Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα . Έκανα μια παραγγελία από εξωτερικό το στέλνουν με UPS , υπάρχει περίπτωση να παραλάβω μέχρι 31 ?

 

 

Κατ΄αρχάς, δεν είναι αυτό το κατάλληλο νήμα για την ερώτησή σου, αφού η UPS είναι courier.

Στην ουσία τώρα. Αν και δεν γράφεις από ποια χώρα αγόρασες, είναι λίγο δύσκολο να παραλάβεις μέχρι την 31/12.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Έκανα μια παραγγελία από εξωτερικό το στέλνουν με UPS , υπάρχει περίπτωση να παραλάβω μέχρι 31 ?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Από ποια χώρα παρήγγειλες; Έγινε ήδη shipped από το κατάστημα; Πάντως μην χάνεις τις ελπίδες σου.....και το λέω ξεκάθαρα λόγω UPS....!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς, δεν είναι αυτό το κατάλληλο νήμα για την ερώτησή σου, αφού η UPS είναι courier.

Στην ουσία τώρα. Αν και δεν γράφεις από ποια χώρα αγόρασες, είναι λίγο δύσκολο να παραλάβεις μέχρι την 31/12.

 

 

Συγνώμη δεν το γνωριζα . Ιταλία είναι η χώρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από ποια χώρα παρήγγειλες; Έγινε ήδη shipped από το κατάστημα; Πάντως μην χάνεις τις ελπίδες σου.....και το λέω ξεκάθαρα λόγω UPS....!

 

 

Ιταλία η χώρα , όχι ακόμη δεν το έστειλαν

Edited by mMary
:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Καταλαβαίνω το μακελειό που γίνεται στις μεταφορικές αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το σημείο που έχει κολλήσει ένα από τα πολλά κολλημενα δέματα μου:

 

-ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 17-12-2020 10:45 ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.)

-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.) 17-12-2020 10:46 ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.)

-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-12-2020 11:54 ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.)

-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-12-2020 09:07 ΕΜΠ-ΔΙΑΜ/ΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

-ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-12-2020 10:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

-ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 18-12-2020 21:21 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 18-12-2020 23:21 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-12-2020 22:20 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Απο τις 20 του μήνα που δείχνει να έχει φύγει από Αθήνα δεν έχει φτάσει ακόμα Θεσσαλονίκη. Συνήθως, ακόμα και αρχές του μήνα που γινόταν πάλι χαμός, μου έκανε πάντα μια μέρα για Θεσσαλονίκη. Τι μπορεί να έχει συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικός αριθμός δεμάτων και σε όλα τα γραφεία της Αττικής γίνεται χαμός.

Υπομονή μήπως παραλάβεις την επόμενη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν το γνωριζα . Ιταλία είναι η χώρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Ιταλία η χώρα , όχι ακόμη δεν το έστειλαν

 

Το κακό είναι ότι ακόμα δεν το έστειλαν στην εταιρεία courier!!!Δύσκολα τα πράγματα....!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση:)...

Που θα πάει, 18/12 έφυγε απο Βουλγαρία, και με τα πόδια να έρχεται θα έχει φτάσει στα σύνορα τουλάχιστον!

ΥΓ: Όντως υπάρχει (απορώ που δεν το πρόσεξα νωρίτερα) ACS Parcel Number: 622χχχχχχχχ, ο οποίος όμως δεν εμφανίζει ακόμη αποτέλεσμα στην ACS!

 

Παρέλαβες τελικά το δέμα σου;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβες τελικά το δέμα σου;

Καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλους... Απάντησα στο αντίστοιχο θέμα των ταχυμεταφορών (courrier), αναζήτησε το αν θέλεις (γιατί απαντάω από το τηλέφωνο). Ναι, παρέλαβα 24/12, 23/12 έφτασε Θεσσαλονίκη (και εμφανίστηκε στο tracking της acs) και σε μια μέρα (και παρά το χαμό) παρέλαβα στην επαρχία (κεντρική Ελλάδα). Το όλο θέμα ήταν στην Ευρωπαϊκή μεταφορική (gls) που δεν κάνει σωστά τη δουλειά της.

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα από ελτα και τώρα βλέπω ότι λέει ακύρωση από διανομέα. Τη σημαίνει αυτό;

 

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικός αριθμός δεμάτων και σε όλα τα γραφεία της Αττικής γίνεται χαμός.

Υπομονή μήπως παραλάβεις την επόμενη βδομάδα.

