Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

UD375513523YP // Είναι απλό, δεν φαίνεται η διαδρομή του πουθενά

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα το γράψω εδώ ακόμα μια φορά, διαβάστε το και μετά στείλτε μηνύματα.

 

Όσοι φίλοι έχουν αντικείμενα που έχουν ξεφορτωθεί στο κέντρο ΜΕΧΡΙ και 20-25 Μάρτιου, θα τα δουν μέσα στον Απρίλιο να ξεκολλάνε, πιθανόν να τα παραλάβουν.

Η δουλειά είναι λιγότερη και σε 10-15 μέρες θα έχουν φύγει όλα τα παλιά ταχυδρομεία.

 

Καλά να είμαστε ξανά από τον Νοέμβριο τέτοιες μεγάλες καθυστερήσεις.

 

Καλημέρα.Επιτέλους αρχίζουν να ξεκολλάνε. Δέμα από 11 Φεβρουαρίου στο αεροδρόμιο,σήμερα πήγε κέντρο διαλογής.

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

6/4/2021, 18:44 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/4/2021, 16:57 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

6/4/2021, 13:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

11/2/2021, 09:26 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/1/2021, 16:52 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

13/1/2021, 09:57 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

6/1/2021, 02:56 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι θα υπάρχουν πολλά περιστατικά ψιρίσματος μη συστημένων από υπαλλήλους των ΕΛΤΑ. Πιστεύω ότι απλά μπορεί τα μη συστημένα δέματα να κάθονται 3 και 4 μήνες σε σάκους που δεν ανοίγονται στο αεροδρόμιο...

 

Θα πρέπει να περιορίσουν τα μη συστημένα οι κινεζοι γιατί βλέπω το εκμεταλλεύονται τα ΕΛΤΑ και τα κάνουν άφαντα.

Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτε προβλημα με συστημένο. Ας πληρώσουμε λίγο κόστος παραπάνω για ένα συστημένο δέμα.

Στο ebay όμως βλέπω ότι δεν έχει τέτοια επιλογή. Έχει μόνο μια μέθοδο αποστολής.

 

Tracking της μορφής UJ965***950CN είναι μη συστημένο ;;

Link to comment
Share on other sites

LA223581511CZ 2 Απριλίου εφυγε απο Τσεχία, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ξεφορτώθηκε εχτές όπως σου είπα...

Την άλλη εβδομάδα θα το έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομάδες έστειλα ένα δέμα στην Γερμανία με ΕΛΤΑ. Έφτασε Γερμανία αλλά για κάποιον λόγο το πακέτο δεν παραδόθηκε και στο tracking number που μου έδωσαν από τα ΕΛΤΑ, ήταν στην κατάσταση αζήτητο. Το δέμα προφανώς το επέστρεψαν πίσω πάλι στις 29 Μαρτίου, αλλά από τότε δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι άλλο.

 

Πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής μου και μου είπαν ότι στο σύστημα τους φαίνεται να έχει έρθει Ελλάδα, απλά είναι στο τελωνείο. Ερώτηση. Θα γράφει πάνω τον λόγο που δεν παραδόθηκε η αν έγινε κάποιο λάθος, ώστε να ξέρω αν το ξαναστείλω, μην γίνει το ίδιο;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι θα υπάρχουν πολλά περιστατικά ψιρίσματος μη συστημένων από υπαλλήλους των ΕΛΤΑ. Πιστεύω ότι απλά μπορεί τα μη συστημένα δέματα να κάθονται 3 και 4 μήνες σε σάκους που δεν ανοίγονται στο αεροδρόμιο...

 

Μα καλά, καταλαβαίνεται τι γράφετε; Μιλάμε για χιλιάδες σάκους και χιλιάδες αντικείμενα, τι να ψειρίσουν οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ;;;

Δεν μπορώ να ακούω πράγματα που δεν στέκουν ούτε με τι λογική.

