Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,χθες είχα μια εμπειρία με τους χάρτες σε πραγματικό χρόνο.Για όσους γνωρίζουν ανέβαινα την Λαγκαδά και το πρόγραμμα με έδειχνε στον παράδρομο που είναι παράλληλος της Λαγκαδα,όπου με παρότρυνε να μπω στην Λαγκαδα!!!!!!!!Άλλαξα πρόγραμμα και έβαλα το copilot το οποίο με έδειχνε κανονικά.Δεν ξέρω τί μπορεί να συνέβαινε με το maps

 

Αυτό έπαθα και εγώ με την Αττική οδό. Ήμουν στην Αττική οδό και με έδειχνε σε παράδρομο. Νομίζω πως υπολείπονται σε σε σχέση με τους here. Να είχε τουλάχιστο την 2D λειτουργεία οδήγησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ καταρχάς για τις απαντήσεις.

Έκανα rollback σε 8.1. Έλεγξα ότι όντως λειτουργεί και το gps και η φωνητική πλοήγηση με HERE (σε πραγματικές συνθήκες) .

Αναβάθμισα σε 10αρια.

Έκανα ξανά σε πραγματικές συνθήκες test. Το αποτέλεσμα? Μου κλειδώνει αμέσως το gps, βάζω προορισμό, μου βγάζει οδηγίες, πατάω μετάβαση (δοκίμασα και να πατήσω πρώτα το κυκλάκι της θέσης μου και μετά μετάβαση) αλλά πλέον δεν "ακολουθεί" το όχημά μου το gps. Δηλαδή τώρα υπάρχει άλλο πρόβλημα.

Η κατάσταση είναι απλά γελοία.

Θα σκάσω χρήματα για να πάρω μια καλή εφαρμογή μιας και το HERE το έκοψαν από τα win 10.

 

Όχι βρε. Όλο χάρτες είναι ισάξιοι ή και καλύτεροι. Μη κάνεις καμία βλακεια. Κάνε το τελευταίο τους update και είσαι σούπερ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έπαθα και εγώ με την Αττική οδό. Ήμουν στην Αττική οδό και με έδειχνε σε παράδρομο. Νομίζω πως υπολείπονται σε σε σχέση με τους here. Να είχε τουλάχιστο την 2D λειτουργεία οδήγησης.

 

εμένα αυτό μου το έκανε και στα 8.1 με τους here,δεν είναι των Χαρτών πρόβλημα.

Κάτι άλλο παίζει με τις ρυθμίσεις.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εμένα αυτό μου το έκανε και στα 8.1 με τους here,δεν είναι των Χαρτών πρόβλημα.

Κάτι άλλο παίζει με τις ρυθμίσεις.

Σωστά. Και σε μένα το έκανε.. το κάνει! Σπάνια ομως...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα στην πράξη πρώτη φορά την εφαρμογή χάρτες των windows 10. Δυστυχώς αντιμετώπισα αρκετά θέματα, θέματα τα οποία δεν υπήρχαν στο here drive.

Είχα βάλει έναν προορισμό όπου πήγα για πρώτη φορά. Εκεί που έφτασα μου έλεγε να συνεχίσω και να στρίψω δεξιά ενώ ο δρόμος είχε τελειώσει και υπήρχε πάρκινγκ κλειστό!

Ευτυχώς κατά εκεί ήταν να συναντηθώ με έναν φίλο που γνώριζε το μέρος και περίμενα ώστε να με κατατοπίσει.

 

Στον γυρισμό έχοντας τον φίλο μου μπροστά να με καθοδηγεί είχα βάλει και το gps όπου σε μια διασταύρωση το gps έλεγε δεξιά ενώ ο σωστός δρόμος ήταν αριστερά! Έπειτα φτάνοντας προς το σπίτι μου το είχα επίτηδες ανοιχτό να δω τι θα λέει στους δρόμους που γνωρίζω. Σε εθνική οδό χωρίς βασικούς δρόμους αριστερά δεξιά μου ανέφερε 2 φορές να στρίψω δεξιά όπου δεν υπήρχε τίποτα!! Όταν μπήκα στην πόλη τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα. Είχε βγάλει να κάνω έναν άκυρο κύκλο ενώ υπήρχαν άλλες διαδρομές απλούστερες. Όταν το είδα αυτό πάτησα μια ανανέωση και ευτυχώς έστρωσε μου έβγαλε την διαδρομή που ακολουθώ πάντα.

