Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας περιμενω ενα δεμα απο Ιταλια ο πωλητης το εστειλε με καποια SDA στης 07/12 ξερετε με ποια μεταφορικη συνεργαζεται? στο tracking τις εταιρειας SDA γραφει οτι εγινε προσπαθεια παραδωσεις 28/12 πηγα στα ελτα και ρωτησα και δεν ξερουν τιποτα δοκιμασα αναζητηση αποστολης σε ολες τι ταχυμεταφορες και δεν βγαζει κατι τι να κανω? Αίτημα ανάκλησης2 Παίρνοντας ευθύνη3 Κατά τη μεταφορά4 Παράδοση5 Δεν έχει παραδωθεί

Λεπτομέρειες αποστολής

Ημερομηνία και ώρα Κατάσταση επεξεργασίας Θέση

28-12-2020 18:00 Μη παράδοση λόγω απουσίας παραλήπτη Ελλάδα

19-12-2020 14:20 Ξεκίνησε από το International Exchange Center Διεθνές Κέντρο Ανταλλαγής Ελλάδα

19-12-2020 12:06 Σε εξέλιξη στο Διεθνές Κέντρο Ανταλλαγής Διεθνές Κέντρο Ανταλλαγής Ελλάδα

08-12-2020 06:11 Σε εξέλιξη στο Διεθνές Κέντρο Ανταλλαγής Κέντρο Διεθνών Ανταλλαγών του Μιλάνου Gateway Poste Italiane

07-12-2020 18:50 Σε διαμετακόμιση στο SDA Operations Center Λούκα (LU)

07-12-2020 17:43 Παίρνοντας χρέωση στο σπίτι Λούκα (LU)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας περιμενω ενα δεμα απο Ιταλια ο πωλητης το εστειλε με καποια SDA στης 07/12 ξερετε με ποια μεταφορικη συνεργαζεται? στο tracking τις εταιρειας SDA γραφει οτι εγινε προσπαθεια παραδωσεις 28/12 πηγα στα ελτα και ρωτησα και δεν ξερουν τιποτα δοκιμασα αναζητηση αποστολης σε ολες τι ταχυμεταφορες και δεν βγαζει κατι τι να κανω? Αίτημα ανάκλησης2 Παίρνοντας ευθύνη3 Κατά τη μεταφορά4 Παράδοση5 Δεν έχει παραδωθεί

 

Λεπτομέρειες αποστολής

 

Ημερομηνία και ώραΚατάσταση επεξεργασίαςΘέση

 

28-12-2020 18:00Μη παράδοση λόγω απουσίας παραλήπτηΕλλάδα

 

19-12-2020 14:20Ξεκίνησε από το International Exchange CenterΔιεθνές Κέντρο Ανταλλαγής Ελλάδα

 

19-12-2020 12:06Σε εξέλιξη στο Διεθνές Κέντρο ΑνταλλαγήςΔιεθνές Κέντρο Ανταλλαγής Ελλάδα

 

08-12-2020 06:11Σε εξέλιξη στο Διεθνές Κέντρο ΑνταλλαγήςΚέντρο Διεθνών Ανταλλαγών του Μιλάνου Gateway Poste Italiane

 

07-12-2020 18:50Σε διαμετακόμιση στο SDA Operations CenterΛούκα (LU)

 

07-12-2020 17:43Παίρνοντας χρέωση στο σπίτιΛούκα (LU)

Sda είναι courier από ιταλικά ταχυδρομεία.

Λογικά με ΕΛΤΑ courier.

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

πηγα και στα ελτα courier και το tracking numper που εχω δεν τους βγαζει τιποτα
Θα έχει αλλάξει το tracking λογικά.

Κοίτα στην σελίδα της sda

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει αλλάξει το tracking λογικά.

Κοίτα στην σελίδα της sda

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/ κοιταξα και στην σελιδα δεν το εχουν αλλαξει εχουν το ιταλικο tracking εμενα με ανησυχη που γραφει οτι εγινε πρσπαθεια παραδωσεις τι να πω δεν ξερω

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κοιταξα και στην σελιδα δεν το εχουν αλλαξει εχουν το ιταλικο tracking εμενα με ανησυχη που γραφει οτι εγινε πρσπαθεια παραδωσεις τι να πω δεν ξερω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα έχει αλλάξει το tracking λογικά.

