Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα 
 
Το προβλημα παραμενει και ειναι ενοχλητικο γιατι δεν μπορεις να μιλησεις καθολου μεχρι δικαστηρια
Δεν ξερω αν ειναι βλαβη η απλα κοψανε μια κεραια!
παντως ειναι μεγαλη η περιοχη που καλυπτε και θα ειναι εισ βαρος της Κοτε αν δεν το φτιαξει συντομα.
Εγω ηδη πηγα Βονταφον που εχω σημα μια χαρα και ας μην εχω 5G σπιτι μου!
 
 
Πρέπει να αφαίρεσαν κεραία. Διάβασα για μια ανάκληση πρόσφατα της 106484, που βρίσκεται πάνω στο ξενοδοχείο Royal Sun, αν δεν κάνω λάθος. Αλλά πρέπει να σιγουρεψεις ότι είναι αυτή..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πρέπει να αφαίρεσαν κεραία. Διάβασα για μια ανάκληση πρόσφατα της 106484, που βρίσκεται πάνω στο ξενοδοχείο Royal Sun, αν δεν κάνω λάθος. Αλλά πρέπει να σιγουρεψεις ότι είναι αυτή..

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edit : έχει enb 106486, όχι το παραπάνω που έγραψα, συγγνώμη

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

15 ώρες πριν, NemesisX said:

Καλησπερα 

 

Το προβλημα παραμενει και ειναι ενοχλητικο γιατι δεν μπορεις να μιλησεις καθολου μεχρι δικαστηρια

Δεν ξερω αν ειναι βλαβη η απλα κοψανε μια κεραια!

παντως ειναι μεγαλη η περιοχη που καλυπτε και θα ειναι εισ βαρος της Κοτε αν δεν το φτιαξει συντομα.

Εγω ηδη πηγα Βονταφον που εχω σημα μια χαρα και ας μην εχω 5G σπιτι μου!

 

 

Και στα δικαστήρια υπάρχει προβλημα ? Γιατί είναι περίεργο εκεί καλύπτει η κεραία που ειναι στο Ανατολικό καμπαναριό της εκκλησίας Πέτρου & Παύλου και μάλιστα καλύπτει δικαστήρια - Αι Γιάννη - Κουμπέ  δυνατά.Φυσικα πιανει και αλλες περιοχες άλλα οχι με την ίδια ένταση.
 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως φέτος έχουν αναβαθμίσει τα πάντα, έχουν ξεκινήσει και SA δοκιμές και παρόλα αυτα, μετά από τόσα χρόνια, παράπονα και στοιχεία, γυρνάω σπίτι σε no signal, 1 μπάρα Ε καμία φορά και 5G δηλαδή έλεος, το έχουν κάνει χειρότερα από πριν! 
 

Τουλάχιστον υπάρχει το WiFi calling… 

Για Αλεξανδρούπολη μιλάω, ισόγειο είναι το θέμα. Έξω αν πιάσει Ν78 όλα καλά. 

Φαίνεται και στο βίντεο

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, προσπάθησες να επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών και να τους θέσεις το θέμα;

Εδώ μιλάμε για τραγική απόδοση δικτύου... 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, waeo said:

Βλέπω πως φέτος έχουν αναβαθμίσει τα πάντα, έχουν ξεκινήσει και SA δοκιμές και παρόλα αυτα, μετά από τόσα χρόνια, παράπονα και στοιχεία, γυρνάω σπίτι σε no signal, 1 μπάρα Ε καμία φορά και 5G δηλαδή έλεος, το έχουν κάνει χειρότερα από πριν! 
 

Τουλάχιστον υπάρχει το WiFi calling… 

 

Για Αλεξανδρούπολη μιλάω, ισόγειο είναι το θέμα. Έξω αν πιάσει Ν78 όλα καλά. 
 

Φαίνεται και στο βίντεο

 

Μια απ τα ίδια κοντά στη ναπολεωντος ζερβα στα ιωαννινα, σε σπίτι συγγενή. Ούτε κληση  IMG_0972.thumb.jpeg.9273b6aa281305c3a6969c2b4e10287a.jpeg
Τραγικη ειρωνία το ότι είμαι περίπου 200μ από το σταθμο στην οδο Δεξαμενής, ο οποίος απορω πραγματικά τι καλύπτει πέρα από τη μιση Σπύρου Λάμπρου. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, p_k said:

Φίλε μου, προσπάθησες να επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών και να τους θέσεις το θέμα;

Εδώ μιλάμε για τραγική απόδοση δικτύου... 

