Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@makap @antonis_46 δεν ξέρω παίδες αλλά, παρότι ψύχραιμος, δεν μου καλοφαίνεται να πληρώσω "κοστουμάκι" για 8.75Ε CIF. Αν μου κάτσει θα κάνω αίτηση αναδασμολόγησης (στην τελική ας ζητούσαν απόδειξη..).

 

Θα επανέλθω μόλις έχω εξελίξεις γιατί επίσης άκουσα πρόσφατα παρόμοια περίπτωση που τελικά δεν χρεώθηκε κάτι.

 

Αφού είναι τόσο χαμηλής αξίας, δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

:confused: - πηρα κατι απο το ebay.de, μου το εστειλε με DHL (γερμανικο ταχυδρομειο ας το πουμε) στις 8/1 και ξαφνικα στις 13/1 κολλησε καπου στην γερμανια

We, 13.01.2021, 05:15, Feucht, Germany

οτι εβλεπα ηταν μονο απο την DHL.de (private customer) γιατι στην Ελληνικη δεν το εβγαζε στην αναζητηση, αλλες μηχανες απο τιποτα μεχρι οτι εβγαζαν οι γερμανοι

απο τις 13 ως σημερα καμια ενημερωση και ξαφνικα σημερα το βλεπω πως 20/1 το αναγνωριζει η Elta Courier (!) και μαλιστα ως

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-01-2021 3: ΓΕΡΜΑΝΙΑ

μα εγω δεν εστειλα τιποτα,περιμενω να μου ερθει, τελικα μεσω ΕΛΤΑ συστημενο θα ερθει λετε;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:confused: - πηρα κατι απο το ebay.de, μου το εστειλε με DHL (γερμανικο ταχυδρομειο ας το πουμε) στις 8/1 και ξαφνικα στις 13/1 κολλησε καπου στην γερμανια

We, 13.01.2021, 05:15, Feucht, Germany

οτι εβλεπα ηταν μονο απο την DHL.de (private customer) γιατι στην Ελληνικη δεν το εβγαζε στην αναζητηση, αλλες μηχανες απο τιποτα μεχρι οτι εβγαζαν οι γερμανοι

απο τις 13 ως σημερα καμια ενημερωση και ξαφνικα σημερα το βλεπω πως 20/1 το αναγνωριζει η Elta Courier (!) και μαλιστα ως

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-01-2021 3: ΓΕΡΜΑΝΙΑ

μα εγω δεν εστειλα τιποτα,περιμενω να μου ερθει, τελικα μεσω ΕΛΤΑ συστημενο θα ερθει λετε;

 

Από το Feucht το δέμα ταξιδεύει οδικώς για Ελλάδα και φτάνει στις αποθήκες της DHL.

Εάν βρίσκεσαι σε περιοχή που έχει κατάστημα, το φέρνει η ίδια και εάν όχι το στέλνει με Ελληνικό Courier.

Προφανώς, είσαι στη 2η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

έκανα μια παραγγελία απο banggood CZ αποθήκη και έρχεται με dhl packet πόσο καιρό χρειάζεται? έγραφε 1week delivery και ενα δεύτερο έκανα απο την κινεζική αποθήκη και το στέλνει πρώτη φορά με ενα 8ψηφιο tracking μόνο αριθμούς,απο που το κοιτάμε?
Link to comment
Share on other sites

Το ξανα λεω μην βρίζουμε τα ελτα ,οι ιδιωτικές μεταφορικές εταιρείες πολύ χειρότερες πχ acs εχει φτασει τέλος Ιανουαρίου και ακόμα κανει 5 ήμερες για Γιάννενα ,ενώ η γενική ταχυδρομική μόλις μια ήμερα.
Link to comment
Share on other sites

έκανα μια παραγγελία απο banggood CZ αποθήκη και έρχεται με dhl packet πόσο καιρό χρειάζεται? έγραφε 1week delivery και ενα δεύτερο έκανα απο την κινεζική αποθήκη και το στέλνει πρώτη φορά με ενα 8ψηφιο tracking μόνο αριθμούς,απο που το κοιτάμε?