Κοίτα στην σελίδα της sda

 

Στάλθηκε από το Note 20 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κοιταξα και στην σελιδα δεν το εχουν αλλαξει εχουν το ιταλικο tracking εμενα με ανησυχη που γραφει οτι εγινε πρσπαθεια παραδωσεις τι να πω δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι έχει φτάσει Ελλάδα η ότι είναι στον δρόμο για Ελλάδα;555cff07fed1d8dc2d675faa69551619.jpg

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι έχει φτάσει Ελλάδα η ότι είναι στον δρόμο για Ελλάδα;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

2020-12-31 09:57

Arrival at GREECE inward office of exchange

 

2020-12-28 16:40

GR, Arrived at Athens International airport on 28/12/2020 04:40PM

 

2020-12-28 12:44

Transit out from LHR

 

2020-12-28 02:47

Dispatch out from DXB

 

2020-12-19 15:19

GR, Dispatch to GREECE

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κάνει παραγγελία από Banggood η οποία είναι shipped αλλά πλέον τα tracking number είναι 14ψηφια νούμερα και δε.μπορω να καταλάβω με ποια courier έρχεται για να δω τι γίνεται. Έγινε παραγγελία αρχές Δεκεμβρίου από Ευρωπαϊκή αποθήκη με ΕΤΑ τέλη του ίδιου μήνα..αλλά ακόμα τίποτα ... Καμία ιδέα πως μπορώ να τσεκαρω που βρίσκεται? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα πακέτο αξίας από Βέλγιο σταλμένο στις 8 Δεκεμβρίου και ακόμη τίποτα δεν έχει φανεί στη σελίδα των ΕΛΤΑ. Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχο θέμα? Η αποστολή έγινε κανονικά από Βέλγιο και δεν έχει σταλεί μέσω Κίνας.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα πακέτο αξίας από Βέλγιο σταλμένο στις 8 Δεκεμβρίου και ακόμη τίποτα δεν έχει φανεί στη σελίδα των ΕΛΤΑ. Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχο θέμα? Η αποστολή έγινε κανονικά από Βέλγιο και δεν έχει σταλεί μέσω Κίνας.
Έχεις.tracking να δούμε;

Αλλιώς ότι και να πούμε θα είναι τελείως στην τύχη.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις.tracking να δούμε;

Αλλιώς ότι και να πούμε θα είναι τελείως στην τύχη.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Tracking υπάρχει αλλά δεν θέλω να το δώσω γιατί σε κάποια sites εμφανίζονται πλήρη προσωπικά στοιχεία δικά μου και του αποστολέα.

 

Παρακάτω όμως φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά και αναρωτιέμαι τι μπορεί να συμβαίνει γιατί το χρονικό διάστημα είναι πολύ μεγάλο για αποστολή που έρχεται από Βέλγιο.

 

37-E0-EE6-C-D0-E8-4592-AEC0-A0782629-D9-DB.jpg

 

 

6-EDE23-D2-037-D-48-B5-AEA6-00658-F07092-E.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κάνει παραγγελία από Banggood η οποία είναι shipped αλλά πλέον τα tracking number είναι 14ψηφια νούμερα και δε.μπορω να καταλάβω με ποια courier έρχεται για να δω τι γίνεται. Έγινε παραγγελία αρχές Δεκεμβρίου από Ευρωπαϊκή αποθήκη με ΕΤΑ τέλη του ίδιου μήνα..αλλά ακόμα τίποτα ... Καμία ιδέα πως μπορώ να τσεκαρω που βρίσκεται? Ευχαριστώ!

θα ερθει ελλαδα θα το παραλαβει η comet courier και θα το παραδωσει στην speedex για να στο φερει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλή χρονιά, περιμένω δέμα από AliExpress με τρακινκ S0000016**** μικρής αξίας είναι τελωνείο από 11/4 ξέρουμε ποια μεταφορική το φέρνει; Ο Κινέζος που μίλησα μου απαντά για τοπικό ταχυδρομείο, το τρακινκ πρέπει να είναι με κούριερ.
Link to comment
Share on other sites

Απλό ταχυδρομείο είναι.

Αυτός ο κωδικός δεν έχει παρακολουθηση στα ΕΛΤΑ. Θα έρθει σαν απλό γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά. EU Priority Mail από αποθήκη Τσεχίας περνάει τελωνείο ? ( Λογικά όχι...)

Παράδοση Ελλάδα μετά από πόσες μέρες περίπου εμπειρικά και με ΕΛΤΑ ή κάποια κούριερ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει τρακινκ πως θα έρθει ως απλό γράμμα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλό ταχυδρομείο είναι.

Αυτός ο κωδικός δεν έχει παρακολουθηση στα ΕΛΤΑ. Θα έρθει σαν απλό γράμμα.

