Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους θέλουν να μεταφέρουν τα favorites από Here στην εφαρμογή Maps έφτιαξε ένας τύπος μια σελίδα με οδηγίες

 

http://jmevel.com/MapsFavoritesImporter

 

ΔΕΝ έχω δοκιμάσει αν λειτουργεί η συγκεκριμένη μέθοδος καθόσον δεν είχα αποθηκευμένα favorites στους Here και απλά το ποστάρω γιατί είχα δει πως κάποια παιδιά έψαχναν να βρουν αν μπορεί να γίνει.

 

Χιλιοευχαριστώ εσένα που το βρήκες και μας το έδειξες και τον τύπο που το έφτιαξε.

 

τι λαθος κανω ρε παιδια? κανω λογκιν παταω στη συλλογη μου (2 εχω διαλεγω τη μια λιστα με αγαπημενα), κανω σειβ πειτζ ας και οταν τρεχω το σκριπτ δινει ερορ με το αρχειο που εβαλα. κατι δεν εχω καταλαβει...

 

Μην κάνεις save page as...πάνω αριστερά στη σελίδα, έχει ένα save. Αυτό πατάς και κάνει export ένα json αρχείο. Αυτό χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χτεσινή εμπειρία χρήσης της ενσωματωμένης πλοήγησης στο 950, δοκιμαστική, σε γνωστό προορισμό/διαδρομή.

 

Θετικά: Βρήκε γρήγορα τον προορισμό, χωρίς data (και απλά έβαλα το όνομα της εκκλησίας), έβγαλε διαδρομές εναλλακτικές, σωστές, ξεκίνησε και η φωνητική πλοήγηση άμεσα χωρίς θέματα.

 

Αρνητικά: Πέρα από την έλλειψη κάποιων ρυθμίσεων (ενεργοποίηση/απενεργοποίηση ορίων ταχύτητας, γέφυρες-λίμνες-πορθμεία κλπ δευτερεύοντα για Ελλάδα), όταν αποφάσισα επίτηδες να το ζορίσω πηγαίνοντας αλλού για αλλού, δεν ανταποκρίθηκε πολύ καλά.

 

Εξηγούμαι: Ενώ πήγαινα προς τη γενική κατεύθυνση, αλλά από εντελώς άσχετους δρόμους, αυτό επέμενε να μου λέει να γυρίσω πίσω στην αρχική χάραξη που επέλεγα και αργούσε χαρακτηριστικά να επανυπολογίσει τη διαδρομή με βάση τη θέση που είχα πλέον.

 

Επίσης, ενώ ήταν σωστό στο πότε θα μου πει να στρίψω κλπ, από ένα σημείο και μετά, με έστειλε ανάποδα σε ότι μονόδρομο πέτυχα μπροστά μου, προκειμένου να με βγάλει στον προορισμό μου!

 

Αυτό το τελευταίο με "ανησύχησε" αρκετά. Είτε είχε χάσει το στίγμα και δεν ήξερε ακριβώς που είμαι, είτε οι χάρτες του έχουν πρόβλημα.

 

Και τα δύο, σε οδήγηση δεν μου είχαν τύχει ποτέ στο 8Χ με τους Here (είχε θέματα να σε οδηγήσει ως πεζό, αυτό).

 

Αυτά, στη Νέα Σμύρνη, σε δρόμους που δεν έχουν αλλάξει χρόνια τώρα οι πινακίδες και οι ροές.

 

Καλή σαν 1η προσπάθεια, αλλά χρειάζονται γρήγορα την βελτίωση που έχει υποσχεθεί η MS.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου κατέβασε στην 318 την εφαρμογή χαρτών με την καινούργια σχεδίαση.

 

http://s32.postimg.org/pnyfu0u85/maps.jpg

 

η πρόσβαση στα κουμπιά είναι πιο εύκολη γιατί τα βαλαν όλα στο κάτω μέρος της οθόνης και τα γρανάζια βγάζουν επιλογές για διόδια κτλ.

Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα η ενημέρωση για την εφαρμογή χάρτες, πολύ ωραία, αλλά θα ήθελα μαύρο φόντο στις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα η ενημέρωση για την εφαρμογή χάρτες, πολύ ωραία, αλλά θα ήθελα μαύρο φόντο στις ρυθμίσεις.

 

και εγω πηρα αναβαθμιση αλλα το περιβαλον δεν ειναι ετσι,ποια εκδοση πηρατε?

