Jump to content

Πάροχοι Ηλεκτρικής ενέργειας!


odim
 Κοινοποίηση

Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;  

300 members have voted

  1. 1. Ποιά εταιρεία ηλεκτρισμού έχετε και γιατί;

    • ΔΕΗ
      142
    • PROTERGIA
      27
    • ELPEDISON
      30
    • ΗΡΩΝ
      19
    • WATT+VOLT
      29
    • NRG
      8
    • ΕΛΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
      2
    • GREEN
      3
    • VOLTERRA
      20
    • VOLTON
      4
    • ΖΕΝΙΘ
      6
    • ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
      9
    • ΚΕΝ
      1


Recommended Posts

Για το πρόγραμμα της ΕΛΙΝ που βλέπω οτι λέτε οτι δεν έχει ρήτρα εννοείτε προφανώς για το fixed με τα 0.0855 ευρω/κιλοβατώρα σωστά;

Πάντως και με ρήτρα να το βάλεις στην Ελίν (το 24/7) ή σε κάποιο άλλο παρόμοιο πρόγραμμα πρέπει να είναι γύρω στο 60ευρώ η ΟΤΣ για να έρθει στα ίδια με το fixed για μια κατανάλωση 1Mwh. Εκτός κ τα έχω υπολογίσει λάθος.

 

Ναι αλλα ποτε δεν εισαι σιγουρος ποσο θα ειναι η ΟΤΣ,οποτε ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα,βεβαια γλιτωνεις καποια χρηματα σιγουρα σε σχεση με την δεη αλλα προφανως δεν ειναι τα ιδια σε σχεση με τα προηγουμενα προγραμματα της ελιν πριν αλλαξουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους.

Για κάποιον που είναι στη ΔΕΗ πως σας φαίνεται το παρακάτω; ΔΕΗ myhome enter.

 

Ίσως είναι καλλίτερο, σε σχέση με το κανονικό της πρόγραμμα, αλλά και πάλι είναι μακριά από την ανταγωνισμό.

Με μια γρήγορη ματιά, οι τιμές του προγράμματος είναι ακριβότερες από τις αντίστοιχες της ΕΛΙΝ, δεν έχει έκπτωση συνέπειας, έχει δίχρονη δέσμευση κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Για κάποιον που είναι στη ΔΕΗ πως σας φαίνεται το παρακάτω; ΔΕΗ myhome enter.5c2fcc2ed70d5690c71db3b1c8eebcd3.jpg

 

δωθηκε παραταση στο νεο δεη myhome enter εως 31/12/2020 το διαφημιζει στην τηλεοραση.

το εχουνε ενημερωσει και στο site https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter

και εδω https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/promo/myhomeonline

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις μερικές από τις τελευταίες σελίδες, θα βγάλεις συμπέρασμα.
Link to comment
Share on other sites

Ρίχνοντας μια ματιά γιατί ψάχνω για αλλαγή εταιρίας την άλλο μήνα είδα ότι κ η ΕΛΙΝ πλέον έχει βάλει παγιο (χαμηλότερο βέβαια από τις άλλες ιδιωτικές) αλλά και ΟΤΣ ( καλύτερα κ πιο ρεαλιστικά όρια θα έλεγα) σε ορισμένα προγράμματα της... Θέμα χρόνου ήταν!!!

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μόλις τώρα διαπίστωσα είναι ότι και η NRG έχει συνδρομή fixed χωρίς αναπροσαρμογή χρεώσεων.Με 4€ το μήνα δεν έχεις ΟΤΣ δηλαδή (εκτός κι αν δεν κατάλαβα κάτι καλά) και χρέωση kWh 0,0638 , χαμηλώτερη δηλαδή απ'τα παλιά προγράμματα της Ελίν που είχε 0,0659 με πάγιο 4,5€ /μήνα αν θυμάμαι καλά.

Βέβαια έχει και η NRG πάγιο και μάλιστα κλιμακωτό από 3,5 ως 6,5 που μάλλον θα χω εγώ λόγω αντλίας θερμότητας.

Καταλήγω λοιπόν ότι για μεγάλες καταναλώσεις ίσως το electricity 4u με συνδρομή fixed (χωρίς ΟΤΣ δηλαδή) να είναι ότι πιο κοντινό στα παλιά προγράμματα της Ελίν και ίσως οριακά να συμφέρει και περισσότερο.

