Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν η κατάσταση είναι αυτή της 5/2/21, το δέμα έχει φτάσει στο αεροδρόμιο και περιμένει να περάσει από τελωνείο.

Ο χρόνος είναι λογικός.

Link to comment
Share on other sites

Αν η κατάσταση είναι αυτή της 5/2/21, το δέμα έχει φτάσει στο αεροδρόμιο και περιμένει να περάσει από τελωνείο.

Ο χρόνος είναι λογικός.

 

Πάνω κάτω δηλαδή απο πόσες μέρες και μετά θα πρέπει να ανησυχώ οτι δεν είναι φυσιολογικό; :(

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία δέματα αυτόν και τον προηγούμενο μήνα έκαναν 5-15 μέρες από την άφιξη για να περάσουν τελωνείο.

Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Εάν προέρχεται από τρίτη χώρα και η αξία CIF είναι κάτω από 22€, θα περάσει γρήγορα από το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία δέματα αυτόν και τον προηγούμενο μήνα έκαναν 5-15 μέρες από την άφιξη για να περάσουν τελωνείο.

Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Εάν προέρχεται από τρίτη χώρα και η αξία CIF είναι κάτω από 22€, θα περάσει γρήγορα από το τελωνείο.

 

Ευχαριστώ πολυ για τις γρηγορες απαντησεις !! Με καθισυχαζεις η αληθεια ειναι, δυστυχως το δεμα που περιμενω ειναι αρκετα παραπανω απο 22 ευρω οποτε μαλλον θα χρειαστει να περιμενω αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση έχει γίνει απαράδεκτη. Γνωρίζει κάποιος αν όλο αυτό θα συνεχιστεί η με κάποιο τρόπο τα ΕΛΤΑ θα βελτιώσουν τήν εξυπηρέτηση?? Δλδ, βλέπουν αυτό που γίνεται και δεν ανησυχούν καθόλου?? Σκέφτονται να κάνουν κάτι για αυτή την κατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις γρηγορες απαντησεις !! Με καθισυχαζεις η αληθεια ειναι, δυστυχως το δεμα που περιμενω ειναι αρκετα παραπανω απο 22 ευρω οποτε μαλλον θα χρειαστει να περιμενω αρκετα.

 

Επειδή δεν είναι μάντης κανένας σ' αυτό το forum, μήπως θα ήταν καλλίτερα να πεις από που έχεις αγοράσει και ποια είναι η αξία με τα μεταφορικά, για να βοηθηθείς περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι μάντης κανένας σ' αυτό το forum, μήπως θα ήταν καλλίτερα να πεις από που έχεις αγοράσει και ποια είναι η αξία με τα μεταφορικά, για να βοηθηθείς περισσότερο;

 

Ναι εχεις δικιο ! Η αξια ειναι κοντα στα 500 ευρω και δεν το αγορασα, μου το στελνουν συγγενεις απο Ρωσια με την αντιστοιχη ταχυδρομικη εταιρεια που εχουν εκει οπως τα δικα μας ΕΛΤΑ !

Edited by Giorgos000
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση έχει γίνει απαράδεκτη. Γνωρίζει κάποιος αν όλο αυτό θα συνεχιστεί η με κάποιο τρόπο τα ΕΛΤΑ θα βελτιώσουν τήν εξυπηρέτηση?? Δλδ, βλέπουν αυτό που γίνεται και δεν ανησυχούν καθόλου?? Σκέφτονται να κάνουν κάτι για αυτή την κατάσταση?
μετά απ'αυτό χλωμό

https://itechnews.gr/2021/02/erchontai-sklires-perikopes-sta-elta-aschima-nea-gia/

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση έχει γίνει απαράδεκτη. Γνωρίζει κάποιος αν όλο αυτό θα συνεχιστεί η με κάποιο τρόπο τα ΕΛΤΑ θα βελτιώσουν τήν εξυπηρέτηση?? Δλδ, βλέπουν αυτό που γίνεται και δεν ανησυχούν καθόλου?? Σκέφτονται να κάνουν κάτι για αυτή την κατάσταση?

 

Δυστυχώς έτσι είναι!

Το είχα γράψει σε παλαιότερο post μου για τη δραματική μείωση του προσωπικού των ΕΛΤΑ και της μείωσης των μισθών! Μην περιμένετε βελτίωση των ταχυδρομικών υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο ! Η αξια ειναι κοντα στα 500 ευρω και δεν το αγορασα, μου το στελνουν συγγενεις απο Ρωσια με την αντιστοιχη ταχυδρομικη εταιρεια που εχουν εκει οπως τα δικα μας ΕΛΤΑ !

