Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/3299/gps_apps.png[/imgalign]

Στο παρόν θέμα θα συγκεντρώσουμε τις συζητήσεις που αφορούν τις εφαρμογές πλοήγησης των Windows 10 Mobile αλλά και ότι απορίες και προβλήματα υπάρχουν για τις συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

Για θέματα που αφορούν την εκάστοτε συσκευή απευθυνόμαστε στο ανάλογο θέμα της συσκευής.

 

Υπόλοιπα χρήσιμα θέματα που αφορούν τα Windows 10 Mobile:

 

 

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καθώς οι πρώτοι χρήστες των νέων Microsoft Lumia 950, Lumia 950XL και Lumia 550 άρχισαν να εμφανίζονται και σύντομα τα Windows 10 Mobile αναμένεται να γίνουν διαθέσιμα και στις υπόλοιπες συσκευές, από σήμερα είναι διαθέσιμα τα νέα θέματα για τα Windows 10 Mobile...

 

 

:!: Υπενθυμίζω ότι τυχόν προβλήματα λειτουργικού ή εφαρμογών σε Technical Preview εκδόσεις, παρακαλώ οι χρήστες Windows Insiders να απευθύνονται αποκλειστικά και μόνο στο αντίστοιχο θέμα Windows 10 technical preview (Insider Program) ώστε να μην υπάρχει σύγχυση με τους υπόλοιπους χρήστες :!:

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στους here υπάρχουν ή μπορούν να μπουν κάμερες???

 

Στους Here μέχρι τώρα έχω την εντύπωση πως δεν μπορούν να προστεθούν κάμερες. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή Speedometer by Sygic. Προσωπικά την χρησιμοποιώ και την θεωρώ εξαιρετική.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς συγκρίνει την Here με την μαμίσια Maps εφαρμογή; Από την στιγμή που η ενσωματωμένη χρησιμοποιεί τους ίδιους χάρτες και τις ίδιες φωνητικές οδηγίες, σκέφτομαι να αρχίσω να την χρησιμοποιώ ως κύρια. Βασικός λόγος το γεγονός ότι θα μπορώ να συγχρονίζω τα αγαπημένα μου με τον microsoft λογαριασμό και θα τα έχω όλα μαζεμένα και synchronized σε όλες τις συσκευές. Επίσης αυτό που με χαλούσε στο Here Drive ήταν ότι τα αγαπημένα δεν τα είχε σε κατηγορίες όπως στο Here Maps, αλλά χύμα. Στο Windows Maps δεν έχω ακόμα δεν πως είναι τα αγαπημένα.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν.

 

Με τι ρυθμισεις ;; πχ τι παιζει ρολο ;; το speech το region η η γλώσσα που έχει στο μενού ;;

 

Εμένα μετα απο hard reset με την .36 ουτε στα αγγλικά έχει φωνικη πλοήγηση μάλλον γιατί στο speech στα αγγλικά που έβαλα να κατεβασω βγάζει error αλλά δεν ξέρω αν όντος φτάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς συγκρίνει την Here με την μαμίσια Maps εφαρμογή; Από την στιγμή που η ενσωματωμένη χρησιμοποιεί τους ίδιους χάρτες και τις ίδιες φωνητικές οδηγίες, σκέφτομαι να αρχίσω να την χρησιμοποιώ ως κύρια. Βασικός λόγος το γεγονός ότι θα μπορώ να συγχρονίζω τα αγαπημένα μου με τον microsoft λογαριασμό και θα τα έχω όλα μαζεμένα και synchronized σε όλες τις συσκευές. Επίσης αυτό που με χαλούσε στο Here Drive ήταν ότι τα αγαπημένα δεν τα είχε σε κατηγορίες όπως στο Here Maps, αλλά χύμα. Στο Windows Maps δεν έχω ακόμα δεν πως είναι τα αγαπημένα.

 

Δουλεύουν άψογα πλέον οι χάρτες της microsoft. Το Here Maps και το Here Drive είναι περιττά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν άψογα πλέον οι χάρτες της microsoft. Το Here Maps και το Here Drive είναι περιττά νομίζω.

 

Αυτό που με μπέρδεψε είναι το εξής. Στο λειτουργικό δεν υπάρχει (ή δεν έχω βρει) πουθενά η επιλογή να κατεβάσεις φωνητική πλοήγηση. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι χρησιμοποιεί το αρχείο που έχω κατεβάσει μέσα από τους Here Maps. Αν σβήσω τώρα τους Here, θα χάσω και την φωνητική πλοήγηση;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με μπέρδεψε είναι το εξής. Στο λειτουργικό δεν υπάρχει (ή δεν έχω βρει) πουθενά η επιλογή να κατεβάσεις φωνητική πλοήγηση. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι χρησιμοποιεί το αρχείο που έχω κατεβάσει μέσα από τους Here Maps. Αν σβήσω τώρα τους Here, θα χάσω και την φωνητική πλοήγηση;

 

Σε Lumia 550 που αγόρασα πρόσφατα και χωρίς να έχει τις εφαρμογές here έχει κανονικά ελληνική φωνητική καθοδήγηση στους χάρτες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με μπέρδεψε είναι το εξής. Στο λειτουργικό δεν υπάρχει (ή δεν έχω βρει) πουθενά η επιλογή να κατεβάσεις φωνητική πλοήγηση. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι χρησιμοποιεί το αρχείο που έχω κατεβάσει μέσα από τους Here Maps. Αν σβήσω τώρα τους Here, θα χάσω και την φωνητική πλοήγηση;