Από το 2018 επικοινωνώ μαζί τους 2 φορές τον χρόνο, τελευταία φορά ήταν το Πάσχα που μας πέρασε και είχαν αναβαθμίσει κεντρικά μόνο.. Η απάντηση είναι η ίδια και από τους τεχνικούς. "Έχει προωθηθεί στο τμήμα σχεδιασμού δικτύου".

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Η κλήση σας προωθείται δηλαδή... Κατάλαβα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Μιλησα με εξυπηρετηση  στο τηλεφωνο  αλλα δεν εβγαλα ακρη.

Αυτοι χανουν οχι εγω

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, waeo said:

Βλέπω πως φέτος έχουν αναβαθμίσει τα πάντα, έχουν ξεκινήσει και SA δοκιμές και παρόλα αυτα, μετά από τόσα χρόνια, παράπονα και στοιχεία, γυρνάω σπίτι σε no signal, 1 μπάρα Ε καμία φορά και 5G δηλαδή έλεος, το έχουν κάνει χειρότερα από πριν! 
 

Τουλάχιστον υπάρχει το WiFi calling… 

Για Αλεξανδρούπολη μιλάω, ισόγειο είναι το θέμα. Έξω αν πιάσει Ν78 όλα καλά. 

Φαίνεται και στο βίντεο

 

Πάνε Vodafone…τέτοια προβλήματα σε ισόγεια δεν θυμάμαι να έχει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nikolas14 said:

Πάνε Vodafone…τέτοια προβλήματα σε ισόγεια δεν θυμάμαι να έχει.

Η Vodafone δεν μου αρέσει ως εμπειρία χρήσης κυρίως, όπως και να ‘χει στην ίδια μοίρα είναι στην περίπτωση μου 😅

IMG_0465.jpg

IMG_0466.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Αλεξανδρούπολη ακόμα έχει κενά. Πρόσφατα δημιουργήθηκαν… τουλάχιστον έχουμε ξεφύγει από τις περιόδους όπου το δίκτυο ήταν γεμάτο και σερνόταν το σύμπαν. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Η Αλεξανδρούπολη ακόμα έχει κενά. Πρόσφατα δημιουργήθηκαν… τουλάχιστον έχουμε ξεφύγει από τις περιόδους όπου το δίκτυο ήταν γεμάτο και σερνόταν το σύμπαν. 

Άντε να δούμε, κάποια στιγμή πρέπει να βγω να ξανά μετρήσω, με 4G όμως θα καταλάβω την διαφορά γιατί ήταν σχεδόν παντού γύρω στα 30 Mbps, τώρα φαντάζομαι παραπάνω, με 5G όπου έπιανε ήταν τέλειο, τώρα αυτό που άλλαξε φαντάζομαι είναι ότι σχεδόν παντού έχει κάλυψη 5G και άρα πολύ καλύτερες ταχύτητες; 

Θα ανεβάσω μετρήσεις σύντομα.

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι. Βέβαια περιοχές με θέμα έχουν παραμείνει.. προφανώς κακές θέσεις κεραίας 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, haki said:

Τι κάνουν αυτοί ρε;;; Τους βγάζω το καπέλο!

Στην Ημαθία δεν υπάρχει πλέον κεραία ΧΩΡΙΣ 5G. Στην Νάουσα και οι 4 κεραίες είναι Ν78 και μαμάνε και δέρνουν! Η μία που είναι 5 χιλιόμετρα σε απόκρημνη πλάγια και λειτουργούσε με μικροκυματική ζεύξη πλέον είναι Ν78 αφού τράβηξαν οπτική ίνα μέχρι εκεί πάνω. Έσκαψαν 5 χιλιόμετρα, έβαλαν καλώδιο και ξανάστρωσαν άσφαλτο και χώμα πιο ψηλά μέσα σε τρεις μέρες!

Δεν υπάρχει αυτό το δίκτυο. Ο βήχας και το ΧΡΗΜΑ δεν κρύβονται.

Που να δεις τι έχουν κάνει Θεσσαλία! Η Σουηδία τους ζηλεύει (καλά πάντα ήταν τα ζώα μου αργά εδώ).

