Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 minutes ago, georgemv said:

Παίζει roaming VoLTE με Cyta Κύπρου. Προσθέτουν νέα δίκτυα με μεγάλες ταχύτητες πλέον.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Παράξενο. Μέχρι τώρα τα πήγαιναν καλά με epic 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, paanos said:

Παράξενο. Μέχρι τώρα τα πήγαιναν καλά με epic 

Και η EPIC έχει δικτυάρα στην Κύπρο μας. By Monaco Telekom!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, aektzhs 1 said:

Η epic σε βάζει σε Nova

Καλά ναι, απλά η Cosmote συνήθως αποφεύγει συμφωνίες με εταιρίες της Vodafone. Η Cyta έχει συμφωνία με τη Vodafone (CMVF) για την κινητή. 

Η Cosmote στην Κύπρο πάντως τόσα χρόνια θυμάμαι αυτόματα σε epic (MTN καποτε) να μπαίνει. 

16 minutes ago, Chrischal1908 said:

Και η EPIC έχει δικτυάρα στην Κύπρο μας. By Monaco Telekom!

Και οι 2 τα πάνε πολύ καλά, έχουν διακρίσεις η μεν σε Ookla και η δε σε Umlaut 

Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο, που μας ήρθε επίσκεψη ο "Ηλίας" (συγγενής του Daniel θα είναι) η COSMOTE έπεσε πρώτη. Και όχι μόνο μια κεραία. Στη Νέα Δημητριάδα, πιάνει σήμα από την Πορταριά. (ή προσπαθεί) Δεδομένα δε λειτουργούν (ενώ ανοίγουν με 5G κιόλας). Για δεύτερη φορά μας σώζουν Vodafone και NOVA, των οποίων οι κεραίες λειτουργούν ακόμα. Οριακά μεν, αλλά δίνουν 2-5 mbps. Πάει κάτι γενικά στραβά με την ανθεκτικότητα της COSMOTE στις κακοκαιρίες ή έπεσα σε άτυχες περιπτώσεις;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, marios239 said:

Στο Βόλο, που μας ήρθε επίσκεψη ο "Ηλίας" (συγγενής του Daniel θα είναι) η COSMOTE έπεσε πρώτη. Και όχι μόνο μια κεραία. Στη Νέα Δημητριάδα, πιάνει σήμα από την Πορταριά. (ή προσπαθεί) Δεδομένα δε λειτουργούν (ενώ ανοίγουν με 5G κιόλας). Για δεύτερη φορά μας σώζουν Vodafone και NOVA, των οποίων οι κεραίες λειτουργούν ακόμα. Οριακά μεν, αλλά δίνουν 2-5 mbps. Πάει κάτι γενικά στραβά με την ανθεκτικότητα της COSMOTE στις κακοκαιρίες ή έπεσα σε άτυχες περιπτώσεις;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έπεσες σε ατυχή περίπτωση. Και οι άλλες έχουν δείξει κατάρρευση σε τέτοιες πολύ δύσκολες συνθήκες. Μην ξεχνάμε όμως και το πολύ μεγάλο μερίδιο που έχει στην περιοχή η COSMOTE,ένας από κάθε σπίτι να μπει μπουκώνει το δίκτυο. Ειδικά όταν το wifi έχει πέσει

ΥΓ:διακοπή ρεύματος και πάλι στην Θήβα. Τέλος η COSMOTE,μόνο EDGE

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευαίσθητο δίκτυο... 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες συνθήκες, μάλλον τα μικροκυματικα αντέχουν πολύ περισσότερο από την οπτική ίνα

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, georgeavl3 said:

Σε τέτοιες συνθήκες, μάλλον τα μικροκυματικα αντέχουν πολύ περισσότερο από την οπτική ίνα

Δυστυχώς ΝΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, marios239 said:

Στο Βόλο, που μας ήρθε επίσκεψη ο "Ηλίας" (συγγενής του Daniel θα είναι) η COSMOTE έπεσε πρώτη. Και όχι μόνο μια κεραία. Στη Νέα Δημητριάδα, πιάνει σήμα από την Πορταριά. (ή προσπαθεί) Δεδομένα δε λειτουργούν (ενώ ανοίγουν με 5G κιόλας). Για δεύτερη φορά μας σώζουν Vodafone και NOVA, των οποίων οι κεραίες λειτουργούν ακόμα. Οριακά μεν, αλλά δίνουν 2-5 mbps. Πάει κάτι γενικά στραβά με την ανθεκτικότητα της COSMOTE στις κακοκαιρίες ή έπεσα σε άτυχες περιπτώσεις;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλη δυναμη ευχομαι!