 

8ψήφιο είναι της Comet (μάλλον), ρίξε μια ματιά εδώ

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από το Feucht το δέμα ταξιδεύει οδικώς για Ελλάδα και φτάνει στις αποθήκες της DHL.

Εάν βρίσκεσαι σε περιοχή που έχει κατάστημα, το φέρνει η ίδια και εάν όχι το στέλνει με Ελληνικό Courier.

Προφανώς, είσαι στη 2η περίπτωση.

 

:rolleyes: - Αθηνα ειναι η παραλαβη,η DHL εχει κολλησει στο

"Αυτή την αποστολή χειρίζεται η: DHL Parcel - The international shipment has been processed in the export parcel center | Feucht, Germany"

αρα μαλλον για Ελτα συστημενο το βλεπω που σημαινει στησιμο στην ουρα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - Αθηνα ειναι η παραλαβη,η DHL εχει κολλησει στο

"Αυτή την αποστολή χειρίζεται η: DHL Parcel - The international shipment has been processed in the export parcel center | Feucht, Germany"

αρα μαλλον για Ελτα συστημενο το βλεπω που σημαινει στησιμο στην ουρα.

 

Το συμπέρασμα που έβγαλες είναι λάθος και ισχύει αυτό που έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια asendia επειδη περιμενω πακετακια απο ali μηπως αυτη η asendia την χρισιμοποιει το alli??εχει παραλαβει κανεις με αυτην και απο ποιο σαιτ εκανε παραγγελια??γιατι με πηρε η speedex σημερα και μου ειπε οτι εχω δεμα αλλα δεν ξερω απο που ειναι και ρωταω αμα ξερετε συνηθως απο που μπορει αν ειναι ωστε αμα ξανατυχει να ξερω,,,,μεσα στον πανικο που επικρατει
Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια asendia επειδη περιμενω πακετακια απο ali μηπως αυτη η asendia την χρισιμοποιει το alli??εχει παραλαβει κανεις με αυτην και απο ποιο σαιτ εκανε παραγγελια??γιατι με πηρε η speedex σημερα και μου ειπε οτι εχω δεμα αλλα δεν ξερω απο που ειναι και ρωταω αμα ξερετε συνηθως απο που μπορει αν ειναι ωστε αμα ξανατυχει να ξερω,,,,μεσα στον πανικο που επικρατει

 

 

Η asendia επικεντρώνεται κυρίως σε Ευρώπη και Αμερική δεν έχω ακούσει ποτέ για να την χρησιμοποιούν στο Ali και γενικά από Κίνα. Προσωπικά είναι η αγαπημένη μου εταιρία για αποστολές από Αμερική είναι σαν την (usps priority) στα μισά χρήματα και η παράδοση στην Ελλάδα γίνεται από τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνεται πραγματικά χαμός.

Παραγγέλνουμε με ένα φίλο μου σχεδόν τα ίδια πράγματα την ίδια μέρα από Αλί.

Το δικό του φτάνει Ελλάδα 16/12 και 18/12 το παραλαμβάνει. Το δικό μου φτάνει 17/12 και από τότε τίποτα.

17/12/2020, 08:24 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Link to comment
Share on other sites

υστερα απο 35 μερες αναμονη παρελαβα σημερα απο το σαιτ tvc-mall ενα πακετο με την μεθοδο laposte το σαιτ εγρσφε για παραδοση σε 8 εργασιμες (εδω γελατε) περμενα τοσες μερες για να παει speedy βουλγαρια και να το παρει η dpd hellas για να το δωσει στην speedex η πλακα ειναι οτι μου ελεγαν και παιδια απο εδω οτι παραδιδει η acs το ιδιο και η dpd μου ελεγε και ειχα και track της acs που μου το εδωσε η dpd και τελικα το εφερε η speedex με αλλο track που δεν ειχα....τι κουφα ειναι αυτα,,,,και περιμενω και αλλο με τον ιδιο τροπο να δω τελικα ποιος θα το φερει στο τελος... Edit με chronopost και παραδοση σε dpd ελλαδα παραδιδει στον παραληπτη η acs..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Πρέπει να γίνεται πραγματικά χαμός.