Τα μη συστημένα αντικείμενα, δεν έχουν παρακολούθηση όπως τα συστημένα, είναι 99% μικροαντικείμενα ευτελούς αξίας και πολλά από αυτά καταστρέφονται κατά τι μεταφορά κλπ. Αυτός είναι ο λόγος που σε κάποιους δεν φτάνουν ποτέ. Να ζητάτε τα χρήματα σας πίσω από το Ali η οποιοδήποτε άλλη σελίδα έχετε κάνει την παραγγελία.

 

Το 95% των αντικειμένων πηγαίνει στους πελάτες κανονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν 2 εβδομάδες έστειλα ένα δέμα στην Γερμανία με ΕΛΤΑ. Έφτασε Γερμανία αλλά για κάποιον λόγο το πακέτο δεν παραδόθηκε και στο tracking number που μου έδωσαν από τα ΕΛΤΑ, ήταν στην κατάσταση αζήτητο. Το δέμα προφανώς το επέστρεψαν πίσω πάλι στις 29 Μαρτίου, αλλά από τότε δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι άλλο.

 

Πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής μου και μου είπαν ότι στο σύστημα τους φαίνεται να έχει έρθει Ελλάδα, απλά είναι στο τελωνείο. Ερώτηση. Θα γράφει πάνω τον λόγο που δεν παραδόθηκε η αν έγινε κάποιο λάθος, ώστε να ξέρω αν το ξαναστείλω, μην γίνει το ίδιο;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Οι Γερμανοί συνήθως γράφουν το λόγο που δεν παραδόθηκε το δέμα.

Λογικά θα μάθεις :)

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, καταλαβαίνεται τι γράφετε; Μιλάμε για χιλιάδες σάκους και χιλιάδες αντικείμενα, τι να ψειρίσουν οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ;;;

 

Δεν μπορώ να ακούω πράγματα που δεν στέκουν ούτε με τι λογική.

 

Τα μη συστημένα αντικείμενα, δεν έχουν παρακολούθηση όπως τα συστημένα, είναι 99% μικροαντικείμενα ευτελούς αξίας και πολλά από αυτά καταστρέφονται κατά τι μεταφορά κλπ. Αυτός είναι ο λόγος που σε κάποιους δεν φτάνουν ποτέ. Να ζητάτε τα χρήματα σας πίσω από το Ali η οποιοδήποτε άλλη σελίδα έχετε κάνει την παραγγελία.

 

 

 

Το 95% των αντικειμένων πηγαίνει στους πελάτες κανονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Οι Γερμανοί συνήθως γράφουν το λόγο που δεν παραδόθηκε το δέμα.

 

Λογικά θα μάθεις :)

Θα πρέπει να ξεμπλοκάρει από το τελωνείο όμως πρώτα :)

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

@Angelos32 ευχαριστούμε πολύ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες. Όντως από καμιά 12-13 δέματα που βολόδερναν στη μεταφορά, τις τελευταίες δυο εβδομάδες δείχνουν να τσουλάνε όλα, πλέον για παραλαβή έμεινε ένα.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να φαίνεται η εικόνα... Θα καταλάβετε τι έπρεπε να διαχειριστούμε κάθε μέρα...

ΜΟΝΟ Αγγλία, ΜΟΝΟ μια μέρα, ΜΟΝΟ ένα φορτηγό.

http://prntscr.com/116oi2k

http://prntscr.com/116oi2k

Edited by Angelos32
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, καταλαβαίνεται τι γράφετε; Μιλάμε για χιλιάδες σάκους και χιλιάδες αντικείμενα, τι να ψειρίσουν οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ;;;

Δεν μπορώ να ακούω πράγματα που δεν στέκουν ούτε με τι λογική.

Τα μη συστημένα αντικείμενα, δεν έχουν παρακολούθηση όπως τα συστημένα, είναι 99% μικροαντικείμενα ευτελούς αξίας και πολλά από αυτά καταστρέφονται κατά τι μεταφορά κλπ. Αυτός είναι ο λόγος που σε κάποιους δεν φτάνουν ποτέ. Να ζητάτε τα χρήματα σας πίσω από το Ali η οποιοδήποτε άλλη σελίδα έχετε κάνει την παραγγελία.