20 ώρες πριν, waeo said:

Άντε να δούμε, κάποια στιγμή πρέπει να βγω να ξανά μετρήσω, με 4G όμως θα καταλάβω την διαφορά γιατί ήταν σχεδόν παντού γύρω στα 30 Mbps, τώρα φαντάζομαι παραπάνω, με 5G όπου έπιανε ήταν τέλειο, τώρα αυτό που άλλαξε φαντάζομαι είναι ότι σχεδόν παντού έχει κάλυψη 5G και άρα πολύ καλύτερες ταχύτητες; 

Θα ανεβάσω μετρήσεις σύντομα.

Σε εσωτερικούς χώρους κανένα δίκτυο παγκοσμίως δεν έχει 100% κάλυψη εκτός αν πας ΗΑΕ (εκεί και μέσα micro έχουν).

Για εσωτερική κάλυψη πρέπει να κάνει commercial dot deployment αλλά το WiFi calling τους έχει βολέψει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά είναι εξαιρετική που γίνεται. Στα βόρεια έχουν δώσει πόνο πλέον. Γιάννενα για τους φίλους πιο πάνω, πιθανότατα όποιο σημείο έχει χαμηλές ταχύτητες εξωτερικά, μάλλον χτυπάει από την κεραία στις Λιγκιάδες (αν μπορέσετε και περάσετε πάλι από τα προβληματικά, για δείτε τα cells που χτυπάνε και ανεβάστε - άμα έχετε και cellmapper ακόμα καλύτερα), που είναι μάλλον το τελευταίο κάστρο που θα πέσει όπως φαίνεται (φανταστικό μέρος με απίστευτη θέα όπως το έψαχνα στο μεταξύ, όπως όλα τα Γιάννενα έτσι για να σας καλοπιάσω ρε Γιαννιωτες ). Αναμένω πλέον να σκάσουν Αθήνα πάλι, είχαν έρθει κάπου Σεπτέμβρη και Οκτώβρη και μάζεψαν κάποιες περιοχές και μάλλον την έκαναν για βόρεια από τότε πάλι.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mixtri said:

Σε εσωτερικούς χώρους κανένα δίκτυο παγκοσμίως δεν έχει 100% κάλυψη εκτός αν πας ΗΑΕ (εκεί και μέσα micro έχουν).

Για εσωτερική κάλυψη πρέπει να κάνει commercial dot deployment αλλά το WiFi calling τους έχει βολέψει.

Εννοείται πως δεν γίνεται ρεαλιστικά να υπάρχει παντού κάλυψη (ακόμα και ΗΑΕ), αυτό που με ενοχλεί είναι ότι είχαν την γνώση για το θέμα χρόνια τώρα  αλλά δεν έκαναν κάτι για να το βελτιώσουν. 

Ευτυχώς που υπάρχει και το VoWiFi και με έχει βολέψει και εμένα, οπότε με καλύπτει! 

Αυτά τα dots τα θέλω πάντου, τα έβλεπα και στο Ελευθέριος Βενιζέλος και πραγματικά δίνουν άλλο αέρα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν γίνεται ρεαλιστικά να υπάρχει παντού κάλυψη (ακόμα και ΗΑΕ), αυτό που με ενοχλεί είναι ότι είχαν την γνώση για το θέμα χρόνια τώρα  αλλά δεν έκαναν κάτι για να το βελτιώσουν. 
Ευτυχώς που υπάρχει και το VoWiFi και με έχει βολέψει και εμένα, οπότε με καλύπτει! 
Αυτά τα dots τα θέλω πάντου, τα έβλεπα και στο Ελευθέριος Βενιζέλος και πραγματικά δίνουν άλλο αέρα!
Στο Βενιζέλος και στο Μακεδονία έχουν απ όσο ξέρω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, johnny_htc said:

Στο Βενιζέλος και στο Μακεδονία έχουν απ όσο ξέρω

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πρόσφατα στο Βενιζέλος Βάλαν και αλλά νομίζω . Στο Μακεδονία έχουν κάθε 10 μέτρα dot . Σε κανένα ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ αεροδρόμιο δεν έχω δει τετειες ταχύτητες όπως στο Μακεδονία  και κάλυψη από πάροχο κινητής . 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, georgebad said:

Πρόσφατα στο Βενιζέλος Βάλαν και αλλά νομίζω . Στο Μακεδονία έχουν κάθε 10 μέτρα dot . Σε κανένα ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ αεροδρόμιο δεν έχω δει τετειες ταχύτητες όπως στο Μακεδονία  και κάλυψη από πάροχο κινητής . 