Θυμηστε μου βρε παιδια, αχρειαστο να ειναι, σε τετοιες εκτακτες περιστασεις, υπαρχει καμια προβλεψη να μπορεις να χρησιμοποιεις δικτυο αλλης εταιρειας κινητης; Με τι κοστος και τι δυνατοτητες (πχ data, φωνη); Υπαρχει κατι σαν εσωτερικη περιαγωγη;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Και να πω είναι κάτι τεχνικά ανέφικτο, πανεύκολο είναι. Τρεις υπογραφές είναι. 
Το συζητούσαμε και σε άλλο νήμα πριν ένα μήνα με τον ντανιελ. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, panos.k2 said:

Δυστυχώς όχι. Και να πω είναι κάτι τεχνικά ανέφικτο, πανεύκολο είναι. Τρεις υπογραφές είναι. 
Το συζητούσαμε και σε άλλο νήμα πριν ένα μήνα με τον ντανιελ. 

Θα πρεπε να υπαρχει κατι, εστω σαν το συστημα ΔΙΑΣ των τραπεζων. Για να θελω να συνδεθω, ή να κανω αναληψη, σημαινει εχω αναγκη. Ας πληρωσω για κατι που θα ειχα δωρεαν με το δικτυο μου, ειτε το λενε cosmote ειτε το λενε τραπεζα, αλλα εστω να εχω τη δυνατοτητα.

Κριμα. Θα μπορουσε να ειναι ακόμη και σωτηριο σε ορισμενες περιπτωσεις.

😞

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, p_k said:

Πολύ ευαίσθητο δίκτυο... 

έχει οπτικές ρε παιδιά. Μη τρελαθούμε. Κόπηκαν οι μισοί δρόμοι και οι γέφυρες.

μη βγάλουμε το δίκτυο ευαίσθητο επειδή ο Μπεος και η περιφέρεια είναι άχρηστοι.

Φυσικα αφού το 90% του Βόλου έχει κοσμοτε να είναι η πρώτη που θα έχει θέματα αν φύγει backhaul.

 

On 27/9/2023 at 10:24 ΜΜ, marios239 said:

Στο Βόλο, που μας ήρθε επίσκεψη ο "Ηλίας" (συγγενής του Daniel θα είναι) η COSMOTE έπεσε πρώτη. Και όχι μόνο μια κεραία. Στη Νέα Δημητριάδα, πιάνει σήμα από την Πορταριά. (ή προσπαθεί) Δεδομένα δε λειτουργούν (ενώ ανοίγουν με 5G κιόλας). Για δεύτερη φορά μας σώζουν Vodafone και NOVA, των οποίων οι κεραίες λειτουργούν ακόμα. Οριακά μεν, αλλά δίνουν 2-5 mbps. Πάει κάτι γενικά στραβά με την ανθεκτικότητα της COSMOTE στις κακοκαιρίες ή έπεσα σε άτυχες περιπτώσεις;

Στάλθηκε από το 22021211RG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έσπασε πάλι ο δακτύλιος σε 3 σημεία μέσα στην πόλη, έφυγε το ρεύμα σε άλλα. Παρόλα αυτά όλα καλά. 😂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mixtri said:

έχει οπτικές ρε παιδιά. Μη τρελαθούμε. Κόπηκαν οι μισοί δρόμοι και οι γέφυρες.

μη βγάλουμε το δίκτυο ευαίσθητο επειδή ο Μπεος και η περιφέρεια είναι άχρηστοι.