 

Δεν περιγράφεις το περιεχόμενο του δέματος, αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι για την αποστολή δεμάτων μεταξύ ιδιωτών (δηλαδή χωρίς πληρωμή) ισχύει ατέλεια 45€ και αν είναι ρουχισμός ή κάτι σχετικό, μπορεί να περάσει χωρίς χρέωση εξόδων εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Δυστυχώς έτσι είναι!

Το είχα γράψει σε παλαιότερο post μου για τη δραματική μείωση του προσωπικού των ΕΛΤΑ και της μείωσης των μισθών! Μην περιμένετε βελτίωση των ταχυδρομικών υπηρεσιών.

 

Ιδιωτικοποίηση χωρίς πρώτα να μειωθούν οι μισθοί δεν γίνεται...κρίμα πάντως τέτοια κατάντια, θα μπορούσε να προσφέρει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

 

:rolleyes: - απο τον δεκεμβρη του 2020:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8107291#post8107291

αν και το σχεδιο ειναι πολυ πιο παλιο, απο το 2005 ηδη φωναζαν οι εργαζομενεοι στα ΕΛΤΑ πως θα τα βγαλουν "προβληματικα" και θα τα δωσουν σε ιδιωτες.

 

Από τα 650 ιδιόκτητα (ιδιο λειτουργόμενα) καταστήματα που υφίστανται σήμερα, μόνο τα 200 θα παραμείνουν στην ιδιοκτησία των ΕΛΤΑ. Από τα υπόλοιπα, τα περισσότερα θα περάσουν σε ιδιώτες οι οποίοι θα αναλάβουν και τη διανομή στις περιοχές κάλυψης του καταστήματος.

 

:cool: - παντως για να λεμε και του στραβου το δικιο στην επαρχια που τα εχουν παρει ιδιωτες ειναι μακραν καλυτερα απο πρωτα απο θεμα συνταξεων-συστημενων, βεβαια δεν λεω ειναι και το θεμα των διανομεων ομως εκεινο το ''στησιμο" που ειχαμε πρωτα εχει χαθει τωρα με τους ιδιωτες, μακραν καλυτερη και πιο γρηγορη εξυπηρετηση (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Τελικά επικοινώνησα με το κέντρο διανομής της περιοχής μου και μου είπαν ότι τα απλά δέματα που περιμένω δεν τα έχουν και λογικά καθυστερούν να έρθουν από το αεροδρόμιο.Οποτε κάνουμε υπομονή όλοι μας...
Link to comment
Share on other sites

Δεν περιγράφεις το περιεχόμενο του δέματος, αλλά πρέπει να γνωρίζεις ότι για την αποστολή δεμάτων μεταξύ ιδιωτών (δηλαδή χωρίς πληρωμή) ισχύει ατέλεια 45€ και αν είναι ρουχισμός ή κάτι σχετικό, μπορεί να περάσει χωρίς χρέωση εξόδων εκτελωνισμού.

 

Κινητο ειναι και κατι ακουστικα τα οποια αγοραστηκαν απο συγγενεις σε τριτη χωρα (Ρωσια) και μου τα στελνουν, και κατι αλλα μικροπραγματα, υπαρχει περιπτωση να υπαρξει καποιο προβλημα στο να περασει τα τελωνεια και να το παρω;

Edited by Giorgos000
Link to comment
Share on other sites

Να το ξεχάσω καλύτερα?? 9c28bf0e06569f5f0ebedbc46ff164df.jpg

 

Στην Ελλάδα αναλαμβάνει η DHL και όχι τα ΕΛΤΑ. https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html?piececode=CM530769161DE

Κάλεσε DHL με το νέο αριθμό που βλέπεις παραπάνω να ρωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παράγγειλα κάτι από το εξωτερικό και μου έστειλε μήνυμα τα ΕΛΤΑ να στείλω την απόδειξη της αγοράς για να περαστεί τελωνείο, την έχω στείλει την απόδειξη και δεν έχω πάρει απαντήσει και από τότε κάθε φορά που μπαίνω να δω που είναι το αντικείμενο μου μέσο tracking code λέει αυτό AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM Addressee, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή;
Link to comment
Share on other sites

25/1/2021, 08:07ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

8/1/2021, 23:01ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

8/1/2021, 21:38ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

28/12/2020, 02:51ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

 

