Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος τα OnePlus θέλουν ειδική διαδικασία για να ενεργοποιήσεις το volte/vowifi. Ρίξε μια ματιά εδώ: https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/help/force-enable-volte-vowifi-t3934227/amp/

 

Θέλει αλχημείες τις οποίες δε γνωρίζω , δεν μπορώ και ως εκ τούτου φοβάμαι να κάνω. Και οι οδηγίες που έχει είναι για cosmote. Και να μπω δηλαδή στη διαδικασία να ασχοληθώ δεν είναι σίγουρο ότι θα παίζει στη wind.

Άραγε ενημερώνει η wind στα καταστήματα της όταν πάει κάποιος να σκάσει 1,5 βασικό μισθό ότι δεν θα μπορεί να χρησιμοποιεί κάποια από τις υπηρεσίες της;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το τηλέφωνο βγήκε πριν λανσάρει το volte η wind. Άρα είναι θέμα κατασκευαστή για να το φτιάξει να παίζει. Πρέπει να ενσωματώσει τις ρυθμίσεις για volte με update για να παίζει. Μην το συγκρίνεις με τα xiaomi που έχουν τη δυνατότητα να ενεργοποιήσουν με το ζόρι το volte χρησιμοποιώντας ένα γενικό προφίλ. Εκτός του ότι θεωρητικά δεν είναι σωστό να γίνεται έτσι, δηλαδή μπορεί να υπάρχουν ασυμβατότητες που ενδεχομένως να δημιουργήσουν κάποιο θέμα, είναι κάτι που το βρίσκεις μόνο στα συγκεκριμένα. Σε ένα σωρό άλλα τηλέφωνα που μπορούν να παίξουν μια χαρά volte, δεν θα παίξει με wind απλά γιατί είναι παλαιότερα και δεν πρόκειται να το φτιάξει ο κατασκευαστής τους. Και αυτό που σου λέω το έχω δει να γίνεται στην πράξη. Με άλλο πάροχο και παλιότερα, σε συσκευή που μόλις ανοίχτηκε από το κουτί δεν έπαιζε volte, και με το που πήρε λίγο πιο μετά το πρώτο update εμφανίστηκε κανονικά η ένδειξη και λειτουργούσε.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι δυνατόν, σχεδόν 2021 έχουμε να μην έχουν ενεργοποιήσει ακόμα VoWIFI? Σπίτι δεν έχω σήμα καθόλου, με τη Cosmote σώθηκα έτσι. Η Wind από την άλλη...

Όχι τίποτε άλλο, είναι εταιρικό το συμβόλαιο με τη Wind, δε μπορούν να με βρουν από τη δουλειά τώρα με τις τηλεργασίες κλπ :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι δυνατόν, σχεδόν 2021 έχουμε να μην έχουν ενεργοποιήσει ακόμα VoWIFI? Σπίτι δεν έχω σήμα καθόλου, με τη Cosmote σώθηκα έτσι. Η Wind από την άλλη...

Όχι τίποτε άλλο, είναι εταιρικό το συμβόλαιο με τη Wind, δε μπορούν να με βρουν από τη δουλειά τώρα με τις τηλεργασίες κλπ :p

Περιοχή; ακομα περιοχές χώρος σήμα η μπλε; δυσκολο μου ακούγεται..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το τηλέφωνο βγήκε πριν λανσάρει το volte η wind. Άρα είναι θέμα κατασκευαστή για να το φτιάξει να παίζει. Πρέπει να ενσωματώσει τις ρυθμίσεις για volte με update για να παίζει. Μην το συγκρίνεις με τα xiaomi που έχουν τη δυνατότητα να ενεργοποιήσουν με το ζόρι το volte χρησιμοποιώντας ένα γενικό προφίλ. Εκτός του ότι θεωρητικά δεν είναι σωστό να γίνεται έτσι, δηλαδή μπορεί να υπάρχουν ασυμβατότητες που ενδεχομένως να δημιουργήσουν κάποιο θέμα, είναι κάτι που το βρίσκεις μόνο στα συγκεκριμένα. Σε ένα σωρό άλλα τηλέφωνα που μπορούν να παίξουν μια χαρά volte, δεν θα παίξει με wind απλά γιατί είναι παλαιότερα και δεν πρόκειται να το φτιάξει ο κατασκευαστής τους. Και αυτό που σου λέω το έχω δει να γίνεται στην πράξη. Με άλλο πάροχο και παλιότερα, σε συσκευή που μόλις ανοίχτηκε από το κουτί δεν έπαιζε volte, και με το που πήρε λίγο πιο μετά το πρώτο update εμφανίστηκε κανονικά η ένδειξη και λειτουργούσε.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Πρόσεχε: δεν κατηγορώ τη wind (ή έστω "μόνο τη wind") που δεν το παρέχει.