Παραγγέλνουμε με ένα φίλο μου σχεδόν τα ίδια πράγματα την ίδια μέρα από Αλί.

Το δικό του φτάνει Ελλάδα 16/12 και 18/12 το παραλαμβάνει. Το δικό μου φτάνει 17/12 και από τότε τίποτα.

17/12/2020, 08:24 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

και εμενα απο ali το ιδιο απο 15 εως 17 και περα μεσα στο δεκεμβριο ολες και εχω παραλαβει σαν ελευθερα μονο 1 πακετο και περιμενω αλλα 5 σαν ελευθερα δηλαδη με track απο S0000...... και ακομα τιποτα σε αλλα 2 πηρα refund και περιμενω την εξελιξη τους...και περιμενω ακομα απο ali και αλλα 4 με ολλανδικο track και φαντασου οτι ακομα απο το δεκεμβριο τα δυο ειναι arrived αεροδρομειο και τα αλλα ακομα ειναι σε μεταφορα,,,και απο ali παλι με κινεζικα track αλλα 3 πακετα και μονο το ενα ειναι εδω κολλημενο απο 16 του μηνα στο σταδιο athens sorting....Γενικως καλα κρασια δηλαδη

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ ολους.

 

Να αναφερω κι εγω το προβλημα μου.

Παραγγελνω απο Banggood (Οπως εχω κανει δεκαδες φορες) απο ευρωπαικη αποθηκη με EU Priority Mail.

Μου δινεται tracking number CQ(9 αριθμοι)DE για το οποιο μου ερχεται πριν λιγο ειδοποιηση μεσω banggood "Due to an address error,the shipment could not be delivered and will be held;customer notified"

σε αυτο το σημειο να σας πω πως εγω εχω ταχυδρομικη θυριδα κι ολες μου οι παραγγελιες ερχονται εκει ειτε με συστημενο απο ελτα ειτε ολοκληρο το πακετο. Στη ταχυδρομικη μου θυριδα δεν υπαρχει ομως τιποτα...αρα πως ο customer notified?

Που will be held αυτο που παρηγγειλα?Που μπορω να απευθυνθω για την περιπτωση μου?

Καπου διαβασα οτι αυτα τα στελνει η ΕΛΤΑ που της τα δινει το Γερμανικο Ταχυδρομειο αλλα στο tracking της ΕΛΤΑ δε δειχνει τιποτα και μονο η ΕΛΤΑ εχει προσβαση στις θυριδες

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

Edit η απαντηση του Βanggood

 

"If the shipping address is correct and in case no notification received from the post office, could you please contact your local post office to check whether your order is there or has it been returned?

If it was returned, it will be much appreciated for you to tell us why your order was returned. Once the tracking information shows "returned to sender", please do not hesitate to contact us for further assistance.

 

We look forward to receiving your reply."

Edited by Efthimis13
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ ολους.

 

Να αναφερω κι εγω το προβλημα μου.

Παραγγελνω απο Banggood (Οπως εχω κανει δεκαδες φορες) απο ευρωπαικη αποθηκη με EU Priority Mail.

Μου δινεται tracking number CQ(9 αριθμοι)DE για το οποιο μου ερχεται πριν λιγο ειδοποιηση μεσω banggood "Due to an address error,the shipment could not be delivered and will be held;customer notified"

σε αυτο το σημειο να σας πω πως εγω εχω ταχυδρομικη θυριδα κι ολες μου οι παραγγελιες ερχονται εκει ειτε με συστημενο απο ελτα ειτε ολοκληρο το πακετο. Στη ταχυδρομικη μου θυριδα δεν υπαρχει ομως τιποτα...αρα πως ο customer notified?