 

Απλά με προβληματίζει το σημείο που έχει κολλήσει...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα από ελτα και τώρα βλέπω ότι λέει ακύρωση από διανομέα. Τη σημαίνει αυτό;

 

Στάλθηκε από το HD1903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και σε μενα το ιδιο εβγαλε σημερα στο tracking των Ελτα courier αλλα το περιεργο ειναι οτι αυτο δε το γραφει στο απλο Ελτα

που το εχει προς παραδοση μαλιστα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα από ελτα και τώρα βλέπω ότι λέει ακύρωση από διανομέα. Τη σημαίνει αυτό;

 

:rolleyes: - οτι δεν περασε καν φιλε μου, παλιο το κολπο, λογω φορτου ή βαρεμαρας στο γυρισε πισω για να πας να το παρεις εσυ στημενος στην ουρα, τηλεφωνο εαν παρεις δεν θα βγαλεις ακρη αλλα και παραπονα εαν κανεις θα σου πουν πως περασε και δεν σε βρηκε, το εχω γραψει παλαιοτερα εδω: στην ACS κατι πακι που μου εχουν τυχει εγραψαν 2 φορες σε 2 διαφορετικες περιπτωσεις πως αφησαν λεει αυτοκολλητη ειδοποιηση (!) κιολας ενω φυσικα ΠΟΤΕ δεν σε παιρνουν στο κινητο που ειναι γραμμενο επανω γιατι αδιαφορουν ή απλα δεν ξερουν να σου μιλησουν.

Υπαρχει πιθανοτητα να στο βγαλει αυριο ξανα για Αποστολη αλλα ειναι πολυ μικρη,αν μπορεις πηγαινε παρτο μονος σου αλλιως θα εισαι στο περιμενε για μερες.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τι στέλνει το banggood τώρα τελευταία; Έκανα παραγγελία με PDM και μου έδωσε έναν 8ψηφιο κωδικό; Δεν ξέρω όμως σε ποια εταιρεία αντιστοιχεί.
Link to comment
Share on other sites

Με τι στέλνει το banggood τώρα τελευταία; Έκανα παραγγελία με PDM και μου έδωσε έναν 8ψηφιο κωδικό; Δεν ξέρω όμως σε ποια εταιρεία αντιστοιχεί.
https://cometcourier.gr/ και μετά αναλαμβάνει η speedex.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το ιδιο εβγαλε σημερα στο tracking των Ελτα courier αλλα το περιεργο ειναι οτι αυτο δε το γραφει στο απλο Ελτα

που το εχει προς παραδοση μαλιστα

Μάλλον φταίει αυτό:

 

ΕΛΤΑ Courier: Σταματούν από σήμερα τις παραλαβές προϊόντων μέχρι και τις 08/01/21. http://www.protothema.gr/greece/article/1079129/elta-courier-stamatoun-apo-simera-tis-paralaves-proiodon/

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μια ερώτηση

Έχω δέμα από τις 24 Οκτωβρίου στην Αθήνα από Κίνα.

Υπάρχει περίπτωση να μιλήσω με κάποιον να δω αν χάθηκε η τι έγινε??

Ευχαριστώ πολύ.

Καλές γιορτές3fa9546b0f172fdb40d78b16105d703f.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μια ερώτηση

Έχω δέμα από τις 24 Οκτωβρίου στην Αθήνα από Κίνα.

Υπάρχει περίπτωση να μιλήσω με κάποιον να δω αν χάθηκε η τι έγινε??

 

:cool: - πολυ δυσκολα θα βγαλεις ακρη με τηλεφωνο-mail, ακομη θα ειναι σε καμια τεραστια παλετα που περιμενει να ανοιχτουν ολα τα κιβωτια με σακους και να σκαναριστουν, επεσε και η εορταστικη περιοδος αρα εμεινες πολυ πισω, κανε υπομονη.

Οι διανομεις εχουν μειωθει καιρο πριν, ετσι ενα ατομο πηρε και αλλη περιοχη εκτος την δικη του αρα ακομη μεγαλυτερη καθυστερηση παραδοσης ακομη και ειδοποιησης.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ ειναι σκετη απογοητευση. και αντι να διορθωνονται πανε απο το κακο στο χειροτερο. αποστολη αντικειμενου απο Εσθονια κολημενο απο τις 1-12-20. στην σελιδα της Εσθονιας λεει οτι εφτασε Ελλαδα στις 9-12-20. Δεν απαντανε στα Ελτα, στην ουσια ειναι ενας ανυπαρκτος οργανισμος.
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη αηδία αυτά τα ΕΛΤΑ κούριερ , πρώτο δέμα το οποίο μάλιστα ήταν και απο φαρμακείο και τα χρειαζόμουν αμεσα , ενώ το κατάστημα με διαβεβαίωσε πως θα είχα την παραγγελία μέσα σε δέκα μέρες το πολύ έκανα 2 μιση βδομάδες . Τώρα περιμένω ένα δώρο που είχα παραγγείλει για την κοπέλα μου 10 Δεκέμβρη και το ήθελα για τα Χριστούγεννα και μαντέψτε ........ακόμα έρχεται.
Link to comment
Share on other sites

Τι αλλάζει στα ΕΛΤΑ ειδικά για τα πακέτα εκτός ΕΕ

https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/ti-allazei-sta-elta-eidika-gia-ta-paketa-ektos-ee/

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει.

