Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άσχετο-σχετικό ρε παιδιά, αλλά παρήγγειλα από Banggood καμιά δεκαριά πράγματα, από φθηνά 4-5 ευρώ εώς σχετικά ακριβά 70-80 ευρώ,και μου έρχονται τάπα, για τον χαμό των ημερών. Ένα δέμα μου ήρθε σε 19 μέρες και κάτι άλλα με shipping time στις 19/1,μου ήρθε μήνυμα ότι παραλήφθηκαν ήδη από την speedex. Και μιλάμε για Κορινθία.Με direct priority mail, τα αναλαμβάνει η comet και μετά speedex. Έτσι πάει ή εγώ είμαι υπερκωλόφαρδος?

 

Προς Θεού, δεν κάνω διαφήμιση στο Banggood ή μεταφορικές, απλά το αναφέρω. Για τα θετικά του καθενούς αναφερόμενου έχω και αρνητικά να αναφέρω. Απλά μου κάνει εντύπωση η σβελτάδα βάσει συνθηκών.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

και εμενα απο ali το ιδιο απο 15 εως 17 και περα μεσα στο δεκεμβριο ολες και εχω παραλαβει σαν ελευθερα μονο 1 πακετο και περιμενω αλλα 5 σαν ελευθερα δηλαδη με track απο S0000...... και ακομα τιποτα σε αλλα 2 πηρα refund και περιμενω την εξελιξη τους...και περιμενω ακομα απο ali και αλλα 4 με ολλανδικο track και φαντασου οτι ακομα απο το δεκεμβριο τα δυο ειναι arrived αεροδρομειο και τα αλλα ακομα ειναι σε μεταφορα,,,και απο ali παλι με κινεζικα track αλλα 3 πακετα και μονο το ενα ειναι εδω κολλημενο απο 16 του μηνα στο σταδιο athens sorting....Γενικως καλα κρασια δηλαδη

 

Δεκέμβριο λέει :lol: Από ali περιμένω ακόμη, με άφιξη Ελλάδα στις 9 Νοεμβρίου!! Και μένα το track είναι από S000... και στα ΕΛΤΑ δε βγάζει καμία πληροφορία. Κουράγιο λοιπόν σου εύχομαι... μας εύχομαι δλδ.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο-σχετικό ρε παιδιά, αλλά παρήγγειλα από Banggood καμιά δεκαριά πράγματα, από φθηνά 4-5 ευρώ εώς σχετικά ακριβά 70-80 ευρώ,και μου έρχονται τάπα, για τον χαμό των ημερών. Ένα δέμα μου ήρθε σε 19 μέρες και κάτι άλλα με shipping time στις 19/1,μου ήρθε μήνυμα ότι παραλήφθηκαν ήδη από την speedex. Και μιλάμε για Κορινθία.Με direct priority mail, τα αναλαμβάνει η comet και μετά speedex. Έτσι πάει ή εγώ είμαι υπερκωλόφαρδος?

 

Προς Θεού, δεν κάνω διαφήμιση στο Banggood ή μεταφορικές, απλά το αναφέρω. Για τα θετικά του καθενούς αναφερόμενου έχω και αρνητικά να αναφέρω. Απλά μου κάνει εντύπωση η σβελτάδα βάσει συνθηκών.

 

Ναι, είναι τελευταία μέθοδος αποστολής με αυτό τον τρόπο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεκέμβριο λέει :lol: Από ali περιμένω ακόμη, με άφιξη Ελλάδα στις 9 Νοεμβρίου!! Και μένα το track είναι από S000... και στα ΕΛΤΑ δε βγάζει καμία πληροφορία. Κουράγιο λοιπόν σου εύχομαι... μας εύχομαι δλδ.

 

Είχα 6 δέματα από Ali, με παραγγελία 30/11/20 και το ένα με κωδικό ίδιου τύπου, και το παρέλαβα πρώτο από ΕΛΤΑ πριν 10 μέρες έχοντας ταξιδέψει με την Emirates Post!

Υπομονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

4 παραγγελίες μικροπραματα από alie στις 5-11 κ από την προηγούμενη εβδομάδα έως σήμερα έχω παραλάβει τις 3.
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως,σε ευχαριστούμε φίλε makap για τον βοηθό ιντερνετικών αγορών,που έχεις ανεβάσει.Είναι πολύ κατατοπιστικός και βοηθάει πολύ.Δεν θέλω ευχαριστώ και βλακείες,μην σπαμμάρουμε κι όλας :lol:,αλλά θα προτείνω στο κάθε μέλος που ασχολείται με ιντερνετικές αγορές να ρίξει μια ματιά.Είναι στην υπογραφή του μέλους makap ,κάτω-κάτω στα ποστ του δηλαδή.

 

Αυτός είναι ο οδηγός: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=398525

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δεκέμβριο λέει :lol: Από ali περιμένω ακόμη, με άφιξη Ελλάδα στις 9 Νοεμβρίου!! Και μένα το track είναι από S000... και στα ΕΛΤΑ δε βγάζει καμία πληροφορία. Κουράγιο λοιπόν σου εύχομαι... μας εύχομαι δλδ.

και εγω εχω 8 απο ali η μια ηδη παει για αυριο για dispute επιστροφη χρηματων,,και οι αλλες 7 απο νεομβριο και δεκεμβριο την περασμενη βδομαδα παρελαβα απο νοεμβριο με αριθμο track απο S000...Γενικα οτι ειναι με track S000...δεν σκαναρονται και θεωρουνται ελευθερα δεματα ,,,εγω που μιλησα με τα κεντρικα στα ελτα μου ειπαν οτι αυτοι οι αριθμοι ειναι στην ουσια ενας σακος δηλαδη π.χ. ο αριθμος S000....3515 ειναι το ταμπελακι με αυτον τον αριθμο εξω απο τον σακο και εκει μεσα βρισκονται ολα τα ελευθερα δεματα που γινεται το μοιρασμα,,απλα εμεις αμα βαλουμε τον αριθμο στο site αναζητησης μας βγαζει οτι ο σακος με τον αριθμο αυτο βρισκεται ελλαδα και τιποτα παραπανω μεχρι πλεον να ανοιχθει και να παει τελωνειο για τα γνωστα και μετα να τα μοιρασουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

4 παραγγελίες μικροπραματα από alie στις 5-11 κ από την προηγούμενη εβδομάδα έως σήμερα έχω παραλάβει τις 3.
σπυρο απο τις 7 που εχω απο ali απο νοεμβριο ακομα περιμενω με τρακ απο S0000....
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει απο 14/12 απο Αμερική ένα λουράκι ρολογιού από το κατάστημα της Panatime.

 

Στάλθηκε με USPS First Class, απο οτι έχω καταλάβει αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ. Φαντάζομαι λόγω μεγέθους θα είναι σαν απλό φακελάκι, και αξία κάτω απο 40ευρώ.

 

Από το tracking https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input?strOrigTrackNum=UA446005915US# φαίνεται οτι έχει έρθει Αθήνα αλλά φαίνεται κολλημένο απο 8 Ιανουαρίου.

 

Έδωσα χρόνο της κατάστασης, αλλά δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Τηλ. γραμμή στα ΕΛΤΑ δεν βγάζω, αλλά ακόμα και εκεί μπορούν να μου πουν κάτι χωρίς tracking number Ελλάδας?

 

Έστειλα και email στον πωλητή. Κάποια συμβουλή? Πόσο να περιμένω πριν προχωρήσω σε dispute στο paypal?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχουμε τίποτα καθυστερήσεις απο comet hellas έχει φτάσει από χθες το πρωί Ελλάδα και δεν έχει βγεί κάποιο speedex tracking
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει φτάσει στο αεροδρόμιο Αθηνών στις 10/01.Εκτοτε καμία κίνηση.Κόλλησε κοινώς.Τι λέτε,θα το πάρω;Η αξία είναι κάτω από 22 Ευρώ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει απο 14/12 απο Αμερική ένα λουράκι ρολογιού από το κατάστημα της Panatime.