Από την στιγμή που έχει τρακινκ πως θα έρθει ως απλό γράμμα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως έρχεται με κούριερ;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχει τρακινκ πως θα έρθει ως απλό γράμμα;

 

Μήπως ως έρχεται με κούριερ;

 

Όχι, δεν έρχεται με courier, αλλά με τα απλό ταχυδρομείο.

Γιατί προβληματίζεσαι με τον κωδικό; Τα συστημένα με κωδικό δεν στα δίνει ο ταχυδρόμος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω δέμα που παρηγγειλα στις 11/11 από Αλί.

Δείχνει ότι εφτασε 17/12 Ελλάδα και από τότε τίποτα..

Ενώ ένα δέμα που παρηγγειλα μια βδομάδα μετά έχει φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια και σε μένα το ένα έχει έρθει με διαφορά αγοράς 3 μέρες. Το δέμα μου δείχνει ακόμα τελωνείο από 11/4 αν το έχουν πάρει τα ελτα πώς θα το μάθω; Στα ΕΛΤΑ το τρακινκ αυτό δε φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ υπάρχουν πλέον δύο κατηγορίες.

α) Συστημένο με κόστος 2,5 ευρώ.

β) Ιχνηλάτηση με κόστος 0,10 ευρώ.

Κοντολογής άλλο το συστημένο και άλλο το ιχνηλατίσιμο

Οι κωδικοι S0000016**** είναι απλά ιχνηλατίσιμοι. δηλαδή δειχνουν ότι παρελήφθει από την ταχυδρομική εταιρεία.

Στην συνέχεια διακινούνται ως απλή αλληλογραφία. Εξάλου αυτό είναι λογικο για αντικείμενα χαμηλού κόστους. Που δεν συμφέρει να πληρωθεί συστημένο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ δεν ήξερα για τις δύο περιπτώσεις, το 17trak μου δείχνει ότι το δέμα είναι τελωνείο, θα δείξει ότι το πείραν τα ελτα για διανομή
Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Εσθονία γράφει στα ΕΛΤΑ αποστολή αντικειμένου από 1-12-20 . Στη σελίδα του ταχυδρομείου της Εσθονίας γράφει ότι έφτασε Ελλάδα στης 9-12-20. Τα ΕΛΤΑ λένε ότι δεν παραλάβανε εφόσον δεν φαίνεται στο ιστορικό, από την Εσθονία λένε από τη στιγμή που γράφει ότι έφτασε Ελλάδα στο δικό τους ιστορικό τότε σημαίνει ότι τα ΕΛΤΑ το παραλάβανε. Και ο ένας με στέλνει στον άλλον. Και το banggood λέει να περιμένω άλλες 15 ημέρες
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά .

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

 

Μπορείτε να δείτε λίγο αυτό το tracking γιατί το βλέπω κάνει βόλτες στην Κίνα.

Πάει και έρχεται εδώ και 20 μέρες συνέχεια στα ίδια γραφεία.

Πείτε μου τι μπορεί να συμβαίνει

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

UW668457427CN

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Εσθονία γράφει στα ΕΛΤΑ αποστολή αντικειμένου από 1-12-20 . Στη σελίδα του ταχυδρομείου της Εσθονίας γράφει ότι έφτασε Ελλάδα στης 9-12-20. Τα ΕΛΤΑ λένε ότι δεν παραλάβανε εφόσον δεν φαίνεται στο ιστορικό, από την Εσθονία λένε από τη στιγμή που γράφει ότι έφτασε Ελλάδα στο δικό τους ιστορικό τότε σημαίνει ότι τα ΕΛΤΑ το παραλάβανε. Και ο ένας με στέλνει στον άλλον. Και το banggood λέει να περιμένω άλλες 15 ημέρες

 

Η περίπτωσή σου δεν εμφανίζεται για πρώτη φορά.

Είναι άλλο θέμα το πότε φτάνει ένα δέμα μέσα σε κάποιο σάκο στο αεροδρόμιο και άλλο για το πότε ήρθε η σειρά του σάκου να ανοιχτεί και να σκαναριστούν τα δέματα που έχει μέσα, ώστε να ακολουθήσουν την πορεία τους, κατά τα γνωστά.

Είναι επίσης γνωστό το φορτίο ταχυδρομικών δεμάτων που περιμένουμε όλοι από τις αγορές μας στην περίοδο του ΔΕΚ με τη Black Friday, τα Χριστουγεννιάτικα, και πριν από την αποχώρηση του ΗΒ από την ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...