δεν νομιζω να ισχυει αυτο γιατι στο 950 δεν ειχα ποτε το here αλλα παρολαυτα κατεβαζοντας το χαρτη της ελλαδας ειχε και την ελληνικη φωνητικη καθοδιγηση χωρις να χρειαστει να κατεβασω καποιο εξτρα αρχειο

Link to comment
Share on other sites

Η φωνητική καθοδήγηση είναι ανεξάρτητη από τους Here. Εάν θα είναι στα ελληνικά εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από την επιλογή γλώσσας συστήματος...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε αν στα here μπορούμε να ορίσουμε αν η πινακίδα του αυτοκίνητου μας ειναι μονή η ζυγή ; σε άλλα navigation γινεται στα here δεν το έχω βρει και ειναι πολύ χρήσιμο
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη με μπερδέψατε, στα 10ρια πέρα απο τους χάρτες τις Microsoft υπάρχουν και οι χάρτες τις Here ή θα πρέπει να τους κατεβάσουμε?(δωρεαν ή επι πληρωμη?) Επίσης υπάρχει και η Here Transit? Αυτή είναι που με ενδιαφέρει πιο πολύ μιας και στα 8αρια τη χρησιμοποιώ καθημερινά
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη με μπερδέψατε, στα 10ρια πέρα απο τους χάρτες τις Microsoft υπάρχουν και οι χάρτες τις Here ή θα πρέπει να τους κατεβάσουμε?(δωρεαν ή επι πληρωμη?) Επίσης υπάρχει και η Here Transit? Αυτή είναι που με ενδιαφέρει πιο πολύ μιας και στα 8αρια τη χρησιμοποιώ καθημερινά

 

Όλη η σουίτα των εφαρμογών της here, έχει ενσωματωθεί στα Microsoft Maps. Το transit αν δεν κάνω λάθος είναι για τις διαδρομές με τα ΜΜΜ, που εδώ στα Γιάννενα δεν λειτουργεί. Το μόνο που δεν έχω βρεί και μάλλον είναι το μόνο που δεν προστέθηκε, είναι το here lens.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Όλη η σουίτα των εφαρμογών της here, έχει ενσωματωθεί στα Microsoft Maps. Το transit αν δεν κάνω λάθος είναι για τις διαδρομές με τα ΜΜΜ, που εδώ στα Γιάννενα δεν λειτουργεί. Το μόνο που δεν έχω βρεί και μάλλον είναι το μόνο που δεν προστέθηκε, είναι το here lens.

Here lens; Ποιο είναι αυτό πάλι; Πως δεν το έχω δει; :confused:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όλη η σουίτα των εφαρμογών της here, έχει ενσωματωθεί στα Microsoft Maps. Το transit αν δεν κάνω λάθος είναι για τις διαδρομές με τα ΜΜΜ, που εδώ στα Γιάννενα δεν λειτουργεί. Το μόνο που δεν έχω βρεί και μάλλον είναι το μόνο που δεν προστέθηκε, είναι το here lens.

 

Μέσα στην εφαρμογή HERE MAPS λειτουργεί το HERE LENS.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βγάζει εναλλακτικές διαδρομές η εφαρμογή του χάρτη υπήρχε και πριν? Δεν είχα παρατηρήσει στα 8αρια να βγάζει. Τώρα μου δείχνει 4 εναλλακτικές για έναν προορισμό.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπήρχε. Προέκυψε από την ενσωμάτωση των HERE maps στην εφαρμογή χάρτες με σκοπό την πλήρη κατάργηση των HERE εν όψει windows 10.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα υπάρχει καινούρια αναβάθμιση για τους χάρτες.

Και μπορείτε να εγκαταστήσετε πλέον και τους here maps/drive/transit ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ

 

I managed to install them on my Lumia 950. When you search in the store you will see the apps show in the search results. But if you click on one of these apps, it shows that the app is not compatible. But if you click on the Published by Here Europe B.V. link you see 6 apps instead of 3.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα υπάρχει καινούρια αναβάθμιση για τους χάρτες.

Και μπορείτε να εγκαταστήσετε πλέον και τους here maps/drive/transit ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ

 

I managed to install them on my Lumia 950. When you search in the store you will see the apps show in the search results. But if you click on one of these apps, it shows that the app is not compatible. But if you click on the Published by Here Europe B.V. link you see 6 apps instead of 3.

 

Here maps και here drive τα βρίσκω κανονικά στο store με search και κάνουν install κανονικά χωρίς να κάνεις αυτά που έγραψες. Ωραία επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουν οι Χάρτες της MS φωνητικές οδηγίες στα ελληνικά; Γιατί είναι μουγκοί στο κινητό με ελληνική γλώσσα προεπιλεγμένη.

Επίσης, όταν γυρνάω το κινητό πλάγια, έχει μια μεγάλη μαύρη γραμμή που καταλαμβάνει το 1/3 (!) της οθόνης αναγράφοντας την τρέχουσα οδό, ενώ δεν είναι και full screen, φαίνεται η μπάρα με τα εικονίδια συνδέσεων δεξιά. Αλλάζει αυτό;

Προς το παρόν προτιμώ οπωσδήποτε το HERE.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...