Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια μικρή βοήθεια βρε παιδιά γιατί πάλι σκατά τα κάνανε στην MS. Πλέον έχω δύο φορές τις επαφές από το Facebook, μία από την εφαρμογή και μία από την σύνδεση που είχα κάνει παλαιότερα μέσω web μεταξύ του outlook λογαριασμού και του Facebook λογαριασμού. Μπορεί κανείς να μου πει πως μπορώ να τα ξεσυνδέσω διότι δεν μπορώ να βρω την καταραμένη την σελίδα που γινόταν αυτό;
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια μικρή βοήθεια βρε παιδιά γιατί πάλι σκατά τα κάνανε στην MS. Πλέον έχω δύο φορές τις επαφές από το Facebook, μία από την εφαρμογή και μία από την σύνδεση που είχα κάνει παλαιότερα μέσω web μεταξύ του outlook λογαριασμού και του Facebook λογαριασμού. Μπορεί κανείς να μου πει πως μπορώ να τα ξεσυνδέσω διότι δεν μπορώ να βρω την καταραμένη την σελίδα που γινόταν αυτό;

Αν επιλέξεις μέσα από τις επαφές επάνω στο "Showing contacts..." θα σου βγάλει ένα μενού με check boxes όπου επιλέγεις ποιες επαφές θα εμφανίζονται στη λίστα.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα καθημερινά του τηλεφώνου πράγματα,δεν φαίνεται να αλλαξε και τίποτα.

Βέβαια bye-bye lumia camera.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να "εκπαιδεύσει" την Cortana; όσο και αν προσπάθησα δεν το κατάφερα, αν και ότι "της λέω" μέσα από την εφαρμογή το πιάνει αμέσως.

 

Βλέπω μάλιστα, πως "θυμάται" την τελευταία ερώτηση και αν η επόμενη είναι ανάλογη, συνεχίζει ανάλογα τις απαντήσεις. Αυτό έλειπε στο παρελθόν όταν το είχα δοκιμάσει και σύγκρινα με το google now.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα καθημερινά του τηλεφώνου πράγματα,δεν φαίνεται να αλλαξε και τίποτα.

Βέβαια bye-bye lumia camera.

 

Η default εφαρμογή camera είναι πλέον στην ουσία η lumia camera

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις μέσα από τις επαφές επάνω στο "Showing contacts..." θα σου βγάλει ένα μενού με check boxes όπου επιλέγεις ποιες επαφές θα εμφανίζονται στη λίστα.

 

Αυτό το ξέρω. Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι αυτή τη στιγμή έχουν περαστεί 2 Facebook, 2 Skype και 2 Twitter λογαριασμοί, και μάλιστα του Skype οι επαφές στον κάθε λογαριασμό έχουν διαφορετικά ονόματα. Υποθέτω ότι η ζημιά στο Facebook και στο Twitter γίνεται επειδή παλαιότερα είχα συνδέσει τους λογαριασμούς στο Microsoft Account μου και τώρα βλέπει τις επαφές και από εκεί αλλά και από την εφαρμογή. Στο Skype δεν ξέρω τι φταίει. Ίσως επειδή με το intergration και επειδή έχω και την κανονική Skype εφαρμογή τα βλέπει πάλι διπλα; Δεν ξέρω. Επίσης το κινητό αδυνατεί να μου περάσει τις LinkedIn επαφές και ας είναι και αυτές συνδεδεμένες με τον microsoft λογαριασμό και έχω κατεβάσει και την εφαρμογή.

 

Το ξέρω ότι με τον τρόπο που είπες μπορείς να τα φτιάξεις όπως θες, απλά είναι θέμα τακτοποίησης του να μην έχω διπλοτριπλο επαφές. Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Και για άλλη μια φορά ΔΕΝ μπορούμε να επιλέξουμε ταχύτητα μόνο 3G ή μόνο 4G.

φφφφφφφ

 

Στο lumia 640 XL LTE που έχω και με περασμένη, πριν από λίγο, την 10586 μπορώ να επιλέξω 2G, 3G, 4G. Αν κατάλαβα τι εννοείς, πας ρυθμίσεις>δίκτυο και ασύρματη σύνδεση>κινητή τηλεφωνία και SIM και στο κάτω μέρος πατάς ρυθμίσεις SIM όπου και σου δείχνει ποια ταχύτητα θέλεις να επιλέξεις.