 

Επίσης από τις ρυθμίσεις λείπει η επιλογή που υπήρχε στους here σχετικά με την διαδρομή αν θέλω να επιλέξω την ταχύτερη, την κοντινότερη κλπ. Τέλος όσον αφορά το UI δεν είναι καθόλου βολικό, όλα είναι μικροσκοπικά κατά την οδήγηση. Για να περπατάς στον δρόμο καλό είναι.

 

Το θετικό ήταν ότι δεν κατανάλωσε πολλή μπαταρία και μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Μετακινώντας το tab προς τα πανω δειχνει ολες τις διαθεσιμες διαδρομές που εχει υπολογισει και γραφει χιλιομετρα και χρονο για την καθε μια. Με το γραναζι που εχει πανω στο tab κανει και το φιλτραρισμα για διοδια - χωματοδρομους κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δει τις ρυθμίσεις, δεν αναφέρομαι σε αυτές. Στο here drive υπάρχει επιλογή για διαδρομή σύντομη, ταχύτερη και μία τρίτη επιλογή ενδιάμεση που δεν θυμάμαι τώρα πως αναφέρεται. Ανάλογα τι επέλεγες σου έβγαζε διαφορετική διαδρομή. Τώρα αναγκαστικά επιλέγεις την μία διαδρομή που θα σου βγάλει.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι για εφαρμογή πλοηγησης θα έπρεπε να μεγαλώσουν τα κουμπιά γενικώς. Αν και προβλημα δεν εχω ομως το σωστό έτσι ειναι και οι here ηταν πιο καλοι στο ui.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δει τις ρυθμίσεις, δεν αναφέρομαι σε αυτές. Στο here drive υπάρχει επιλογή για διαδρομή σύντομη, ταχύτερη και μία τρίτη επιλογή ενδιάμεση που δεν θυμάμαι τώρα πως αναφέρεται. Ανάλογα τι επέλεγες σου έβγαζε διαφορετική διαδρομή. Τώρα αναγκαστικά επιλέγεις την μία διαδρομή που θα σου βγάλει.

Ισορροπημένη διαδρομή ειναι η τρίτη επιλογή!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου βγαζει μια διαδρομη. Βγαζει 4-5. Φαινονται μολις συρεις προς τα πανω το tab.

 

Όταν σέρνεις προς τα πάνω την μπάρα εμφανίζει τις οδηγίες από που να στρίψεις στα πόσα μέτρα κλπ. Δεν βλέπω να σου δίνει εναλλακτικές. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο προορισμός που βάζουμε, αλλά δοκίμασα τώρα τυχαία και κάποιον άλλον προορισμό και δεν βλέπω εναλλακτική.

Πχ στην Εγνατία όταν επιστρέφω στην πόλη μου υπάρχουν 2 έξοδοι. Η εφαρμογή μου δίνει μόνο μία επιλογή να βγω από την τελευταία έξοδο που είναι και η μακρινότερη. Στο here drive επέλεγα κοντινότερη και άλλαζε.

 

Ισορροπημένη διαδρομή ειναι η τρίτη επιλογή!