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

και εγω πηρα αναβαθμιση αλλα το περιβαλον δεν ειναι ετσι,ποια εκδοση πηρατε?

εγώ σήμερα πείρα την 4.1603.1190

και νομίζω η τελευταία που λένε τα παιδιά είναι 5.1603.1300.0

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο βολικό το νέο περιβάλλον. Επιτέλους η εφαρμογή έγινε έτσι όπως θα έπρεπε να είναι εξ' αρχής. Το μόνο που μένει είναι να προσθέσουν την επιλογή γλώσσας για την καθοδήγηση, γιατί εγώ έχω το μενού του κινητού στα Αγγλικά και δεν τα καταφέρνει και πολύ καλά στην προφορική πλοήγηση (διαβάζει τις οδούς χαρακτήρα - χαρακτήρα)...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτήν έχω: 5.1603.1300.0

 

Εγω εχω την 4.1603.1190.0 γιαυτο εχω αλλο περιβαλον,να δουμε ποτε θα παρω την επομενη

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

δεν έρχονται σε όλους την ίδια μέρα παιδιά η ενημέρωση,τα έχουμε ξαναπεί.

εγώ πχ δε την πήρα ακόμα.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στο windowscentral γράφει ότι την πήραν πρώτα όσοι ήταν στο release preview. Προσωπικά έχω ξεγραφτεί πλέον αλλα μου ήρθε. Σε μερικές μέρες λογικά θα φαίνεται και στις επόμενες συσκευές. Το ιντερφεις είναι παρα πολύ καλο αλλα τους έστειλα feedback για το transit που για κάποιο λόγο δεν κατεβαζει τα δεδομένα στάσεων στην συσκευή μου.
Link to comment
Share on other sites

Χιλιοευχαριστώ εσένα που το βρήκες και μας το έδειξες και τον τύπο που το έφτιαξε.

 

 

 

Μην κάνεις save page as...πάνω αριστερά στη σελίδα, έχει ένα save. Αυτό πατάς και κάνει export ένα json αρχείο. Αυτό χρησιμοποιείς.

επιτελους τα καταφερα. δεν ξερω πως. απλα τωρα εγινε.... δεν εκανα κατι διαφορετικο...ευχαριστω πααααρα πολυ. αυριο θα δοκιμασω την πλοηγηση

Link to comment
Share on other sites

Μετά την κατάργηση του HERE και επειδή η ενσωματωμένη των WP10 δεν μού αρέσει (λίγες επιλογές, μεγάλος ο χώρος που καταλαμβάνει η μπάρα σε σχέση με τον χάρτη κλπ), αγόρασα το Sygic.

20€ χωρίς επιπλέον χρεώσεις για αναβάθμιση χαρτών για Ευρώπη, δεν ξέρω αν ισχύει αυτή η τιμή ακόμα* ή ήταν προσφορά, έδωσα κι ένα 10ρικο ακόμα για το HUD, που έχει πλάκα τελικά.

sygic-hud.jpg

Καλή πλοήγηση, δεν έχω διαπιστώσει λάθη στον χάρη, πάρα πολλά POI.

(*βλέπω τώρα ότι αυτή εξακολουθεί να είναι η τιμή του)

Νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του.

Το δε Navigon, που το είχα σπασμένο στο πρώην κινητό WP 7.8, επίσης ικανοποιητικό, αλλά με ζητήματα στις διευθύνσεις (πχ βάζεις Ελευθερίου Βενιζέλου 10 Αθήνα και σού πετάει 5 δήμους της Αθήνας από κάτω να επιλέξεις με ταχυδρομικό κώδικα, λες και μπορείς να το ξέρεις αυτό) και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Συν ότι θέλει επιπλέον λεφτά μετά τον 1ο χρόνο (αν θυμάμαι καλά) για αναβαθμίσεις χαρτών.

Edited by _manos_
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το 950XL. Εάν κάνω επαναφορά από back up προηγούμενης συσκευής θα επαναφέρει την πλατφόρμα here όπως είχα πριν την κατάργηση;;;;ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την κατάργηση του HERE και επειδή η ενσωματωμένη των WP10 δεν μού αρέσει (λίγες επιλογές, μεγάλος ο χώρος που καταλαμβάνει η μπάρα σε σχέση με τον χάρτη κλπ), αγόρασα το Sygic.