 

Όπως έγραψα και πριν, κατέβασα κανονικά την 10586,11 πριν από λίγο. Η όλη διαδικασία χρειάστηκε μία περίπου ώρα, μαζί με την εγκατάσταση και τις απαραίτητες επανεκκινήσεις. Μέχρι ώρας δουλεύει απροβλημάτιστα. Δεν δοκίμασα να μπω στο store π.χ. Και στο δικό μου lumia διορθώθηκε το bug με τον χώρο αποθήκευσης και μπορώ να επιλέξω είτε τη συσκευή, είτε την SD.

Link to comment
Share on other sites

Α και ένα tip για τα προβλήματα με το update κάποιων εφαρμογών... Μην πατάτε επανάληψη... Πατήστε το Χ και μετά από ένα soft reset κάντε έλεγχο για ενημερώσεις... Και κατά προτίμηση αφήστε να περάσουν 1-2 μέρες μετά το update αφού σήμερα σίγουρα θα έχει υπερφόρτωση στους servers...

 

Το δοκίμαζα ανά 2-3 μέρες Άλεξ και πάλι στις ίδιες 15 εφαρμογές μου έβγαζε σφάλμα. Και με soft reset και με hard.

Κατεβάζω και εγώ την νέα έκδοση τώρα. Ίδωμεν...

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς με 8Χ?

 

Τρεις το έχουμε όλοι κι όλοι?

 

Μου έχει σπάσει τα νεύρα η ενημέρωση για την 536 κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Ρεπό έχω σήμερα, έλεγα να το σφάξω το τηλέφωνο, να δω τι ψάρια πιάνει.

 

Ξέρουμε αν μπορεί να μπει η 586 με ασφάλεια (no brick, δλδ), ανεξάρτητα από τα προβλήματα χρήσης?

 

Ευχαριστώ.

 

Δε μου απαντάτε, δε με παίζετε...

 

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Στο lumia 640 XL LTE που έχω και με περασμένη, πριν από λίγο, την 10586 μπορώ να επιλέξω 2G, 3G, 4G. Αν κατάλαβα τι εννοείς, πας ρυθμίσεις>δίκτυο και ασύρματη σύνδεση>κινητή τηλεφωνία και SIM και στο κάτω μέρος πατάς ρυθμίσεις SIM όπου και σου δείχνει ποια ταχύτητα θέλεις να επιλέξεις.

 

Όπως έγραψα και πριν, κατέβασα κανονικά την 10586,11 πριν από λίγο. Η όλη διαδικασία χρειάστηκε μία περίπου ώρα, μαζί με την εγκατάσταση και τις απαραίτητες επανεκκινήσεις. Μέχρι ώρας δουλεύει απροβλημάτιστα. Δεν δοκίμασα να μπω στο store π.χ. Και στο δικό μου lumia διορθώθηκε το bug με τον χώρο αποθήκευσης και μπορώ να επιλέξω είτε τη συσκευή, είτε την SD.

 

 

Αυτό το ξέρω. Το θέμα είναι ότι δεν έχει επιλογή ΜΟΝΟ 3G. Σε πιο παλιά έκδοση το είχε...

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμαζα ανά 2-3 μέρες Άλεξ και πάλι στις ίδιες 15 εφαρμογές μου έβγαζε σφάλμα. Και με soft reset και με hard.

Κατεβάζω και εγώ την νέα έκδοση τώρα. Ίδωμεν...

Εγώ στο δικό μου με την 10586 που κατέβασα σήμερα, πήγα πριν από λίγο στο store όπου και μου είχε αρκετές εφαρμογές για αναβάθμιση, κατέβηκαν κανονικά όλες σχεδόν, εκτός από τις δύο όπου και είχα το πρόβλημα από την αρχή που εγκατέστησα τα windows 10. Αν και είχα δοκιμάσει πριν την 10586 με soft reset μήπως και προχωρήσει η αναβάθμιση, δεν έγινε κάτι. Θα περιμένω λίγες ημέρες και θα δοκιμάσω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Η default εφαρμογή camera είναι πλέον στην ουσία η lumia camera

 

έγραψα κάτι διαφορετικό;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αναβάθμιση το κινητό του κολητου μου (535) κανει restart και δεν ανοιγει. 3 μιση ωρες περασαν και ακομα τιποτα!
iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μπαταρία τι λέει η τελευταία έκδοση? Είναι στα επίπεδα της 8.1? γιατί λέω να την βάλω και εγώ σήμερα βαρέθηκα να περιμένω την επίσημη.
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αναβάθμιση το κινητό του κολητου μου (535) κανει restart και δεν ανοιγει. 3 μιση ωρες περασαν και ακομα τιποτα!