 

Το 95% των αντικειμένων πηγαίνει στους πελάτες κανονικά.

+1 Άγγελε!

Έχουν μάθει δυστυχώς, ελαφρά τη καρδία, να ρίχνουν πολλοί το φταίξιμο στους "κακούς" δημόσιους υπαλλήλους!

Τα χιλιάδες αυτά αντικείμενα ταλαιπωρούνται πολύ στο δρόμο τους. Έχω δει με τα μάτια μου στο ταχυδρομείο της περιοχής μου να έχουν κρατημένα στο γραφείο του προϊσταμένου τουλάχιστον 10-15 αντικείμενα στα οποία φαινόταν, μετά βίας, μόνο ή πόλη ή ο Τ.Κ και ήρθαν στην πόλη μας!! Ο παραλήπτης ποιος είναι όμως;;

Ο καθένας απ' αυτούς μπορεί να λέει ότι ο υπάλληλος του ΕΛΤΑ του έκλεψε το πακετάκι!

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, καταλαβαίνεται τι γράφετε; Μιλάμε για χιλιάδες σάκους και χιλιάδες αντικείμενα, τι να ψειρίσουν οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ;;;

Δεν μπορώ να ακούω πράγματα που δεν στέκουν ούτε με τι λογική.

Τα μη συστημένα αντικείμενα, δεν έχουν παρακολούθηση όπως τα συστημένα, είναι 99% μικροαντικείμενα ευτελούς αξίας και πολλά από αυτά καταστρέφονται κατά τι μεταφορά κλπ. Αυτός είναι ο λόγος που σε κάποιους δεν φτάνουν ποτέ. Να ζητάτε τα χρήματα σας πίσω από το Ali η οποιοδήποτε άλλη σελίδα έχετε κάνει την παραγγελία.

 

Το 95% των αντικειμένων πηγαίνει στους πελάτες κανονικά. :)

 

Φίλε μου Άγγελε, προς Θεού δεν είπα ποτέ ότι υπάρχουν υπάλληλοι στα ΕΛΤΑ που κάνουν ψιρίσματα, ούτε και πρόκειται να το πιστέψω ποτέ. Και ο λόγος είναι ότι όπως είπες και εσύ, όλα αυτά τα αντικείμενα είναι ευτελούς-γελοιας αξίας. Απλά επειδή δουλεύεις εκεί, ήθελα να σε ρωτήσω αν τα μη συστημένα κάθονται πολύ καιρό στο αεροδρόμιο, λόγω υψηλού φόρτου δεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

+1 Άγγελε!

Έχουν μάθει δυστυχώς, ελαφρά τη καρδία, να ρίχνουν πολλοί το φταίξιμο στους "κακούς" δημόσιους υπαλλήλους!

Τα χιλιάδες αυτά αντικείμενα ταλαιπωρούνται πολύ στο δρόμο τους. Έχω δει με τα μάτια μου στο ταχυδρομείο της περιοχής μου να έχουν κρατημένα στο γραφείο του προϊσταμένου τουλάχιστον 10-15 αντικείμενα στα οποία φαινόταν, μετά βίας, μόνο ή πόλη ή ο Τ.Κ και ήρθαν στην πόλη μας!! Ο παραλήπτης ποιος είναι όμως;;

Ο καθένας απ' αυτούς μπορεί να λέει ότι ο υπάλληλος του ΕΛΤΑ του έκλεψε το πακετάκι!

