Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

περιμένω ένα δέμα σαν δώρο από φίλο στην Αμερική. Το δέμα περιέχει μεταχειρισμένες πλαστικές φιγούρες και στάλθηκε με την USPS Priority Mail Express International. Το βάρος του δέματος είναι 3.5 κιλά με διαστάσεις 45 x 30 x 22 m. Στην ταμπέλα της USPS, έχει δηλωθεί σαν δώρο και με τιμή 50$. Δεν αναγράφεται πουθενά το κόστος των μεταφορικών. Δεν περιέχονται αποδείξεις γιατί δεν πλήρωσα για τις φιγούρες. Το δέμα θα παραδοθεί στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ courier.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι πρέπει να περιμένω στο τελωνείο? Θα μου ζητήσουν να πληρώσω φόρος και να αποδείξω την αναγραφόμενη τιμή?

 

Αν και η δηλωμένη αξία είναι πολύ κοντά στα 45€ της ατέλειας από ιδιώτη σε ιδιώτη (και αυτό έχει κάποιους περιορισμούς), είναι πιθανό να χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει να φαίνεται το αποτέλεσμα των απολύσεων στα ΕΛΤΑ. Δέμα είναι στο κέντρο διαλογής και δεν κάνει λίγα χιλιόμετρα για να φτάσει στο κατάστημα της ίδιας πόλης για παραλαβή... Μία βδομάδα σε ένα σημείο, γιατί ο ταχυδρόμος πλέον καλύπτει περισσότερες περιοχές με πριν. Τις καθυστερήσεις στο τελωνείο μη τις σχολιάσω. Όλοι να φανταστώ είμαστε παθόντες.
Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

25/1

Ελλάδα αερολιμένας Αθηνών

Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο.

 

 

Έχει κολλήσει εκεί. Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

25/1

Ελλάδα αερολιμένας Αθηνών

Εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο.

 

 

Έχει κολλήσει εκεί. Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θες να μας δωσεις ενα ιστορικο του tracking? Κινα; Εταιρια; κλπ

 

Λογικα ειναι ακομα αεροδρομιο σε καποιο σακο και περιμενει να ανοιχθει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!! Μήπως γνωρίζει κάποιος τι γδύνεται με τα δέματα από ΗΠΑ; Περιμένω από 11.01 και τίποτα από τότε!!!! UA932030079US Εμφανίζεται στο σάιτ του USPS η διαδρομή του μέχρι 15.01. Χάθηκε; Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω; Σας ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει να φαίνεται το αποτέλεσμα των απολύσεων στα ΕΛΤΑ. Δέμα είναι στο κέντρο διαλογής και δεν κάνει λίγα χιλιόμετρα για να φτάσει στο κατάστημα της ίδιας πόλης για παραλαβή... Μία βδομάδα σε ένα σημείο, γιατί ο ταχυδρόμος πλέον καλύπτει περισσότερες περιοχές με πριν. Τις καθυστερήσεις στο τελωνείο μη τις σχολιάσω. Όλοι να φανταστώ είμαστε παθόντες.

 

Και που είσαι ακόμα.

 

Έχω δέματα απο Κίνα που φτάσανε με PostNL σε διαφορετικές ημερομηνίες κ προχώρησε αυτό που έφτασε μεταγενέστερα.. Έχω καλέσει το 800 11 82 000 δύο φορές (κ έπιασα γραμμή μετά κόπου κ βασάνων) οπού, την πρώτη φορά, μίλησα με έναν απίστευτα εξυπηρετικό κ πρόθυμο υπάλληλο που έψαξε να δει τι γίνεται με τα πακέτα μου:

 

-από 2 πακέτα απο Κίνα με BPost, μόνο το ένα (μεταγενέστερο του πρώτου) φαινόταν στο σύστημα του (όχι όμως στο tracking των ΕΛΤΑ). Μου εξήγησε οτι οι πτήσεις απο Βέλγιο είναι αραιές οπότε συσσωρεύεται όγκος εκεί.

