Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://imgur.com/Q2ZXpy2

Σε μένα δεν λειτουργούν σωστά! Ειδικα η πυξίδα δεν πατιέται καν. Πως είναι καλοι οι χάρτες της Microsoft!

Στο N95 που είχα, οι χάρτες Garmin ήταν πολύ καλυτεροι! ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://imgur.com/Q2ZXpy2

Σε μένα δεν λειτουργούν σωστά! Ειδικα η πυξίδα δεν πατιέται καν. Πως είναι καλοι οι χάρτες της Microsoft!

Στο N95 που είχα, οι χάρτες Garmin ήταν πολύ καλυτεροι! ;)

 

Η πυξιδα λειτουργεί μόνο στη διάρκεια της πλοήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Η πυξιδα λειτουργεί μόνο στη διάρκεια της πλοήγησης.

Στους here λειτουργούσε και στην απλή μετακίνηση. Όπως και να 'χει τους here δεν τους εχει φτάσει ακόμα η Microsoft, σε καμία περίπτωση!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τραγική η επιλογή διαδρομής που ορίζει η εφαρμογή!

 

Αυτό με την πολλαπλή επιλογή διαδρομής για να διαλέξεις ποια σε βολεύει καλύτερα, μου έχει συμβεί να το εμφανίσει πολύ λίγες φορές. Τις περισσότερες φορές σου δίνει μία μόνο επιλογή και δυστυχώς υπάρχουν συνθήκες όπου δεν μπορείς να τσεκάρεις κάτι στις ρυθμίσεις για να αποφύγεις την διαδρομή που σου δίνει. Θα δώσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που μου έτυχε χθες στην Θάσο.

 

Η διαδρομή ήταν Ποτός προς Πρίνου.

Αρχικά να δούμε τι δίνει η google:

https://www.google.gr/maps/dir/40.6912113,24.5264194/40.6106632,24.6073652/@40.6509277,24.5245083,13z/data=!3m1!4b1!4m2!4m1!3e0

 

Βλέπουμε λοιπόν 2 επιλογές, ο ένας δρόμος 17,6 χλμ και ο άλλος 16,5 χλμ με προεπιλογή τον περιφερειακό δρόμο.

 

Και εδώ έχουμε τους χάρτες της microsoft.

http://www.bing.com/maps/#Y3A9NDAuNzU4NTkxfjI0LjU3NTU3MSZsdmw9MTcmc3R5PXImcnRwPXBvcy40MC42MTA0NzZfMjQuNjA3MzE2X25lYXIlMjA2NDAlMjAwMiUyMFRoYXNvcyUyQyUyMEdyZWVjZV9fX2FffnBvcy40MC43NTg2MjRfMjQuNTc3MDQxX25lYXIlMjBPcm1vcyUyMFByaW5vdSUyQyUyMDY0MCUyMDEwJTIwVGhhc29zJTJDJTIwR3JlZWNlX19fYV8mbW9kZT1EJnJ0b3A9MH4wfjB+

 

Όποιος έχει την εφαρμογή στο pc μπορεί να βάλει και εκεί την διαδρομή, εμφανίζει ακριβώς το ίδιο, όπως και στο κινητό.

Βλέπουμε λοιπόν μία μόνο διαδρομή όπου γίνεται όχι από τον βασικό περιφερειακό δρόμο, αλλά περνώντας μέσα από το βουνό με παραπάνω στροφές για να μας γλυτώσει 1 χλμ (?!!!).

 

Ο δρόμος θα ήταν πιο εύκολος αν δεν είχα βάλει καθόλου το gps, διότι θα ακολουθούσα τις πινακίδες. Το χρησιμοποίησα επειδή ήταν βράδυ για να έχω και πιο "ήσυχο" το κεφάλι μου.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ κι εγώ τι ακριβώς υιοθέτησαν απο τους here η Microsoft; Εδώ στην απλή μετακίνηση εκτος οτι με πάει ανάποδα στο δρόμο, σβεινει και η οθόνη του κινητού! Στους here ,είχε ρύθμιση να μη σβήνει η οθόνη! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σβήνει η οθόνη όσο κάνεις πλοήγηση?

 

Είσαι σίγουρος? Εμένα δεν το έκανε αυτό ποτέ...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για την απλή μετακίνηση μιλάω. Στους here δεν έσβηνε, εδώ σβήνει! Έχουν πολλά ακόμα να υιοθετήσουν...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς απλή μετακίνηση για να συνεννοηθούμε?

 

Να μαρκάρεις πχ ένα σημείο και να πηγαίνεις απλά προς τα εκεί χωρίς να πατήσεις έναρξη πλοήγησης...

 

Όλα τα κινητά σβήνουν σε αυτό το σημείο ανεξάρτητα αν χρησιμοποιήσεις Google Maps, Here Maps ή ότι άλλο... Και καλά κάνουν... Αν πχ κάνω απλά μια αναζήτηση ενός μέρους και αφήσω το κινητό μου πάνω στο τραπέζι θα μείνει για ώρες κολλημένη η οθόνη στο ίδιο σημείο αναμμένη?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για την απλή μετακίνηση μιλάω. Στους here δεν έσβηνε, εδώ σβήνει! Έχουν πολλά ακόμα να υιοθετήσουν...

Τι εννοεις απλη μετακινηση?

