Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τιποτα φιλε. δεν παιζει να κανω τιποτε λαθος, δεν φορτωνει τα αγαπημενα ουτε στον υπολογιστη ουτε πουθενα... τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημά έχει αναφερθεί και πιο πάνω. Με τους νέους χάρτες δεν έχω φωνητικές οδηγίες.εχω κατεβάσει τους χάρτες και το region είναι UK. Κάπου διάβασα ότι χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένη την Cortana? Παίζει κάτι τέτοιο? Οποιος μπορεί ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Πως βάζω μία διεύθυνση ρε παιδιά?

Και πως κατεβάζουμε ελληνικές οδηγίες. Έχω μόνο στα αγγλικά! Παίζει ρολο το region και η γλώσσα?

Link to comment
Share on other sites

Πως βάζω μία διεύθυνση ρε παιδιά?

Και πως κατεβάζουμε ελληνικές οδηγίες. Έχω μόνο στα αγγλικά! Παίζει ρολο το region και η γλώσσα?

 

Αν δεν κάνω λάθος μόνο η γλώσσα παίζει ρόλο, γύρνα την στα ελληνικά και θα έχεις και ελληνική φωνητική πλοήγηση και αν δεν, τότε γύρνα και το region στην Ελλάδα. Αυτό παντός είναι τεράστιο fail για μένα, δηλαδή γιατί να πρέπει ντε και καλά να έχω το κινητό στα ελληνικά για να έχω και ελληνική φωνητική πλοήγηση, ειδικά σε εμένα που το σιχαίνομαι το μενού να είναι στα ελληνικά, πραγματικά δηλαδή.....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά έχει αναφερθεί και πιο πάνω. Με τους νέους χάρτες δεν έχω φωνητικές οδηγίες.εχω κατεβάσει τους χάρτες και το region είναι UK. Κάπου διάβασα ότι χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένη την Cortana? Παίζει κάτι τέτοιο? Οποιος μπορεί ας βοηθησει

 

Πως θα εχω φωνητικές εντολές? Καποια βοηθεια. Δεν λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση η Cortana. Βάλε σαν γλώσσα κινητού στα ελληνικά για ελληνική φων. πλοήγηση ή αγγλικά για αγγλική. Σίγουρα δεν υπάρχει καθόλου ;; Εγώ όταν άλλαζα γλώσσα μενού άλλαζε στην αντίστοιχη γλώσσα και η φωνητική πλοήγηση...... Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι στα ελληνικα . φωνητικη πλοηγηση δεν υπαρχει. μονο η microsoft θα μπορουσε να το κανει αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω οι περισοτεροι εχουμε προβλημα με την φωνητικη πλοηγηση.

Τι να πω. Νομιζω οτι η ms καταφερε και χαλασε το μεγαλυτερο ατου του τηλεφωνου.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω γλωσσα αγγλικα και region αγγλικα. φωνητικη πλοηγηση δεν εχει. αυτο που με απασχολει ειναι οτι καποιοι λενε οτι εχουν και αλλοι δεν εχουν. Αυτοι που εχουν ας μας πουν τι ρυθμισεις εχουν μηπως καταφερουμε κατι. παντως απαραδεκτο απο την μς. ενα απο τα ατου που ειχα ηταν αυτο. τι να πω.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παρατηρησα μεσα απο το μενου του τηλ ειναι οτι το μικροφωνο δεν βλεπει την εφαρμογη των χαρτων(τους here τους εβλεπε).

Νομιζω οτι εχει καποια σχεση.