Που will be held αυτο που παρηγγειλα?Που μπορω να απευθυνθω για την περιπτωση μου?

Καπου διαβασα οτι αυτα τα στελνει η ΕΛΤΑ που της τα δινει το Γερμανικο Ταχυδρομειο αλλα στο tracking της ΕΛΤΑ δε δειχνει τιποτα και μονο η ΕΛΤΑ εχει προσβαση στις θυριδες

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

Edit η απαντηση του Βanggood

 

"If the shipping address is correct and in case no notification received from the post office, could you please contact your local post office to check whether your order is there or has it been returned?

If it was returned, it will be much appreciated for you to tell us why your order was returned. Once the tracking information shows "returned to sender", please do not hesitate to contact us for further assistance.

 

We look forward to receiving your reply."

 

Με το γερμανικό ταχυδρομείο όταν φτάνει το πακέτο στην Ελλάδα το διαχειρίζεται η DHL, αν ψάξεις με το τρακινκγ στη σελίδα της DHL https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html θα δεις και το νέο αριθμό αποστολής της DHL express και με αυτόν ελέγχεις από το site της DHL express

Link to comment
Share on other sites

Με το γερμανικό ταχυδρομείο όταν φτάνει το πακέτο στην Ελλάδα το διαχειρίζεται η DHL, αν ψάξεις με το τρακινκγ στη σελίδα της DHL https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html θα δεις και το νέο αριθμό αποστολής της DHL express και με αυτόν ελέγχεις από το site της DHL express

 

Φιλε μου σ ευχαριστω πολυ...

Οντως υπαρχει νεος αριθμος τωρα για τον οποιο η DHL Express λεει αυτο

 

"Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για τον παραλήπτη. Παρακαλώ επικοινωνήστε με την DHL"

 

φανταζομαι οτι εχουν θεμα με παραδοσεις σε θυριδες οποτε απο δευτερα(γιατι σκ δεν εξυπηρετουν τηλεφωνικως) θα μιλησω μαζι τους και λογικα θα το εχουν σε καποια αποθηκη τους και ελπιζω οτι θα συνεννοηθουμε για το που θα παραδοθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, περιμένω δέμα από το Γερμανικό Ταχυδρομείο (dhl päckchen) από 07/12 με τελευταία ενημέρωση στις 09/12 στο Feucht.. Έκτοτε τίποτα, ούτε το σύστημα των Ελτα αναγνωρίζει τον αριθμό αποστολής.. Να υποθέσω ότι χάθηκε; Κάποιος σε παρόμοια θέση;:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, περιμένω δέμα από το Γερμανικό Ταχυδρομείο (dhl päckchen) από 07/12 με τελευταία ενημέρωση στις 09/12 στο Feucht.. Έκτοτε τίποτα, ούτε το σύστημα των Ελτα αναγνωρίζει τον αριθμό αποστολής.. Να υποθέσω ότι χάθηκε; Κάποιος σε παρόμοια θέση;:(

 

Παρατήρησα ότι σχεδόν όλες οι αποστολές που έγιναν από ευρωπαϊκές χώρες μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου έχουν καθυστερήσει χαρακτηριστικά. Πακέτο που περίμενα από Βέλγιο εμφανίστηκε προχτές στο αεροδρόμιο μετά από 43 ημέρες και ακόμη δεν έχω παραλάβει. Σίγουρα κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα θα εμφανιστεί και το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, περιμένω δέμα από το Γερμανικό Ταχυδρομείο (dhl päckchen) από 07/12 με τελευταία ενημέρωση στις 09/12 στο Feucht.. Έκτοτε τίποτα, ούτε το σύστημα των Ελτα αναγνωρίζει τον αριθμό αποστολής.. Να υποθέσω ότι χάθηκε; Κάποιος σε παρόμοια θέση;:(

 

Τα δέματα που ταξιδεύουν με αυτή τη μέθοδο έρχονται από το Feucht οδικώς στην Αθήνα και καταλήγουν στις αποθήκες της DHL.

