Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό λέω. Στο σπίτι είμαι μόνιμα με vowifi, με flight mode πάντα, και η μπαταρία κρατάει εμφανώς περισσότερο. Γενικά όπου είσαι και ξέρεις ότι υπάρχει wifi βολεύει αφάνταστα. Άσχετο με το πόσο καλό ή κακό είναι το σήμα κινητής.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ελπίζω να δώσει σύντομα vowifi καθώς το σήμα στον χώρο της δουλειάς μου είναι χαλι μαύρο (και μιλάμε για 160 στρεματα lol)

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Στο σπίτι είμαι μόνιμα με vowifi, με flight mode πάντα, και η μπαταρία κρατάει εμφανώς περισσότερο. Γενικά όπου είσαι και ξέρεις ότι υπάρχει wifi βολεύει αφάνταστα. Άσχετο με το πόσο καλό ή κακό είναι το σήμα κινητής.

 

Sent from my Galaxy S10e

Τελικά έχει η wind vowifi ή όχι; Γιατί έχω μπερδευτεί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.Σε δικαρτο κινητο εχω και Voda και Q.

Το wifi call με τη Vοda ,δουλευει μια χαρα,με την Q οχι.

Παιζει ρολο η θεση της καρτας στο slot?

Ειναι καποια ρυθμιση?

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.Σε δικαρτο κινητο εχω και Voda και Q.

Το wifi call με τη Vοda ,δουλευει μια χαρα,με την Q οχι.

Παιζει ρολο η θεση της καρτας στο slot?

Ειναι καποια ρυθμιση?

 

Opto

wifi calling δεν υποστηρίζει ακόμη η Q.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τι μου λεγαν οι ανοητοι της Wind οτι κυριε μου το βλεπουμε ενεργοποιημενο και μην ανησυχειτε θα το φτιαξουμε και τετοιες ********...

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Στη Wind υποστηρίζεται το VoLTE (Voice over LTE).

Είναι άλλου είδους υπηρεσία όμως αυτή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ok τοτε η ιδια ερωτηση ισχυει για το Volte

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο παρόν νήμα και παλιότερες συζητήσεις φαίνεται σε όλους που έχουμε Q να μας επιβεβαιώνουν ότι το έχουν ενεργοποιήσει, ωστόσο δεν δουλεύει. Σε αντίθεση με καρτοκινητά f2g που δουλεύει όπως πρέπει. Και το γενικό συμπέρασμα είναι πως ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι η q παίζει με roaming στο δίκτυο της wind. Δηλαδή ακόμη και αυτοί από την εξυπηρέτηση που λένε ότι το ενεργοποίησαν να μην λένε ψέματα, αλλά το σύστημα να μην έχει πρόβλεψη για αυτήν την περίπτωση.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο παρόν νήμα και παλιότερες συζητήσεις φαίνεται σε όλους που έχουμε Q να μας επιβεβαιώνουν ότι το έχουν ενεργοποιήσει, ωστόσο δεν δουλεύει. Σε αντίθεση με καρτοκινητά f2g που δουλεύει όπως πρέπει. Και το γενικό συμπέρασμα είναι πως ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι η q παίζει με roaming στο δίκτυο της wind. Δηλαδή ακόμη και αυτοί από την εξυπηρέτηση που λένε ότι το ενεργοποίησαν να μην λένε ψέματα, αλλά το σύστημα να μην έχει πρόβλεψη για αυτήν την περίπτωση.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Το national roaming δεν εχει καταργηθεί ακομα;

Κριμα γιατι η Wind φτιαχνει το δικτυο της.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξερει κανεις κανέναν τροπο να παίξει volte σε samsung galaxy s7 με EUR firmware ?

 

Η υπηρεσία ειναι ήδη ενεργή και δουλεύει σε άλλη συσκευή.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε γίνεται. Το είχα δοκιμάσει και δεν... Είναι πολύ παλιά συσκευή για να υποστηριχθεί. Μόνο cosmote θα παίξει volte/vowifi, μιας και είχε περάσει στο λογισμικό του τις ρυθμίσεις τότε που ήταν σχετικά καινούριο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε γίνεται. Το είχα δοκιμάσει και δεν... Είναι πολύ παλιά συσκευή για να υποστηριχθεί. Μόνο cosmote θα παίξει volte/vowifi, μιας και είχε περάσει στο λογισμικό του τις ρυθμίσεις τότε που ήταν σχετικά καινούριο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Με cosmote παίζει κανονικά .