Από 25/1 και μετά καμία ενημέρωση.... Να πάω για refund?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κινητο ειναι και κατι ακουστικα τα οποια αγοραστηκαν απο συγγενεις σε τριτη χωρα (Ρωσια) και μου τα στελνουν, και κατι αλλα μικροπραγματα, υπαρχει περιπτωση να υπαρξει καποιο προβλημα στο να περασει τα τελωνεια και να το παρω;

 

Αφού πρόκειται για κινητό, το πιθανότερο είναι να χρεωθείς με ΦΠΑ και δασμό συν τέλος ΕΛΤΑ 20€ για τον εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Να το ξεχάσω καλύτερα?? 9c28bf0e06569f5f0ebedbc46ff164df.jpg

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html?piececode=CM530769161DE

 

Arrival in the destination country/destination area.

Destination country/region: Greece

 

International shipment number: 5177665695

 

https://www.dhl.gr/el/express/tracking.html?AWB=5177665695&brand=DHL\

 

επικοινωνία με dhl 210 9890000 δίνοντας τον παραπάνω αριθμό αποστολης.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρόκειται για κινητό, το πιθανότερο είναι να χρεωθείς με ΦΠΑ και δασμό συν τέλος ΕΛΤΑ 20€ για τον εκτελωνισμό.

 

Με τον εκτελωνισμο θα ασχοληθουν τα ΕΛΤΑ; Θα πληρωσω δηλαδη οταν θα παω στο κοντινο μου ΕΛΤΑ για παραλαβη ή πρεπει να κανω κατι τωρα που ειναι στα τελωνεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παράγγειλα κάτι από το εξωτερικό και μου έστειλε μήνυμα τα ΕΛΤΑ να στείλω την απόδειξη της αγοράς για να περαστεί τελωνείο, την έχω στείλει την απόδειξη και δεν έχω πάρει απαντήσει και από τότε κάθε φορά που μπαίνω να δω που είναι το αντικείμενο μου μέσο tracking code λέει αυτό AWAITING PROOF OF CHASE/VALUE FROM Addressee, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι υπομονή;

 

Δεν γράφεις πότε την έστειλες.

Ξαναστείλε την απόδειξη για την περίπτωση που έχει γίνει λάθος

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τον εκτελωνισμο θα ασχοληθουν τα ΕΛΤΑ; Θα πληρωσω δηλαδη οταν θα παω στο κοντινο μου ΕΛΤΑ για παραλαβη ή πρεπει να κανω κατι τωρα που ειναι στα τελωνεια;

 

Θα περιμένεις να δεις αν σου στείλουν μήνυμα για διευκρινίσεις.

Δεν θα κάνεις τίποτε μόνος σου.

Εάν δεις ότι έφτασε στο γραφείο της περιοχής σου, θα πας και θα δεις αν έχεις χρεώσεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις πότε την έστειλες.

Ξαναστείλε την απόδειξη για την περίπτωση που έχει γίνει λάθος

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα περιμένεις να δεις αν σου στείλουν μήνυμα για διευκρινίσεις.

Δεν θα κάνεις τίποτε μόνος σου.

Εάν δεις ότι έφτασε στο γραφείο της περιοχής σου, θα πας και θα δεις αν έχεις χρεώσεις ή όχι.

 

Eυχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις πληροφοριες να σαι καλα !!:cool:

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html?piececode=CM530769161DE

 

Arrival in the destination country/destination area.

Destination country/region: Greece

 

International shipment number: 5177665695

 

https://www.dhl.gr/el/express/tracking.html?AWB=5177665695&brand=DHL\

 

επικοινωνία με dhl 210 9890000 δίνοντας τον παραπάνω αριθμό αποστολης.

 

τους πηρα τηλεφωνο για το συγκεκριμένο δέμα (αλλα και για ενα αλλο).κατα τα λεγομενα τους δεν εχει φτασει ελλαδα.μαλιστα πρότειναν να ζητησω refund

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τους πηρα τηλεφωνο για το συγκεκριμένο δέμα (αλλα και για ενα αλλο).κατα τα λεγομενα τους δεν εχει φτασει ελλαδα.μαλιστα πρότειναν να ζητησω refund

 

Τα άτομα στην εξυπηρέτηση πελατών είναι παντελώς άσχετα και αστοιχείωτα ο αυτόματος τηλεφωνητής γνωρίζει περισσότερα. Η απάντηση που έδωσαν για άλλη μια φορά είναι οσκαρική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...