 

 

Έχεις πραγματικά δίκιο. Το πρόβλημα είναι πιστεύω (απ' όσο ακούω πάντοτε φυσικά γιατί δεν δουλεύω στα ΕΛΤΑ) ότι υπάρχει γενικά ένας υπερ-τεράστιος αριθμός δεμάτων , ενώ ταυτόχρονα οι υπάλληλοι είναι πάρα πολύ λίγοι για να ανταποκριθούν εγκαίρως στον όγκο αυτόν. Και σαν να μην φτάνει αυτό, διαβάζω συνέχεια ότι σχεδιάζουν να μειώσουν περαιτέρω το προσωπικό τους με εθελούσιες συνταξιοδοτήσεις,κτλ. Πρακτικά αυτό θα κάνει τις υπηρεσίες των ΕΛΤΑ ακόμη πιο αργές.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση το στάτους του αντικειμένου μου είναι αυτό:

 

Sa, 03.04.2021, 03:38, Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center

 

We, 31.03.2021, 21:35, Bielefeld, Germany The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

We, 31.03.2021, 11:31

The shipment has been posted by the sender at the retail outlet

 

Ξέρουμε πόσο καιρό θα κάνει να έρθει Πάτρα πάνω κάτω και αν θα περάσει από αεροδρόμιο;

 

Ξέρω ότι συνήθως είναι στις 10-15 μέρες σύνολο με Γερμανία απλά τώρα με αυτό τον χαμό δεν ξέρω τι παίζει.

 

Η αποστολή παντως έχει γίνει με DHL packet δηλαδή απλή από όσο ξέρω και δεν είναι αεροπορικώς αλλά με φορτηγό.

 

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω pm να του δώσω και tracking.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση το στάτους του αντικειμένου μου είναι αυτό:

 

Sa, 03.04.2021, 03:38, Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center

 

We, 31.03.2021, 21:35, Bielefeld, Germany The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

We, 31.03.2021, 11:31

The shipment has been posted by the sender at the retail outlet

 

Ξέρουμε πόσο καιρό θα κάνει να έρθει Πάτρα πάνω κάτω και αν θα περάσει από αεροδρόμιο;

 

Ξέρω ότι συνήθως είναι στις 10-15 μέρες σύνολο με Γερμανία απλά τώρα με αυτό τον χαμό δεν ξέρω τι παίζει.

 

Η αποστολή παντως έχει γίνει με DHL packet δηλαδή απλή από όσο ξέρω και δεν είναι αεροπορικώς αλλά με φορτηγό.

 

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω pm να του δώσω και tracking.[/quote

 

Αν είναι από banggood κανει 5 με 7 ημέρες να φθάσει Ελλάδα αν εχει dhl στην Πάτρα θα το φέρει η dhl , με το που φθάσει Ελλάδα θα πάρει αλλον αριθμό αποστολής το βλέπεις η στο σαιτ της dhl packethttps://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html η παίρνεις τηλέφωνο DHL στην Ελλάδα 2130022593

Link to comment
Share on other sites

Angelos32 καλημέρα μήπως έχεις υπόψη σου τι γίνεται με τα δέματα που έρχονται από Κίνα με Χώρα τράνζιτ τα Εμιράτα, είναι αρκετά μικροδέματα ευτελούς αξίας από AliExpress που έχουν σταλεί από τον περασμένο Νοέμβριο και Δεκέμβριο και αγνοούνται,είναι όλα untracked τύπου U.....εάν έχεις ακούσει κάτι θα βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από banggood κανει 5 με 7 ημέρες να φθάσει Ελλάδα αν εχει dhl στην Πάτρα θα το φέρει η dhl , με το που φθάσει Ελλάδα θα πάρει αλλον αριθμό αποστολής το βλέπεις η στο σαιτ της dhl packethttps://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html η παίρνεις τηλέφωνο DHL στην Ελλάδα 2130022593

 

Από ebay Γερμανίας είναι παίδες από Γερμανία ξεκίνησε καμία σχέση με Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι από banggood κανει 5 με 7 ημέρες να φθάσει Ελλάδα αν εχει dhl στην Πάτρα θα το φέρει η dhl , με το που φθάσει Ελλάδα θα πάρει αλλον αριθμό αποστολής το βλέπεις η στο σαιτ της dhl packethttps://www.dhl.de/en/privatkunden/dhl-sendungsverfolgung.html η παίρνεις τηλέφωνο DHL στην Ελλάδα 2130022593

 

Από ebay Γερμανίας είναι παίδες από Γερμανία ξεκίνησε καμία σχέση με Κίνα.