 

Ελεγα μπας και ειχαμε καμια κρυμμένη πατέντα

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δύσκολο πολύ. Για να γίνει κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να συνεργαστεί η wind με τη Samsung για να ενσωματώσει ρυθμίσεις που απαιτούνται στο λειτουργικό, και να στο περάσει με κανένα update. Δεν νομίζω πως θα ασχοληθεί κανείς από τους δύο πλέον...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να ρωτήσω κάτι, αν έχει κάποιος υπόψη του κάποια πληροφορία:

Υπάρxει χρονοδιάγραμμα για το πότε (εάν...) η Wind θα δώσει VoWiFi;

Ή η Cosmote σε αυτό είναι μονόδρομος (και γιατί...; )

Link to comment
Share on other sites

Για τη wind δε γνωρίζω. Η λογική λέει βέβαια πως κάποια στιγμή θα πρέπει να το φέρει.

Για native υποστήριξη έχεις όντως πιο πολλές πιθανότητες αν είναι σχετικά παλιά η συσκευή με cosmote. Από το 17 το έχει βγάλει, οπότε παίζει και με συσκευές που υπάρχουν στην αγορά από τότε. Για vodafone αντίστοιχα το έβγαλε 2+ χρόνια μετά, οπότε λιγότερες συσκευές. Βέβαια η τελευταία έχει και εφαρμογή για wifi calling που το κάνει να παίζει πρακτικά σε όλα τα τηλέφωνα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε η Wind να μου ενεργοποιήσει Volte αλλά χωρίς επιτυχία μέχρι στιγμής σε iPhone Xs σε κεντρική και Ανατολική Θεσσαλονίκη.

 

Με το που ξεκινάω κλήση το γυρίζει σε 3G.

 

Το chat της F2G αλλά και ο τεχνικός λένε ότι έχουν κάνει τα πάντα και πρέπει να δουλεύει.

 

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η κάρτα sim μου που είναι σχετικά παλιά;

 

Έχει κάποιος με F2G καταφέρει να δουλέψει το Volte;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε η Wind να μου ενεργοποιήσει Volte αλλά χωρίς επιτυχία μέχρι στιγμής σε iPhone Xs σε κεντρική και Ανατολική Θεσσαλονίκη.

 

Με το που ξεκινάω κλήση το γυρίζει σε 3G.

 

Το chat της F2G αλλά και ο τεχνικός λένε ότι έχουν κάνει τα πάντα και πρέπει να δουλεύει.

 

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η κάρτα sim μου που είναι σχετικά παλιά;

 

Έχει κάποιος με F2G καταφέρει να δουλέψει το Volte;

Σε διάφορα f2go μελών της οικογένειας δουλεύει κανονικά το volte.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τη wind δε γνωρίζω. Η λογική λέει βέβαια πως κάποια στιγμή θα πρέπει να το φέρει.

Για native υποστήριξη έχεις όντως πιο πολλές πιθανότητες αν είναι σχετικά παλιά η συσκευή με cosmote. Από το 17 το έχει βγάλει, οπότε παίζει και με συσκευές που υπάρχουν στην αγορά από τότε. Για vodafone αντίστοιχα το έβγαλε 2+ χρόνια μετά, οπότε λιγότερες συσκευές. Βέβαια η τελευταία έχει και εφαρμογή για wifi calling που το κάνει να παίζει πρακτικά σε όλα τα τηλέφωνα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Σοβαρά τώρα; ακόμα δεν έχει vowifi?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα; ακόμα δεν έχει vowifi?

 

Σοβαρότατα. Επίσης δεν έχει στείλει ρυθμίσεις στην Apple για VoLTE και παίζει με το generic profile (σε όσους παίζει, οι άλλοι είναι άνευ υποστήριξης)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...