 

Σωστά! Είχα κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει στην αρχή πριν πατήσεις το go για να ξεκινήσει το navigation όπως το δείχνει στο screenshot

 

https://s31.postimg.org/qls7dld4r/wp_ss_20160711_0001.png

 

επιλέγεις ποια από τις διαθέσιμες θέλεις πατώντας το go σε αυτήν και βγάζει για την κάθεμια χιλιόμετρα και εκτιμώμενο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Στο 640 που έχω λειτουργούν όλα κανονικά και όπως λέει ο georgb βγάζει πρώτα 4-5 επιλογές να επιλέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Έβαλα διάφορες διαδρομές και μου δίνει μόνο μία επιλογή. Μάλλον έχει να κάνει με την περιοχή και τον προορισμό.
Link to comment
Share on other sites

15 χιλιόμετρα στην Αττική οδό και η πλοήγηση της Microsoft θεωρούσε πως ήμουν σε παράδρομους. Συνέχεια επανυπολογισμο διαδρομής. Τι να πω.....μου αρέσει που έλεγα να τους εμπιστευτώ για ταξίδι στο εξωτερικό. Τους έχει δοκιμάσει κανένας φίλος στο εξωτερικό. (Οι here λειτουργούσαν άψογα στην Ιταλία).
Link to comment
Share on other sites

15 χιλιόμετρα στην Αττική οδό και η πλοήγηση της Microsoft θεωρούσε πως ήμουν σε παράδρομους. Συνέχεια επανυπολογισμο διαδρομής. Τι να πω.....μου αρέσει που έλεγα να τους εμπιστευτώ για ταξίδι στο εξωτερικό. Τους έχει δοκιμάσει κανένας φίλος στο εξωτερικό. (Οι here λειτουργούσαν άψογα στην Ιταλία).

 

Μήπως είναι κατά λάθος ενεργοποιημένη η αποφυγή αυτοκινητόδρομων. Κι εγώ την πάτησα μια μέρα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κατά λάθος ενεργοποιημένη η αποφυγή αυτοκινητόδρομων. Κι εγώ την πάτησα μια μέρα έτσι.

 

Δεν το είχα ενεργοποιημένο αλλά καλού κακού ξεκλικαρα τα πάντα. Φαντάζομαι τι έχω να πάθω στο εξωτερικό!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα ενεργοποιημένο αλλά καλού κακού ξεκλικαρα τα πάντα. Φαντάζομαι τι έχω να πάθω στο εξωτερικό!!!!!!!!!!!

 

Μην το μελετάς. Να δώσει update να λες πριν πας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω δεν εχω προβλημα στην πλοηγηση και το προγραμμα ειναι αψογο ?

Μηπως εχει προβλημα η συσκευη και δεν κλειδωνει το gps οπως πρεπει ?

Υποθετω μιλαμε παντα για την επισημη εκδοση των windows

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω δεν εχω προβλημα στην πλοηγηση και το προγραμμα ειναι αψογο ?

Μηπως εχει προβλημα η συσκευη και δεν κλειδωνει το gps οπως πρεπει ?

Υποθετω μιλαμε παντα για την επισημη εκδοση των windows

 

Κοιτά:συνήθως δουλεύει μια χαρά..βρίσκει στίγμα αμέσως. Απλά στον επανυπολογισμο διαδρομής πάσχει. Και φυσικά τις περισσότερες φορές πρώτα στρίβει ο κερσορας και μετά το αμάξι. Ελπίζω απλά να απλοποιηθεί ο τρόπος που εισάγουμε τα αγαπημένα μας.και να βάλουν επιτέλους 2D λειτουργεία οδήγησης. (Μου λείπουν οι here...........)

Edited by vaggef1973
Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω δεν εχω προβλημα στην πλοηγηση και το προγραμμα ειναι αψογο ?

Μηπως εχει προβλημα η συσκευη και δεν κλειδωνει το gps οπως πρεπει ?

Υποθετω μιλαμε παντα για την επισημη εκδοση των windows

 

Και σε μένα το ίδιο,με έδειχνε στον παράδρομο με τους χάρτες,ενώ όταν έβαλα το copilot με έδειχνε κανονικά στην θέση μου.Αντιθέτως με τους χαρτες δούλευε πολυ καλύτερα ο here,νομίζω σε όλα.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Απλά για επιβεβαίωση: Φωνητική καθοδήγηση δεν έχουν οι χάρτες;

Δεν βρίσκω πουθενά. Είχα συνηθίσει τους Here..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...