 

Εμένα από ADIDAS από Γερμανία έκανε 12 ήμερες να φθάσει Ελλάδα ,ισχύουν τα ιδια που σου είπα ,η dhl μου το εφερε

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από ADIDAS από Γερμανία έκανε 12 ήμερες να φθάσει Ελλάδα ,ισχύουν τα ιδια που σου είπα ,η dhl μου το εφερε

 

Θυμάσαι αν ήταν με το απλό Γερμανικό Ταχυδρομείο της DhL Post ή αν ήταν DhL Express και σου ήρθε σε τόσες μέρες γιατί εμένα είναι με το απλό Γερμανικό.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι αν ήταν με το απλό Γερμανικό Ταχυδρομείο της DhL Post ή αν ήταν DhL Express και σου ήρθε σε τόσες μέρες γιατί εμένα είναι με το απλό Γερμανικό.

Ήταν με dhl epacket με απλό Γερμανικό ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

Ήταν με dhl epacket με απλό Γερμανικό ταχυδρομείο

 

Άντε να δούμε λοιπόν.

 

Μακάρι να είναι στις 12-15 μέρες και να μην φάω καμία μεγάλη καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Angelos32, φαντασου φίλε μου σήμερα μου ήρθε ειδοποιητηριο για ορισμένα μη συστημένα πακετακια τα οποία παραγγέλθηκαν πριν από 4,5 μήνες και ήταν στο αεροδρόμιο πάνω από 3 μήνες. Άρα παιδιά δεν πρέπει να αδικούμε κανέναν υπάλληλο που κάνει τη δουλειά του, γιατί δεν φταίει αυτός που τα ελληνικά ταχυδρομεία έχουν ελάχιστους υπαλλήλους σε σχέση με το υπερτεραστιο πλήθος των δεμάτων που πρέπει να παραδώσουν στους παραλήπτες.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση το στάτους του αντικειμένου μου είναι αυτό:

 

Sa, 03.04.2021, 03:38, Feucht, Germany The international shipment has been processed in the export parcel center

 

We, 31.03.2021, 21:35, Bielefeld, Germany The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

We, 31.03.2021, 11:31

The shipment has been posted by the sender at the retail outlet

 

Ξέρουμε πόσο καιρό θα κάνει να έρθει Πάτρα πάνω κάτω και αν θα περάσει από αεροδρόμιο;

 

Ξέρω ότι συνήθως είναι στις 10-15 μέρες σύνολο με Γερμανία απλά τώρα με αυτό τον χαμό δεν ξέρω τι παίζει.

 

Η αποστολή παντως έχει γίνει με DHL packet δηλαδή απλή από όσο ξέρω και δεν είναι αεροπορικώς αλλά με φορτηγό.

 

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω pm να του δώσω και tracking.

 

Από feucht κάνει από 5 έως 10 να έρθει Ελλάδα. Την επομένη της άφιξης στην Ελλάδα συνήθως παραδίδει στην Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Angelos32 καλημέρα μήπως έχεις υπόψη σου τι γίνεται με τα δέματα που έρχονται από Κίνα με Χώρα τράνζιτ τα Εμιράτα, είναι αρκετά μικροδέματα ευτελούς αξίας από AliExpress που έχουν σταλεί από τον περασμένο Νοέμβριο και Δεκέμβριο και αγνοούνται,είναι όλα untracked τύπου U.....εάν έχεις ακούσει κάτι θα βοηθήσει

 

Μέχρι 15-20 Απριλίου θα έχουν ξεκολλήσει όλα αυτά.