Όταν φτάνουν εκεί, αλλάζουν κωδικό που τον βρίσκεις στο site της DHL.

Επικοινώνησε αύριο το πρωί με την DHL, για να μάθεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κάπου στα 10 δεματακια (headsets,mouse, παπούτσια, καλώδια κτλπ) από τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο φαίνονται εδώ στα δικά μας ΕΛΤΑ και στο αεροδρόμιο. Μπορώ να απευθυνθώ κάπου για παράπονα να ξεκολλήσει λίγο η κατάσταση? Τα ΕΛΤΑ μου φαίνεται κάνουν καουμπόιλικια όντας κρατικά και δουλεύουν οπότε και όσο θέλουν οι υπάλληλοι του.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κάπου στα 10 δεματακια (headsets,mouse, παπούτσια, καλώδια κτλπ) από τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο φαίνονται εδώ στα δικά μας ΕΛΤΑ και στο αεροδρόμιο. Μπορώ να απευθυνθώ κάπου για παράπονα να ξεκολλήσει λίγο η κατάσταση? Τα ΕΛΤΑ μου φαίνεται κάνουν καουμπόιλικια όντας κρατικά και δουλεύουν οπότε και όσο θέλουν οι υπάλληλοι του.

 

Δυστυχώς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτε σ' αυτό το θέμα γιατί το πρόβλημα είναι ότι με το μεγάλο αριθμό δεμάτων της συγκεκριμένης περιόδου, κάποιοι σάκοι δεν έχουν ανοιχτεί ακόμη ενώ άλλοι μεταγενέστεροι έχουν προχωρήσει.

Αυτό συμβαίνει χρόνια τώρα και δεν είναι κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω κανα 2-3 και μαλιστα δεν ελπιζω οτι θα παραλαβω, οταν περναει πολυς καιρος δεν ερχονται,

ετσι εχω καταλαβει (και μου χει ξανασυμβει)

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις παραλαβής καθυστερημένων δεμάτων μετά από μήνες.

Υπομονή και ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

[..]

Στα δικά μας τώρα... Δεν ξέρω αν πέρασε ή όχι τελωνείο (δεν μου ζητήθηκε αποδεικτικό), έμεινε πάντως όλο το Σ/Κ μέσα

 

QsJ4Rmn.png

 

Update... το δέμα έφαγε περί το 20άρικο τελωνείο επειδή ο Κινέζος φίλος δήλωσε αξία 30$:wacko:

 

Δέχτηκε να μου κάνει transfer 18E γιατί τον έκραξα στο discord της Voron οπότε, 2Ε χαμένα στην τελική.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Update... το δέμα έφαγε περί το 20άρικο τελωνείο επειδή ο Κινέζος φίλος δήλωσε αξία 30$:wacko:

 

Δέχτηκε να μου κάνει transfer 18E γιατί τον έκραξα στο discord της Voron οπότε, 2Ε χαμένα στην τελική.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και σου είχα γράψει ότι, αφού έμεινε 3 μέρες στο τελωνείο, δεν μπορεί κανείς να σου πει με σιγουριά αν θα χρεωθείς, αντίθετα με άλλο συμφορουμίτη που σε διαβεβαίωνε ότι δεν θα χρεωθείς αφού δεν σου ζήτησαν απόδειξη.

Τα 20€ δεν είναι για το τελωνείο, όπως γράφεις, αλλά τα 15€ πάνε στα ΕΛΤΑ και τα υπόλοιπα σε ΦΠΑ.

Αλλά αφού στα επέστρεψε ο Κινέζος (έστω και 18€) μην το λες ούτε του ... παππά ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...