Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H DHL εχει στην Ελλαδα δικο της δικτυο και κεντρα διαλογης δεν μπλεκεται με ΕΛΤΑ η αλλες εταιρειες ουτε Αθηνα ουτε Θεσσαλονικη και πανε παρακατω.Ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα υπαρχουν και εκει καθυστερησεις απο εδω και περα.

 

Παρέλειψες να γράψεις ότι όλα αυτά αφορούν στα δέματα που διακινούνται από την ΕΕ, γιατί εκείνα από τρίτες χώρες πάνε κατ΄ευθείαν στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλειψες να γράψεις ότι όλα αυτά αφορούν στα δέματα που διακινούνται από την ΕΕ, γιατί εκείνα από τρίτες χώρες πάνε κατ΄ευθείαν στο τελωνείο.

 

Ναι το θεωρησα αυτονοητο οτι μιλαμε για εντος ΕΕ.Καλά εκανες και το σημειωσες.

Link to comment
Share on other sites

Μην βρίζετε μόνο τα ΕΛΤΑ, που από Θεσσαλονίκη για γιαννενα κάνει μια εργάσιμη μέρα, η acs θεωρεί ότι εμείς στα Γιάννενα δεν ανήκουν στην Ελλάδα και από Θεσσαλονίκη για Γιάννενα κάνει 4 με 5 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν 3 δεματα στην Αθήνα από Κίνα αγορά ίδια μερα από ίδιο μαγαζί (Ali)

Το ένα στις 12 Οκτωβρίου

Το άλλο στις 20 Οκτωβρίου

Το τρίτο στις 1 Νοεμβρίου.

 

Παρέλαβα την Παρασκευή αυτό που είχε έρθει 20 Οκτωβρίου και σήμερα αυτό που ήρθε στις 1 Νοεμβρίου.

 

Το πιο παλιό και αυτό που χρειάζομαι πιο πολύ τίποτε ακόμη.

 

Λες και το κάνει επίτηδες.... :) :)

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Μην βρίζετε μόνο τα ΕΛΤΑ, που από Θεσσαλονίκη για γιαννενα κάνει μια εργάσιμη μέρα, η acs θεωρεί ότι εμείς στα Γιάννενα δεν ανήκουν στην Ελλάδα και από Θεσσαλονίκη για Γιάννενα κάνει 4 με 5 μέρες.
Πέστα ρε φίλε....

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν 3 δεματα στην Αθήνα από Κίνα αγορά ίδια μερα από ίδιο μαγαζί (Ali)

Το ένα στις 12 Οκτωβρίου

Το άλλο στις 20 Οκτωβρίου

Το τρίτο στις 1 Νοεμβρίου.

 

Παρέλαβα την Παρασκευή αυτό που είχε έρθει 20 Οκτωβρίου και σήμερα αυτό που ήρθε στις 1 Νοεμβρίου.

 

Το πιο παλιό και αυτό που χρειάζομαι πιο πολύ τίποτε ακόμη.

 

Λες και το κάνει επίτηδες.... :) :)

 

 

Στο είπα μαζί ήταν τα πακέτα μόνο που εγω ακόμη δεν παρελαβα κατέβηκαν Ηρακλειο μέχρι να ερθουν Χανιά εχουμε ακόμη δρόμο!!!

30091002ba4f926fdbe7fd26096d30a8.jpg

ebed598967d43fcf89b67c11ff15dbac.jpg

 

 