Λογικά μέχρι τέλος μήνα παραλαμβάνεις... Αν όχι, μάλλον κλάφτα :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Angelos32, φαντασου φίλε μου σήμερα μου ήρθε ειδοποιητηριο για ορισμένα μη συστημένα πακετακια τα οποία παραγγέλθηκαν πριν από 4,5 μήνες και ήταν στο αεροδρόμιο πάνω από 3 μήνες. Άρα παιδιά δεν πρέπει να αδικούμε κανέναν υπάλληλο που κάνει τη δουλειά του, γιατί δεν φταίει αυτός που τα ελληνικά ταχυδρομεία έχουν ελάχιστους υπαλλήλους σε σχέση με το υπερτεραστιο πλήθος των δεμάτων που πρέπει να παραδώσουν στους παραλήπτες.

 

Ναι όπως έχω γράψει πολλές φορές, από τις 15-20 Μαρτίου ξεστοκάροντε όλα γιατί κάπως έχει πέσει η δουλειά.

Αυτό θα πάρει κάνα μήνα, οπότε μέχρι 15-20 Απριλίου θα έχουν ξεκολλήσει όλα τα αντικείμενα που έχουν γίνει εκφόρτωση μέχρι και Μάρτιο.

Ήρθε αυτή η ώρα επιτέλους :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις πραγματικά δίκιο. Το πρόβλημα είναι πιστεύω (απ' όσο ακούω πάντοτε φυσικά γιατί δεν δουλεύω στα ΕΛΤΑ) ότι υπάρχει γενικά ένας υπερ-τεράστιος αριθμός δεμάτων , ενώ ταυτόχρονα οι υπάλληλοι είναι πάρα πολύ λίγοι για να ανταποκριθούν εγκαίρως στον όγκο αυτόν. Και σαν να μην φτάνει αυτό, διαβάζω συνέχεια ότι σχεδιάζουν να μειώσουν περαιτέρω το προσωπικό τους με εθελούσιες συνταξιοδοτήσεις,κτλ. Πρακτικά αυτό θα κάνει τις υπηρεσίες των ΕΛΤΑ ακόμη πιο αργές.

 

Τα ΕΛΤΑ είναι σε κακή κατάσταση, η διανομή έξω σε τραγική...

3 τομείς για έναν υπάλληλο... Αυτό σημαίνει 1 φορά την εβδομάδα ταχυδρόμος και αν...

Στα κομβικά, όπως είμαι εγώ, το πράγμα είναι κάπως καλύτερο, αλλά όχι καλό.

Τώρα με της εθελουσίες γίνεται χειρότερο...

Έρχονται όμως κάποια νέα άτομα μέσω εταιρίας. (ενοικιαζόμενοι εργαζόμενοι).

Έτσι είμαι και εγώ... Από το 2017 ενοικιαζόμενος και όχι συνεχόμενα.

Μιλάμε για 600€ το μήνα έχεις δεν έχεις γάμους, παιδιά, τριετίες... Ότι και να είσαι 600€ το μήνα και ανανέωση σύμβασης μήνα-μήνα.

Καταστάσεις γαλέρας... Anyway, παρόλα αυτά τα θέματα, ο οργανισμός είναι ακόμα όρθιος... Πόσο ακόμα; Η κυβέρνηση ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 15-20 Απριλίου θα έχουν ξεκολλήσει όλα αυτά.

Λογικά μέχρι τέλος μήνα παραλαμβάνεις... Αν όχι, μάλλον κλάφτα :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι όπως έχω γράψει πολλές φορές, από τις 15-20 Μαρτίου ξεστοκάροντε όλα γιατί κάπως έχει πέσει η δουλειά.

Αυτό θα πάρει κάνα μήνα, οπότε μέχρι 15-20 Απριλίου θα έχουν ξεκολλήσει όλα τα αντικείμενα που έχουν γίνει εκφόρτωση μέχρι και Μάρτιο.

Ήρθε αυτή η ώρα επιτέλους :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα ΕΛΤΑ είναι σε κακή κατάσταση, η διανομή έξω σε τραγική...

3 τομείς για έναν υπάλληλο... Αυτό σημαίνει 1 φορά την εβδομάδα ταχυδρόμος και αν...