Link to comment
Share on other sites

Απλα σε δείχνει που βρίσκεσαι με το αυτοκινητο και προχωράει το βελάκι μαζί σου. Αυτο εννοω! Χωρίς να βάλω προορισμό! Στους Here λειτουργούσε και αυτό άψογα χωρίς να σβήνει η οθόνη. Είχε βέβαια και την ανάλογη ρύθμιση. Εδώ δεν υπάρχει απλα! Έγινα κατανοητός τωρα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά σε καμία εφαρμογή καιρού δεν έχω δει ανάλογη ρύθμιση όπως λες...

Και πότε η οθόνη δεν μένει ανοιχτή σε αυτό το σημείο...

 

Βέβαια μπορείς να ορίζεις να μην κλείνει η οθόνη από τις ρυθμίσεις της συσκευής

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Απλα σε δείχνει που βρίσκεσαι με το αυτοκινητο και προχωράει το βελάκι μαζί σου. Αυτο εννοω! Χωρίς να βάλω προορισμό! Στους Here λειτουργούσε και αυτό άψογα χωρίς να σβήνει η οθόνη. Είχε βέβαια και την ανάλογη ρύθμιση. Εδώ δεν υπάρχει απλα! Έγινα κατανοητός τωρα;

 

Ναι αυτο που λες δεν υπαρχει . Εγω δεν το θεωρω προβλημα,

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά σε καμία εφαρμογή καιρού δεν έχω δει ανάλογη ρύθμιση όπως λες...

Και πότε η οθόνη δεν μένει ανοιχτή σε αυτό το σημείο...

 

Βέβαια μπορείς να ορίζεις να μην κλείνει η οθόνη από τις ρυθμίσεις της συσκευής

Όχι καιρού. Εφαρμογή πλοηγησης! Υπήρχε στους here. Το ξέρω διότι το χρησιμοποιούσα συνέχεια για να βλέπω και την πραγματική ταχύτητα του αυτοκινητου που έγραφε απο κάτω αλλά και τα λεπτά του ταξιδιού. Κατι που δεν έχουν οι χάρτες της Microsoft... ακόμα! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βλέπουμε λοιπόν μία μόνο διαδρομή όπου γίνεται όχι από τον βασικό περιφερειακό δρόμο, αλλά περνώντας μέσα από το βουνό με παραπάνω στροφές για να μας γλυτώσει 1 χλμ (?!!!).

 

Αυτό μου το έκανε και εμένα όταν πήγαινα προς Πόρο, και το περίεργο είναι ότι ούτε τότε, ούτε τώρα στην διαδρομή που βγάζει δείχνει την περίεργη αυτή παράκαμψη (μετά τα λουτρά Ωραίας Ελένης με έβγαλε από την εθνική και με πήγε από Σοφικό και ευτυχώς δεν ακολούθησα).

 

Αλλά γενικότερα θεωρώ ότι οι πλοηγοί είναι για να τους βάζεις και να σχεδιάζεις την διαδρομή σου από πριν και όχι εκείνη την ώρα. Αν κάνεις το δεύτερο, τότε να είσαι έτοιμος να ακολουθήσεις τρελές διαδρομές, ότι πρόγραμμα και να ακολουθείς. Και αν θες και απόδειξη, βάλε την διαδρομή Αθήνα-Πόρος στο Google Maps... δεν θα πω τι αποτέλεσμα βγάζει, για να μην χαλάσω την έκπληξη, αλλά εγώ μετά από αυτό που είδα δεν υπάρχει περίπτωση να ακολουθήσω ποτέ μα ποτέ οδηγίες από την Google.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Αμα ξεκινησεις την πλοηγηση τα εχεις αυτα που λες και αν δεν θες φωνη κλειστη

Το ξέρω αυτο. Απλά τα θέλω και χωρίς πλοήγηση! Ελπίζω οτι θα τα φέρουν κι αυτά σιγά σιγά και στους χάρτες της Microsoft!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτο. Απλά τα θέλω και χωρίς πλοήγηση! Ελπίζω οτι θα τα φέρουν κι αυτά σιγά σιγά και στους χάρτες της Microsoft!

 

Αρα αυτο που ζητας γινεται αλλα δε σου αρεσει ο τροπος ?

Πολυ γκρινια για το τιποτα

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτο που ζητας γινεται αλλα δε σου αρεσει ο τροπος ?

Πολυ γκρινια για το τιποτα

Γίνετε με πλοήγηση μόνο. Εχει αρκετή διαφορά!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε με πλοήγηση μόνο. Εχει αρκετή διαφορά!

speedometer gps+ δοκιμασε το πιστευω οτι κανει αυτο που θες.

Edited by st1313
Link to comment
Share on other sites

Σε lumia 930 δεν λειτουργεί η φωνητική πλοήγηση......ούτε στο Here drive ούτε στους Χάρτες των windows....

Υ.Γ. το μεγαφωνάκι είναι ενεργοποιημένο...

Link to comment
Share on other sites

Σε lumia 930 δεν λειτουργεί η φωνητική πλοήγηση......ούτε στο Here drive ούτε στους Χάρτες των windows....

Υ.Γ. το μεγαφωνάκι είναι ενεργοποιημένο...

 

Σβήσε τον χάρτη και κατέβασέ τον ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έστησα ξανά το τηλέφωνο μετά από hard reset και κατέβασα τους χάρτες και έχει κανονικά φωνητική.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Χθες έστησα ξανά το τηλέφωνο μετά από hard reset και κατέβασα τους χάρτες και έχει κανονικά φωνητική.

Εμενα την είχε και χωρίς hard reset! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...