Με βλέπω αν και ευχαριστημένος πελάτης της Ελίν στην επιχείρησή μου, να επιλέγω NRG για το σπίτι μου.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την κατανάλωσή σου, αλλά μου φαίνονται πολλά τα €4/μήνα για Ο.Τ.Σ.

Εγώ είχα επιλέξει την elpedison αντί της ελίν με την προοπτική μετά το πρώτο 6-μηνο (που δεν χρεώνει Ο.Τ.Σ.) να ενεργοποιήσω την υπηρεσία fixed με κόστος €1,50/μήνα.

Βέβαια όταν πλησίαζε η ώρα να ενεργοποιήσω την υπηρεσία fixed ανακοινώσανε αύξηση της τιμής σε €3,50/μήνα οπότε δεν το ενεργοποίησα και τουλάχιστον μέχρι σήμερα έχω βγει κερδισμένος!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν από Φυσικό Αέριο ότι δε χρεώνουν ΟΤΣ το πρώτο εξάμηνο σε νέες συνδέσεις όπως και η Protergia.Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό;
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν από Φυσικό Αέριο ότι δε χρεώνουν ΟΤΣ το πρώτο εξάμηνο σε νέες συνδέσεις όπως και η Protergia.Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό;

 

Δεν έχω διαβάσει τους όρους του συμβολαίου, αλλά αν έχει 2ετή δέσμευση, τι θα κάνεις μετά το 6μηνο?

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν από Φυσικό Αέριο ότι δε χρεώνουν ΟΤΣ το πρώτο εξάμηνο σε νέες συνδέσεις όπως και η Protergia.Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικό;
Ισχύει και για τις δύο!! Εγώ έφυγα από προτεργια κ τώρα έκανα αίτηση στη φυσικό αέριο που και αυτοί δε χρεώνουν ΟΤΣ. πάντως η προτεργια τον τελευταίο ένα χρόνο κοπανάει πολύ στο ΟΤΣ. Μου έτυχε να πληρώσω και 20€ έξτρα σε λογαριασμό με κατανάλωση 800Kwh

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τους όρους του συμβολαίου, αλλά αν έχει 2ετή δέσμευση, τι θα κάνεις μετά το 6μηνο?

 

Αν ισχύει, συμβαίνει να είναι και το εξάμηνο με τις υψηλότερές μου καταναλώσεις λόγω αντλίας θερμότητας ενώ το καλοκαίρι έχω πολύ λιγότερες.Επίσης με βολεύει και λόγω των πόντων που έχω από κάρτες της ALPHA BANK από τις οποίες έχω ήδη 130€ για εξαργύρωση.Τι να πω, αν δω ότι στραβωνει το πράμα, πληρώνω τη ρήτρα, που δεν είναι δα και κάνα τρελό ποσό και αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται σε όλους! Και Μ αφορμή την ερώτηση να συστήσω κιόλας οι εταιρίες ηλεκτρικού ρεύματος έχουν κ αυτές το σκοπό τους και μάλιστα λειτουργούν σε μεγάλο ποσοστό καλά εγώ ξέρω πολύ κόσμο που είναι γενικά ευχαριστημένος από διάφορες.Προσωπικα δουλεύω και για την εταιρία προτέρημα και βλέπω ότι είναι αρκετά αξιόπιστη και εντάξει και στις προσφορές .Αν για οποιοδήποτε λόγο υπάρχει άνθρωπος που ενδιαφέρεται η θέλει να γίνει πάροχος η να ενημερωθεί ας επικοινωνήσει μαζί μου.Αν επιλέξετε πάντως δεν χάνετε.Αλλωστε ο ανταγωνισμός παιδιά είναι τόσο μεγάλος που η αλήθεια είναι ότι τα λάθη δεν συμφέρουν ούτε τους ιδιώτες.Ευχαριστω πολύ! Και υπενθύμιση για οποιαδήποτε πληροφορία κι εξυπηρέτηση από μεριάς μου στείλτε μνμ ! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά συμφέρει καμια εταιρία για ρεύμα εκτός από ΔΕΗ για μια απλή παροχή χωρίς μεγάλες η κρυφές χρεώσεις;