Εχω και αλλα δύο το ενα αγνοείται το άλλο εχει φύγει και αυτο απο Ολλανδια

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Η καθυστέρηση στα ΕΛΤΑ πλέον είναι μεγάλη... Δέμα απο aliexpress απο 15/10 (αποστολή):

tmIanp5.jpg

dispatch unloaded athens sorting center ΑΠΟ 12/11

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Η καθυστέρηση στα ΕΛΤΑ πλέον είναι μεγάλη... Δέμα απο aliexpress απο 15/10 (αποστολή):

tmIanp5.jpg

dispatch unloaded athens sorting center ΑΠΟ 12/11

Τουλάχιστον σε αυτό το δέμα που αναφέρεις, δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη καθυστέρηση. Ίσα ίσα, 29 Οκτώβρη έφυγε από Ολλανδία και μόλις έφτασε Ελλάδα έκλεισε σχετικά γρήγορα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον σε αυτό το δέμα που αναφέρεις, δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη καθυστέρηση. Ίσα ίσα, 29 Οκτώβρη έφυγε από Ολλανδία και μόλις έφτασε Ελλάδα έκλεισε σχετικά γρήγορα.

Η καθυστέρηση είναι στην Ελλάδα, γιαυτό αναφέρω τα ΕΛΤΑ. Συνήθως μέχρι τώρα μετά το dispatch unloaded έπαιρνε 2 ημέρες να το παραλάβω. Τώρα έχει απο 12/11 στο sorting center και δεν κουνιέται ρούπι!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν 3 δεματα στην Αθήνα από Κίνα αγορά ίδια μερα από ίδιο μαγαζί (Ali)

Το ένα στις 12 Οκτωβρίου

Το άλλο στις 20 Οκτωβρίου

Το τρίτο στις 1 Νοεμβρίου.

 

Παρέλαβα την Παρασκευή αυτό που είχε έρθει 20 Οκτωβρίου και σήμερα αυτό που ήρθε στις 1 Νοεμβρίου.

 

Το πιο παλιό και αυτό που χρειάζομαι πιο πολύ τίποτε ακόμη.

 

Λες και το κάνει επίτηδες.... :) :)

 

Καλημέρα, κι εγώ σήμερα παρέλαβα, όλα από Αγγλία, πακέτο που έφυγε στις 9 Οκτωβρίου και από άλλο σάιτ που στείλανε την παραγγελία σε τρία κομμάτια, 15 17 και 19 Οκτωβρίου - τα δύο τελευταία! Λείπει δηλαδή αυτό που έφυγε στις 15, αλλά ήρθαν τα άλλα. Είναι σύνηθες αυτό ή μπορεί και να έγινε τίποτα στη διαδρομή μέχρι το ταχυδρομείο και να χάθηκε;

Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει κάποια πράγματα από Κωτσοβολο. Πάντα μου ερχόντουσαν με Γενική Ταχυδρομική. τις τελευταιες 2 παραγγελίες έχω λάβει 2 sms από CourierCenter που λεει προσοχή έχετε δέμα από κωτσόβολος. Γνωρίστε τη δυνατότητα ευέλικτης παραλαβής από σημείο clever point εδώ. Και μου έχει λινκ να επιλέξω βενζινάδικο βιβλιοπωλειο κτλ να παραλάβω. Αν δεν κάνω καμία επιλογή από αυτές, θα μου έρθει στο σπίτι στη διεύθυνση που έχω επιλέξει ή όχι; πρεπει οπωσδηποτε να πάω εγώ να το πάρω από κάπου;;
Link to comment
Share on other sites

έχω παραγγείλει κάποια πράγματα από Κωτσοβολο. Πάντα μου ερχόντουσαν με Γενική Ταχυδρομική. τις τελευταιες 2 παραγγελίες έχω λάβει 2 sms από CourierCenter που λεει προσοχή έχετε δέμα από κωτσόβολος. Γνωρίστε τη δυνατότητα ευέλικτης παραλαβής από σημείο clever point εδώ. Και μου έχει λινκ να επιλέξω βενζινάδικο βιβλιοπωλειο κτλ να παραλάβω. Αν δεν κάνω καμία επιλογή από αυτές, θα μου έρθει στο σπίτι στη διεύθυνση που έχω επιλέξει ή όχι; πρεπει οπωσδηποτε να πάω εγώ να το πάρω από κάπου;;
Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι. Θα σου έρθει στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει. Είναι απλά μια επιπλέον επιλογή.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Πτήση από Ρωσία με δεματάκι ήρθε όπως πάντα στις δεκαπέντε ημέρες. Να δούμε στο τελωνείο πόσο θα κάνει.