 

Στάλθηκε με USPS First Class, απο οτι έχω καταλάβει αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ. Φαντάζομαι λόγω μεγέθους θα είναι σαν απλό φακελάκι, και αξία κάτω απο 40ευρώ.

 

Από το tracking https://tools.usps.com/go/TrackConfirmAction_input?strOrigTrackNum=UA446005915US# φαίνεται οτι έχει έρθει Αθήνα αλλά φαίνεται κολλημένο απο 8 Ιανουαρίου.

 

Έδωσα χρόνο της κατάστασης, αλλά δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Τηλ. γραμμή στα ΕΛΤΑ δεν βγάζω, αλλά ακόμα και εκεί μπορούν να μου πουν κάτι χωρίς tracking number Ελλάδας?

 

Έστειλα και email στον πωλητή. Κάποια συμβουλή? Πόσο να περιμένω πριν προχωρήσω σε dispute στο paypal?

 

Μπορείς να δεις εδώ όλη τη διαδρομή του δέματος.

Φαίνεται να έφυγε από το Λονδίνο για Ελλάδα, 8/1/21, αλλά αμφιβάλλω αν έφυγε πραγματικ΄και έφτασε στην Ελλάδα.

Με αυτά τα δεδομένα δεν μπορείς να δικαιωθείς από το Paypal, γιαυτό πρέπει να κάνεις υπομονή και κάποια μέρα θα σκάσει μύτη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Με ποια δεδομενα θα μπορώ να δικαιωθώ από το PayPal? Δεν έχω ξανακάνει ποτε dispute, όποτε δεν γνωριζω. Διάβασα απλά ότι έχω δικαίωμα μέχρι 180 μέρες από την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Με ποια δεδομενα θα μπορώ να δικαιωθώ από το PayPal? Δεν έχω ξανακάνει ποτε dispute, όποτε δεν γνωριζω. Διάβασα απλά ότι έχω δικαίωμα μέχρι 180 μέρες από την παραγγελία.

 

Εννοώ ότι δεν θα σε δικαώσει αφού 1) φαίνεται το δέμα να ταξιδεύει, και 2) είναι πολύ νωρίς ακόμη για να ζητήσεις επισυτροφή χρημάτων.

Σε κάθε περίπτωση, η προθεσμία του Paypal είναι 180 μέρες,

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26-01-2021 18:26 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

:confused: - αντε βρε παιδια 30 εχει ο μηνας κι ακομη δεν εχει ξεκολλησει απο εκει.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Mη σκας,εμένα είναι εκεί από τις 10/01.:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Update : παραγγελία 11/11 το δέμα μου είχε κολλήσει από τις 17/12 στο αεροδρόμιο. Επιτέλους ξεκόλλησε για να κολλήσει εδώ κ 4 μέρες στο Κ.Δ. Θεσσαλονίκης. Άντε να δούμε πόσο ακόμα..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει φτάσει στο αεροδρόμιο Αθηνών στις 10/01.Εκτοτε καμία κίνηση.Κόλλησε κοινώς.Τι λέτε,θα το πάρω;Η αξία είναι κάτω από 22 Ευρώ.

το δικο μου ειχε φτασει στης 9-12-20 στο αεροδρομιο και αρχισε να κουνιεται στης 28-1-21. Το ειχα για χαμενο. μεχρι και refund πηρα. οποτε περιμενε, απλα θα γινεται χαμος στο αεροδρομιο. τα ΕΛΤΑ τις καλες μερες αργουσανε φαντασου τωρα

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για ντομέστικ αποστολή. Μου στέλνουν την Παρασκευή ένα συστημένο με ΕΛΤΑ και τράκινγκ του στυλ CP...GR και μόνη καταχώρηση "Κατάθεση σε θυρίδα". Πρώτη φορά το βλέπω αυτό, ποια θυρίδα; Ξέρει κανείς αν η διαδικασία σε αυτή την περίπτωση είναι καθόλου διαφορετική από άλλες περιπτώσεις; (πχ να ανοίγουν τη θυρίδα μία φορά την εβδομάδα και να στέλνουν ό,τι έχει μέσα)
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για ντομέστικ αποστολή. Μου στέλνουν την Παρασκευή ένα συστημένο με ΕΛΤΑ και τράκινγκ του στυλ CP...GR και μόνη καταχώρηση "Κατάθεση σε θυρίδα". Πρώτη φορά το βλέπω αυτό, ποια θυρίδα; Ξέρει κανείς αν η διαδικασία σε αυτή την περίπτωση είναι καθόλου διαφορετική από άλλες περιπτώσεις; (πχ να ανοίγουν τη θυρίδα μία φορά την εβδομάδα και να στέλνουν ό,τι έχει μέσα)

