Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σοβαρότατα. Επίσης δεν έχει στείλει ρυθμίσεις στην Apple για VoLTE και παίζει με το generic profile (σε όσους παίζει, οι άλλοι είναι άνευ υποστήριξης)

Στο 7plus του γιου μου παίζει κανονικά το volte.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο 7plus του γιου μου παίζει κανονικά το volte.

 

Στο SE2 της πεθεράς μου δεν ενεργοποιείται με τίποτα, το έχει παλέψει πολύ η εξυπηρέτηση πελατών.

Αν δεν υποστηριχθεί επίσημα είσαι μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νέα για τους κατόχους iPhone.... Με τη νέα αναβάθμιση 14.2 που βγήκε χθες έχω επιτέλους VoLte στο F2G μου καί σε iPhone se (1st edition) και στο iPhone SE 2. Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Για να ενεργοποιήσουμε το VoLTE χρειάζεται να επικοινωνήσουμε με την εταιρία ή μόνο αν το υποστηρίζει η συσκευή γίνεται αυτόματα;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για να ενεργοποιήσουμε το VoLTE χρειάζεται να επικοινωνήσουμε με την εταιρία ή μόνο αν το υποστηρίζει η συσκευή γίνεται αυτόματα;

13700 δωρεαν πού είναι η τεχνική υποστήριξη wind ή αλλιώς από messenger.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ νέα για τους κατόχους iPhone.... Με τη νέα αναβάθμιση 14.2 που βγήκε χθες έχω επιτέλους VoLte στο F2G μου καί σε iPhone se (1st edition) και στο iPhone SE 2.

 

Επιβεβαιώνω ότι ενεργοποιήθηκε από την Apple το VoLTE σε Wind με το 14.2, άνοιξα τα settings που έστειλε η Apple. Χωρίς καμία ρύθμιση, μόνο Allow VoLTE -> Yes :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως ενεργοποιήθηκε αυτόματα - μου εμφανίστηκε προχτές σε Redmi Note 9 χωρίς να κάνω τίποτα

 

Εγώ πήρα τηλέφωνο να το ενεργοποιήσω σε ένα Alcatel και ένα Redmi note 8 Pro.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ενεργοποίησα μετά από τηλεφώνημα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω "ενεργοποιήσει" στον αριθμό μου και έχω και μήνυμα επιβεβαίωσης από την Q, αλλά σε 2 συσκευές που έχω δοκιμάσει την σιμ (Honor 8x που είναι η κύρια συσκευή μου αλλά και σε Xiaomi παλιό μοντέλο) δεν εμφανίζεται τίποτα, ενώ σε κλήση γυρνάει σε 2G/3G. Με την πράσινη έχω Volte κανονικά άρα ή οι συσκευές είναι παλιές και δεν υποστηρίζεται ή στην Q δεν το έχουν δώσει ακόμα.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Από την Wind μου λένε ότι το έχουν ενεργοποιήσει και ότι είναι η συσκευή μου στη λίστα που υποστηρίζει την τεχνολογία αλλά πρέπει να ενεργοποιήσω και την ρύθμιση στη συσκευή μου. Τέτοια ρύθμιση δεν υπάρχει. Σε επικοινωνία με την Alcatel μου λένε δεν υπάρχει ρύθμιση και γίνεται αυτόματα αρκεί να υποστηρίζεται η συσκευή από τον πάροχο. Καμία βοήθεια;

Στη δεύτερη συσκευή μου redmi note 8 Pro ενεργοποιήθηκε κανονικά πάντως. Στο Alcatel δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Από την Wind μου λένε ότι το έχουν ενεργοποιήσει και ότι είναι η συσκευή μου στη λίστα που υποστηρίζει την τεχνολογία αλλά πρέπει να ενεργοποιήσω και την ρύθμιση στη συσκευή μου. Τέτοια ρύθμιση δεν υπάρχει. Σε επικοινωνία με την Alcatel μου λένε δεν υπάρχει ρύθμιση και γίνεται αυτόματα αρκεί να υποστηρίζεται η συσκευή από τον πάροχο. Καμία βοήθεια;

Δηλαδή ενεργοποιήθηκε στο Redmi note 8 pro, αλλά όχι στο Alcatel;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ενεργοποιήθηκε στο Redmi note 8 pro, αλλά όχι στο Alcatel;

 

Έχω δύο διαφορετικά νούμερα F2G σε δύο διαφορετικές συσκευές. Κάλεσα και μου ενεργοποίησαν το VoLTE και στις δύο γραμμές. Στο Redmi λειτουργεί και εμφανίζει την ένδειξη. Στο Alcatel δεν λειτουργεί και δεν υπάρχει ρύθμιση όπως στο Redmi γιατί από την Alcatel μου είπαν η ενεργοποιήση VoLTE γίνεται αυτόματα αρκεί να υποστηρίζει ο πάροχος την συσκευή μου. Η Wind με ενημέρωσε ότι την υποστηρίζει αλλά δεν βλέπω να λειτουργεί το VoLTE.