Καταργήθηκε αυτό.

Μόνο αν αυτό που παραλάβεις είναι πάνω από 22 ευρώ και επιβληθεί φόρος, δίνεις ακόμα 15 ευρώ στα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό.

 

Χρόνια πολλά

επειδή μερικά πράγματα που με ενδιαφέρουν είναι σε τιμές 25-30 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά τι γίνετε απάνω σε αυτό, βάζουν εκτελωνισμό 15 ευρώ και ολόκληρη την αξία των 25 ή 30 ευρώ;

 

επειδή είδα και την καινούργια οδηγία από πάνω για το νέο έτος και τα ΕΛΤΑ

"Συμπληρώνετε και εκτυπώνετε τα συνοδευτικά έντυπα και τις ετικέτες (voucher αποστολών εξωτερικού)"

μήπως να τα πηγαίνουμε απευθείας, διότι εκτυπωτή που θα βρει ο κάθε ένας που δεν έχει σχέση με αυτά, στο λογιστικό γραφείο της γειτονιάς του!!

Edited by esykas
ελτα
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά

επειδή μερικά πράγματα που με ενδιαφέρουν είναι σε τιμές 25-30 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά τι γίνετε απάνω σε αυτό, βάζουν εκτελωνισμό 15 ευρώ και ολόκληρη την αξία των 25 ή 30 ευρώ;

 

επειδή είδα και την καινούργια οδηγία από πάνω για το νέο έτος και τα ΕΛΤΑ

"Συμπληρώνετε και εκτυπώνετε τα συνοδευτικά έντυπα και τις ετικέτες (voucher αποστολών εξωτερικού)"

μήπως να τα πηγαίνουμε απευθείας, διότι εκτυπωτή που θα βρει ο κάθε ένας που δεν έχει σχέση με αυτά, στο λογιστικό γραφείο της γειτονιάς του!!

 

Το βασικό θέμα που σε ενδιαφέρει είναι τι γίνεται στις αξίες πάνω από 22€, με τα μεταφορικά.

Θεωρητικά, πρέπει να χρεωθούν έξοδα εκτελωνισμού, αλλά αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως πχ το μέγεθος της συσκευασίας, η διάθεση του τελωνειακού, ο αριθμός των μικροδεμάτων που έχουν μαζευτεί κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι και Καλή Χρονιά ,υπήρξε ενημέρωση και στη δική μου παραγγελία ως εξής :

 

Να φανταστώ αυτό σημαίνει τώρα ότι αναμένεται να παραδοθεί το πακέτο στα ελτά και από εκεί παράδοση σε εμένα ; Κατά πότε να περιμένω να παραλάβω;

(ΕΛΤΑ)

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

2/1/2021, 08:20 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.

2/1/2021, 05:22 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

16/12/2020, 20:37 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

14/12/2020, 14:50 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

(17 Track)

2021-01-02 08:20

ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOS ATHENS AIRMAIL CENTER

 

2021-01-02 05:22

ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2020-12-16 20:37

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

2020-12-14 14:50

NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

 

Αφετηρία - Ώρα αποθήκευσης στη μνήμη: 2021-01-02 14:08:08 (GMT+02:00)

2021-01-01 10:59

The consignment has arrived in the country of destination

 

2021-01-01 10:59

The item has arrived in the country of destination

 

2020-12-18 15:15

The item is on transport to the country of destination

 

2020-12-16 20:38

The item is processed at the PostNL sorting center

 

2020-12-16 20:38

The item is at the PostNL sorting center

 

2020-12-14 14:49

The item is pre-advised to PostNL

 

2020-12-07 10:51

The Item is at the shippers warehouse

Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο τελίωσε από το Κέντρο Αεροπορικού ταχυδρομείου χωρίς να περάσει τελωνείο .

Δεδομένου ότι την τρίτη δεν προλαβαίνει να σου παραδωθει θα περιμένεις πέμπτη ή παρασκευή ανάλογα και το που βρίσκεσαι .

Γραφεις "ποτε θα παραδοθεί σε μένα " ενώ θα έπρεπε να γράφεις "πότε θα παραδοθεί στην πόλη ΧΧΧΧ)"

Εν πάσει περιπτώση λόγω φόρτου εργασίας δεν αποκλείετε καθόλου να μην σου παραδοθεί τόσο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...