 

-όλα τα υπόλοιπα πακέτα μου απο PostNL έχουν φτάσει (άσχετα αν είναι σκαναρισμένα ή όχι)

 

Η παραπάνω επικοινωνία έλαβε χώρα προ ~2 εβδομάδων κ ο ίδιος υπάλληλος μου έδωσε τον αριθμό της προϊσταμένης του (για επιπλέον πληροφορίες σχετικά με το προγενέστερο πακέτο της BPost που αγνοείται). Φυσικά δεν το σήκωνε κανείς...

 

Η 2η επικοινωνία μου ήταν με μια αγενέστατη κ βαριεστημένη υπάλληλο που μου είπε νέτα-σκέτα "Ότι λέει το tracking κύριε". Όταν της ανέφερα τον αριθμό της προϊσταμένης μου είπε έντρομη ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ οπότε δεν ασχολήθηκα παραπέρα..

 

Τα αναφέρω όλα αυτά μπας κ συνεισφέρω λίγο σχετικά με τους χρόνους διαλογής κλπ κλπ. Υπομονή σε όλους.:wacko:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας δωσεις ενα ιστορικο του tracking? Κινα; Εταιρια; κλπ

 

 

 

Λογικα ειναι ακομα αεροδρομιο σε καποιο σακο και περιμενει να ανοιχθει...

Φυσικά. Παραγγελία 22/12/2020 από AliExpress με AliExpress standard shipping. Μικρό δέμα (συγκεκριμένα φορτιστής μπαταριών)

 

Στο site των ΕΛΤΑ:

 

Κωδικός Αντικειμένου: LT.......NL

Ημερομηνία & ΏραΠεριοχήΚατάσταση

25/1/2021, 08:07ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

8/1/2021, 23:01ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/1/2021, 21:38ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

28/12/2020, 02:51ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Παραγγελία 22/12/2020 από AliExpress με AliExpress standard shipping. Μικρό δέμα (συγκεκριμένα φορτιστής μπαταριών)

 

Στο site των ΕΛΤΑ:

 

Κωδικός Αντικειμένου: LT.......NL

Ημερομηνία & ΏραΠεριοχήΚατάσταση

25/1/2021, 08:07ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

8/1/2021, 23:01ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/1/2021, 21:38ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

28/12/2020, 02:51ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχει φρακαρει στο αεροδρομιο... Υπομονη :(

 

Εγω μιλησα με ΕΛΤΑ και μου ειπανε πλεον οι αναμονες μπορει να ξεπερασουν και τον 1 με 1.5 μηνα στο αεροδρομιο. Αλλα εδω εσυ μαλλον πας για ρεκορ. Εσυ εννοειται αμα περασει το 90ημερο κανε τα απαραιτητα dispute στο aliexpress. Θα σου ερθει παντως, αγνωστο το ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόλις μπορέσω θα πάρω τα λεφτά μου πίσω. Προς το παρών δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται στο σάιτ του USPS η διαδρομή του μέχρι 15.01. Χάθηκε; Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω; Σας ευχαριστώ πολύ

 

;) - η USPS ειναι μεχρι να φυγει απο την Ουσα μετα αναλαμβανει ο ενδιαμεσος και στο τελος ΕλΤα

η USPS ''το χανει'' μετα απο τα συνορα,δεν μπορει να το παρακολουθησει, πιστευω να μην εχει μεσα κατι που να απαγορευεται να βγει εξω πχ αλκοολ-καπνος-ειδος ξυλου γιατι τοτε παει για καταστροφη με την μια χωρις να σε ειδοποιησουν (ακομη και after shave δεν περναει εξω γιατι οι γιανκηδες το θεωρουν εξαγωγη προϊοντος με αλκοολ μεσα αρα διαφευγων φορος)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μενα το ίδιο. Παραγγελία από ali από 11/12 με ΝLpost έφυγε από Ολλανδία 8/1 αεροδρόμιο από 25/1 και έκτοτε σιγή