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο διαφορετικά νούμερα F2G σε δύο διαφορετικές συσκευές. Κάλεσα και μου ενεργοποίησαν το VoLTE και στις δύο γραμμές. Στο Redmi λειτουργεί και εμφανίζει την ένδειξη. Στο Alcatel δεν λειτουργεί και δεν υπάρχει ρύθμιση όπως στο Redmi γιατί από την Alcatel μου είπαν η ενεργοποιήση VoLTE γίνεται αυτόματα αρκεί να υποστηρίζει ο πάροχος την συσκευή μου. Η Wind με ενημέρωσε ότι την υποστηρίζει αλλά δεν βλέπω να λειτουργεί το VoLTE.

Μήπως υπάρχει κάποια σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ένας άνθρωπος εκεί στην wind να διαβάσει το παρακάτω paper και να δουλέψει το volte στην q υπάρχει ;;

 

 

https://servicearchitecture.wp.imtbs-tsp.eu/files/2012/04/1569439529.pdf

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η Q δεν είναι MVNO. Φεύγει από τα ίδια συστήματα και υποδομές της WIND (από τις οποίες παίζουν όλοι οι πελάτες), καπου μέσα στο δίκτυο γίνεται roaming και καταλήγει έτσι στον πελάτη.

Ανάλογα με την υλοποίηση που έχουν σε αυτή την (περιττή) "γέφυρα", πρέπει να ρυθμίσουν και σωστα τον IMS του δικτύου τους. Το πιθανότερο είναι ότι λόγω της γέφυρας, οι Q δεν έχουν καν πρόσβαση σε IMS.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παλαιολιθικός ο τρόπος που έχει ενσωματωθεί η Q στα συστήματα της Wind.

Πρέπει ή να γυρίσουν την Q σε 20210, ή να εκπέμπψουν και τα 2 MNC από το δίκτυο.

Τώρα με το national roaming μόνο προβλήματα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παλαιολιθικός ο τρόπος που έχει ενσωματωθεί η Q στα συστήματα της Wind.

Πρέπει ή να γυρίσουν την Q σε 20210, ή να εκπέμπψουν και τα 2 MNC από το δίκτυο.

Τώρα με το national roaming μόνο προβλήματα έχουν.

 

Ένας άνθρωπος εκεί μέσα δεν έχει βρεθεί να το προτείνει ; Απορώ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα πρέπει να τους στείλουμε παράπονα για την μη ενεργοποίηση του Volte στα Q μέσω της φόρμας επικοινωνίας μερικοί από εδώ μέσα μήπως και αν δουν μαζεμένα παράπονα από αρκετούς συνδρομητές αποφασίσουν να το ανοίξουν και σε μας. Δεν χάνουμε τίποτα νομίζω...

Εγώ τους έστειλα ήδη.

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα πρέπει να τους στείλουμε παράπονα για την μη ενεργοποίηση του Volte στα Q μέσω της φόρμας επικοινωνίας μερικοί από εδώ μέσα μήπως και αν δουν μαζεμένα παράπονα από αρκετούς συνδρομητές αποφασίσουν να το ανοίξουν και σε μας. Δεν χάνουμε τίποτα νομίζω...

Εγώ τους έστειλα ήδη.

Έκανα ένα δημόσιο ψήφισμα . Αν θέλεις ψήφισε .

 

https://secure.avaaz.org/community_petitions/en/wind_hellas_energopoiisi_toy_volte_stin_q_kiniti_/?yrSYAqb

Link to comment
Share on other sites

Ένας άνθρωπος εκεί μέσα δεν έχει βρεθεί να το προτείνει ; Απορώ

 

Σίγουρα το έχουν πει αρκετοί. Το θέμα με τις μεγάλες εταιρείες είναι ότι πρέπει να φτάσει στα αυτιά του σωστού ανθρώπου και να το σκεφτεί σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...