 

χρειάζεται hard reset μέσω των πλαϊνών κουμπιών. αν δεν ξέρετε πως γίνεται, διαβάστε τις 2-3 προηγούμενες σελίδες.

 

EDIT: είσαι και συντοπίτης

Edited by ankostas333
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου με την 10586 που κατέβασα σήμερα, πήγα πριν από λίγο στο store όπου και μου είχε αρκετές εφαρμογές για αναβάθμιση, κατέβηκαν κανονικά όλες σχεδόν, εκτός από τις δύο όπου και είχα το πρόβλημα από την αρχή που εγκατέστησα τα windows 10. Αν και είχα δοκιμάσει πριν την 10586 με soft reset μήπως και προχωρήσει η αναβάθμιση, δεν έγινε κάτι. Θα περιμένω λίγες ημέρες και θα δοκιμάσω πάλι.

 

Τάσο μόλις αναβάθμισες έκανες επαναφορά κάποιου back up ή το έστησες από την αρχή?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μπαταρία τι λέει η τελευταία έκδοση? Είναι στα επίπεδα της 8.1? γιατί λέω να την βάλω και εγώ σήμερα βαρέθηκα να περιμένω την επίσημη.

 

Απο την 581 θεωρώ πως είναι σε επίπεδο 8.1 απο άποψη μπαταρίας, βάλτη για να δεις πως είναι τα 10ρια η επίσημη θα έχει επιπλέον και ξεχωριστο προσαρμοσμένο κώδικα για κάθε συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Τάσο μόλις αναβάθμισες έκανες επαναφορά κάποιου back up ή το έστησες από την αρχή?

Ούτε κατά την πρώτη εγκατάσταση των windows phone 10, αλλά ούτε και τώρα που έβαλα την 10586 χρειάστηκε να κάνω κάτι σχετικά με το στήσιμο της συσκευής. Δεν είχε πειραχτεί κάτι. Δεν έκανα βέβαια hard reset μιας και μέχρι τώρα όλα λειτουργούν κανονικά. Εκτός από το ότι δεν αναβαθμίζονται μόνο αυτές οι δύο εφαρμογές, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο bug. Ακόμη και στον microsoft edge, στον συγχρονισμό περιεχομένου είναι ενεργό το πλήκτρο συγχρονισμός. Αλήθεια εκεί τι άλλο πρέπει να κάνω για να έχω τους σελιδοδείκτες του edge από το laptop και στο smartphone; Εκτός από την ενεργοποίηση του συγχρονισμού τόσο στο laptop, όσο και στο lumia, δεν μπόρεσα να βρω κάποια άλλη ρύθμιση που έπρεπε να κάνω. Σε προηγούμενη ερώτηση που είχα κάνει πάλι, κάποιος μου είχε γράψει εάν είχα στείλει το σχετικό email. Παίζει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

περναω κ εγω τωρα την 10586.11 σε lumia 730 κ οταν τελειωσει θα του κανω hard reset

 

οταν με το καλο βγει η επισημη rtm πως την περναμε?

 

απλα βγαινοντας απο το windows insider?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχουν θέμα με τις εφαρμογές Lumia που δεν κατεβαίνουν ας δούνε εδώ γιατί...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης βλέπω ότι και το Facebook εγκαταστάθηκε με την παλιά μορφή που είχε και όχι με το νέο UI των Windows 10...

 

Επίσης, είναι κάποιος που έχει βάλει την 10586 κάνοντας hard reset αλλά χωρίς να κάνει επαναφορά από κάποιο back up??

 

Αν ναι, να μας πει αν αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Μετά από Hard Reset λόγω loop bug πέρασα και εγώ την 10586 σε Lumia 930 και έχω το εξής περίεργο. Ενώ είναι στο ρεύμα δείχνει ότι δε φορτίζει καθόλου! Τι μπορεί να συμβαίνει? Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε η αναβάθμιση και όλες οι εφαρμόγες εγκαταστάθηκαν επιτυχώς! Πριν αναβαθμίσω τη συσκευή στην 10586.11 επέστρεψα στα WP8.1(cyan), αναβάθμισα στη denim, μετά στην technical preview και όλες οι εφαρμογές αναβαθμίστηκαν χωρίς κανένα σφάλμα. Να σημειώσω ότι δεν επανέφερα κάποιο back up.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...