Δεν γνωριζω αν ειναι θεμα συσκευης.(Lumia 640 3g)

Edited by st1313
?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,έχω το 640ds με 10αρια τώρα,καθαρά.Ξεκινησα με φορματ στα 8.1,πέρασα τα 10αρια μέσω upgrade advisor,πάλι φορματ,στήσιμο χωρίς επαναφορά Μπακ απ,δουλεύει ρολοι.Οσο για πλοήγηση κατέβασα Ελλάδα με ελληνική φωνή και δουλεύει τελεια με φωνητική πλοήγηση,Ελληνικά.Δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση για την φωνή.Στο θέμα μπαταριας,από το πρωί που τ έβγαλα από φόρτιση,αυτη την ώρα έχω 55% με ανοιχτά data,wifi.

Υ.Γ.Η Πλοήγηση δούλευε καλά και με τα 8.1.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι,τελικά έχει κανονικά φωνητική πλοήγηση στους χάρτες.

 

 

 

Την κατεβάζεις ξεχωριστά ή είναι ενσωματωμένη κατευθείαν;

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω.ειχα κατεβάσει κάποια στιγμή την φωνητική πλοήγηση στα here αν παίζει ρόλο...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζεις ξεχωριστά ή είναι ενσωματωμένη κατευθείαν;

 

Όταν κατεβάζεις τον χάρτη της Ελλάδας σε ρωτάει αν θέλεις και φωνή στα ελληνικά.

Όλα τα προγράμματα πλοήγησης που υπάρχουν (here drive,here maps,χάρτες)διαβάζουν τον ίδιο χάρτη και φωνη.

Edited by dantspet
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Όταν κατεβάζεις τον χάρτη της Ελλάδας σε ρωτάει αν θέλεις και φωνή στα ελληνικά

 

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο... Έναν χρόνο σχεδόν που έχω τα windows 10 ποτέ δεν μου έβγαλε τέτοια επιλογή, μιλάω πάντα για τους native χάρτες και όχι για τους Here. Εάν έχω καταλάβει σωστά παίζει ρόλο ΜΟΝΟ η γλώσσα διεπαφής των Windows και μόνο αυτή και το λέω αυτό γιατί το είχα δοκιμάσει και παλιότερα, αν και σήμερα που το ξανά τσέκαρα δεν είχε καν φωνή... Δεν ξέρω τι να πω... Αυτό με την γλώσσα ισχύει αλλά μάλλον είναι ανάλογα τα κέφια των χαρτών ή και της εκάστοτε build.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο... Έναν χρόνο σχεδόν που έχω τα windows 10 ποτέ δεν μου έβγαλε τέτοια επιλογή, μιλάω πάντα για τους native χάρτες και όχι για τους Here. Εάν έχω καταλάβει σωστά παίζει ρόλο ΜΟΝΟ η γλώσσα διεπαφής των Windows και μόνο αυτή και το λέω αυτό γιατί το είχα δοκιμάσει και παλιότερα, αν και σήμερα που το ξανά τσέκαρα δεν είχε καν φωνή... Δεν ξέρω τι να πω... Αυτό με την γλώσσα ισχύει αλλά μάλλον είναι ανάλογα τα κέφια των χαρτών ή και της εκάστοτε build.....

 

Καλημερα,σε μενα ετσι εγινε και στα 8.1 και στα 10αρια(κατεβασα τον χαρτη και μετα κατεβηκε και η φωνη) .οπως ειπα στους(here,χαρτες)

Υ.Γ.Τι εννοεις native ?

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Ολα δουλευουν αψογα.

Παιδευτηκα 4 ωρες αλλα ολα καλα.

Καταρχην γυρισα στα 8.1(το ειχα ξανακανει). Η διαφορα αυτη την φορα ηταν οτι οσο ημουν στα 8,1

περασα την προβλεψη κειμενου στην ελληνικη γλωσα(στα 10 εβγαζε προβλημα και δεν την κατεβαζε).

Μετα ανοιξα το here drive και κατεβασα την φωνητικη πλοηγηση(τα 10 δεν εχουν τετοια επιλογη).

Το επομενο βημα ηταν να περασω τα 10 με το updateadvisor.