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φυσικά. Παραγγελία 22/12/2020 από AliExpress με AliExpress standard shipping. Μικρό δέμα (συγκεκριμένα φορτιστής μπαταριών)

 

Στο site των ΕΛΤΑ:

 

Κωδικός Αντικειμένου: LT.......NL

Ημερομηνία & ΏραΠεριοχήΚατάσταση

25/1/2021, 08:07ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

8/1/2021, 23:01ΟΛΛΑΝΔΙΑΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

8/1/2021, 21:38ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

28/12/2020, 02:51ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς τα ίδια. Από 25/1 αεροδρόμιο με αναχώρηση από Ολλανδία 8/1 και ημερομηνία παραγγελίας 11/12. Έκανα ήδη dispute αλλά επειδή είναι με AliExpress shipping δεν την έκαναν δεκτή ακόμη μου λένε να μιλήσω με ΕΛΤΑ λες και θα βρω άκρη... Δεν υποχωρώ και θα δω που θα το πάνε. Όταν είναι με AliExpress shipping αποζημιώνει το Ali και όχι ο πωλητής. Ειδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Σε μικρά δεματακια απο Aliexpress που έχουν περάσει 3 μήνες και έχουν επιστραφεί τα λεφτά... παίζει να έρθουν ή τα ξεχνάω???

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

ναι, παιζει, εμενα μου ρθε ενα προσφατα, λιγο μετα ομως βεβαια και

τους εστειλα να μου πουν πως να πληρωσω παλι

Link to comment
Share on other sites

ναι, παιζει, εμενα μου ρθε ενα προσφατα, λιγο μετα ομως βεβαια και

τους εστειλα να μου πουν πως να πληρωσω παλι

Και γω τους έστειλα αλλά δεν απάντησαν...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα είμαι απο τους τυχερούς τότε: 2,5 εβδομάδες Κίνα-Ωραιόκαστρο, 1,5 εβδομάδα (και βλέπουμε) Ωραιόκαστρο-Θεσσαλονίκη λόγω κορωνοϊού

 

Είναι που τα ΕΛΤΑ έχουν πάρει σήμα Covid Shield και το περηφανεύονται...

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Εγώ θα είμαι απο τους τυχερούς τότε: 2,5 εβδομάδες Κίνα-Ωραιόκαστρο, 1,5 εβδομάδα (και βλέπουμε) Ωραιόκαστρο-Θεσσαλονίκη λόγω κορωνοϊού

 

Είναι που τα ΕΛΤΑ έχουν πάρει σήμα Covid Shield και το περηφανεύονται...

Δεν ξέρω αν μένεις Ανατολική Θεσσαλονίκη, αν ναι, τοτε θα περιμένεις και εγώ δε ξέρω πόσο γιατί η μονάδα διανομής ανατολικής Θεσσαλονίκης έκλεισε λόγω κορωνοπάρτι των εργαζομένων. Προσπάθησα να βγάλω άκρη παίρνοντας τηλέφωνα στο Ωραιόκαστρο αλλά τίποτα. Το μόνο που μου είπαν ότι η μονάδα διανομής άνοιξε την προηγούμενη Παρασκευή, ότι θα πάρει κάμποσο καιρό ώστε να εξομαλυνθεί η κατάσταση, ότι προτεραιότητα έχουν τα δέματα τα οποία ήταν μέσα στη μονάδα διανομής όταν έκλεισε και ότι έχει μαζευτεί αρκετό στοκ στο Ωραιόκαστρο. Το δέμα μου είναι ήδη 10 μέρες στη διαλογή. Είχε κλείσει από διαλογή μια μέρα πριν κλείσουν τη διανομή (γκαντεμιά). Αν ξέρεις τίποτα περισσότερο, πες μου.