Απλά αναρωτιέμαι αν ενημερώνει τον αγοραστή που σκάει ένα σεβαστό ποσό (γιατί ακόμα πουλάει το συγκεκριμένο κινητό) ότι δε μπορεί να χρησιμοποιήσει μια σημαντική υπηρεσία του δικτύου της.;)

Εσύ θεωρείς ότι δεν πρέπει να ενημερωθεί ο αγοραστής;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι καν να έχει ανακοινώσει τη νέα υπηρεσία επίσημα... Οπότε όσο είμαστε σε δοκιμαστική φάση (ή έστω ανεπίσημη λειτουργία) προσωπικά δεν περιμένω να ενημερώσει κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε: δεν κατηγορώ τη wind (ή έστω "μόνο τη wind") που δεν το παρέχει.

 

Απλά αναρωτιέμαι αν ενημερώνει τον αγοραστή που σκάει ένα σεβαστό ποσό (γιατί ακόμα πουλάει το συγκεκριμένο κινητό) ότι δε μπορεί να χρησιμοποιήσει μια σημαντική υπηρεσία του δικτύου της.;)

 

Εσύ θεωρείς ότι δεν πρέπει να ενημερωθεί ο αγοραστής;

Δεν καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης αυτής, από τη στιγμή που όταν αγοράστηκε δεν υπήρχε volte. Και φυσικά δεν έχω δει κανέναν πωλητή να ενημερώνει ότι μην το πάρεις γιατί δεν κάνει αυτό. Το λογικό είναι να ρωτάει ο αγοραστής που ενδιαφέρεται και αναλόγως να προχωράει. Αν του πουν ψέματα, έχει κάθε δίκιο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι καν να έχει ανακοινώσει τη νέα υπηρεσία επίσημα... Οπότε όσο είμαστε σε δοκιμαστική φάση (ή έστω ανεπίσημη λειτουργία) προσωπικά δεν περιμένω να ενημερώσει κανέναν.

 

Όταν όμως τους παίρνεις τηλέφωνο δε σου λένε "η υπηρεσία είναι σε δοκιμαστικό στάδιο". Σου λένε ότι είναι διαθέσιμη για όλους τους συνδρομητές wind και θα στην ενεργοποιήσουν.

Μάλλον κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας. Εμείς, όχι η wind εν προκειμένω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης αυτής, από τη στιγμή που όταν αγοράστηκε δεν υπήρχε volte. Και φυσικά δεν έχω δει κανέναν πωλητή να ενημερώνει ότι μην το πάρεις γιατί δεν κάνει αυτό. Το λογικό είναι να ρωτάει ο αγοραστής που ενδιαφέρεται και αναλόγως να προχωράει. Αν του πουν ψέματα, έχει κάθε δίκιο.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Προφανώς δεν μιλάμε για όσους το αγόρασαν πέρσι ας πούμε, αλλά γι αυτόν που θα πάει να το αγοράσει αύριο!

Εγώ θεωρώ ότι όποιος πάει να αγοράσει συσκευή από κατάστημα κινητής, έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι η εταιρία θα πουλάει κινητά που είναι πλήρως συμβατά με τις υπηρεσίες που παρέχει.

Τέλος πάντων θα μπούμε πάλι στην ίδια κουβέντα που έχουμε μπει Πολάκης (Παύλος) στο παρελθόν και βαριέμαι να την ξανακάνω.

Όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως τους παίρνεις τηλέφωνο δε σου λένε "η υπηρεσία είναι σε δοκιμαστικό στάδιο". Σου λένε ότι είναι διαθέσιμη για όλους τους συνδρομητές wind και θα στην ενεργοποιήσουν.

Μάλλον κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας. Εμείς, όχι η wind εν προκειμένω.