Φυσικα αφού το 90% του Βόλου έχει κοσμοτε να είναι η πρώτη που θα έχει θέματα αν φύγει backhaul.

 

Έσπασε πάλι ο δακτύλιος σε 3 σημεία μέσα στην πόλη, έφυγε το ρεύμα σε άλλα. Παρόλα αυτά όλα καλά. 😂

Ο δικός μου στον ΟΤΕ μου είπε ότι έφυγαν από όλες τις πόλεις της Ελλάδος τεχνικοί έκτακτα στον Βόλο για τον δακτύλιο. Όταν μάθω νέα θα σας πω.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karib said:

Τι ειναι ο 'δακτυλιος';

ο δακτύλιος είναι μια τοπολογία δικτύου στην οποία οι κόμβοι συνδέονται σε έναν κλειστό κύκλο. Τα δεδομένα μεταδίδονται σε κύκλο, με κάθε κόμβο να λαμβάνει και να μεταδίδει δεδομένα σε έναν γειτονικό κόμβο.

Υπάρχουν δύο βασικοί τύποι δακτυλίων οπτικών ινών:

Ενεργός δακτύλιος: Σε έναν ενεργό δακτύλιο, κάθε κόμπος διαθέτει έναν αναμεταδότη που ενισχύει το σήμα καθώς αυτό περνά από τον κόμβο.


Παθητικός δακτύλιος: Σε έναν παθητικό δακτύλιο, οι κόμβοι δεν διαθέτουν αναμεταδότες. Το σήμα διαδίδεται μέσω των ινών οπτικών ινών με ολική εσωτερική ανάκλαση.


Οι δακτύλιοι οπτικών ινών είναι μια δημοφιλής επιλογή για δίκτυα κορμού και δικτύα ευρείας περιοχής. Έχουν πολλά πλεονεκτήματα, όπως:

Υψηλή ταχύτητα μετάδοσης: Οι δακτύλιοι οπτικών ινών μπορούν να υποστηρίξουν πολύ υψηλές ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων.


Εξαιρετική αξιοπιστία: Οι δακτύλιοι οπτικών ινών είναι πολύ αξιόπιστοι και μπορούν να αντέξουν σε διακοπές λειτουργίας.


Εύκολη επέκταση: Οι δακτύλιοι οπτικών ινών είναι εύκολο να επεκταθούν για να προστεθούν νέοι κόμβοι.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στα Ιωάννινα τις επόμενες ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει να μου πει σχετικά με την ποιότητα της κάλυψης στην πόλη, κυρίως για δεδομένα και τι ταχύτητες παίζουν, ποια εταιρία έχει καλύτερη κάλυψη στην περιοχή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Το ίδιο ερώτημα το έθεσα και στα αντίστοιχα forums και των άλλων δύο εταιριών ώστε να μπορώ να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα, (δυνατότητα εναλλακτικής κάρτας - επιλογής λόγω εταιρικού).  

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jimmis11 said:

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Επειδή πρόκειται να ταξιδέψω στα Ιωάννινα τις επόμενες ημέρες θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον γνωρίζει να μου πει σχετικά με την ποιότητα της κάλυψης στην πόλη, κυρίως για δεδομένα και τι ταχύτητες παίζουν, ποια εταιρία έχει καλύτερη κάλυψη στην περιοχή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Υ.Γ. Το ίδιο ερώτημα το έθεσα και στα αντίστοιχα forums και των άλλων δύο εταιριών ώστε να μπορώ να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα, (δυνατότητα εναλλακτικής κάρτας - επιλογής λόγω εταιρικού).  