Στην αρχη μου περασε την εκδοση 107. Εκανα ολες τις ενημερωσεις εφαρμογων που εβγαλε στο store.

Επειτα εψαξα για νεες ενημερωσεις και μου εβγαλε την 164 την οποια εγκατεστησα.

Ελπιζω να βοηθησα. Πολυ δουλεια αλλα αξιζε ο κοπος .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,σε μενα ετσι εγινε και στα 8.1 και στα 10αρια(κατεβασα τον χαρτη και μετα κατεβηκε και η φωνη) .οπως ειπα στους(here,χαρτες)

Υ.Γ.Τι εννοεις native ?

 

Όταν λέω native εννοώ τους ενσωματωμένους χάρτες του κινητού, την εφαρμογή εκείνη που λέει σκέτο maps (χάρτες).

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ολα δουλευουν αψογα.

Παιδευτηκα 4 ωρες αλλα ολα καλα.

Καταρχην γυρισα στα 8.1(το ειχα ξανακανει). Η διαφορα αυτη την φορα ηταν οτι οσο ημουν στα 8,1

περασα την προβλεψη κειμενου στην ελληνικη γλωσα(στα 10 εβγαζε προβλημα και δεν την κατεβαζε).

Μετα ανοιξα το here drive και κατεβασα την φωνητικη πλοηγηση(τα 10 δεν εχουν τετοια επιλογη).

Το επομενο βημα ηταν να περασω τα 10 με το updateadvisor.

Στην αρχη μου περασε την εκδοση 107. Εκανα ολες τις ενημερωσεις εφαρμογων που εβγαλε στο store.

Επειτα εψαξα για νεες ενημερωσεις και μου εβγαλε την 164 την οποια εγκατεστησα.

Ελπιζω να βοηθησα. Πολυ δουλεια αλλα αξιζε ο κοπος .

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό που λες, αλλά άντε πες ότι δουλεύει, άμα μετά χρειαστεί για τον α,β,γ λόγο να κάνεις φορμάτ (hard reset) τι γίνεται, φτου και από την αρχή ;; Δεν είναι δουλειά αυτή φίλε.....

Link to comment
Share on other sites

Το format η το κανεις στο τηλ η σε υπολογιστη την εχει τη δουλιτσα του.

Ελπιζω να μη χρειαζεται να κανουμε συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω.ειχα κατεβάσει κάποια στιγμή την φωνητική πλοήγηση στα here αν παίζει ρόλο...

εγω είχα τους χαρτες Here ακομα τους εχω απλα δεν τους λειτουργω. εγκατεστησα τους μς χαρτες (επιλογη δεν μου εβγαλε εαν θελω φωνητικη καθοδηγηση) και δεν εχει φωνη. γλωσσα και region (λογω store) ειμαι UK.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ μια δοκιμή, έχω κανονικά φωνητική πλοήγηση, συν ένα έξτρα που μου άρεσε πολύ. Είχα τα hands free, και ακουγόταν μόνο από εκεί η φωνή, που είναι πολύ βολικό όταν είσαι μόνος σου και έχεις μουσική, γιατί μπορεί να χάσεις καμμιά στροφή. Πέρα από αυτό, δεν έχω κατεβάσει χάρτες από here maps, ούτε φωνητική καθοδήγηση ούτε τίποτα. Απλά τους χάρτες της Microsoft. Είχα κάνει αναβάθμιση από τα 8.1 σε 10 και μετά κατευθείαν hard reset. Εάν παίζει κάποιο ρόλο.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ολα δουλευουν αψογα.

Παιδευτηκα 4 ωρες αλλα ολα καλα.

Η διαφορα αυτη την φορα ηταν οτι οσο ημουν στα 8,1

περασα την προβλεψη κειμενου στην ελληνικη γλωσα(στα 10 εβγαζε προβλημα και δεν την κατεβαζε).

 

 

που ειναι αυτη η ρυθμιση στα 8,1?

Edited by niotheros
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...