Από πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες τα διώχνουν γρήγορα.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι τα ΕΛΤΑ βαζουν ενα τελος σε καθε δεμα απο εξωτερικο,εκτος ε.ε. 15 ευρω ακομα κι αν ειναι χαμηλης αξιας και δεν υποκειται σε δασμους?
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι τα ΕΛΤΑ βαζουν ενα τελος σε καθε δεμα απο εξωτερικο,εκτος ε.ε. 15 ευρω ακομα κι αν ειναι χαμηλης αξιας και δεν υποκειται σε δασμους?

 

Όχι δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Παράδοση από ΕΛΤΑ, δεν με βρίσκουν σπίτι (κατά τον ισχυρισμό τους) και μου λένε έλα να το πάρεις από εδώ. Με χρεώνουν κανονικά έξοδα αποστολής. Τι ισχύει νομικά σε αυτήν την περίπτωση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Εδώ και πολύ καιρό έχω ένα δέμα στην Αθήνα.

Από όλα που είχα παραγγείλει αυτό ήταν που ήθελα πιο πολύ, όλα τα παρέλαβα εκτός από αυτό :) :)

 

Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο, κάπου να ρωτήσω

 

Ευχαριστώ πολύc2d192280873c59506823871bf15ae63.jpg

Edited by GTHOM
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, αλλά τόσο καιρό στην Αθήνα?

Μήπως παραπεσε κάπου και χάθηκε??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι τα ΕΛΤΑ βαζουν ενα τελος σε καθε δεμα απο εξωτερικο,εκτος ε.ε. 15 ευρω ακομα κι αν ειναι χαμηλης αξιας και δεν υποκειται σε δασμους?

 

Όχι δεν ισχύει.

Καταργήθηκε αυτό.

Μόνο αν αυτό που παραλάβεις είναι πάνω από 22 ευρώ και επιβληθεί φόρος, δίνεις ακόμα 15 ευρώ στα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα ένα δεματάκι από τη Γαλλία,αξίας καμιά 40ριά Ευρώ,και έβλεπα ότι έχει έλθει στην Ελλάδα και μετά στην Αθηνάς 13,και ξαφνικά βλέπω τώρα ότι παραδόθηκε λέει κανοικά.Μόνον που εγώ δεν το παρέλαβα.Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;

Εχω πληρώσει με PayPal.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έδωσε ο πωλητής λαθος tacking number.

Επικοινώνησε μαζί του.

Και σε μένα πολλές φορές έγινε κάτι τέτοιο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, αλλά τόσο καιρό στην Αθήνα?

Μήπως παραπεσε κάπου και χάθηκε??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

με yanwen από aliexpress μη συστημένο δικό μου πακετάκι, όταν έφτασε Αθήνα το έφεραν τα Ελτα 3 βδομάδες μετά

συστημένο κάθησε 27 μέρες μέχρι να το φέρουν :rolleyes:

 

υπολόγισε ανάλογα

Link to comment
Share on other sites

με yanwen από aliexpress μη συστημένο δικό μου πακετάκι, όταν έφτασε Αθήνα το έφεραν τα Ελτα 3 βδομάδες μετά

συστημένο κάθησε 27 μέρες μέχρι να το φέρουν :rolleyes:

 

υπολόγισε ανάλογα

 

 

7bad29c61429fda50cd8fbb15d7e6a23.jpg

 

 

38 και έχουμε ακόμη.Βασικά γιατί μου βγάζει μονο αυτό κινέζικα και πως θα βγαλω άκρη ούτε ξέρω

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...