Μέχρι πριν 1 βδομάδα έμενα μόνιμα Γιάννενα. 
Η Cosmote είναι η του ύψους η του βάθους. Στο κέντρο πρώτο δίκτυο αλλά έξω από αυτό, ιδίως σε εσωτερικους χωρους, αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα.
Είναι και ορισμενες περιοχές που είναι εξαιρετικά προβληματικες (Καραβατια, Πεδινη προς Μπαφρα, ανα σημεία Κιάφα-Καλουτσιανη, ανα σημεία αμπελοκηποι και πάνω προς το περιαστικό δασος ανάλογα το πού συνδεεται είναι είτε τέλεια είτε για πέταμα) 

Γενικα δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα από άποψη λειτουργικότητας μιας και σε εξωτερικούς χωρους είναι ελάχιστα τα σημεία που είναι μη λειτουργικη. Τώρα για εσωτερικους δεν μπορώ να σου δώσω ακριβή εντύπωση, απλά σου λέω ποιες είναι οι πιο δύσκολες περιοχές για την εταιρεία. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, panos.k2 said:

Μέχρι πριν 1 βδομάδα έμενα μόνιμα Γιάννενα. 
Η Cosmote είναι η του ύψους η του βάθους. Στο κέντρο πρώτο δίκτυο αλλά έξω από αυτό, ιδίως σε εσωτερικους χωρους, αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα.
Είναι και ορισμενες περιοχές που είναι εξαιρετικά προβληματικες (Καραβατια, Πεδινη προς Μπαφρα, ανα σημεία Κιάφα-Καλουτσιανη, ανα σημεία αμπελοκηποι και πάνω προς το περιαστικό δασος ανάλογα το πού συνδεεται είναι είτε τέλεια είτε για πέταμα) 

Γενικα δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα από άποψη λειτουργικότητας μιας και σε εξωτερικούς χωρους είναι ελάχιστα τα σημεία που είναι μη λειτουργικη. Τώρα για εσωτερικους δεν μπορώ να σου δώσω ακριβή εντύπωση, απλά σου λέω ποιες είναι οι πιο δύσκολες περιοχές για την εταιρεία. 

Η βάση μου θα είναι στην Ανατολή, περίπου ένα χιλιόμετρο πιο κάτω από το πάρκο Πυρσινέλλα.

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, jimmis11 said:

Η βάση μου θα είναι στην Ανατολή, περίπου ένα χιλιόμετρο πιο κάτω από το πάρκο Πυρσινέλλα.

Δεν γνωριζω εκεί τι συμβαίνει ακριβώς για καμία εταιρεία. Είναι εκτος πολης. Θεωρείται προάστιο. 

Απλά εχω περάσει από κει και δεν είχα κάποιο θέμα εξωτερικά με καμία εταιρεία. 
Αν γνωρίζει κάποιος άλλος να απαντήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Σε εσωτερικό χώρο στην Ανατολή ανάλογα τα κέφια είναι .Από 12/6 έως 70/20 έχω δει με Poco X3 που έχω.
Σε εξωτερικό χώρο δεν έχω κανένα πρόβλημα πουθενά με καλές ταχύτητες

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Η βάση μου θα είναι στην Ανατολή, περίπου ένα χιλιόμετρο πιο κάτω από το πάρκο Πυρσινέλλα.
Η Cosmote είναι καλή στην Ανατολή σε εσωτερικό χώρο όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι καλύτερη από της άλλες

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οδός Σμύρνης 6 Καλαμαριά. Γενικά εδώ τριγύρω δεν είναι για τίποτα.. σε εξωτερικό χώρο στον δρόμο γιατί προσπαθούσα να πάρω τηλέφωνο.6c160d4e14cee03ffe579be1136674cc.jpg

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό σήμα 

-124

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2023 at 11:38 ΠΜ, VasilisSam said:

Οδός Σμύρνης 6 Καλαμαριά. Γενικά εδώ τριγύρω δεν είναι για τίποτα.. σε εξωτερικό χώρο στον δρόμο γιατί προσπαθούσα να πάρω τηλέφωνο.6c160d4e14cee03ffe579be1136674cc.jpg

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εκεί είναι Κρηνη, η Cosmote ζορίζεται.. αλλά Φοίνικα παίζει μια χαρά. 
Γενικα δεν την λες κακή στη Καλαμάρια πάντως…επίσης δεν σε έβαλε σε κοντινή κεραια λόγω κίνησης. 
 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...