gb

 

Ναι έχω πάρει. Το ενεργοποίησαν είπαν. Ενώ κανονικά είναι ενεργοποιημένο εξ αρχής στα συμβόλαια.

Ξαναπήρα βέβαια για σιγουριά και μου επιβεβαίωσαν ότι είναι όντως ενεργοποιημένο.

windara:X

Σε samsung s10 παίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποια εταιρία το έχει προενεργοποιημενο;;; Και οι 3 πλέον το ενεργοποιούν τυχαία, δεν καταλαβαίνει το δίκτυο τη συσκευή και το ενεργοποιεί μόνο του.

 

Στη Wind καταλαβαίνει το δίκτυο τη συσκευή και το ενεργοποιεί μόνο του. Αυτό που κάνει η Wind είναι ότι αφήνει IMS να το κάνει αυτό σε φάσεις, όχι σε όλους τους συνδρομητές ταυτόχρονα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό:

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/smartphones/oneplus-7-pro-ds-mirror-grey-8-256gb

 

Ναι έχω πάρει. Το ενεργοποίησαν είπαν. Ενώ κανονικά είναι ενεργοποιημένο εξ αρχής στα συμβόλαια.

Ξαναπήρα βέβαια για σιγουριά και μου επιβεβαίωσαν ότι είναι όντως ενεργοποιημένο.

windara:X

Σε samsung s10 παίζει κανονικά.

Δεν σου εμφανίζει το εικονίδιο για να καταλάβεις;

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό:

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/smartphones/oneplus-7-pro-ds-mirror-grey-8-256gb

 

Ναι έχω πάρει. Το ενεργοποίησαν είπαν. Ενώ κανονικά είναι ενεργοποιημένο εξ αρχής στα συμβόλαια.

Ξαναπήρα βέβαια για σιγουριά και μου επιβεβαίωσαν ότι είναι όντως ενεργοποιημένο.

windara:X

Σε samsung s10 παίζει κανονικά.

Αν δεν κάνω λάθος τα OnePlus θέλουν ειδική διαδικασία για να ενεργοποιήσεις το volte/vowifi. Ρίξε μια ματιά εδώ: https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/help/force-enable-volte-vowifi-t3934227/amp/

Link to comment
Share on other sites

Χθες ενημερώθηκα ότι η wind το έχει σε πολιτικό με IMS Ericsson και θα το δώσει πολύ σύντομα. Full feature. Evs etc

 

Καμία ενημέρωση έχεις για την Q ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άρα μάλλον τα Q δεν υποστηρίζονται ακόμα. Άντε να δούμε...

 

Και ακόμα τίποτα ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ αυτή την απορία έχω. Αν είναι να πάμε να αλλάξουμε SIM να μην έχουμε και το roaming ενεργό και να δούμε τι θα γίνει και με το VoLTE.

 

Γίνεται αυτό ;;;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε μένα συμβαίνει το εξής...

Σε 2 νούμερα F2G, και τα 2 με συσκευή Xiaomi Mi A3, στο ένα είναι ενεργοποιημένο, στο άλλο όχι.

Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπε ότι είναι ενεργοποιημένο στη γραμμή. Περίεργο...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να μου λυθεί μία απορία. Εγώ έχω στο τηλέφωνο μου ενεργοποιημένο το volte και βλέπω ότι όταν κάνω κλήσεις μου εμφανίζει το εικονίδιο volte. Τι ακριβώς γίνεται τότε; Τραβάει δεδομένα από το πακέτο μου και δεν με χρεώνει λεπτά ομιλίας ή δεν έχει καμία σχέση Αυτό και είναι μόνο στην ποιότητα του σήματος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να μου λυθεί μία απορία. Εγώ έχω στο τηλέφωνο μου ενεργοποιημένο το volte και βλέπω ότι όταν κάνω κλήσεις μου εμφανίζει το εικονίδιο volte. Τι ακριβώς γίνεται τότε; Τραβάει δεδομένα από το πακέτο μου και δεν με χρεώνει λεπτά ομιλίας ή δεν έχει καμία σχέση Αυτό και είναι μόνο στην ποιότητα του σήματος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και με κλειστά δεδομένα κινητής το VoLTE λειτουργεί.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Και με κλειστά δεδομένα κινητής το VoLTE λειτουργεί.
Άρα χρησιμοποιεί ή όχι δεδομένα; Και επίσης καταναλώνει ή όχι λεπτά ομιλίας από το πρόγραμμα μου;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα χρησιμοποιεί ή όχι δεδομένα; Και επίσης καταναλώνει ή όχι λεπτά ομιλίας από το πρόγραμμα μου;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απ' όσα διάβασα και σε άλλα forum, πολύ ελάχιστα, αλλά δεν νομίζω να σου τρώει τα ΜΒ.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Άρα χρησιμοποιεί ή όχι δεδομένα; Και επίσης καταναλώνει ή όχι λεπτά ομιλίας από το πρόγραμμα μου;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε λειτουργία VoLTE δεν καταναλώνει δεδομένα για την κλήση (αν και ενδέχεται να τρώει λίγα ΜΒ για την εύρυθμη λειτουργία της υπηρεσίας που και που) οπότε αν σου εμφανίζει ένδειξη το κινητό σου πρακτικά η κλήση γίνεται μέσω δικτύου 4G αντί για 2G/3G που γινόταν πριν. Ως εκ τούτου, όταν κάνεις κλήση με VoLTE καταναλώνει κανονικά λεπτά ομιλίας από το πακέτο που έχεις ενεργοποιημένο. Ακόμα και κλειστά να έχεις τα δεδομένα πάλι μπορεί να κάνει κλήση μέσω 4G.

Edited by Dimos_Vav
Προσθήκη σχολίου

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...