οχι δεν εννοουν θυριδα οπως ξερουμε απλα καμια φορα το καταχωρουνε ετσι..ειναι στο ραφι που λεμε φυλαγμενο για να φορτωθει στο φορτηγο να φυγει

Link to comment
Share on other sites

Update : παραγγελία 11/11 το δέμα μου είχε κολλήσει από τις 17/12 στο αεροδρόμιο. Επιτέλους ξεκόλλησε για να κολλήσει εδώ κ 4 μέρες στο Κ.Δ. Θεσσαλονίκης. Άντε να δούμε πόσο ακόμα..

 

Ξεκόλλησε τελικά? Γιατί και το δικό μου κόλλησε εκεί τωρα

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εννοουν θυριδα οπως ξερουμε απλα καμια φορα το καταχωρουνε ετσι..ειναι στο ραφι που λεμε φυλαγμενο για να φορτωθει στο φορτηγο να φυγει

 

:rolleyes: - ''Εισαγωγη στην θυριδα" μου γραφει εμενα και ειναι ηδη στο ταχυσρομειο της περιοχης αρα ειναι στο ραφι και περιμενει ποτε θα αξιωθει η αυτου εξοχοτης ο ταχυδρομος να κοψει ειδοποιηση για να παω να το παρω.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάποιες φορές είναι δικαιολογημένη η γκρίνια και τα παράπονα, αλλά δυστυχώς θα πρέπει να προσαρμοστούμε σε νέα δεδομένα!

Η διοίκηση έχει διώξει ήδη μεγάλο μέρος εποχιακών - ενοικιαζόμενων υπαλλήλων και επίσης έχουν βγει τα χαρτιά για εθελούσια! Περίπου 2000 μόνιμοι υπάλληλοι ετοιμάζουν τα μπογαλάκια τους!

Οι εναπομείναντες υπάλληλοι θα φορτωθούν τεράστιο μέρος εργασίας, με ότι αυτό συνεπάγεται! Συν τη μείωση 8% που υπέστησαν, με το νέο έτος, στο μισθό τους!

Όλα αυτά για την υποτιθέμενη εξυγίανσης της υπηρεσίας!

Η εντολή της διοίκησης είναι "φορτωθείτε σαν γαϊδούρια και ότι προλάβετε".

Καταλαβαίνετε δηλαδή πόσο θα πέσει το επίπεδο των ταχυδρομικών υπηρεσιών.

Δε φταίει πάντα "η αυτού εξοχότης, ο ταχυδρόμος"! Σίγουρα υπάρχουν και υπάλληλοι που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους αλλά δε βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλλησε τελικά? Γιατί και το δικό μου κόλλησε εκεί τωρα

Ναι ξεκόλλησε παρέλαβα προχθές.

Τώρα περιμένω ένα άλλο που είναι κολλημένο στο κ.δ Θεσσαλονίκης απο 31/1 που θα πάει θα ξεκολλήσει κ αυτό. Έτσι όπως έγιναν ΕΛΤΑ υπομονή θέλει.

Link to comment
Share on other sites

https://parcelsapp.com/en/tracking/RR590490003CZ

 

Να αρχίσω να ανησυχώ?

 

Έχουν αναφερθεί και άλλες παρόμοιες καθυστερημένες παραλαβές από Τσεχία.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί και άλλες παρόμοιες καθυστερημένες παραλαβές από Τσεχία.

 

;) - και σε μενα, αργησε πολυ απο το ''εκφορτωση σε μεταφορικο μεσο" να ξεκολλησει.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...