Στα κομβικά, όπως είμαι εγώ, το πράγμα είναι κάπως καλύτερο, αλλά όχι καλό.

Τώρα με της εθελουσίες γίνεται χειρότερο...

Έρχονται όμως κάποια νέα άτομα μέσω εταιρίας. (ενοικιαζόμενοι εργαζόμενοι).

Έτσι είμαι και εγώ... Από το 2017 ενοικιαζόμενος και όχι συνεχόμενα.

Μιλάμε για 600€ το μήνα έχεις δεν έχεις γάμους, παιδιά, τριετίες... Ότι και να είσαι 600€ το μήνα και ανανέωση σύμβασης μήνα-μήνα.

Καταστάσεις γαλέρας... Anyway, παρόλα αυτά τα θέματα, ο οργανισμός είναι ακόμα όρθιος... Πόσο ακόμα; Η κυβέρνηση ξέρει...

 

Το μόνο που εύχομαι είναι να μην γίνουν ιδιωτικά τα ΕΛΤΑ, όπως έχει γίνει σε άλλα αντίστοιχα ευρωπαϊκά εθνικά ταχυδρομεία. Ναι μεν σαν ιδιωτικά ίσως είναι ταχύτερη η εξυπηρέτηση λόγω πρόσληψης περισσότερων υπαλλήλων, αλλά το κόστος για τον καταναλωτή πιστεύω στην καλύτερη περίπτωση θα τριπλασιαστεί σε σχέση με το σημερινό κόστος υπηρεσιών. Για αυτό καλύτερα να είναι δημοσίου χαρακτήρα επιχείρηση, απλά κάνοντας περισσότερες προσλήψεις. Όπως είπες όλα είναι θέμα κυβέρνησης.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι αν ήταν με το απλό Γερμανικό Ταχυδρομείο της DhL Post ή αν ήταν DhL Express και σου ήρθε σε τόσες μέρες γιατί εμένα είναι με το απλό Γερμανικό.

 

Για να έχεις μια εικόνα και για το μέλλον, όταν βλέπεις σαν σταθμό το Feucht της Γερμανίας, αυτός είναι ο τελευταίος σταθμός αναχώρησης των ταχυδρομικών δεμάτων που θα φτάσουν οδικώς στην Ελλάδα και θα καταλήξουν στις αποθήκες της DHL από όπου θα σταλούν από την ίδια στις πόλεις που έχουν καταστήματα είτε με courier στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα των δεμάτων που διακινούνται με το Γερμανικό ταχυδρομείο, αλλά δεν διακινούνται στην Ελλάδα μέσω ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Από feucht κάνει από 5 έως 10 να έρθει Ελλάδα. Την επομένη της άφιξης στην Ελλάδα συνήθως παραδίδει στην Πάτρα.

 

Οπότε αν υπολογίσω ότι 3 έφυγε από Γερμανία 9-14 θα είναι Πάτρα αύριο δεν παίζει να είναι αφού δεν είναι Ελλάδα ακόμα οπότε λογικά για 14 πάει.

 

Μακάρι να πάει φυσιολογικά το πράγμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να έχεις μια εικόνα και για το μέλλον, όταν βλέπεις σαν σταθμό το Feucht της Γερμανίας, αυτός είναι ο τελευταίος σταθμός αναχώρησης των ταχυδρομικών δεμάτων που θα φτάσουν οδικώς στην Ελλάδα και θα καταλήξουν στις αποθήκες της DHL από όπου θα σταλούν από την ίδια στις πόλεις που έχουν καταστήματα είτε με courier στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα των δεμάτων που διακινούνται με το Γερμανικό ταχυδρομείο, αλλά δεν διακινούνται στην Ελλάδα μέσω ΕΛΤΑ.

 

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση, από ότι ξέρω η Πάτρα έχει DhL Express εγκαταστάσεις οπότε ελπίζω να πιάνεται στις πόλεις που εξυπηρετεί η εταιρεία και να μην έρθει με ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...