 

Έχω 2 γραμμές Wind F2G σε 2 κινητά Xiaomi Mi A3. Στο ένα από αυτά ενεργοποιήθηκε αυτόματα χωρίς να κάνω τίποτα. Στο άλλο πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη σε όλους τους συνδρομητές. Μου είπαν ότι εγώ φταίω, ότι δεν έχω επιλέξει την κατάλληλη ρύθμιση στο κινητό μου! :lol::p

Μετά το τηλεφώνημα ως "δια μαγείας" εμφανίστηκε το VoLTE και στη δεύτερη συσκευή!!! :X

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά είναι δυνατόν, σχεδόν 2021 έχουμε να μην έχουν ενεργοποιήσει ακόμα VoWIFI? Σπίτι δεν έχω σήμα καθόλου, με τη Cosmote σώθηκα έτσι. Η Wind από την άλλη...

Όχι τίποτε άλλο, είναι εταιρικό το συμβόλαιο με τη Wind, δε μπορούν να με βρουν από τη δουλειά τώρα με τις τηλεργασίες κλπ :p

 

κι εγω μια απο τα ιδια, με εταιρικο wind και με χαλια σημα,

πριν λιγο διαβασα δελτιο τυπου για το volte, πρεπει να κανω κατι (να παρω στο 13800; να επικοινωνησω με το hr; )

η συσκευη μου ειναι redmi note 9 pro

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μια απο τα ιδια, με εταιρικο wind και με χαλια σημα,

πριν λιγο διαβασα δελτιο τυπου για το volte, πρεπει να κανω κατι (να παρω στο 13800; να επικοινωνησω με το hr; )

η συσκευη μου ειναι redmi note 9 pro

 

μιλησα με το hr και απαντησαν:

"μιλήσαμε με την wind και θα πρέπει να πάει ο κάθε χρήστης να το ρυθμίσει απο την συσκευή του για καλύτερη ποιότητα φωνής και δεδομένων."

 

εγω το εχω ενεργοποιημενο απο τοτε που πηρα την συσκευη, αλλα δεν βλεπω σηματακι volte,

μηπως δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

κι εγω μια απο τα ιδια, με εταιρικο wind και με χαλια σημα,

πριν λιγο διαβασα δελτιο τυπου για το volte, πρεπει να κανω κατι (να παρω στο 13800; να επικοινωνησω με το hr; )

η συσκευη μου ειναι redmi note 9 pro

 

Επικοινώνησε με το 13700 (δωρεάν) και θα το ενεργοποιήσουν, αν και σε πολλούς έχει ενεργοποιηθεί χωρίς να κάνουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγες υποστηριζομενες συσκευες. Ελπιζω να αυξηθουν συντομα

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα τον κατάλογο με τις υποστηριζόμενες συσκευές για VoLTE, και πίστευα ότι αφού υποστηρίζει το RN7, η Wind θα υποστήριζε και το RN9 Pro.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτές, το πιθανότερο είναι ότι θα παίξει κανονικα και στο RN9P.

Πάντως σε ένα Redmi 4 ( ; ) με Android 6 παίζει σωστα, ενώ cosmote/vodafone δεν παίζανε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι έκανα στο εταιρικό.

Πήρα κατευθείαν στην εξυπηρέτηση εταιρικών πελατών και μου το ενεργοποίησαν χωρίς να μεσολαβήσει το hr.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

οκ πηρα 1277, αλλα δεν ειναι στην λιστα λεει το redmi note 9 pro,

της ειπα οτι ειναι σαν το 7 που εχουν αυτοι και αναμενω να με καλεσουν...

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να τους πεις έχεις ένα κινητό από την λίστα. Σιγά μην το καταλάβαιναν....

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σωστά. Πάντως όσα κινητά εχω και είναι αγορασμενα από cosmote shop έχει ενεργοποιηθεί αυτόματα το Volte τόσο στο redmi note 5 όσο και στο redmi note 9 Pro. Στο Mi 10 T από Πλαίσιο όσο και στο realme 6s από Γερμανό δεν έχει ενεργοποιηθεί ας είναι ανοιχτός ο διακόπτης του Volte.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

με ξαναπηρε και ειπε ενημερωεται συνεχως η λιστα να περιμενουμε να δουμε αν εχει μπει ως αυριο το 9 pro,

οπως και να χει θα με παρει το πρωι να μου πει πως προχωραμε, σηριαλ ανοιξαμε :D

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα από πάνω στο RN 9 Pro της συζύγου ήρθε αυτόματα το Volte με την ενεργοποίηση της συσκευής. Αγοράστηκε καινούριο από cosmote shop τον περασμένο Σεπτέμβριο.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για την Q ούτε λόγος

 

Η Q πρεπει να σταματησει το national roaming...καλη καρτοκινητή αλλα αυτο το R σηματάκι στα περισσότερα κινητα ειναι εκνευριστικό.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...