 

:rolleyes: - στην ψηφοφορια του αρθρου μεχρι στιγμης η Δεη προηγειται κατα πολυ στις προτιμησεις

με την κινητη-σταθερη τηλεφωνια το τοπιο δεν ηταν τοσο πολυπλοκο και συντομα ξεκαθαρισε, εδω θα αργησουμε ακομη πολυ (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - στην ψηφοφορια του αρθρου μεχρι στιγμης η Δεη προηγειται κατα πολυ στις προτιμησεις

με την κινητη-σταθερη τηλεφωνια το τοπιο δεν ηταν τοσο πολυπλοκο και συντομα ξεκαθαρισε, εδω θα αργησουμε ακομη πολυ (!)

Δε νομίζω πως είναι αντιπροσωπευτικό καθώς εγώ ψήφισα ΔΕΗ πριν από χρόνια, αλλά έκτοτε έκανα την έρευνά μου και άλλαξα σε volterra και τώρα πλέον είμαι στην elpedison.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμαι δεη αυτη τη στιγμη αλλα θελω να αλλαξω. σε μεγαλη μονοκατοικια καιμε το χρονο 12000 κιλοβατωρες το χρονο. εχετε να προτεινετε πιο ειναι το καλυτερο προγραμμα? απ ο τι βλεπω, ενδιαφεροντα προγραμματα φαινονται της volton (με 1κ13μηνα δωρεαν ρευμα), του φυσικου αεριου (λογω 60 ευρω δωροεπιταγη και αλφα μπονους) και του ηρων (που δεν εχει δεσμευση).
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή που πατε γιατί έρχονται αυξήσεις στο ρευμα!!! :ninja:

 

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/energeia/anevenoun-ta-timologia-revmatos-gia-tis-epichirisis-erchonte-anatimisis-ke-sta-nikokiria/

 

Φτιαξανε Χρηματιστήριο ρεύματος και σύνδεση τιμών με γειτονικές χώρες και αντί να γίνουν μειώσεις τιμών όπως διαφήμιζε ο αρμόδιος υπουργός έρχονται αυξήσεις!!!! :X:mad::mad:

 

Μεγαλύτερο θέμα θα έχουν οι καταναλωτες σε παροχους που δεν έχουν μονάδες παραγωγής ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξανε Χρηματιστήριο ρεύματος και σύνδεση τιμών με γειτονικές χώρες και αντί να γίνουν μειώσεις τιμών όπως διαφήμιζε ο αρμόδιος υπουργός έρχονται αυξήσεις!!!! :X:mad::mad:

Μάλλον παίζουν χειραγωγήσεις, δεν είναι λογικό αυτό.
Link to comment
Share on other sites

 

Φτιαξανε Χρηματιστήριο ρεύματος .........

 

Το Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας Α.Ε. (ΕΧΕ Α.Ε.), υπάρχει από το 2018.

http://www.enexgroup.gr/

Από εκεί καθορίζεται η Οριακή Τιμή Συστήματος, ΚΑΘΕ μήνα για τον κάθε πάροχο.

Μπορείς να δεις την τιμή της ΟΤΣ κάθε μήνα, από τα Μηνιαία Δελτία ΗΕΠ

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας Α.Ε. (ΕΧΕ Α.Ε.), υπάρχει από το 2018.

http://www.enexgroup.gr/

Από εκεί καθορίζεται η Οριακή Τιμή Συστήματος, ΚΑΘΕ μήνα για τον κάθε πάροχο.

Μπορείς να δεις την τιμή της ΟΤΣ κάθε μήνα, από τα Μηνιαία Δελτία ΗΕΠ

 

 

Συμφωνώ!