 

Σε νεότερη επικοινωνία με Ωραιόκαστρο, η μονάδα διανομής είναι ανοιχτή αλλά δεν έχει προσωπικό. Από αυτή την Παρασκευή θα μπούνε οι εργαζόμενοι. Οπότε από Δευτέρα να περιμένουμε εξελίξεις.

Edited by Bobono
Link to comment
Share on other sites

Σε νεότερη επικοινωνία με Ωραιόκαστρο, η μονάδα διανομής είναι ανοιχτή αλλά δεν έχει προσωπικό. Από αυτή την Παρασκευή θα μπούνε οι εργαζόμενοι. Οπότε από Δευτέρα να περιμένουμε εξελίξεις.

 

Φάνηκε φως! Σήμερα στις 6:30 το πρωί, ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Όλα στραβά και ανάποδα με το Banggood και εμένα... Λοιπόν, παρήγγειλα ένα αλυσοπρίονο με μπαταρία από αποθήκη του Banggood στην Τσεχία. Μπήκε Ελλάδα το δέμα προχθές. Και ξαφνικά σήμερα το πρωί μου βάρεσε στο tracking το εξής μήνυμα:

 

Greece, Due to an address error, the shipment could not be delivered and will be held

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Πάω στα Ελτα της περιοχής μου με το tracking number και τους λέω για την διεύθυνσή μου?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Φάνηκε φως! Σήμερα στις 6:30 το πρωί, ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ :w00t:

 

Πόσο καιρό ήταν εγκλωβισμένο το δικό σου στο Κ.Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ? (Μπας και υπολογίσω πότε θα φύγει το δικό μου που είναι στο Κ.Δ. από 10/3 κι ακόμη τίποτε...)

 

ΑΚΥΡΟ! Δεν πρόσεξα το προηγούμενο μήνυμα σου που εγραφε για 1,5 εβδομάδα

Edited by wiper66
Link to comment
Share on other sites

Όλα στραβά και ανάποδα με το Banggood και εμένα... Λοιπόν, παρήγγειλα ένα αλυσοπρίονο με μπαταρία από αποθήκη του Banggood στην Τσεχία. Μπήκε Ελλάδα το δέμα προχθές. Και ξαφνικά σήμερα το πρωί μου βάρεσε στο tracking το εξής μήνυμα:

 

Greece, Due to an address error, the shipment could not be delivered and will be held

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Πάω στα Ελτα της περιοχής μου με το tracking number και τους λέω για την διεύθυνσή μου?

 

κάλεσε 8001182000 εξυπηρέτηση πελατών ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό ήταν εγκλωβισμένο το δικό σου στο Κ.Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ? (Μπας και υπολογίσω πότε θα φύγει το δικό μου που είναι στο Κ.Δ. από 10/3 κι ακόμη τίποτε...)

 

ΑΚΥΡΟ! Δεν πρόσεξα το προηγούμενο μήνυμα σου που εγραφε για 1,5 εβδομάδα

 

Απο 5 Μαρτίου, για την ακρίβεια.

5 του μηνός απόγευμα έκλεισε από Κ.Δ., την επόμενη μέρα έκλεισαν την Μ.Δ. Μια ζωή γκαντέμης :p

Link to comment
Share on other sites

Όλα στραβά και ανάποδα με το Banggood και εμένα... Λοιπόν, παρήγγειλα ένα αλυσοπρίονο με μπαταρία από αποθήκη του Banggood στην Τσεχία. Μπήκε Ελλάδα το δέμα προχθές. Και ξαφνικά σήμερα το πρωί μου βάρεσε στο tracking το εξής μήνυμα:

 

Greece, Due to an address error, the shipment could not be delivered and will be held

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Πάω στα Ελτα της περιοχής μου με το tracking number και τους λέω για την διεύθυνσή μου?

Από Τσεχία από banggood έρχονται με dhl 2109890000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...