Το Μακεδονία είναι πρότυπο κάλυψης από Cosmote. Εν τω μεταξύ η nova μέσα χαροπαλεύει.

Τα dot για τέτοιου είδους deployment είναι. Άλλο που τα βάζουν ανά 200μ πχ στην Αγγλία που έχω δει. Όχι ότι δε θα σου βγάλουν κάλυψη αλλά τα τραβάς λίγο από τα μαλλιά αν το βάλεις να καλύψει 100μ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα στο Βενιζέλος Βάλαν και αλλά νομίζω . Στο Μακεδονία έχουν κάθε 10 μέτρα dot . Σε κανένα ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ αεροδρόμιο δεν έχω δει τετειες ταχύτητες όπως στο Μακεδονία  και κάλυψη από πάροχο κινητής . 
Είναι πολύ μπροστά, κακά τα ψέμματα. Και πιστεύω και το Βενιζέλος θα αποκτήσει παρόμοιες ταχύτητες. Από κει και πέρα, η λογική λέει ότι θα επεκτείνουν την κάλυψη με dots και σε άλλα αεροδρόμια πιστεύω, που μαζεύουν πολύ κόσμο. Για αρχή ας πούμε αυτό της Ρόδου, Ηρακλείου, Κέρκυρας και Αλεξανδρούπολης θα έβαζα. Για να δούμε. Στο μεταξύ από άποψη σχεδιασμού, βγάζω το καπέλο στην Ericsson για το προϊόν. Πρέπει να έχει και μια αρμονία με το χώρο όσο γίνεται μια τέτοια συσκευή

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, johnny_htc said:

Είναι πολύ μπροστά, κακά τα ψέμματα. Και πιστεύω και το Βενιζέλος θα αποκτήσει παρόμοιες ταχύτητες. Από κει και πέρα, η λογική λέει ότι θα επεκτείνουν την κάλυψη με dots και σε άλλα αεροδρόμια πιστεύω, που μαζεύουν πολύ κόσμο. Για αρχή ας πούμε αυτό της Ρόδου, Ηρακλείου, Κέρκυρας και Αλεξανδρούπολης θα έβαζα. Για να δούμε. Στο μεταξύ από άποψη σχεδιασμού, βγάζω το καπέλο στην Ericsson για το προϊόν. Πρέπει να έχει και μια αρμονία με το χώρο όσο γίνεται μια τέτοια συσκευή emoji41.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

προσωπικά την βρίσκω διακριτική και ομοφη

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Το Μακεδονία είναι πρότυπο κάλυψης από Cosmote. Εν τω μεταξύ η nova μέσα χαροπαλεύει.

Τα dot για τέτοιου είδους deployment είναι. Άλλο που τα βάζουν ανά 200μ πχ στην Αγγλία που έχω δει. Όχι ότι δε θα σου βγάλουν κάλυψη αλλά τα τραβάς λίγο από τα μαλλιά αν το βάλεις να καλύψει 100μ.

Η Nova που πήγα αεροδρόμιο είναι κάκιστη…κυριολεκτικά.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, georgebad said:

Πρόσφατα στο Βενιζέλος Βάλαν και αλλά νομίζω . Στο Μακεδονία έχουν κάθε 10 μέτρα dot . Σε κανένα ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ αεροδρόμιο δεν έχω δει τετειες ταχύτητες όπως στο Μακεδονία  και κάλυψη από πάροχο κινητής . 

Τι ταχύτητες (πόσο πιο γρήγορο) δίνει στο Μακεδονία σε σχέση με το Βενιζέλος; 
 

Αν στο Βενιζέλος ήδη πετάει; Πιάνω 1600 down 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, waeo said:

Τι ταχύτητες (πόσο πιο γρήγορο) δίνει στο Μακεδονία σε σχέση με το Βενιζέλος; 
 

Αν στο Βενιζέλος ήδη πετάει; 

Το Μακεδονία έχει ΠΑΝΤΟΥ dots σκέψου n78 και στις τουαλτες 😅. Μιας και που θα πεταξω από εκεί μέσα στην βδομάδα θα ανεβάσω και ένα τεστακι 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...