Τώρα φτιάξανε κάτι αντίστοιχο με τις γειτονικές χώρες και υποσχέθηκαν μειώσεις τιμών... και μέσα σε 15 μερες λειτουργίας του νέου συστήματος διαδιδουν οτι έρχονται αυξήσεις!!! :ninja:

Τι στιγμή που πρέπει να ενισχύουν εταιρείες και νοικοκυριά αυτοι κάνουν το αντιθετο!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ διαβασμα, ψαξιμο και βαση και καποιων αλλων κριτηριων οπως οι αξιολογησεις των καταστηματων, η εφαρμογη στο κινητο κλπ κλπ, σκεφτομαι να καταληξω στη watt n volt στο liberty home N, το οποιο ειναι στα 0,058 και Νυχτ 0,043 (με συνεπεια στις πληρωμες βεβαια οπως οι περισσοτεροι) εχει παγιο (το βαφτιζουν συνδρομη) στα 49 εως 65 (αναλογα τη διαρκεια 1-3 ετη) και ρητρα ΟΤΣ με πανω οριο στα 45 ( δυστυχως ομως, πλεον η ρητρα υπολογιζεται με πιο συνθετο τροπο σε ολους, που σημαινει πρακτικα οτι ενα ΟΤΣ 50 δεν ειναι 50 αλλα παρακατω οπως αντιστοιχα το 45 κλπ, δεν θα το αναλυσω παραπανω γιατι θα μπερδεψω οποιον δεν εχει ασχοληθει).

 

Παρολα αυτα, οπως το βλεπω ακομα και με επιβαρυνση ρητρας ΟΤΣ οταν και αν αυτη ενεργοποιειται, με καταναλωση περιπου στα 1700/4μηνο ή 5300/ετος που βαση αυτων υπολογιζω, θα ειναι αρκετα κατω απο ΔΕΗ. Υπαρχει αλλος με αυτο το προγραμμα, η γενικα εμπειριες απο την watt n volt?

 

Κοιταω περισσοτερο προς watt n volt, αλλα γλυκοκοιταζω και της elin το on 24/7 το αλλα η τελευταια δεν νομιζω να εχει εφαρμογη (προσωπικα το θεωρω πολυ βασικο για πολλους και διαφορους λογους) και πως τα παει γενικα σε αξιολογησεις κλπ.

 

Επισης για fixed κοιταω παλι elin και ελτα, αλλα κλεινω περισσοτερο προς τα πρωτα.

 

Καποια αποψη γενικα? Ειδικα για την watt n volt αν ειστε ευχαριστημενοι?

 

 

**To 2019 υπολογισα μεση ΟΤΣ στα 63 περιπου και για το 2020 μεχρι στιγμης (βρηκα προχειρα μεχρι οκτωβρη) γυρω στα 40+.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα καταχωρησει την μετρηση 30/11 και μου ειπανε το εξης : οταν περναει ο δεδδηε να μετρησει θα καταχωρειται η μετρηση του δεδδηε ανεξαρτητα αμα καλεσουμε εμεις πχ την τελευταια ημερα του μηνα και δωσουμε την ενδειξη στην elpedison τηλεφωνικα ειτε μεσω chat. Τωρα πια αλλαξε και δεν τους επιτρεπει ο δεδδηε να καταχωρησουν την ενδειξη. Και οταν θα δινουνε την ενδειξη και ο δεδδηε δεν εχει περασει να μετρησει τοτε θα καταχωρειτε η δικη μας μετρηση αλλα δεν θα γραφει πια εκκαθαριστικος αλλα θα γραφει εναντι με ενδειξη πελατη.

Σημερα μου εκδοθηκε ο λογαριασμος και την ειδα αυτην την ενδειξη με καταχωρηση πελατη και ευτυχως ειχε καταχωρηθει η ενδειξη που ειχα δωσει .

Το προβλημα ειναι τα επαγγελματικα ρολογια που μετρουνται απο την δεδδηε καθε μηνα λογω του ρολογιου , διοτι η δεδδηε ενω μετρουσε πχ μετα τις 20 του μηνα τωρα μετραει μετα τις 10 του μηνα και εκει ειναι λιγοτερες οι ημερες, πχ αμα εχεις δηλωσει την μετρηση 30/11 και η δεδδηε μετρησει 11/11/2020 τοτε εκδιδεται λογαριασμος μονο για 11 ημερες!! τραγικοι!! και ενω εχεις δωσει την μετρηση 30/11 δεν την λαμβανουνε υποψιν!! :!::mad:

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

και τι σε χαλαει?

ειτε πληρώσεις για 10 ημερες και μετα για 20, ειτε για 30, το συνολο ειναι το ιδιο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...