20€ χωρίς επιπλέον χρεώσεις για αναβάθμιση χαρτών για Ευρώπη, δεν ξέρω αν ισχύει αυτή η τιμή ακόμα* ή ήταν προσφορά, έδωσα κι ένα 10ρικο ακόμα για το HUD, που έχει πλάκα τελικά.

sygic-hud.jpg

Καλή πλοήγηση, δεν έχω διαπιστώσει λάθη στον χάρη, πάρα πολλά POI.

(*βλέπω τώρα ότι αυτή εξακολουθεί να είναι η τιμή του)

Νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά του.

Το δε Navigon, που το είχα σπασμένο στο πρώην κινητό WP 7.8, επίσης ικανοποιητικό, αλλά με ζητήματα στις ειδοποιήσεις (πχ βάζεις Ελευθερίου Βενιζέλου 10 Αθήνα και σού πετάει 5 δήμους της Αθήνας από κάτω να επιλέξεις με ταχυδρομικό κώδικα, λες και μπορείς να το ξέρεις αυτό) και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Συν ότι θέλει επιπλέον λεφτά μετά τον 1ο χρόνο (αν θυμάμαι καλά) για αναβαθμίσεις χαρτών.

 

Είναι πολύ καλή υλοποίηση της sygic με πάνω από 100 εκατομμύρια χρήστες σε όλες τις πλατφόρμες και χρησιμοποιούν τους χάρτες της TomTom. Βέβαια δεν είναι δωρεάν αλλά σίγουρα ότι πληρώσεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσο καιρό έχω τα Win 10 για κάποιο λόγο δεν δουλεύουν οι χάρτες καθόλου. Μπαίνω να κατεβάσω την Ελλάδα και μου δείχνει ότι φορτώνει ασταμάτητα. Άν επιλέξω να μου δείξει το στίγμα μου με online τους χάρτες μου δείχνει συγκεκριμένους δρόμους μόνο. Έχει κάποιος άλλος το ίδιο θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το 950XL. Εάν κάνω επαναφορά από back up προηγούμενης συσκευής θα επαναφέρει την πλατφόρμα here όπως είχα πριν την κατάργηση;;;;ευχαριστώ.

Σε 532 που έκανα επαναφορά από backup παίζει πάντως.

 

Sent from my Passport using Tapatalk

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Να ρωτήσω κάτι;

Έχω αναβαθμίσει το 640 μου σε 10.

Αν κάνω reset [όχι επαναφορά σε 8.1 και αναβάθμιση] χάνω το voice navigation [υποθέτω λόγω HERE].

Υπάρχει τρόπος να βάλω "καθαρά" 10 και να έχω και την Ελληνική φωνή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Να ρωτήσω κάτι;

Έχω αναβαθμίσει το 640 μου σε 10.

Αν κάνω reset [όχι επαναφορά σε 8.1 και αναβάθμιση] χάνω το voice navigation [υποθέτω λόγω HERE].

Υπάρχει τρόπος να βάλω "καθαρά" 10 και να έχω και την Ελληνική φωνή;

 

Ναι κανενα προβλημα εχεις κανονικα φωνητικη πλοηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανενα προβλημα.

 

Πως ακριβώς;

2 φορές που το έχω κάνει έχω καθαρά 10 αλλά όχι φωνητική πλοήγηση στους Χάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς;

2 φορές που το έχω κάνει έχω καθαρά 10 αλλά όχι φωνητική πλοήγηση στους Χάρτες...

 

Απο τα 8.1 πας στα 10 με τον γνωστο τροπο.

Αφου πας στα 10 κανε ενα χαρντ ρεσετ.

Μετα περασε ολες τις αναβαθμισεις που θα σου δωσει.

Κατεβασε και τους χαρτες για πλοηγηση χωρις δεδομενα.

Που δοκιμασες τους χαρτες και δεν ειχες φωνητικη πλοηγηση? Μηπως μεσα στο σπιτι?(αυτο νομιζα και γω αλλα σε πραγματικες συνθηκες δεν ειχα κανενα προβλημα)

Τους here maps και here drive τους διεγραψα τελειως .

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα επαναφορά, είχα φωνητική πλοήγηση αλλά δεν ενημερώνονταν με τίποτα κάποια πρόσθετα.

Έτσι, γύρισα σε 8.1 και αναβάθμισα σε 10. :)

Link to comment
Share on other sites

Το mapfactor το εχει δοκιμασει κανεις;

Εντυπώσεις;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...